Постанова від 19.03.2026 по справі 571/549/26

Справа № 571/549/26

Провадження № 3/571/323/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року с-ще Рокитне

Суддя Рокитнівського районного суду Рівненської області Верзун О.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, головного бухгалтера комунального підприємства Березівської сільської ради «Благоустрій», відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,

у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Рокитнівського районного суду Рівненської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.164-14 КУпАП.

Згідно з ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед іншого, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол упововаженими на те посаджовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформленння, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту вивялення особи, яка його вчинила, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вимоги до змісту протоколу передбачено ст.256 КУпАП, зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Проте, всупереч вимог ст. 256 КУпАП, протокол не містить пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності або відмітки, що особа відмовилася під підпису протоколу, а також відмітки про те, що під час складання протоколу особу ознайомили з її правами та обов'язками.

З матеріалів справи вбачається, що протокол складався у відсутність ОСОБА_1 , що суперечить вимогам ст. 256 КУпАП.

Аналогічні вимоги до складання протоколу про адміністративне правопорушення містяться і в Порядку оформлення Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затв. Наказом Держаудит служби № 168 від 01.12.2016.

Згідно із п. 7 Порядку, зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноруч викладені цією особою пояснення та зауваження додаються до протоколу, про що до нього вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення та/або зауваження.

Відповідно до п.3, п.4 вказаного Порядку, протокол складається у двох примірниках, що підписуються посадовою особою, яка склала такий протокол, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Якщо особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відмовляється підписати протокол, то до протоколу вноситься відповідний запис. Один примірник протоколу залишається в органі державного фінансового контролю, другий під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтею 268 КУпАП та статтею 63 Конституції України, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до п.8 Порядку, передбачено, що, у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі державного фінансового контролю. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується у визначений час до органу державного фінансового контролю для складання та підписання протоколу. Запрошення надсилається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається під розписку.

Отже, як слідує із приписів КУпаП, Порядку оформлення Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, протокол складається за місцем вчинення адміністративного правопорушення, і лише в разі неможливості, може бути складений в органі державного фінансового контролю.

Матеріали справи містять відомості про те, що особа, яка допустила порушенення у сфері здійсненя публічних закупівель, викликалась до управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, протене з'явилась, але не містять відомості про причини неможливості складення протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення: КП Березівської сілської ради "Благоустрій", с. Березове, вул Центральна, 19, Сарненського району Рівненської області.

З'ясування цієї обставини, є вкрай важливим, оскільки може спростувати наявність підстав вважати, що під час складання протоколу були порушені права особи яка притягується до адміністративної відповідальності або підтвердити наявність об'єктивних причин складання протоколу у відсутність особи за місцем знаходження контролюючого органу.

Окрім того, положеннями Розділу VI. Порядку "Реалізація матеріалів по справах про адміністративні правопорушення за статтями 163-12, 164-12, 164-14 КУпАП" визначено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 163-12, 164--12 164-14 КУпАП, розглядаються судом.

Справа про адміністративне правопорушення, що передається до суду, повинна містити такі документи або їх копії, завірені підписом посадової особи та печаткою органу державного фінансового контролю:

1) протокол;

2) пояснення посадової особи, стосовно якої складено протокол (якщо воно подано не на бланку протоколу);

3) документи щодо обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення (довідки про склад сім'ї, наявність на утриманні непрацездатних осіб тощо, якщо такі були надані особою, що притягається до адміністративної відповідальності);

4) матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення;

5) опис документів.

Отже, вимоги щодо виконання пп. 2 п. 2 та пп. 3 п. 2 розділу VI. Порядку також дотримано не було.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне повернути протокол для приведення його у відповідність до вимог ст.256 КУпАП.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278, КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення №13-04-0008/2026-пр від 24 лютого 2026 року та додані до нього документи повернути до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області для усунення недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: