23 березня 2026 рокуСправа № 495/1716/26
Номер провадження 3/495/661/2026
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
04.03.2026 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з Одеського РУП №2 РВП ГУНП в Одеській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №583448 від 05.02.2026 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП).
Згідно протоколу 05.02.2026 о 08:30 год. в с. Маяки, дорога Одеса-Рені 49+900 м. Водій ОСОБА_1 керуючи Т.3. Ауді д.н.з. НОМЕР_1 не вибрав безпечну швидкість руху, не врахував дорожню обстановку, в результаті чого здійснив з?їзд у кювет, внаслідок чого автомобіль зазнав механічних пошкоджень та матеріальних збитків, чим порушив п.12.1. ПДР - Водій Т3 не врахував безпечної швидкості руху, особливостей вантажу, стан ТЗ.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином шляхом направлення смс-повістки на мобільний номер телефону, що підтверджується довідкою про доставлення такого смс.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України (ч. 2ст. 245КУпАП).
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 11.06.2004 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП», у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення у графі "дата, час, місце розгляду адміністративної справи" особою, яка складала відповідний протокол визначено Біляївський районний суд Одеської област для розгляду цієї справи.
Проте протокол про адміністративне правопорушення був направлений особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, після його складення на розгляд до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.
Нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не передбачене. КУпАП не наділяє суд повноваженнями визначити підсудність розгляду справи.
Таку ж позицію висловив Пленум Верховного Суду України у своїйпостанові N 11 від 11.06.2004 р. "Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення", в якій зазначив, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2ст. 276КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Відповідно до ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За змістом вказаної норми, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, що закріплено у ч. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
При цьому, Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово наголошував, що, реалізуючи ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Частиною 1статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право на повноважний суд, за змістом якої ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.50, Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Порушення правил підсудності є істотним порушенням процесуального законодавства та підставою для скасування судового рішення.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для розгляду справи Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області.
Таким чином, дану справу доцільно направити на доопрацювання та направлення органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення такого до належного суду.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.8,-11,245, 251, 256, 278 КУпАП, суддя,
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 124 КУпАП, повернути Одеському РУП №2 ГУНП в Одеській області для належного дооформлення та доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ірина БРАТКІВ