Рішення від 03.02.2026 по справі 160/33690/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 рокуСправа №160/33690/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведенпя перерахунку пенсії шахтаря та незарахування до пільгового стажу роботи шахтаря за Списком №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, а також в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періодів безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, і безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи шахтаря за Списком №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, та в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби періоди безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, та безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 тю 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.06.2025 та провести перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 09.06.2025 року звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку призначеної пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею, який відпрацював на підземних роботах не менш як 15 років з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зазначивши, що за даними трудової книжки позивач має 15 років 11 місяці підземної роботи та просив зарахувати в пільговий стаж роботи з повним робочим днем в шахті періоди військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024 та у кратності періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018 і період участі у бойових діях з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 10.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023, оскільки при розрахунку пенсії вказані періоди не були враховані відповідачем до пільгового стажу роботи шахтаря з повним робочим днем під землею. Однак, ГУ ПФУ в Дніпропетровські області прийнято рішення у формі листа від 17.07.2025 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки зарахування до пільгового стажу шахтаря спірного періоду служби у потрійному розмірі чинним законодавством не передбачено. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2025 р. відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

26.12.2025р. представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що до матеріалів судової справи позивачем додано довідку ВЧ НОМЕР_1 від 18.04.2025 № 1412, від 28.03.2023 № 2739, ВЧ НОМЕР_2 від 02.10.2025 № 8476, ВЧ НОМЕР_3 від 14.08.2018 № 7163, про період участі в бойових діях та військової служби. Позивачем зазначені довідки до Головного управління надано не було, рішення щодо зарахування зазначених періодів участі в бойових діях в розрахунку один місяць за три місяці не розглядалось. Позивач має право звернутися із заявою встановленого зразку до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України на території України або через особистий кабінет зареєстрований в Пенсійному фонді України та надати зазначені довідки для визначення права на призначення пенсії з урахуванням наданих документів. Будь які документи про періоди участі в бойових діях як до заяви про призначення пенсії від 21.06.2024 так і до заяви про перерахунок пенсії від 22.10.2024 надано не було, про що свідчать розписка-повідомлення від 21.06.2024 до заяви про призначення пенсії від 21.06.2024 та розписка-повідомлення від 22.10.2024 до заяви про перерахунок пенсії від 22.10.2024. Інші заяви встановленого зразку до Головного управління не надавались. Вказує, що періоди військової служби з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, зараховано позивачу до страхового та пільгового стажу роботи в одинарному розмірі, як військова служба в особливий період. Відомості про сплату страхових в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості за період проходження військової служби з 01.04.2015 по 31.12.2015 відсутні, отже відсутні підстави для зарахування зазначеного періоду як до страхового так і до пільгового стажу роботи. Довідки про сплату заробітної плати за період з 01.04.2015 по 31.12.2015 надано не було. Спір щодо зарахування до пільгового стажу періоду проходження військової служби з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024 відсутній, оскільки він зарахований у повному обсязі, про що свідчить розрахунок стажу роботи у графі “Робота за списком №1».

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з травня 2024 року відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі, виходячи з розрахунку згідно з ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

09.07.2025 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо зарахування часу проходження військової служби, який зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три.

Листом від 17.07.2025р. за № 32093-25949/К-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що зарахування зазначеного періоду стажу в потрійному розмірі не передбачено чинним законодавством.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії за віком на пільгових умовах в порядку ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправним і такими, що порушують гарантовані Конституцією соціальні права на гідне пенсійне забезпечення, що стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV).

Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.

Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-ІV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічна норма закріплена в п. "а" ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року (далі - Закон України № 1788-ХІІ).

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.

Згідно з абзацу 1 частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я та віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 8 Закону Закон №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час проходження строкової військової служби, який зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинен перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача зарахувати йому до пільгового стажу роботи шахтаря за Списком №1 періоди проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, та в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби періоди безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, та безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 тю 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023.

Як вбачається з розрахунку стажу форми РС-право періоди проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024 не були враховані до пільгового стажу.

Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_4 від 06.02.1982 позивач працював з 14.02.2005 по 29.05.2006 та з 24.10.2011 по 23.07.2024 на ВСП «Шахта Благодатна» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» за професією прохідник з повним робочим днем на підземних роботах в шахті. Робоче місце атестовано за Списком №1.

З огляду на наведені вище положення законодавства, періоди проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024 мають бути враховані до пільгового стажу за Списком №1.

Щодо періодів безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018 та безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023, які позивач просить зарахувати в кратності як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби.

Відповідно до довідки від 28.08.2023 №2739 позивач дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023.

Довідками від 02.10.2015р. за №8476, від 14.08.2018р. №7163 підтверджується безпосередня участь позивача в антитерористичній операції в період з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018.

Згідно розрахунку стажу форми РС-право суд не вбачає врахування вищевказаних періодів в кратному обчислені.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за №1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.

Пунктом 2.3 розділу 2 вказаного Положення встановлено, що, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Крім того, відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Тобто, час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.

З огляду на наведені положення законодавства, суд доходить висновку про зобов'язання відповідача зарахувати в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби періоди безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, та безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 тю 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.06.2025 та провести перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2020 року у справі №640/4469/17.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.07.2025 та провести перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, суд зауважує, що позивач звертався до пенсійного органу із заявою від 09.07.2025р., доказів того, що заява була подана 09.06.2025р. матеріали справи не містять.

За правилами частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії шахтаря та не зарахування до пільгового стажу роботи шахтаря за Списком №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, а також в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періодів безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, і безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи шахтаря за Списком №1 згідно ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди проходження військової служби під час мобілізації в особливий період з 01.04.2015 по 31.12.2015, з 04.08.2017 по 05.02.2018, з 27.02.2022 по 31.05.2024, та в кратному розмірі як три місяці стажу шахтаря за один місяць служби періоди безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції з 04.07.2015 по 02.10.2015, з 11.01.2018 по 04.02.2018, та безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Запорізькій областях, з 11.06.2022 по 15.08.2022, з 22.08.2022 по 30.08.2022, з 01.10.2022 по 06.10.2022, з 20.10.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 тю 19.07.2023, з 31.07.2023 по 31.07.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.07.2025 та провести перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст. 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна