Справа № 766/2477/26
н/п 3/766/1413/26
19.03.2026 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О. за участю секретаря судового засідання Козаченко М.В., прокурора Гальченка В.М. (в режимі відеоконференції), особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона матеріали справи про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. ч. 2, 9 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відносно: відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на момент вчинення правопорушення: секретар (за згодою) позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська лікарня імені А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, медичної сестри, за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), -
встановив:
ОСОБА_1 , відповідно до розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 15.03.2023 №288р «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2023 рік», розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 29.12.2023 №886р «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2024 рік», розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 15.01.2025 №20р «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2025 рік» входила до складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія та Ольги Тропіних» Херсонської міської ради, у зв'язку з чим, відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», була суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону.
Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 28.03.2025 №285р «Про внесення змін до розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації від 15.01.2025 року №20р «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2025 рік» створено нову позаштатну постійно діючу військово-лікарських комісію КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія та Ольги Тропіних» Херсонської міської ради, із списку якої виключено ОСОБА_1 , у зв'язку з чим вона припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави.
В порушення вимог частини 9 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, своєчасно, до 23.59 год. 26.06.2025 року, без поважних причин, не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, при звільненні.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, не заперечувала проти обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що матеріали справи про адміністративне правопорушення містять достатні докази на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Просиі визнати останню винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією та притягнути останню до адміністративної відповідальності, наклавши адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так вина ОСОБА_1 , крім її позиції, у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №29/2026 від 27.02.2026, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) та положення Закону (ч. 9 ст. 45), порушення яких вона допустила, що має своїм наслідком настання відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
-копією Декларації на ім'я ОСОБА_1 секретаря військово лікарської комісії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені А. і О.Тропіних» Херсонської міської ради з відкритої частини Єдиного державного реєстру Декларацій, за змістом якої ОСОБА_1 подала Декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) (01.01.2025-31.03.2025) 23.01.2026 о 14:52 год.;
- відповіддю КНП «Херсонська міська клінічна лікарня імені А. і О.Тропіних» Херсонської міської ради від 13.02.2026 року на запит Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, з якої вбачається, що ОСОБА_1 про факт неможливості подання декларації до керівництва установи не зверталася, відомості про можливість скористатися комп'ютерною технікою з безперервним доступом до мережі Інтернет, дату отримання нею електронного цифрового підпису, особисті засоби зв'язку та місце перебування вказаної особи на цей час відсутні;
- копією Розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації №288р від 15.06.2023 року «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2023 рік» та склад такої комісії, згідно якого, ОСОБА_1 включено до складу комісії;
- копією Розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації №886р від 29.12.2023 року «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2024 рік» та склад такої комісії, згідно якого, ОСОБА_1 включено до складу комісії;
- копією Розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації №20р від 15.01.2025 року «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2025 рік» та склад такої комісії, згідно якого, ОСОБА_1 включено до складу комісії;
- копією Розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації №285р від 28.03.2023 року «Про внесення змін до розпорядження начальника Херсонської військової міської адміністрації від 15.01.2025 року №20р «Про створення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій на 2025 рік» згідно якого, ОСОБА_1 виключено зі складу комісії;
- копією особової картки ОСОБА_1 № 74;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 .
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п. п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті. Відповідно до ст. 1 Закону суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1,підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, оскільки на неї поширюється дія Закону.
Встановлення наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 складу корупційного правопорушення має відбуватись через призму оцінки норми ст. 45 Закону, відповідно до якої особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а», «в» і «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (ч. 2 ст. 45 Закону, в редакції яка діяла на момент звільнення ОСОБА_1 ).
З огляду на викладену норму, на осіб, зазначених в ній, покладено обов'язок подання декларації, за несвоєчасне подання якої без поважних причин і передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Отже, необхідним є встановлення в першу чергу факту несвоєчасності подання декларації, тобто поза строком визначеним законом.
З огляду на викладене ОСОБА_1 на виконання вищенаведених норм була зобов'язана в період до 26.06.2025 включно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), проте відповідної вимоги не дотрималася.
Оцінюючи наведені вище докази, суд приходить до висновку, що факти викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження і під час судового розгляду. Досліджені судом докази узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, допущеного останньою правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ставити їх під сумнів жодних підстав немає. Так остання допустила порушення вимог ч. 9 ст. 45 Закону, не подавши відповідну декларацію у встановлені законом строки.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, суспільну небезпечність діяння, особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення не притягувалася, суд вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв'язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 гривень.
Керуючись ст. ст. 40-1, 172-6, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100; Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517; Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м .Київ/22030106; Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: Д.О. Гонтар