Справа № 591/2215/26 Провадження № 3/591/670/26
23 березня 2026 року м.Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ковтун О.М., з участю ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від Сумського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. м. Суми, громадянки України, що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки,
за ч.3 ст.154 КУпАП,
04.02.2026 близько 19:00 ОСОБА_1 поблизу буд. 38/2 по просп. Свободи у м. Суми, вигулювала собаку породи мальтійська болонка, внаслідок чого собака вкусила ОСОБА_2 за праву гомілку, заподіявши шкоди його здоров'ю. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.154 КУпАП.
У судовому засідання ОСОБА_1 вину не визнала, просила закрити провадження у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення з підстав, викладених у письмових поясненнях.
Потерпілий ОСОБА_2 у судовому засіданні 20.03.2026 підтвердив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Заслухавши позицію ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, слід зробити наступні висновки.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Диспозицією ст.154 КУпАП передбачена відповідальність за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях).
Частина 3 ст.154 КУпАП передбачає відповідальність за ці ж дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну.
Згідно зі ст. ст. 1, 9 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» собаки відносяться до домашніх тварин. Правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування.
У відповідності до положень ст.9 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» особи, які утримують домашніх тварин, мають право з'являтися з ними поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх). Особа, яка супроводжує тварину, зобов'язана забезпечити: безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною; наявність повідка для здійснення вигулу собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров'я людини, поза місцем постійного утримання таких тварин, а також намордника на собаках порід, що включені до Переліку небезпечних порід собак, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення підтверджується долученими до протоколу серії ВАД №779994 від 26.02.2026 достатніми, належними та допустимими доказами у справі, а саме:
- формою виводу (а.с. 3);
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію (а.с. 4);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , які узгоджуються з наданими ним поясненнями в судовому засіданні 20.03.2026 (а.с. 5);
- копією консультаційного висновку міського лікаря-реабілітолога (а.с. 8).
Таким чином, заслухавши пояснення учасників та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.3 ст.154 КУпАП.
При накладенні стягнення згідно з вимогами ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність.
Крім того, санкцією ч.3 ст.154 КУпАП передбачено додаткове стягнення у виді конфіскації тварини.
Положеннями ст.265-5 КУпАП передбачено, що за наявності підстав вважати, що власником тварини вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді конфіскації тварини, особа, уповноважена на складання протоколу про адміністративні правопорушення відповідно до статей 88-1, 89 та 154 цього Кодексу, тимчасово вилучає тварину до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення. Про тимчасове вилучення тварини складається протокол або робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Разом із тим, матеріали справи не містять відомостей про власника собаки та відомостей про її тимчасове вилучення. Згідно копії ветеринарного паспорту у графі «власник собаки» вказана кличка собаки «Дора», відомості щодо власника взагалі відсутні (а.с. 10, 11).
Відтак, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує викладене вище, а також характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції, передбаченої ч.3 ст.154 КУпАП, у виді штрафу без конфіскації тварини.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з правопорушника на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 154, 283 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.154 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 грн без конфіскації тварини.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 665,60 грн судового збору.
У відповідності до ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. Ковтун