вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"19" березня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/91/26
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О., за участю секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу
за позовом Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12А, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 34847334)
до Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" (вул. Степана Васильченка, 26, м. Рівне, Рівненська обл., 33023, код ЄДРПОУ 33001294)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 44070166)
про стягнення 103 935 грн 85 коп.
у судове засідання сторони не з'явилися
Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Заяви і клопотання сторін, процесуальні рішення.
29 січня 2026 року до Господарського суду Рівненської області надійшов позов Рівненської міської ради до Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" про стягнення 103 935 грн 85 коп.
Ухвалою від 03.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/91/26. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 03.03.2026. Визначено відповідачу строк для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - 10 днів з дня вручення даної ухвали. Повідомлено Споживчий житлово-будівельний кооператив "Котедж плюс" про його обов'язок зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
В той же час при відкритті провадження у справі судом було встановлено, що у вступній частині (реквізитах сторін) позовної заяви Рівненська міська рада вказала Головне управління ДПС України у Рівненській області як третю особу на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
В ухвалі від 03.02.2026 суд зобов'язав Рівненську міську раду надати протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали свою письмову правову позицію щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління ДПС України у Рівненській області. Та запропонував відповідачу у строк протягом 5-ти днів з моменту отримання даної ухвали надати правову позицію щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління ДПС України у Рівненській області.
10 лютого 2026 року від позивача надійшла заява про залучення Головного управління ДПС України у Рівненській області в порядку ст. 50 ГПК України до участі у справі.
Ухвалою від 02.03.2026 заяву Рівненської міської ради про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - задоволено. Залучено Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області до участі у справі № 918/91/26 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача. Запропоновано Головному управлінню Державної податкової служби у Рівненській області подати до суду, у строк до початку судового засідання, письмові пояснення щодо предмета спору разом із доказами їх надіслання іншим учасникам у справі.
03 березня 2026 року від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 03.03.2026 без участі його представника.
Ухвалою від 03.03.2026 оголошено перерву у судовому засіданні з розгляду справи № 918/91/26 по суті на 19.03.2026.
19 березня 2026 року від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 19.03.2026 без участі його представника.
Процесуальні дії у судовому засіданні з розгляду справи по суті.
19 березня 2026 року судом встановлено, що позивач, відповідач та третя особа у справі не забезпечили явку уповноважених представників у судове засідання.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Рівненська міська рада та Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області належним чином повідомлені про час, дату та місце даного судового засідання, що підтверджується довідкою про доставлення ухвали від 03.03.2026 до їх електронних кабінетів в підсистемі "Електронний суд" 04.03.2026 о 16:24 год. Звіт суду про направлення копії судового рішення на офіційну електронну пошту або на вказану стороною адресу електронної пошти є належним доказом отримання стороною такої копії.
В той же час позивач скористався правом, передбаченим ч. 3 ст. 196 ГПК України та подав клопотання про проведення судового засідання 19.03.2026 з розгляду справи по суті за відсутності його представника.
Ухвала від 03.03.2026 (трек-номер відправлення R067115282040), як і від 03.02.2026 (трек-номер відправлення R067095922373) надсилалася судом на адресу місця реєстрації Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" (вул. Степана Васильченка, 26, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33023), котра зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та позовній заяві.
Так, в процесі підготовки справи до судового розгляду, судом зроблено запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо реєстраційних даних, стану та місцезнаходження Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс". Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 02.03.2026 місцезнаходження Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" (код ЄДРПОУ 33001294) - Україна, 33014, Рівненська обл., м. Рівне, вул. С.Васильченка, буд. 26.
Суд, зважаючи на послідовну позицію, що викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 № 800/547/17, Касаційного господарського суду від 07.09.2022 № 910/10569/21, від 19.12.2022 № 910/1730/22, від 01.03.2023 № 910/18543/21, від 30.03.2023 № 910/2654/22, від 06.06.2023 № 922/3604/21, від 09.11.2023 у справі № Б-39/02-09 (922/3286/21), за якою направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду, дійшов висновку про належне повідомлення Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" про час і місце розгляду справи.
Таким чином, господарським судом вчинено заходи для повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення судового засідання.
При цьому за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Окрім того, інформація щодо слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному веб-сайті суду в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність в учасників можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов'язковою та з огляду на наявність вищевказаного клопотання позивача суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представників позивача, відповідача та третьої особи.
Ухвалою від 03.02.2026, серед іншого, відповідачу запропоновано у строк протягом 15-ти днів з дня отримання даної ухвали подати до суду відзив з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; у строк протягом 5-ти днів з дня отримання відповіді на відзив подати до суду заперечення на відповідь на відзив з урахуванням вимог ст. 167 ГПК України;
Суд з'ясував, що із адреси відповідача повернувся конверт із ухвалою Господарського суду Рівненської області від 03.02.2026 за трек-номером R067095922373 із зазначенням причин повернення: " Одержувач відсутній за вказаною адресою. 33023 м. Рівне Україна, із датою відмітки поштового зв'язку - 15.02.2026".
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Оскільки судом встановлено, що причиною невручення конверту з ухвалою від 03.02.2026 для відповідача є відсутність вказаної особи за адресою місця знаходження, відтак суд дійшов висновку, що в розумінні вимог ГПК України вказана ухвала вважається врученою відповідачу 15.02.2026 належним чином.
Враховуючи, що відповідач вважається таким, що отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 15.02.2026, строк на подання відзиву тривав до 02.03.2026 включно та наразі сплинув.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не скористався процесуальним правом на подання відзиву у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Стислий виклад позиції позивача
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 10.07.2012 між Рівненською міською радою та Споживчим житлово - будівельним кооперативом "Котедж плюс" було укладено Договір оренди землі щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 2 852 м2 з кадастровим номером 5610100000:01:039:0281 на вул. Транспортній, 14 (для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2025 рік становила 3 779 485 грн 33 коп. Рішенням Рівненської міської ради від 20.11.2025 вирішено розірвати договір оренди. Право оренди припинено із 03.12.2025. Таким чином, сума орендної плати яка підлягала декларуванню відповідачем та сплаті відповідно до умов договору оренди за 11 місяців 2025 року складає 103 935 грн 85 коп.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
10 липня 2012 року між Рівненською міською радою (Орендодавець) та Споживчим житлово - будівельним кооперативом "Котедж плюс" (Орендар) було укладено Договір оренди, за умовами п. 1.1. якого, орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 22.12.2011 № 1520 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоповерхового житлового будинку (для будівництва та обслуговування житлового будинку), яка знаходиться в м. Рівне, на вул. Транспортній, 14. (далі - Договір).
Відповідно до п. 2. - п. 3. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2 852 квадратних метри. Категорія земель - землі житлової та громадської забудови. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 865 498,75 грн - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 04-09/57, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 18.06.2012 року (п. 5 Договору).
Згідно п. 8 Договору, договір укладено терміном на 50 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9. Договору, за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 778,95 грн, що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянки № 04-09/57-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 22.03.2012. Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради № 1520 від 22.12.2011).
Орендна плата сплачується орендарем щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33212812700002 в управління ДКУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050200, одержувач: місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 22586331. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати (п. 11. Договору).
Згідно з п. 41. Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у місті Рівному, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.08.2012 року за № 561010004000528.
Відповідно до Акту Приймання - передачі земельної ділянки в оренду Рівненська міська рада (орендодавець) передала, а Споживчий житлово - будівельний кооператив "Котедж плюс" (орендар) прийняв земельну ділянку площею 2852 м2 на вул. Транспортній, 14, в оренду на підставі договору оренди.
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 05.03.2019 у справі № 918/727/18 позов Рівненської міської ради задоволено. Ухвалено внести зміни до договору оренди від 10.07.2012, який укладений між Рівненською міською радою та Споживчим житлово-будівельним кооперативом "Котедж Плюс" та зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Рівному від 09.08.2012 р. за № 561010004000528 в наступній редакції:
п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 17.08.2018 становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:039:0281 - 6 337 123,60 грн. ,- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2581 від 20.08.2018, виданий Відділом у м. Рівному Міськрайонного управління у Рівненському районі та м. Рівному Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.
п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 190 113,71 грн., що становить 3,00 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/259, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 10 від 03.09.2018 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Стягнути з Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж Плюс" на користь Рівненської міської ради 1 762,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Судом також встановлено, що існує ще одне судове рішення у справі № 918/1050/25, котре має преюдиційне значення для розгляду справи № 918/91/26.
Так, рішенням Господарського суду Рівненської області від 17.12.2025 у справі № 918/1050/25 за позовом Рівненської міської ради до Споживчого житлово - будівельного кооперативу "Котедж плюс" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління ДПС у Рівненській області про стягнення коштів - позов задоволено. Ухвалено стягнути зі Споживчого житлово - будівельного кооперативу "Котедж плюс" на користь Рівненської міської ради 281 330,40 грн заборгованості з орендної плати за земельну ділянку за період 2022 - 2024 роки.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У рішенні Господарського суду Рівненської області від 17.12.2025 у справі № 918/1050/25, яке набрало законної сили 08.01.2026 вказано наступне.
Згідно з витягом із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 174566140 від 20.07.2019, наявна інформація щодо земельної ділянки, кадастровий номер 5610100000:01:039:0281, площею 0,2852 га за адресою: м. Рівне, вул. Транспортна, 14, номер запису про інше речове право - 32480019: дата державної реєстрації - 18.07.2019; підстава виникнення іншого речового права - договір оренди № 561010004000528 від 10.07.2012, укладений між Рівненською міською радою та Споживчим житлово - будівельним кооперативом "Котедж плюс"; вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки; зміст, характеристика іншого речового права - строкове платне користування земельної ділянки, строк дії 50 років; опис об'єкта іншого речового права - в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2852 квадратних метри.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області № 18-17-0.10-4300/2-25 від 03.09.2025 повідомлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок за 2021 рік становить: кадастровий номер 5610100000:01:039:0281 - 2538270,87 грн (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 3067 від 18.02.2021).
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області № 6181/5/17-00/04-01-05 від 18.09.2025 повідомлено, що в базах даних ДПС відсутні відомості щодо подання декларацій з плати за землю з розрахунком податкових зобов'язань за орендовані земельні ділянки на території м. Рівне за 2022 - 2024 року, в т. ч. СЖБК "Котедж плюс". В інтегрованих картках вказаних платників відомості щодо сплати в 2022-2024 роках орендної плати до бюджету Рівненської міської ради відсутні. За СЖБК "Котедж Плюс" обліковується податковий борг по орендній платі з юридичних осіб на суму 33125,65 грн. Рівненським окружним адміністративним судом винесено рішення 21.01.2023 у справі № 460/47394/22 про стягнення наявних сум податкового боргу орендної плати з юридичних осіб з СЖБК "Котедж Плюс" у сумі 31435,65 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: за 2022 рік становить 2 792 097,96 грн (2538270,87*1,1), орендна плата - 83 762,94 грн (2792097,96*3%); за 2023 рік становить 3 210 912,65 грн (2538270,87*1,1*1,15), орендна плата - 96 327,38 грн (3210912,65*3%); за 2024 рік становить 3 374 669,20 грн (2538270,87*1,1*1,15*1,051), а орендна плата - 101 240,08 грн (3374669,20*3%).
Преюдиційні обставини - це обставини, встановлені рішенням суду, що набрало законної сили; преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини.
Із урахуванням викладеного, суд констатує, що вбачається факт існування між сторонами триваючих орендних правовідносин, які виникли на підставі договору оренди земельної ділянки від 10.07.2012, укладеного між Рівненською міською радою та СЖБК «Котедж плюс». Судом встановлено, що: земельна ділянка була передана орендарю у строкове платне користування; обов'язок зі сплати орендної плати покладений на орендаря відповідно до умов договору; розмір орендної плати змінено рішенням суду від 05.03.2019 та визначено у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає щорічній індексації, що впливає на розмір орендної плати.
Обставини неналежного виконання відповідачем свого обов'язку зі сплати орендної плати за землю за період 2022 - 2024 роки були встановлені рішенням Господарського суду Рівненської області від 17.12.2025 у справі № 918/1050/25.
В той же час як встановлено судом, відповідно до пункту 2 рішення від 20.11.2025 №473, Рівненською міською радою вирішено розірвати договір оренди землі від 10.07.2012, який зареєстрований у Державному реєстрі земель за№561010004000528 від 09.08.2012 (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (номер запису про інше речове право: 32480019 від 18.07.2019), та укладений між Рівненською міською радою та Споживчим житлово-будівельним кооперативом «Котедж плюс».
Право оренди припинено 03.12.2025, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 08.12.2025№32480019).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: - за 2025 рік становить 3 779 485, 33 грн, відповідно орендна плата за рік - 113 384,56 грн. (3 779 485,33 грн*3%).
Як встановлено судом, в матеріалах справи відсутні докази оплати орендарем орендної плати за 11 місяців 2025 року.
Листом Головного управління ДПС у Рівненській області від 06.01.2026 № 61/5/17-00-04-06-06 повідомлено, що СЖБК "Котедж Плюс" податкові декларації з плати за землю за 2025 рік не подана, відповідно орендна плата за користування земельною ділянкою на території Рівненської міської ради не справляється.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.
Як встановив суд, спір у даній справі стосується стягнення заборгованості з орендної плати за 2025 рік із урахуванням змін нормативної грошової оцінки ділянки. До спірних правовідносин підлягають застосуванню відповідні норми права, які регулюють такі правовідносини. А тому суд вважає за потрібне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ч. 9 ст. 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України передбачено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами 1 та 3 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (ч.ч.1 та 2 ст. 648 ЦК України).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно із ч.1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, проаналізувавши зазначені вище норми права, зробила висновок, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
У ст. 13 Закону України "Про оренду землі" вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ч.2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Частиною ч.3 ст. 22 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
За змістом ч.4 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.
Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Щодо використання нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності, суд зазначає, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".
Відповідно до ч.5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України "Про оцінку земель". Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).
Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки становив за 2021 рік - 1,1 ; за 2022 рік - 1,15; за 2023 - 1,051 ; за 2024 - 1,051, за 2025 - 1,08.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/21.
У зв'язку із викладеним суд зазначає, момент зміни розміру орендної плати за земельною ділянкою настає з моменту зміни нормативно-грошової оцінки землі.
Із витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-9990121612025 від 18.12.2025 вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:039:0281 на вул. Транспортній, 14, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку (для будівництва та обслуговування житлового будинку) становила 3 779 485, 33 грн.
Оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2025 рік становить 3 779 485,33 грн, то відповідно розмір орендної плати за 2025 рік складає 113 384,56 грн (3 % від нормативної грошової оцінки).
Суд установив, що за період за 11 місяців 2025 року відповідач як орендар заборгував позивачу 103 935,85 грн згідно з наступним розрахунком:
113 384,56 грн / 12 місяців = 9 448,71 грн;
9 448,71 грн ? 11 місяців = 103 935,85 грн.
Відповідачем не надано докази оплати 103 935,85 грн. орендної плати за Договором оренди землі від 10.07.2012 (а саме: земельної ділянки за адресою на вул. Транспортній, 14) за 2025 рік.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За результатами з'ясування обставин, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати за 11 місяців 2025 року за Договором оренди землі від 10.07.2012 (а саме земельної ділянки площею 2 852 м2 з кадастровим номером 5610100000:01:039:0281 на вул. Транспортній, 14, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку) у розмірі 103 935 грн 85 коп.
Розподіл судових витрат.
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Розмір судового збору за даним позовом складає 3 328 грн 00 коп.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 328 грн 00 коп. що підтверджується платіжною інструкцією № 15 від 23.01.2026, який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача, у зв'язку з задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 130, 185, 191, 192, 196, 202, 222, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Рівненської міської ради до Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Державної податкової служби у Рівненській області про стягнення 103 935 грн 85 коп. задовольнити.
2. Стягнути зі Споживчого житлово-будівельного кооперативу "Котедж плюс" (вул. Степана Васильченка, 26, м. Рівне, Рівненська обл., 33023, код ЄДРПОУ 33001294) на користь Рівненської міської ради (вул. Соборна, 12А, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 34847334) 103 935 (сто три тисячі дев'ятсот тридцять п'ять) грн 85 коп. орендної плати за 11 місяців 2025 року за Договором оренди землі від 10.07.2012 та 3 328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн 00 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку визначеному ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складене та підписане "24" березня 2026 року.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя І.О. Пашкевич