Постанова від 23.03.2026 по справі 308/2381/26

Справа № 308/2381/26

3/308/970/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., за участю особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли з Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: смт. Велика Писарівка, Великописарівський р-н, Сумської області, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи - інспектор прикордонного контролю, групи контролю 2 лінії та поглибленої перевірки документів, військова частина НОМЕР_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , -

за ч.2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

В період з 20.00 годин 28.12.2025 року по 08.00 годин 29.12.2025 року в прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» (далі - п/н «СПНІПр») виконувала капітан ОСОБА_2 , в прикордонному наряді «Перевірка документів» (далі п/н «ПД») майстер-сержант ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_4 .

29.12.2025 о 06:10 в міжнародний пункт пропуску для залізничного сполучення «Чоп (Дружба)» на в?їзд в Україну прибув міжнародний потяг N? 10 сполученням «Будапешт-Київ» в скалі 9 вагонів. п/н «СПНПП» капітаном ОСОБА_5 , було визначено завдання ЗПН щодо здійснення прикордонного контролю даного потягу. Відбір паспортних документів визначено здійснювати на сходження п/н «ПД». Відбір паспортних документів вагону 1 та 2 було здійснено п/н «СПНІПр/ПД» капітаном ОСОБА_5 , майстер-сержант ОСОБА_3 відбір паспортних документів розпочав з 3 вагону на зустріч п/н «ПД» сержанту ОСОБА_6 , п/н «ПД» сержант ОСОБА_4 розпочав з 9 вагону на зустріч п/н «ПД» майстер-сержанту ОСОБА_7 . Відбір паспортних документів 6 вагону здійснював п/н «ПД» майстер-сержант ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_8 на сходження.

Поряд з цим, встановлено, що п/н «ПД» майстер-сержант ОСОБА_3 зайшов у вагон N? 6, відібрав паспортні документи у обслуговуючого персоналу та пасажирів цього вагону, які знаходилися в купе починаючи з N?1 по N?б, включно.

П/н «ПД» сержант ОСОБА_4 зайшов у вагон N? 6 на 1 хвилину пізніше від майстер-сержанта ОСОБА_9 , відібрав паспортні документи у пасажирів цього вагону, які знаходилися в купе N? 9 та N? 8.

Майстер-сержант ОСОБА_3 не здійснивши «зустріч» з п/н «ПД» (не дочекався п/н «ПД» який рухався йому на зустріч, біля купе в якому відібрав паспортні документи пасажирів останнім, щоб разом пересвідчитися, що паспортні документи усіх пасажирів даного вагону були відібрані для їх перевірки) який рухався йому на зустріч, не повідомивши про номер купе на якому завершив відбір документів пасажирів вагону N?б, розвернувся та попрямував на вихід з вагону.

Сержант ОСОБА_4 не уточнив у майстер-сержанта ОСОБА_9 на якому саме купе останній завершив відбір паспортних документів, відібравши документи пасажирів які знаходилися в купе N? 9 та? 8 теж прослідував на вихід з вагону.

В купе N? 7 вагону N? НОМЕР_3 прикордонні наряди не заходили, відбір паспортних документів не здійснювали.

Зокрема, положеннями п. 4.10.5 вказаної Технологічної схеми визначено, що прикордонні наряди «ПД» уточнюють у провідників кількість і категорію пасажирів, а під час контролю рухаються по вагону від купе до купе на відстані не більше одного купе один від одного. При цьому відбір документів здійснюється безпосередньо біля входу в купе із встановленням належності документів їх пред'явникам.

Однак, внаслідок неузгодженості дій особового складу прикордонного наряду, до купе № 7 вагону № 6 потягу № 10 сполученням «Будапешт - Київ» наряди не заходили та відбір паспортних документів у пасажирів не здійснювали.

Вказані обставини підтверджуються копією посадкового документа, згідно з яким громадянка України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прибула в Україну 29.12.2025 вказаним потягом (вагон № 6, місце № 75).

Таким чином, встановлено факт перетину державного кордону на в'їзд в Україну громадянкою ОСОБА_11 без проходження прикордонного контролю та без внесення інформації про неї до відомчої бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України». Вказане стало наслідком неналежного виконання службових обов'язків особовим складом прикордонного наряду, що виявилося у недотриманні вимог Технологічної схеми пропуску

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

У судове засідання з'явився прокурор Лупіков С.М. підтримав обставини, викладені в протоколі у повному обсязі та просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

ОСОБА_1 ,у судове засідання з'явився, свою вину не визнав, надав пояснення, у яких зазначив, що дійсно 29.12.2025 під час перевірки документів у потягу № 10 «Будапешт - Київ» він мав здійснювати відбір паспортів у вагоні № 6 спільно з інспектором ОСОБА_12 , рухаючись назустріч один одному. Перевіривши купе з № 1 по № 6, він побачив, що колега виходить із № 8, тому вирішив, що № 7 уже перевірено або буде перевірено напарником. Не дочекавшись фізичної зустрічі біля купе, він попрямував на вихід із вагону. Свою впевненість у тому, що документи у всіх пасажирів відібрані, пояснив помилковим припущенням щодо дій іншого члена наряду. Просив не притягувати його до відповідальності та закрити провадження у справі.

У судове засідання з'явився представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності, який у судовому засіданні заперечував проти винуватості свого підзахисного та просив не притягувати до адміністративної відповідальності. Свою позицію мотивував відсутністю в діях відповідача складу правопорушення, а також наголосив, що накладання штрафу призведе до надмірного фінансового тягаря для його сім'ї. З огляду на викладене представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності просив закрити провадження у справі. Також зазначив, що складено протокол про адміністративне правопорушення і відносно ОСОБА_13 , який знаходиться на розгляді в суді.

Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозиція ч.1 ст.172-18 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.

Частиною 2 вищевказаної статті передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, вчинені в умовах особливого періоду.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі ради пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року, в Україні введено воєнний стан.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», основними функціями є охорона державного кордону України з метою недопущення незаконного проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму.

Статтею 19 Закону передбачено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються:

-припинення будь-яких спроб незаконної зміни проходження лінії державного кордону України;

-організація запобігання кримінальним правопорушенням та адміністративним правопорушенням;

-здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб;

-запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в?їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Згідно з ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу» військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків керуються тільки законами, діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктами 1 та 2 статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» визначено, що прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

У ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (Далі - Статут), зафіксовано, що необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Ст. 16 вказаного Статуту передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно з ст.17 вказаного Статуту на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержаних всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил військова дисципліна У країни», ґрунтується усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Відповідно до п. 20 глави 5 розділу ІІ Інструкції Перевірка документів - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для перевірки документів у осіб з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, в'їзду та перебування на визначеній території, де Державна прикордонна служба України здійснює прикордонний контроль, інші службові дії з охорони державного кордону, а також дослідження за результатами оцінки ризиків документів, що стосуються транспортних засобів, вантажів.

У прикордонний наряд призначаються прикордонники, які мають допуск самостійного служби прикордонному наряді «Перевірка документів».

Під час виконання завдань прикордонний наряд з перевірки документів зобов'язаний:

-перевіряти документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон (в'їжджають/виїжджають та приналежності перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та відповідній особі, при цьому з'ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в'їзду/виїзду та перебування на визначеній території);

-здійснювати реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у випадках, передбачених чинним законодавством;

-виявляти недійсні документи, а також документи, що не належать їх пред'явникам, затримувати осіб, які пред'явили такі документи, і негайно доповідати про них по команді;

-здійснювати перевірку наявності чинних на території України договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на транспортні засоби, які перетинають державний кордон, виявляти підроблені, недійсні страхові поліси;

-виявляти осіб, яким заборонено в'їзд в Україну або стосовно яких с доручення уповноважених органів державної влади;

-здійснювати ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених.

Також прикордонний наряд з перевірки документів виконує інші завдання та обов'язки, визначені нормативно-правовими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України.

У відповідності до п. 11 глави 2 розділу ІІ Інструкції прикордонним нарядам забороняється, зокрема учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.

У відповідності до ст. 8 наказу N?614 «Про затвердження Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», встановлено, що користувачами Бази даних є фізичні і юридичні особи, яким Адміністратором Бази даних надано права доступу для обробки інформації в Базі даних.

Автентифікація та авторизація користувачів в Базі даних здійснюється після проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації таких користувачів, у тому числі з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованого електронного підпису та/або печатки, процедури авторизації. Інформація, яка вноситься до Бази даних, повинна бути достовірною. Користувачі відповідно до їх повноважень відповідають за своєчасність унесення інформації до Бази даних та її достовірності.

Як випливає з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, зокрема Витягу з плану охорони державного кордону/здійснення прикордонного контролю з 28.12.2025 20:00 по 29.12.2025 08:00, висновку службового розслідування, письмових пояснень ОСОБА_14 , ОСОБА_1 , ОСОБА_15 , Встановлено, в період з 20.00 годин 28.12.2025 року по 08.00 годин 29.12.2025 року в прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів в пункті пропуску» (далі - п/н «СПНППр») виконувала капітан ОСОБА_16 , в прикордонному наряді «Перевірка документів» (далі п/н «ПД») майстер-сержант ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_4 . Відбір паспортних документів визначено здійснювати на сходження п/н «ПД». Відбір паспортних документів вагону 1 та 2 було здійснено п/н «СПНППр/ПД» капітаном ОСОБА_5 , майстер-сержант ОСОБА_3 відбір паспортних документів розпочав з 3 вагону на зустріч п/н «ПД» сержанту ОСОБА_17 , п/н «ПД» сержант ОСОБА_4 розпочав з 9 вагону на зустріч п/н «ПД» майстер-сержанту ОСОБА_7 . Відбір паспортних документів 6 вагону здійснював п/н «ПД» майстер-сержант ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_4 на сходження. Зазначені факти підтверджені ОСОБА_18 в судовому засіданні.

Встановлено, що прикордонний контроль п/н «ПД» майстер-сержант ОСОБА_3 та сержант ОСОБА_4 здійснювали відповідно до законодавства України з прикордонних питань та технологічної схеми пропуску осіб транспортних засобів та вантажів.

Як випливає з відеозапису, п/н «ПД» майстер-сержант ОСОБА_3 зайшов у вагон № 6, відібрав паспортні документи у обслуговуючого персоналу та пасажирів цього вагону, які знаходилися в купе починаючи з №1 по №6, включно. П/н «ПД» сержант ОСОБА_4 зайшов у вагон № 6 на 1 хвилину пізніше від майстер-сержанта ОСОБА_9 , відібрав паспортні документи у пасажирів цього вагону, які знаходилися в купе № 9 та № 8. Майстер-сержант ОСОБА_3 не здійснивши «зустріч» з п/н «ПД» (не дочекався п/н «ПД» який рухався йому на зустріч, біля купе в якому відібрав паспортні документи пасажирів останнім, щоб разом пересвідчитися, що паспортні документи усіх пасажирів даного вагону були відібрані для їх перевірки) який рухався йому на зустріч, не повідомивши про номер купе на якому завершив відбір документів пасажирів вагону №6, розвернувся та попрямував на вихід з вагону.

Таким чином, прикордонні наряди «Перевірка документів» не в повній мірі виконали алгоритм дій передбачений п. 4.10. «Пропуск осіб та пасажирських поїздів, які прямують на в'їзд в Україну, із заміною колісних пар» Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп» на державному кордоні України з Угорською Республікою затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.06.2017 року № 277, а саме: у п. 4.10.5 визначено, що прикордонні наряди, спільно з посадовими особами ВМО м/п «Залізничний», заходять у вагон відповідно попереднього розрахунку та зачиняють двері на ключ. СПНПП відбирає в провідників вагонів довідки щодо номерів вагонів та їх населеності пасажирами.

Прикордонні наряди «ПД» уточнюють у провідників кількість і категорію пасажирів, пропонують оголосити пасажирам про початок прикордонного та митного контролю.

Прикордонні наряди «ПД» та огляд транспортних засобів (далі «ОТЗ») рухаються по вагону від купе до купе на відстані не більше одного купе один від одного.

Прикордонний наряд «ПД» після привітання і відрекомендування пасажирам безпосередньо біля входу в купе, здійснює відбір документів справа наліво проти годинникової стрілки, при цьому встановлюючи належність їх пред'явникам.

Наявна копія посадкового документу додатково підтверджує, що громадянка України ОСОБА_19 прибула в Україну 29.12.2025 року на потягу № 10 сполученням «Будапешт - Київ» в вагоні № 6, місце № 75.

Таким чином встановлено, що факт перетину державного кордону 29.12.2025 року на в'їзд в Україну в ППр «Чоп (Дружба)» громадянкою України ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка прибула на в'їзд в Україну в якості пасажира вагону № 6 міжнародного потягу № 10 сполученням «Будапешт-Київ» без внесення інформації до відомчої бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території».

У зв'язку з чим, п/н «ПД» порушено норми Закону України «Про прикордонний контроль», а саме: п. 3 ст. 2 Прикордонний контроль здійснюється щодо: осіб, які перетинають державний кордон; транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі; вантажів, що переміщуються через державний кордон. п. 4 ст. 2 Прикордонний контроль включає: перевірку документів; огляд осіб, транспортних засобів, вантажів; виконання доручень правоохоронних органів України; перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України; реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон; перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.

Статтею 7 Закону України «Про прикордонний контроль» (Прикордонний контроль осіб), встановлено наступне: паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.

У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.

Уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України з урахуванням результатів оцінки ризиків можуть проводити повторну перевірку документів осіб, які перетинають державний кордон.

Паспортні та інші документи осіб перевіряються в кабінах паспортного контролю, на смугах руху транспорту, у контрольних павільйонах, службових приміщеннях пунктів пропуску через державний кордон чи безпосередньо в транспортних засобах.

Недотримання вимог пункту 21 глави 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 року № 1261, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1391/27836, а саме:

Перевірка документів - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для перевірки документів у осіб з метою…

Під час виконання завдань прикордонний наряд з перевірки документів зобов'язаний: перевіряти документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон (в'їжджають/виїжджають та перебувають на визначеній території), з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі, при цьому з'ясовувати наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону (в'їзду/виїзду та перебування на визначеній території); здійснювати реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у випадках, передбачених чинним законодавством; виявляти недійсні документи, а також документи, що не належать їх пред'явникам, затримувати осіб, які пред'явили такі документи, і негайно доповідати про них по команді; здійснювати перевірку наявності чинних на території України договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на транспортні засоби, які перетинають державний кордон, виявляти підроблені, недійсні страхові поліси; виявляти осіб, яким заборонено в'їзд в Україну або стосовно яких є доручення уповноважених органів державної влади; здійснювати ідентифікацію автомобільних транспортних засобів з метою виявлення серед них викрадених.

Також прикордонний наряд з перевірки документів виконує інші завдання та обов'язки, визначені нормативно-правовими актами та актами організаційно- розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України;

підпунктів 2.3; 2.3.1; 2.4; 2.5; 2.5.1; 2.5.2; 2.5.3; 2.5.7 пункту 2 (Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон) (Стандартна перевірка документів здійснюється: у транспортних засобах закордонного прямування.

Початком здійснення стандартної перевірки документів вважається момент подання особою паспортного або іншого визначеного законодавством документа для перевірки прикордонному наряду «Перевірка документів». Під час проведення стандартної перевірки документів прикордонний наряд «Перевірка документів» повинен: Оглянути паспортний документ, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку. Звірити фотокартку в паспортному документі з особою пред'явника. Перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у паспортному документі підробок або їх ознак. …. Ввести інформацію про особу до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» (відповідно до Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2007 року № 472, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2007 року за № 765/14032), що виразилося у не здійсненні відбору паспортного документу у громадянки України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка слідувала в якості пасажира вагону № 6 міжнародного потягу № 10 сполученням «Будапешт-Київ» в ППр «Чоп (Дружба)» 29.12.2025 року на в'їзд в Україну, та як наслідок призвело до невнесення інформації до відомчої бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» відносно громадянки України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення №10 від 11.02.2026, пояснення ОСОБА_1 від 11.02.2026, відеозаписи, висновок службового розслідування та інші матеріали справи, враховуючи особу порушника, обставини справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18КУпАП та приходить до висновку про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.

Твердження ОСОБА_1 , що іншу половину вагону повинен був перевіряти його напарник ОСОБА_22 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду та спростовуються матеріалами про адміністративне правопорушення, зокрема поясненнями ОСОБА_14 , в яких вона зазначила, що відбір паспортних документів повинні були здійснювати інспектора ОСОБА_23 та ОСОБА_12 шляхом сходження один до одного, зазвичай посередині вагону та запитанням один у одного про здійснення перевірки документів усіх громадян. Під час судового розгляду не встановлено існування іншого порядку перевірки, зокрема поділу при спільній перевірці на кількість перевірених вагонів, купе чи пасажирів. Таким чином, ОСОБА_23 не здійснив «зустріч» з іншим інспектором прикордонної служби, який рухався йому на зустріч та не пересвідчився, що паспортні документи усіх пасажирів даного вагону були відібрані для їх перевірки.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.34,35,40-1, 172-18, 280,283-284,289 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду потягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя І.О. Шепетко