Справа № 308/336/26
24 березня 2026 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі головуючого судді Чепки В. В., за участю секретаря судового засідання Авдєєвої К. Т., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення- народження дитини,
заявниця звернулась до суду з метою встановлення факту народження ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 ) дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Ужгород, Ужгородського району, Закарпатської області, Україна, із зазначенням у актовому записі про народження таких відомостей: прізвище, ім'я, по батькові дитини: ОСОБА_3 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місце народження: Україна, Закарпатська область, Ужгородський район, місто Ужгород; мати дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 виданий 20 листопада 2007 року Ужгородським MB УМВС України в Закарпатській області; батько дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 , виданий 14 жовтня 2010 року Ужгородським МУ УМВС України в Закарпатській області.
В обґрунтування заяви зазначає, що 11.10.2007 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено шлюб зареєстрований Відділом реєстрації актів цивільного стану Ужгородського міського управління юстиції Закарпатської області.
За період вказаного шлюбу, а саме ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою АДРЕСА_1 , без звернення до медичного закладу, народився син - ОСОБА_3 .
Заявниця зазначає, що батьківство ОСОБА_2 за ОСОБА_3 підтверджується висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду від 17.07.2025 року №49056 згідно якого ймовірність того, що ОСОБА_2 є біологічним батьком ОСОБА_3 складає 99,999999 %.
Вказує, що у липні 2025 року ОСОБА_2 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою щодо видачі свідоцтва про народження ОСОБА_3 .
За результатом розгляду поданої ОСОБА_2 заяви Відділ державної реєстрації листом від 22.07.2025 року №1045/31.11-25 повідомив, що видача свідоцтва про народження ОСОБА_4 не вдається можливим оскільки реєстрація народження дитини яка досягла одного року і більше у відповідності до ч.2, статті 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», пункту 2 глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров'я та довідки з місця проживання дитини.
З огляду на наведене 02.09.2025 року ОСОБА_2 звернувся до Департаменту охорони здоров'я Закарпатської обласної військової адміністрації-Закарпатської обласної державної адміністрації із проханням видати висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я. Однак, листом від 04.09.2025 року №01-07/2994 у видачі такого висновку департаментом охорони здоров'я було відмовлено оскільки згідно пункту 4 Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2013 р. №9, комісія розглядає питання щодо підтвердження факту народження дитини за письмовою заявою жінки, яка народила дитину або її чоловіка не пізніше одного тижня з імовірного дня народження дитини поза закладом охорони здоров'я. Заяви, що подані з порушенням терміну розгляду не підлягають та відхиляються.
Через пропущення встановленого тижневого терміну звернення до медичної консультаційної комісії із заявою про встановлення факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров'я, мати ОСОБА_3 , ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати медичні документи про народження сина, зокрема, висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, а від так і провести державну реєстрацію народження останнього.
У зв'язку із чим звертається до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про встановлення факту народження ОСОБА_3 у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України задля можливості провести державну реєстрацію народження ОСОБА_4 , оформити свідоцтво про народження державного зразка та в подальшому паспорта громадянина України.
Крім іншого, здійснення державної реєстрації народження ОСОБА_4 необхідне для підтвердження виникнення між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 взаємних прав та обов'язків як матері, батька та сина, а також для забезпечення інтересів дитини.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 12.01.2026 позовну заяву залишено без руху, направлено позивачу для усунення недоліків.
12.02.2026 від заявниці на адресу суду надійшла заява про усунення зазначених в ухвалі суду недоліків.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21.11.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за даною заявою.
Заявниця у судовому засіданні просила задовольнити заяву на підставі поданих доказів. Водночас просила допитати у якості свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які можуть повідомити обставини народження її та ОСОБА_2 сина.
Водночас зазначила, що вона з чоловіком вживали заходів щодо отримання свідоцтва про народження дитини, однак, через пропуск однорічного строку, встановити факт народження дитини можливо лише у судовому порядку.
Представник заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явився, заперечень на заяву не подано.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , належним чином повідомлений про розгляд справи, для участі у судовому засіданні не прибув, причин неявки не повідомив, заяв або клопотань щодо розгляду справи не подав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників, свідків, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що до суду звернулася заявниця, про що надано копію паспорта № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 . Згідно з довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_1 11.02.2008.
У липні 2025 року ОСОБА_2 звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою щодо видачі свідоцтва про народження ОСОБА_3 .
Листом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 22.07.2025 року №1045/31.11-25 підтверджено, що видача свідоцтва про народження ОСОБА_4 не вдається можливим оскільки реєстрація народження дитини яка досягла одного року і більше у відповідності до ч.2, статті 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», пункту 2 глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків за наявності документів про народження і перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров'я та довідки з місця проживання дитини.
Листом Департаменту охорони здоров'я Закарпатської обласної військової адміністрації від 04.09.2025 року №01-07/2994, зазначено, що у видачі висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я Департаментом охорони здоров'я було відмовлено оскільки згідно пункту 4 «Про порядок підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я», врегульованого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2013 р. №9, комісія розглядає питання щодо підтвердження факту народження дитини за письмовою заявою жінки, яка народила дитину або її чоловіка не пізніше одного тижня з імовірного дня народження дитини поза закладом охорони здоров'я. Заяви, що подані з порушенням терміну розгляду не підлягають та відхиляються.
Висновком молекулярно-генетичного експертного дослідження для подання до суду №49056 від 17.07.2025, виконаного медико-генетичним центром «Mama Papa» за зверненням ОСОБА_2 , та з урахуванням питань, які ставилися на вирішення молекулярно-генетичного експертного дослідження, а саме: Чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, що ймовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999%.
Висновком генотипоскопічного дослідження №46559 від 30.01.2025 виконаного медико-генетичним центром «Mama Papa» на замовлення ОСОБА_1 з метою встановлення спорідненості методом аналізу ДНК ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведеного шляхом виділення ДНК, типування за допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції за мкросателітними локусами, фракціонування продуктів ампліфікації електрофоретично, аналіз отриманих даних, ймовірностно-статистична обробка, формування висновку генотипоскопічного дослідження встановлено, що комбінований індекс материнства складає 187 792 404, ймовірність материнства: 99,9999995%, виходячи з результатів дослідження, отриманих шляхом аналізу STR-локусів ДНК, ймовірність материнства становить 99, 9999995%, передбачувана мати не виключається як біологічна мати тестованої дитини, ймовірність її материнства в 187 792 404 разів вища, ніж у випадкової жінки загальної популяції.
Допитана у судовому засіданні 16.03.2026 року свідок ОСОБА_7 зазначила, що є матір'ю заявниці. Вказала, що через власні погляди її дочка ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 прийняли рішення про проведення пологів вдома.
Так, 19 лютого 2024 року, о 9 год. 25 хв. у домашніх умовах, у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , її дочка ОСОБА_1 народила хлопчика, якого назвали ОСОБА_8 . Вказала, що про вагітність доньки їй було відомо з липня 2023 року, сама вагітність проходила добре, проте, без нагляду в закладах охорони здоров'я. Свідок повідомила, що двоє старших синів також були народжені вдома без медичної допомоги, успішний досвід народження двох старших синів вдома поза межами медичного закладу також був підставою свідомого вибору батьків щодо народження в домашніх, комфортних для жінки умовах. Додала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 онука написала в Telegram, що її донька, ОСОБА_1 , народила хлопчика, а вранці свідок відвідала сім'ю та зустрілася з донькою, ОСОБА_1 , зятем, ОСОБА_2 та новонародженим ОСОБА_8 .
Свідок ОСОБА_6 , в судовому засіданні 16.03.2026 повідомила, що проживає в одній квартирі у багтоквартирному будинку із її сином, ОСОБА_2 , та його родиною. Свідок вказала, що 19.02.2024 року ОСОБА_2 повідомив їй народження його третього сина, а її онука, якого народила його дружина, ОСОБА_1 вдома за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що син сказав, що пологи пройшли у ванній кімнаті без ускладнень, дружина, ОСОБА_1 , та новонароджений хлопчик, ОСОБА_8 , почувають себе добре. Після цього свідок прийшла у частину квартири, де проживає її син з сім'єю, де і побачила новонародженого хлопчика.
Згідно зі ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як вбачається з роз'яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст. 319 ЦПК України встановлено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Метою встановлення даного факту є необхідність провести державну реєстрацію народження, оформлення свідоцтва про народження державного зразка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , окрім іншого, здійснення державної реєстрації народження ОСОБА_4 необхідне для підтвердження виникнення між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 взаємних прав та обов'язків як матері, батька та сина, а також для забезпечення прав та інтересів дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану,
якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно п. 24 глави 1 розділу 3 «Правила державної реєстрації актів громадянського стану в Україні», затверджених наказом МЮУ 18.10.2000 року № 52/5, встановлено, що якщо заява про державну реєстрацію народження дитини, яка досягла одного року і більше надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України, але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян). У цих випадках одночасно подаються один із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини. Складений актовий запис про народження із зазначенням після порядкового номера: "Державна реєстрація з пропуском строку" включається до книги поновлених актових записів про народження.
Державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження проводиться за правилами поновлення актових записів, якщо з дня народження дитини, зазначеного у рішенні суду, минуло більше року.
Згідно п. 26 зазначених Правил, у разі державної реєстрації народження дитини на підставі рішення суду про встановлення факту народження, надісланого судом, свідоцтво про народження оформлюється та видається особі, яка була заявником у суді, або іншому законному представнику дитини під час звернення цієї особи до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскільки реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у місті Ужгород, Ужгородського району, Закарпатської області, з зазначенням у актовому записі про народження матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а батьком - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з огляду на те, що під час розгляду справи отримано належні, допустимі та достатні докази, які в своїй сукупності підтверджують обставини народження дитини, її походження від заявниці та заінтересованої особи. Зокрема, висновки молекулярно-генетичних досліджень, письмові матеріали справи та узгоджені між собою показання свідків свідчать про реальність зазначених подій та не викликають сумнівів у їх достовірності. При цьому суд бере до уваги, що заявниця позбавлена можливості отримати документ, який підтверджує факт народження дитини, у позасудовому порядку, що зумовлює необхідність судового захисту. Встановлення даного факту має істотне юридичне значення, оскільки є необхідним для проведення державної реєстрації народження, отримання свідоцтва про народження та забезпечення реалізації особистих немайнових і майнових прав дитини. За таких обставин заявлені вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст. 81, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, ст. 135, 144 Сімейного кодексу України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у місті Ужгород, Ужгородського району, Закарпатської області, Україна, у матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 виданий 20 листопада 2007 року Ужгородським MB УМВС України в Закарпатській області; та у батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 , виданий 14 жовтня 2010 року Ужгородським МУ УМВС України в Закарпатській області, відомості про що зазначити у актовому записі про народження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Відомості щодо учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянка України, адреса проживання: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_5 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України, адреса проживання: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгород Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, буд, 5 ЄДРПОУ: 25999022.
Повний текст рішення складено 24.03.2026.
Суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області В. В. Чепка