24.03.2026м. СумиСправа № 920/626/18
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 16.03.2026 №91/26дкм (вх.№1154 від 16.03.2026) про заміну сторони у справі та стягувача у виконавчому документі та матеріали справи №920/626/18
за позовом Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради
(40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009)
до відповідача: Громадської організації «Регіональний центр допомоги кризовим
сім'ям «Добро в кожен дім» (40021, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 50,
кв. 16 код ЄДРПОУ 39848751)
про стягнення 11 700,56 грн,
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув,
від заявника: не прибув,
при секретарі судового засідання Ляскевич М.О.,
Суть питання, що вирішується ухвалою суду. Мотиви, з яких суд дійшов вищезазначеного висновку. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 18.09.2018 (суддя Соп'яненко О.Ю.) у справі №920/626/18 позовні вимоги частково; стягнуто з Громадської організації «Регіональний центр допомоги кризовим сім'ям «Добро в кожен дім» (40021, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 50, кв. 16 код ЄДРПОУ 39848751) на користь Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) 11 039,32 грн., з яких 10 564,24 грн. боргу по сплаті орендної плати, 475,08 грн. пені; 1 662,45 грн. судового збору; в іншій частині позову - відмовлено.
09.10.2018 на виконання рішення Господарського суду Сумської області від 18.09.2018 у справі №920/626/18 було видано наказ.
16.03.2026 через систему «Електронний суд» Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№1154) про заміну сторони у справі та стягувача у виконавчому документі, відповідно до змісту якої вказує, що 12.10.2018 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (далі - ДЗРП СМР) отримав наказ Господарського суду Сумської області від 09.10.2018 у справі № 920/626/18 для примусового виконання судового рішення, який був направлений до Зарічного відділу Державної виконавчої служби у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Вказаний наказ неодноразово після його повернення державною виконавчою службою повторно направлявся Департаментом до примусового виконання, про що свідчать відповідні відмітки на зворотному боці оригіналу судового наказу. 07.08.2024 державний виконавець Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ виніс постанову про відкриття виконавчого провадження № 75716988 щодо виконання судового наказу № 920/626/18 від 09.10.2018. Постановою державного виконавця Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ від 25.09.2025 судовий наказ був повернутий ДЗРП СМР у зв'язку з відсутністю майна у боржника. Враховуючи, що з 12.01.2023 по 12.01.2026 Управління комунального майна Сумської міської ради (далі - УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснював повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна оригінал судового наказу № 920/626/18 від 09.10.2018 був переадресований ДЗРП СМР до УКМ СМР. 14.10.2025 Управління комунального майна Сумської міської ради звернулося до Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ з заявою від 14.10.2025 №793/10.01-11 про пред'явлення судового наказу для примусового виконання звернулось. Супровідним листом від 22.10.2025 № 192769 Зарічного ВДВС у м. Суми СМУ МЮ повернуто УКМ СМР оригінал наказ Господарського суду Сумської області від 09.10.2018 № 920/626/18, разом з яким долучено Повідомлення від 22.10.2025 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, мотивуючі це тим, що УКМ СМР не є стороною (стягувачем) згідно наказу Господарського суду Сумської області від 09.10.2018р. № 920/626/18, стягувачем є ДЗРП СМР. На даний час, як вказує заявник, оригінал наказу Господарського суду Сумської області від 09.10.2018 № 920/626/18 знаходиться у віданні Департаменту комунального майна Сумської міської ради, як правонаступника Управління комунального майна Сумської міської ради, оскільки Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником виконавчих органів Сумської міської ради у сфері управління комунальною власністю, а саме (послідовно за спаданням у часі): Управління комунального майна Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 45068823) та Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 40456009). Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27.07.2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР. Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 року № 3176-МР затверджено Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради та визначено, що дане рішення набирає чинності з 12.01.2023р. Відповідно до пункту 1.10. Положення Управління є правонаступником ДЗРП СМР по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю. З 12.01.2023 по 12.01.2026 Управління комунального майна Сумської міської ради (далі - УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна. Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 № 5855-МР було утворено Департамент комунального майна Сумської міської ради (зі статусом юридичної особи), а УКМ СМР (40000, Україна, Сумська обл., місто Суми, вул. Воскресенська, б., 8А, код ЄДРПОУ 45068823) реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради. Рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 № 6149-МР затверджено Положення про Департамент комунального майна Сумської міської ради. Відповідно до п. 1.6. Положення, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 45068823) всіх майнових та немайнових прав та обов'язків, а також в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю. Цим же рішенням, яке набуло чинності з 13.01.2026, було визнано таким, що втратило чинність Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради. З 13.01.2026 року Департамент комунального майна Сумської міської ради розпочав здійснювати повноваження виконавчого органу у сфері управління комунальною власністю. З огляду на зазначене, заявник просить суд замінити у справі № 920/626/18, сторону (позивача) з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009 м. Суми вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська, 8А Код ЄДРПОУ 45913807); замінити у наказі Господарського суду Сумської області від 09.10.2018 № 920/626/18 про стягнення з Громадської організації «Регіональний центр допомоги кризовим сім'ям «Добро в кожен дім» (40021 м. Суми вул. Г. Кондратьєва, 50 кв. 16, код ЄДРПОУ 39848751) 11 039,32 грн, з яких 10 564,24 грн боргу по сплаті орендної плати, 475,08 грн пені; 1 662,45 грн судового збору стягувача з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009 м. Суми вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000 м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2026 (у зв'язку з призначенням судді Соп'яненко О.Ю. на посаду судді Центрального апеляційного господарського суду та відрахуванням зі штату суду) справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 17.03.2026 призначено розгляд заяви Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 16.03.2026 №91/26дкм (вх.№1154 від 16.03.2026) про заміну сторони у справі та стягувача у виконавчому документі на 24.03.2026, 09:50.
24.03.2026 Департаментом комунального майна Сумської міської ради надано до суду заяву (вх.№1069/26) про проведення судового засідання за відсутності представника.
Представники сторін та заявника в судове засідання 24.03.2026 не прибули, письмових заперечень по суті заявлених вимог не надали.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подану заявником заяву, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що обов'язковість виконання рішення є однією із засад виконання виконавчого провадження.
Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; обов'язковість судового рішення.
За змістом статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
У рішенні у справі «Янголенко проти України» від 10.12.2009 Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України «Про виконавче провадження», який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. При цьому питання заміни сторони її правонаступником, вирішується виключно судом у порядку, передбаченому статтею 52 ГПК України .
В силу ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Аналогічні положення містяться у Законі України «Про виконавче провадження» (ч. 5 ст. 15 Закону).
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права. Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов'язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022р. № 3173-МР «Про внесення змін до структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 27.07.2016 року № 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)» було утворено Управління комунального майна Сумської міської ради (з правом юридичної особи) шляхом виділення його з Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР. Рішенням Сумської міської ради від 03.11.2022 року № 3176-МР затверджено Положення про Управління комунального майна Сумської міської ради та визначено, що дане рішення набирає чинності з 12.01.2023р. Відповідно до пункту 1.10. Положення Управління є правонаступником ДЗРП СМР по всіх майнових та немайнових правах та обов'язках в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю. З 12.01.2023 по 12.01.2026 Управління комунального майна Сумської міської ради (далі - УКМ СМР), як частковий правонаступник ДЗРП СМР, здійснювало повноваження у сфері управління комунальною власністю, у тому числі щодо примусового стягнення заборгованості, яка виникає з договорів оренди комунального нерухомого майна. Рішенням Сумської міської ради від 13.08.2025 року № 5855-МР було утворено Департамент комунального майна Сумської міської ради (зі статусом юридичної особи), а УКМ СМР (40000, Україна, Сумська обл., місто Суми, вул. Воскресенська, б., 8А, код ЄДРПОУ 45068823) реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунального майна Сумської міської ради. Рішенням Сумської міської ради від 24.12.2025 року № 6149-МР затверджено Положення про Департамент комунального майна Сумської міської ради. Відповідно до п. 1.6. Положення, Департамент є правонаступником Управління комунального майна Сумської міської ради ( код ЄДРПОУ 45068823) всіх майнових та немайнових прав та обов'язків, а також в частині здійснення повноважень у сфері управління комунальною власністю.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 09.12.2019 № 2-3627/09 (провадження № 61-16520сво18) зазначено, що заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».
Правомірність заміни сторони у судовому процесі і стягувача у виконавчому документі за відсутності відкритого виконавчого провадження підтверджується й висновками Верховного Суду, а саме: постановою Великої Палати Верховного Суду від 10.09.2025 у справі № 369/13444/20, постановою Великої Палати Верховного Суду від 08.02.2022 у справі № 2-7763/10.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Департамент комунального майна Сумської міської ради є правонаступником Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, а тому заява Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 16.03.2026 №91/26дкм (вх.№1154 від 16.03.2026) про заміну сторони у справі та стягувача у виконавчому документі у справі №920/626/18 підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 52, 234, 334 ГПК України, суд
1. Заяву Департаменту комунального майна Сумської міської ради від 16.03.2026 №91/26дкм (вх.№1154 від 16.03.2026) про заміну сторони у справі та стягувача у виконавчому документі у справі №920/626/18 задовольнити.
2. Замінити у справі № 920/626/18, сторону (позивача) з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
3. Замінити у наказі Господарського суду Сумської області від 09.10.2018 про примусове виконання рішення у справі №920/626/18 про стягнення з Громадської організації «Регіональний центр допомоги кризовим сім'ям «Добро в кожен дім» (40021, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 50, кв. 16, код ЄДРПОУ 39848751) 11 039,32 грн, з яких 10 564,24 грн боргу по сплаті орендної плати, 475,08 грн пені; 1 662,45 грн судового збору стягувача з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33, код ЄДРПОУ 40456009) на Департамент комунального майна Сумської міської ради (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, 8А, код ЄДРПОУ 45913807).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу складено та підписано 24.03.2026.
СуддяС.В. Заєць