Рішення від 23.03.2026 по справі 200/10312/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року Справа№200/10312/25

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 2), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 1 від 14.10.2025 № 842498 про невстановлення особи ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача 1 прийняти рішення про встановлення особи ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача 2 прийняти рішення про поновлення виплати пенсії за віком позивачу з 01.04.2017 у спосіб, встановлений ч. 1 ст. 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і на виконання п. 8 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою КМУ № 299 від 11.02.2025.

В обґрунтування позову зазначає, що є отримувачем пенсії за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області. Його місцем реєстрації і містом фактичного проживання є м. Макіївка, Донецька область. Позивачу припинили виплачувати пенсію так як довідка ВПО скасована.

14.10.2025 після проходження фізичної ідентифікації в режимі відеоконференцзв'язку відповідачем 1 було прийнято рішення №842498 про невстановлення особи, так як позивач не перебуває на обліку у Пенсійному фонді України.

Листом відповідач 2 повідомив позивача про необхідність проходження ідентифікації для поновлення пенсії.

Позивач вважає дії відповідачів незаконними щодо припинення виплати пенсії, що стало підставою для звернення до суду.

Відповідачем 1 до суду надано відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позову, обґрунтовуючи незгоду тим, що 08.10.2025 позивачу проведено відеоідентифікацію, за результатами якої, особу позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , не встановлено у зв'язку з тим, що не одержував пенсію. Враховуючи вищезазначене, на теперішній час для відновлення виплати пенсії Позивачу необхідно звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії відповідно до вимог Закону № 1058 та Порядку № 299 з відміткою про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації та з одночасним проходженням фізичної ідентифікації. Вважає, що підстав для визнання протиправним та скасування вказаного рішення немає. Просив відмовити в задоволенні позову.

Від відповідача 2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Маріуполь), як внутрішньо переміщена особа та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

Зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась по 31.03.2017. З 01.04.2017 виплату пенсії позивачу автоматично призупинено у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію пенсіонера в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Вважає, що оскільки виплату пенсії позивачу призупинено до 01.08.2022, то без дотримання вимог вищезазначених нормативно-правових актів підстави для поновлення виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 26.02.2022 № 162 “Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період воєнного стану» відсутні.

Також вказує, що позивач з часу припинення виплати пенсії, а саме з 01.04.2017 по теперішній час за поновленням виплати пенсії до органів Пенсійного фонду України не звертався, нарахування та виплата пенсії з 01.04.2017 не здійснювались. За наявною інформацією позивач фізичну ідентифікацію не проходив, заяву про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації до територіальних органів Пенсійного фонду України не подавав. Враховуючи вищезазначене, на теперішній час для відновлення виплати пенсії позивачу необхідно звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії відповідно до вимог Закону №1058 та Порядку № 299 з відміткою про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації та з одночасним проходженням фізичної ідентифікації.

Просив відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 15.01.2026 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 23.03.2026 залишено без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про обов'язковість особистої участі позивача у судовому засіданні для надання пояснень за адміністративним позовом в режимі відеоконференції.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 . Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Маріуполі (далі - Головне управління) як внутрішньо переміщена особа та як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

На звернення позивача від 24.09.2025 №Веб-05001-Ф-С-25-207618, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь від 22.10.2025 №45055-40968/К-02/8-0500/25 у якій повідомлено, що в зв'язку з непідтвердженням фактичного місця проживання пенсійні виплати позивачу призупинені "до з'ясування" з 01.04.2017. Роз'яснено про необхідність звернутись особисто до органів Пенсійного фонду.

14.10.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області за заявою позивача від 25.09.2025 за результатами проведеного відеоконференцзв'язку 08.10.2025 13:19:26 та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_1 , не встановлено у зв'язку з тим, що не одержував пенсію та прийнято рішення про невстановлення особи №842498. У рішенні зазначено, що на питання «Чи отримуєте пенсію в іншій державі (від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації)?» особа відповідала «Ні».

В матеріалах справи наявне розпорядження/протокол перерахунок пенсії від 17.02.2020, відповідно до якого позивачу протокольним рішенням 914120196325 перераховано пенсію за віком, у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий). Вказано, що позивачу призначено пенсію довічно.

Надаючи правову оцінку виниклим обставинам, суд враховує таке.

Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

фізична ідентифікація - процедура встановлення ідентифікаційних даних особи із документів, створених на матеріальних носіях, та/або електронних даних, у результаті виконання якої забезпечується однозначне встановлення фізичної особи, що проводиться в органах Пенсійного фонду, якщо особа не пройшла фізичну ідентифікацію в установі банку, в якій отримує пенсію. До фізичної ідентифікації прирівнюється:

авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID"), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку з дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час сеансу якого пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, встановленого правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері соціального захисту населення та у сфері електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації;

посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою;

Відповідно до ч.1 ст. 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.49 Закону № 1058, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

5) в інших випадках, передбачених законом.

2. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Згідно з ч.2 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Пункт 14-4 Прикінцеві та перехідні положення.

Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та російської федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.02.2025 № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Вказаною постановою затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих російською федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території. (далі - Порядок № 299)

Пункт 1. Цей Порядок визначає механізм виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати), особам які: проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації (далі - тимчасово окуповані російською федерацією території України).

Пункт 6. Одержувачам, які тимчасово проживають за межами України, і тим, які проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат здійснюється за умови проходження особою фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року.

Фізична ідентифікація одержувачів як процедура встановлення ідентифікаційних даних особи із документів, створених на матеріальних носіях, та/або електронних даних, у результаті виконання якої забезпечується однозначне встановлення фізичної особи, здійснюється органами Пенсійного фонду України або установою уповноваженого банку, в якій особа отримує пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), страхові виплати.

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис» (“Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія);

ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку, проведеного територіальним органом Пенсійного фонду України із дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час сеансу якого пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, встановленого правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.

Для підготовки даних для процедур ідентифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку та узагальнення їх результатів можуть використовуватись інформаційні технології із застосуванням складних комплексних завдань, системи наукових методів досліджень і алгоритмів обробки інформації, отриманих або самостійно створених під час роботи (елементи штучного інтелекту);

посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

Документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, разом із письмовою заявою особи про продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованим поштовим відправленням або поштовим відправленням з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем її перебування на обліку. Заява про продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат разом із сканованою копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка відповідає оригіналу документа і придатна для сприйняття її змісту (повинна містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може бути подана через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Установи уповноважених банків щомісяця до 25 числа в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису через захищені канали зв'язку надсилають згідно з протоколами обміну інформацією Пенсійному фонду України інформацію про одержувачів, які пройшли фізичну ідентифікацію, та дату її проведення відповідно до абзацу другого цього пункту.

Пункт 7. У разі відсутності в територіальних органах Пенсійного фонду України інформації про проходження фізичної ідентифікації станом на 31 грудня календарного року одержувачами, які тимчасово проживають за межами України або які проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, з 1 січня року, наступного за календарним роком, у якому особа зобов'язана пройти ідентифікацію, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) припиняється відповідно до пункту 4-1 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а страхові виплати припиняються відповідно до пункту 8 частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У разі надходження до Пенсійного фонду України від установ уповноважених банків інформації про відсутність протягом шести місяців видаткових операцій на поточних рахунках одержувачів, які проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, відповідно до абзацу першого пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, та за умови, що протягом цього періоду не проводилася фізична ідентифікація особи, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) припиняється відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пункт 8. Поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) особам, виплату пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) яким припинено відповідно до пункту 4-1 частини першої статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також поновлення страхових виплат особам, яким їх припинено відповідно до пункту 8 частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України:

після проходження фізичної ідентифікації протягом року з дати припинення виплати;

за заявами про поновлення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат, що надійшли до Пенсійного фонду України, зокрема поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис» (“Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу.

Пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) та страхові виплати, виплату яких припинено до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», у зв'язку з непроходженням одержувачем фізичної ідентифікації, скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесенням відомостей про це до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, поновлюються за заявами про поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат, що надійшли до органів Пенсійного фонду України, зокрема поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис» (“Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача в режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу.

Одержувачі, які тимчасово проживають за межами України або отримали тимчасовий захист або статус біженця, заяву про поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат можуть надіслати поштою в порядку, передбаченому абзацом восьмим пункту 6 цього Порядку.

Під час поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат відповідно до цього пункту виплата проводиться за період, за який особі не було виплачено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), страхові виплати після їх припинення, на умовах, передбачених частиною першою статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та частиною четвертою статті 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пункт 10. Особам, які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України або які виїхали на підконтрольну Україні територію з тимчасово окупованих російською федерацією територій України, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат проводиться за умови неодержання пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат від органів пенсійного забезпечення російської федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та російської федерації неодержання пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат від органів пенсійного забезпечення російської федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), страхових виплат.

Механізм встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, страхових виплат та інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг встановлено Порядком встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, страхових виплат та інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку, Затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 № 49-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.12.2023 №2111/41167 (далі порядок № 49-2).

II. Порядок здійснення відеоідентифікації

6. У процесі підготовки уповноваженого працівника до сеансу відеоідентифікації формується перелік запитань, які необхідно поставити одержувачу / законному представнику, на підставі інформації, наявної в реєстрі застрахованих осіб, інших базах даних Пенсійного фонду України, а також документів, поданих особою на розгляд. Сформований перелік індивідуальних запитань відображається в проєкті протоколу, який використовується при проведенні відеоідентифікації. Перелік індивідуальних запитань для проведення відеоідентифікації, у тому числі обов'язкових і додаткових, додається.

7. Відеоідентифікація особи проводиться на підставі документа, що посвідчує особу / законного представника/помічника, дітей - на підставі свідоцтва про народження дитини.

8. Під час відеоідентифікації уповноважений працівник здійснює відеофіксацію:

1) одержувача / законного представника/помічника з власним ідентифікаційним документом/ документом, що посвідчує особу, а саме сторінки / сторони, що містять фото власника;

III. Опрацювання отриманої під час відеоідентифікації інформації

1. За результатами проведеної відеоідентифікації уповноважений працівник:

1) створює відеозапис;

2) формує окремі файли: відео одержувача / законного представника/помічника (з міткою часу/ дати фіксації) з власним ідентифікаційним документом / документом, що посвідчує особу / свідоцтвом про народження дитини, а саме сторінки / сторони, що містять фото власника; відео всіх продемонстрованих документів; протокол опитування.

2. Зафіксована під час відеоідентифікації інформація не пізніше 5 днів після її проведення передається засобами програмного забезпечення у відповідальний структурний підрозділ для проведення верифікації шляхом аналізу, перевірки та співставлення наданих особою документів, відповідей на поставлені запитання з отриманою під час підготовки до проведення відеоідентифікації інформацією. За результатами верифікації орган Пенсійного фонду не пізніше, ніж через 10 днів після проведення відеоідентифікації виносить рішення про встановлення/невстановлення особи одержувача / законного представника, яке має містити: 1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, щодо якої проводилася відеоідентифікація; 2) дату і час прийняття рішення, найменування органу Пенсійного фонду, що прийняв рішення; 3) прийняте рішення про встановлення/невстановлення особи; 4) фіксацію усної заяви особи про одержання/неодержання пенсії, страхових виплат від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації; 5) підпис відповідального працівника.

Рішення, прийняте уповноваженою посадовою особою органу Пенсійного фонду, може бути оскаржене в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду, а в разі відмови у задоволенні скарги - до Пенсійного фонду України з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру» та/або до адміністративного суду.

3. Усі документи та інформація, створена за результатами проведеної відеоідентифікації, а також прийняте рішення про встановлення/невстановлення особи зберігаються в електронній пенсійній справі одержувача / особовій справі одержувача іншої виплати.

У додатку до наведеного порядку наведено Перелік обов'язкових запитань, серед яких:

1. Чи надаєте Ви згоду на проведення відеоідентифікації, у тому числі на відеофіксацію Вашої особи та/або екрану із Вашим зображенням, а також пред'явлених Вами документів? 2. Назвіть прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) (далі - ПІБ). 3. Назвіть Вашу дату народження. 4. Назвіть своє місце народження. 5. Назвіть реквізити паспортного документа (серія (за наявності), номер, дата видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб'єкта, що видав документ, строк дії (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності). 6. Назвіть свій реєстраційний номер платника податків (РНОКПП). Якщо РНОКПП відсутній, повідомте, чи відмовлялись Ви коли-небудь від РНОКПП? У якому році це було? 7. Чи є у Вас (одержувача) пенсійне посвідчення? Назвіть реквізити пенсійного посвідчення. 8. Назвіть Ваш номер телефону, адресу електронної пошти або інший спосіб зворотного зв'язку. 9. Назвіть Ваше задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), фактичне місце проживання. 10. Коли Ви останній раз звертались до органів Пенсійного фонду України? З яким запитанням? Назвіть місто, в якому розташований орган, до якого Ви звертались. 11. Чи отримуєте Ви пенсію в іншій державі, зокрема від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації?

* Для проведення відеоідентифікації є обов'язковими запитання 1-6, 8-10 цього Переліку для всіх категорій одержувачів;

Висновки суду.

Щодо визнання протиправним та скасувати рішення відповідача 1 від 14.10.2025 № 842498 про невстановлення особи позивача та зобов'язання відповідача 1 прийняти рішення про встановлення особи позивача.

Як вже зазначалось, 14.10.2025 відповідачем 1 за заявою позивача від 25.09.2025 за результатами проведеного відеоконференцзв'язку 08.10.2025 13:19:26 та опрацювання наданих одержувачем документів, відповідей на поставлені запитання в ході відеоконференції особу ОСОБА_1 , не встановлено у зв'язку з тим, що не одержував пенсію та прийнято рішення про невстановлення особи №842498. У рішенні зазначено, що на питання «Чи отримуєте пенсію в іншій державі (від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації)?» особа відповідала «Ні».

Згідно з Постановою КМУ № 637 та Постановою Правління ПФУ № 49-1, метою відеоідентифікації є виключно встановлення особи (верифікація, що людина перед камерою - це саме той пенсіонер, чиї документи подані).

Факт отримання чи неотримання пенсії в минулому не є ідентифікаційною ознакою особи. Відповідач 1 не має права заперечувати особу людини лише тому, що вона не отримує пенсію. Такої підстави як «неотримання пенсії» в нормативних актах не існує. Це є перевищенням повноважень відповідача 1.

Спірне рішення є логічною помилкою та правовим нігілізмом. Відповідач 1 підмінив поняття «підтвердження особи» поняттям «перевіркою отримання позивачем пенсії».

Якщо позивач не отримував пенсію, він ініціює ідентифікацію саме для того, щоб почати її отримувати. Відмова в ідентифікації через те, що людина не отримує пенсію, позбавляє її самій можливості виконати вимогу закону. Це створює «замкнене коло», яке порушує саму суть права на соціальний захист.

Згідно з ч.2 ст.71 Закону України від 15.12.2023 «Про адміністративну процедуру» (далі ЗАП), адміністративний акт, який обмежує права особи, повинен містити обґрунтування.

Відповідач 1 зобов'язаний зазначити фактичні обставини, докази та норми права, на підставі яких прийнято рішення. Фраза «у зв'язку з неотриманням пенсії» не є юридичним обґрунтуванням. Вона не пояснює, як саме факт неотримання пенсії спростовує особу (ідентифікацію), підтверджену на відео.

Відповідно до ст. 8 ЗАП, відповідач 1 зобов'язаний був дослідити всі обставини справи, та зазначити чому проігнорував відеодзвінок, під час якого особа була наявна, надала документи та відповіла на питання.

Позивач мав бути заслуханим відповідачем 1, до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес позивача, та надати свої заперечення (ст.28 ЗАП).

Адміністративний акт повинен прийматися з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких спрямований адміністративний акт. Негативні наслідки для особи та публічних інтересів повинні бути найменшими.

Адміністративний орган зобов'язаний використовувати свої повноваження з метою, з якою такі повноваження надані. Мета, з якою надано повноваження, визначається законом або випливає з його положень. (ч.2,3 ст.11 ЗАП)

Між тим судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію за віком до 31.03.2017.

Вказане підтверджується листом від 22.10.2025 №45055-40968/К-02/8-0500/26, в якому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні. Наведена обставина повинна була бути відомою відповідачу 1, протилежне свідчить про неналежну підготовку відповідача 1 до проведення ідентифікації позивача.

Наведених висновків достатньо для визнання протиправним та скасування спірного рішення у справі.

Враховуючи те, що в рішенні не зазначено будь яких інших обставин щодо не можливості встановлення особи позивача, та те що відеозв'язок відбувся, про що зазначено в рішенні та позивач надавав свої відповіді на запитання відповідача 1, суд вважає можливим поновити порушене право позивача шляхом зобов'язання відповідача 1 прийняти рішення про встановлення особи позивача.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача 2 прийняти рішення про поновлення виплати пенсії за віком позивачу з 01.04.2017 у спосіб, встановлений ч. 1 ст. 46 Закону № 1058 і на виконання п. 8 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою КМУ № 299 від 11.02.2025.

Відповідач 2 зазначає, що позивачу була припинена виплата пенсії з 01.04.2017, та як зазначає відповідач 2, виплату пенсії автоматично призупинено у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію пенсіонера в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена). Тобто відповідач визнає що рішення про призупинення виплати не приймалось.

Відповідно, ст.49 Закону № 1058 в редакції що діяла на час припинення пенсійним органом виплати позивачу, не передбачало такої підстави як відсутність інформації про реєстрацію пенсіонера в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Тобто відповідачами визнається та обставина, що припинення виплати пенсії було вчинено без прийняття відповідного рішення, без повідомлення позивача про підстави припинення пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що такі дії відповідача 1 зроблені не у спосіб передбачений законодавством, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати такі дій відповідача є протиправними, та поновити поновлення виплати пенсії за віком позивачу з 01.04.2017.

Щодо строку звернення до суду.

За загальним правилом, встановленим КАС, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС).

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зміст наведеної норми свідчить, що КАС є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Водночас відносини щодо строків звернення до адміністративного суду регулюються не тільки нормами КАС, а й іншими законами України.

Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок перерахунку пенсій є Закон № 1058.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки позивач звернувся до суду з позовом про виплату пенсії, право на яку відповідачем не заперечується, однак було піддано формальним обмеженням у спосіб, що суперечить вимогам закону, згідно з ч. 2 ст. 46 Закону № 1058 суми пенсії виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

У ч.1 ст.6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

У ч.1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів відповідно.

Керуючись ст.2, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-262, 293-295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про невстановлення особи №842498 від 14.10.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняти рішення про встановлення особи ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2017 та сплатити заборгованість за весь час невиплати пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484,48 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484,48 грн.

Судове рішення складене 23.03.2026.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Шинкарьова