Справа № 493/316/26
Провадження № 2-о/493/31/26
24.03.2026 м. Балта Одеської області
Суддя Балтського районного суду Одеської області Волошин І.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Балтської міської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство у справах ветеранів України, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
18.02.2026 року ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 звернувся в електронній формі через підсистему «Електронний суд» до Балтського районного суду Одеської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить:
- встановити факт добровільного залучення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який загинув за відсутності зазначених в абзацах третьому - п'ятому підпункту 1 пункту 4 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого Постановою КМУ від 23 вересня 2015 року №740 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2024 року №416) документів з метою підготовки документів для надання його сину ОСОБА_2 статусу члена сім'ї загиблого Захисника України;
- встановити факт загибелі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.
Ухвалою судді від 11.03.2026 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
23.03.2026 року від представника заявника - адвоката Москаленка Р.А. в електронній формі через підсистему «Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків, до якої представником заявника було подано уточнюючу заяву, до якої внесено перелік заінтересованих осіб, а саме: 1) Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Балтської міської ради; 2) ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 3) Міністерство у справах ветеранів України. 4) ОСОБА_2 . Єдиним членом родини відповідно до Сімейного кодексу України, крім дружини є син загиблого - ОСОБА_2 . Інших осіб, які можуть претендувати на статус члена сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України не має. Заявниця уточнює підставу звернення до суду для встановлення факту - виключно для отримання статусу члена сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, у зв'язку з тим, що вона не має довідки необхідної для отримання цієї довідки в безспірному порядку. За виплатами до Міністерства у справах ветеранів України заявниця ще не зверталась, тому просить суд не розглядати її заяву у цій частині.
Вивчивши заяву про усунення недоліків та матеріали заяви вважаю, що зазначена заява подана з порушенням вимог ст.ст.175-177 ЦПК України.
Відповідно до п.1,2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
В уточненій заяві представником заявника невірно вказано назву суду, до якого подано заяву, як «Балтський районний суд міста Одеса», в той же час вірна назва суду Балтський районний суд Одеської області.
Також, в супереч вимогам п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України представник заявника в уточненій заяві не вказано (невірно вказано) або не повністю вказано:
- місцезнаходження (для юридичних осіб) та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - заінтересованої особи Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Балтської міської ради;
- місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, - заявника ОСОБА_1 , представника заявника ОСОБА_3 та заінтересованої особи ОСОБА_2 ;
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) - заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 ,
- відомості про наявність або відсутність електронного кабінету - заінтересованої особи Міністерства у справах ветеранів України.
Суддя звертає увагу, що згідно з ч. 3 ст. 95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами. Оскільки цивільну процесуальну дієздатність мають лише фізичні особи, які досягли повноліття, та юридичні особи (ч. 1 ст. 47 ЦПК України), відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи не можуть бути учасниками цивільного процесу.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб (див. постанову Верховного Суду в складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 березня 2024 року в справі № 344/6751/22 (провадження № 61-671св23).
Крім того, згідно ч.1 ст.177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до ч.7 ст.43 ЦПК України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов'язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов'язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Як вбачається з матеріалів справи представник заявника надіслав заяву та документи, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет, однак не надав суду доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Враховуючи, що заява подана до суду в електронній формі через електронний кабінет підсистеми «Електронний суд», тому заявник або представник заявника зобов'язаний надіслати вказаним в заяві заінтересованим особам копію заяви та додані до неї документи відповідно до ч.7 ст.43 ЦПК України, та надати суду докази їх надсилання.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно із ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Вимоги до заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, встановлені у ст.ст.315, 316, 318 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Згідно усталеної практики Верховного Суду (постанови від 05 листопада 2020 року у справі №755/4041/20, від 17 червня 2021 року у справі № 161/10157/20, від 26 вересня2019 року у справі № 523/15625/18) справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав громадян, при цьому має бути з'ясована мета його встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлено спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
В уточненій заяві представник заявника просить встановити факт добровільного залучення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який загинув за відсутності зазначених в абзацах третьому - п'ятому підпункту 1 пункту 4 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого Постановою КМУ від 23 вересня 2015 року №740.
В обґрунтуванні заяви заявник вказує мету встановлення даного факту - отримання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України для самого заявника, а в прохальній частині зазначає метою встановлення факту - підготовку документів для надання його сину ОСОБА_2 , статусу члена сім'ї загиблого Захисника України.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Тому, в уточненій заяві необхідно уточнити мету встановлення даного факту, врахувавши вимоги ст.4 ЦПК України, оскільки заявник має право звернутися до суду лише за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, та не має права звертатися за захистом прав інших осіб, а саме, сина ОСОБА_2 , який має право сам звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Крім того, в уточненій заяві представник заявника просить встановити факт загибелі ОСОБА_4 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану, однак не зазначає з якою метою необхідно встановити даний факт та які юридичні наслідки цей факт породжує безпосередньо для заявника. Вказана обставина позбавляє суд зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи породжує він настання правових наслідків для заявника та необхідність його встановлення в судовому порядку.
Під час усунення недоліків заяви, заявнику та її представнику необхідно:
- вірно зазначити назву суду першої інстанції до якого подається заява, повністю та вірно зазначити місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету заявника та зацікавлених осіб;
- надіслати вказаним в заяві заінтересованим особам копію заяви та додані до неї документи відповідно до ч.7 ст.43 ЦПК України, та надати суду докази їх надсилання;
- уточнити мету встановлення факту добровільного залучення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який загинув, врахувавши вимоги ст.4 ЦПК України;
- зазначати мету з якою необхідно встановити факту загибелі ОСОБА_4 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану та які юридичні наслідки цей факт породжує безпосередньо для заявника.
У разі виправлення недоліків, заявнику слід надати до суду заяву в новій редакції з відповідними уточненнями, а також її копії та копії всіх документів, доданих до неї, для надіслання заінтересованим особам, як передбачено ст. 177 ЦПК України.
В даній ситуації суддя звертає увагу, що вирішуване питання про відкриття провадження по справі охоплюється змістом статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд.
Так, стосовно питання доступу до суду Європейський Суд з прав людини в своїй прецедентній практиці звертає увагу на те, що процедурні гарантії, закріплені статтею 6 Конвенції, гарантують кожному право подання скарги щодо його прав та обов'язків цивільного характеру до суду чи органу правосуддя. Таким чином, втілюється право на звернення до суду, одним із аспектів якого є право доступу, тобто право розпочати провадження у судах з цивільних питань. Європейський Суд наголошує, що право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги, оскільки за своєю природою це право вимагає регулювання з боку держави, яка щодо цього користується певними межами самостійного оцінювання (див. ухвалу щодо прийнятності у справі «МПП «Голуб» проти України» від 18 жовтня 2005).
А тому, в даній ситуації встановлення цивільним процесуальним законодавством вимог до заяви і залишення такої без руху, у зв'язку із її невідповідністю вимогам, передбачених законом, ґрунтується на нормах закону і слугує меті здійснення правосуддя, що в цілому не являється обмеженням доступу заявника до суду.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суддя вважає за необхідне залишити заяву без руху, надавши заявнику строк для виправлення вищезазначених недоліків.
Одночасно суддя роз'яснює, якщо заявниця у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175,177 Цивільного процесуального кодексу України, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У разі, якщо заявник не усуне недоліки заяви у встановлений строк, заява вважається неподаною та повертається заявниці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175-177, 185, 315, 316, 318 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Балтської міської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство у справах ветеранів України, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без руху, надавши заявнику строк 10 днів з дня отримання заявником даної ухвали для виправлення вищевказаних недоліків, інакше заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає