Ухвала від 24.03.2026 по справі 916/398/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог

щодо предмета спору

"24" березня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/398/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Мусієнко О.О.,

дослідивши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1)

до відповідача: Херсонського державного університету (73003, м. Херсон, вул. Університетська, буд. 27)

про стягнення 2 667 858, 60 грн

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.02.2024 (суддя - Степанова Л.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/398/24; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.06.2024 зупинено провадження у справі № 916/398/24 до закінчення перегляду справи № 908/1162/23 об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.10.2025 поновлено провадження у справі № 916/398/24; прийнято справу № 916/398/24 до свого провадження на стадії підготовчого провадження.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.11.2025 провадження у справі № 916/398/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» до відповідача Херсонського державного університету про стягнення 2 667 858, 60 грн зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 280/5808/23.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.02.2026 поновлено провадження у справі № 916/398/24.

Протокольною ухвалою суду від 18.03.2026 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкладено підготовче засідання на 06.04.2026 о 15:00.

Херсонський державний університет звернувся із заявою, сформованою в системі «Електронний суд» 19.03.2026 (вх. № 9839/26 від 20.03.2026), в якій просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство освіти і науки України.

В обґрунтування заяви вказує, що з урахуванням положень Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», вищі навчальні заклади України, зокрема - Херсонський державний університет, засновані державою, фінансуються з державного бюджету і підпорядковані центральному органу виконавчої влади України - Міністерству освіти і науки України. Посилаючись на пункти 1.3., 4.2.4, 4.2.6., 4.2, 9.7. Статуту Херсонського державного університету, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13.12.2023 № 1510, ч. 1 ст. 71 Закону України «Про вищу освіту», вказує, що Міністерство освіти і науки України відповідно до чинного законодавства України виконує у межах повноважень функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління, а тому є головним розпорядником бюджетних коштів Херсонського державного університету. Напрямки використання бюджетних коштів відповідача затверджуються Міністерством освіти і науки України. Суми надходжень та видатків на рік ХДУ доводяться Міністерством освіти і науки України згідно кошторисів та лімітних довідок про бюджетні асигнування та кредитування за економічною класифікацією та класифікацією кредитування.

Зазначає, що відповідач, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, не зміг здійснити повну оплату вартості спожитого природного газу за довоєнний період. З метою вжиття заходів з виконання покладених на відповідача договірних зобов'язань, неодноразово звертався до головного розпорядника бюджетних коштів - МОН України з проханням виділити кошти на погашення кредиторської заборгованості і дозволити сплатити борг за договором з позивачем ( за довоєнний період) , але відповіді поки не отримав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Таким чином, нормами процесуального законодавства передбачено залучення третіх осіб до закінчення підготовчого провадження у справі, якщо справа розглядається в порядку загального позовного провадження.

Отже, з аналізу вищезазначеної норми вбачається, що третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, - це особа, яка бере участь у справі на стороні позивача або відповідача у разі, якщо рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси чи обов'язки. Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Необхідною умовою для залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, є вплив рішення у справі на її права, свободи, інтереси або обов'язки. Таким чином, до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, може бути залучена лише та особа, на чиї права та/чи обов'язки щодо однієї із сторін може вплинути рішення суду зі спору. Підставою участі третіх осіб у справі є їх юридична заінтересованість, яка ґрунтується на матеріально-правових відносинах з однією із сторін даної справи.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Закону України «Про вищу освіту» фінансування державних закладів вищої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету на умовах державного замовлення на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, з дотриманням принципів цільового та ефективного використання коштів, публічності та прозорості у прийнятті рішень.

За обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

За положеннями ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.

Пунктами 4, 7, 9 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що Головний розпорядник бюджетних коштів: затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; здійснює контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

У відповідності до п. 1.3. Статуту Херсонського державного університету (нова редакція), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13.12.2023 № 1510 (далі - Статут), Університет є закладом вищої освіти державної форми власності, який належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

Згідно з п. п. 1.6.2. Статуту діяльність Університету провадиться на принципах: розмежування прав, повноважень і відповідальності Міністерства освіти і науки України, органів управління Університету та його структурних підрозділів.

Пунктами 4.1., 4.2.4. Статуту передбачено, що Міністерство освіти і науки України реалізує права та обов'язки уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу стосовно Університету як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки в підпорядкуванні та сфері управління якого перебуває Університет. Міністерство освіти і науки України здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю Університету.

Фінансування Університету здійснюється за рахунок коштів державного бюджету на умовах державного замовлення на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, з дотриманням принципів цільового й ефективного використання коштів, публічності та прозорості у прийнятті рішень.

Ураховуючи те, що Міністерство освіти і науки України є головним розпорядником бюджетних коштів Херсонського державного університету, до якого пред'явлено позовні вимоги щодо стягнення, суд дійшов висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права та/або обов'язки Міністерства освіти і науки України, а тому вважає за необхідне задовольнити заяву відповідача, сформовану в системі “Електронний суд» 19.03.2026 (вх. № 9839/26 від 20.03.2026) та залучити Міністерство освіти і науки України до участі у цій справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Керуючись ст. ст. 50, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити заяву, сформовану в системі “Електронний суд» 19.03.2026 (вх. № 9839/26 від 20.03.2026), Херсонського державного університету.

2. Залучити до участі у справі № 916/398/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» до відповідача Херсонського державного університету про стягнення 2 667 858, 60 грн у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, буд. 10).

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» надати докази надсилання копії позовної зави та доданих до неї документів Міністерству освіти і науки України.

4. Повідомити Міністерство освіти і науки України про призначення підготовчого засідання на 06.04.2026 о 15:00.

Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі суд. засідань №14 (5 поверх), тел. 0(482)307-996.

5. Запропонувати Міністерству освіти і науки України надати пояснення щодо позову протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали, а іншим учасникам справи відповідь на такі пояснення - завчасно до початку розгляду справи по суті.

Ухвала набирає законної сили 24 березня 2026 року з моменту її підписання у відповідності до ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Мусієнко