Рішення від 16.03.2026 по справі 211/1631/21

Справа № 211/1631/21

Провадження № 2/211/30/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Сарат Н.О.

за участю секретаря судового засідання - Зоріної С.М.

позивача за первісним позовом/відповідача за зустрічним - ОСОБА_1

представника позивача за первісним позовом/відповідача за зустрічним - Немченко А.М.

представника відповідача за первісним позовом/позивача за зустрічним - Нестерук А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу, пломби та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

До Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов первісний позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу, пломби та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів, визнати незаконним рішення діючої комісії Акціонерного товариства «Операто газорозподільної системи «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначенн перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовиі споживачам, оформлене протоколом засідання комісії по проведенню нарахуван за порушення від 04.03.2021 р., яким вирішено провести побутовому споживачу природног газу ОСОБА_1 , що проживає в будинку АДРЕСА_1 , донарахування за необлікований об'єм природного газу на суму 36201 (тридцять шість тисяч двісті одну) грн. 57 коп.

Даний позов обґрунтовує, тим, що відповідно до пункту 4 розділу І глави 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, визначено, що: Оператор газорозподільної системи (далі за текстом - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно до пункту 1 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.06.2017 року № 845 Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (далі за текстом - АТ «ОГРМ «Криворіжгаз») було видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території. Відповідно до Кодексу газорозподільних систем комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, та Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює держа регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, опера ГРМ зобов'язаний забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу споживачу, у тому числі Формування загального об'єму та обсягу розподілу (споживач природного газу споживачу за відповідний період; здійснювати перерахунок об'( ('обсягів) розподіленого природного газу по об'єкту споживача відповідно до вимог Коде газорозподільних систем. Пунктом 17 розділу 3 Правил постачання природного газу, затверджених постало Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2496, розрахунки за послуги з газопостачг можуть проводитися на підставі даних про об'єм (обсяг) газу, визначений споживачем Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природі газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плано величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди. Порядок визначення об'єму (обсягу) газу та планові величини середньомісячі споживання (якщо по них будуть здійснюватися розрахунки) визначаються в заяві-приєднанні. Якщо об'єм (обсяг) постачання та споживання природного газу буде визначатис плановими величинами середньомісячного споживання, постачальник зобов'язуєтьсі рідше одного разу на шість місяців здійснювати звіряння фактичного об'єму (обе споживання природного газу з даними Оператора ГРМ та здійснювати відповц перерахунок споживачу. За відхилення нарахованих сум за плановими величинам' фактичним споживанням за даними Оператора ГРМ пеня не стягується. Відповідно пункту 5 глави 4 розділу IX Кодексу газорозподільних сис затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулюван: сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, Оператор відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи передає інформацію про об'є обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний п

Ухвалою суду від 17.03.2021 року провадження по справі відкрито суддею О.С. Гідою.

04.06.2021 року надійшов відзив на первісний позов ОСОБА_1 згідно якого відповідач заперечував проти позову, вказав наступне, що згідно абзацу 1 частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов'язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і І недоговірних зобов'язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов'язання. З огляду на викладене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом | принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу, в даному випадку саме на І позивача покладено обов'язок доведення відсутності вини, а відповідач доводить наявність 1 порушення та його розмір. Аргументи позовної заяви хибні, оскільки вони не спростовують встановлені фактичні І обставини та висновки відповідача, що обгрунтовано викладені у актах, а зводяться лише до І оцінки доказів, та незгоди позивача з їх висновками, а також містять посилання на факти, що були І предметом дослідження й оцінки відповідачем, який їх обгрунтовано спростував. З аналізу змісту вказаних вище норм випливає, що споживач зобов'язаний забезпечувати І цілісність та збереження пломб та/або засобу вимірювальної техніки не допускаючи самовільних І дій, як зі свого боку, так і з боку сторонніх осіб. А тому пошкодження пломби та/або засобу вимірювальної техніки незалежно виконавця цих дій свідчить про невиконання споживачем вищезазначеного обов'язку, що тягне і для нього негативний наслідок у вигляді обов'язку сплатити витрати, розраховані відповідно де І п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу. Взаємовідносини оператора газорозподільних систем АТ «Криворіжгаз» (далі - Оператор ГРМ) із суб'єктами ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок; природного газу» №329-УІІІ від 09.04.2015 та Кодексом газорозподільних систем. І затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за №2494 та зареєстрованої в Міністерств юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824 (далі - Кодекс). Пунктом 3 статті 38 глави 5 розділу III Закону №329 визначено, що Операторі газорозподільної системи має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельнії | ділянок усіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством. Відповідно до пункту 2 глави 6 розділу X Кодексу протягом експлуатації комерційно:: ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного вузла обліку газу та його складових відповідно до вимей Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експерти: та/або ремонт. Контрольне зняття показань лічильника газу здійснюється Оператором ГРМ відповідної до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності). Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але нй рідше ніж один раз на шість місяців. Споживач зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (раз« з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію« приміщення), де встановлений комерційний ВОГ та забезпечити їм доступ до елемент» комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед ні після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має праЛ здійснити заходи, передбачені цим Пунктом 2 глави 9 розділу X Кодексу передбачено, що перевірка комерційного ВОГ.в також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутнсс« споживача або його представника. Згідно із п. 6 глави 9 розділу X КГС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та я умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен склаги відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру дЛ кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природи « газу). Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових. Відповідно до п. 5 абз. 1 ч. 7 розділу 9 Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРС на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Абзацом 2 вказаної частини визначено, що розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу. Розділом 10 Кодексу ГРС визначено порядок проведення експертизи ЗВТ. Розділом 11 Кодексу ГРС визначено порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу. Порядок експлуатації комерційного вузла обліку газу регламентовано ч. 6 розділу X кодексу ГРС, зокрема, п. 1 якого встановлено, що власник комерційного ВОГ (вузол обліку газу) забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ. Згідно із п. 2 ч. 6 розділу X кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач проводять зокрема, такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову експертну) експертизу та/або ремонт; контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців. Згідно із п. 4 ч. 6 розділу X кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків тавр), відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені. В ході здійснення позачергової повірки ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) за адресою відповідача по АДРЕСА_1 , 19.02.2021 року працівниками АТ «Криворіжгаз», було складено акт про порушення №092. Так, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.7 глави 9 розділу X. пп.З п.1 гл.2 розділу XI - «підозра на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме: невідповідна пломба заводу-виробника». Акт про порушення підписано Позивачем з зауваженнями. В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 04.03.2021 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. Того ж дня (19.02.2021 року) у зв'язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (Галус 2000, заводський номер №002723939) було демонтовано, про що складено Акт про демонтаж вимірювальної техніки та протокол щодо направлення ЗВТ на експертизи №147. В Протоколі від 19.02.2021 року визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 24.02.21 року. Стороною, відповідальною за доставку лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз». 24.02.2021 року за участю споживача, було проведено експертизу газового лічильника, за результатами якої встановлено та складено акт № 084 відповідно до якого виявлено порушення: «наявна свинцева пломба підробна, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при чому на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням-виробництво - Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби заводу виробника наявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини ». Факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації та недостовірності показів підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки №270001 від 25.02.2021 року. Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу. За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, що відбулось 04.03.2021 рок за участю споживача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 08.09.2020 (останній візит представника АТ «Криворіжгаз») по 19.02.2021 (виявлення порушення та демонтаж ЗВТ) в розмірі 36201,57 грн. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу). Так, 06.04.2021 на адресу Позивачем було надіслано рахунок на оплату який отриманні" Позивачем 07.04.2021 (докази додаються). Проте, оплату суми боргу Позивачем не здійснено. Отже, як вбачається з наведеного представники газопостачальника діяли відповідності до вимог Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», не порушуючи права позивача. При цьому, здійснюючи зняття лічильника та подальші дії із складання актів про порушення, працівники АТ «Криворіжгаз» виконували покладені на них обов'язки, визначені законодавством, які полягають у фіксації порушення та подальшого його оформлення. Проаналізувавши вищевикладені обставини справи та законодавчі норми, виходячі з принципів законності, об'єктивності, розумності та справедливості, вважаємо позовг вимоги позивача у цій справі такими, що задоволенню не підлягають, дії АТ «Криворіжгаз". під час складення акту про порушення та прийняте комісією з розгляду актів про порушеная рішення щодо нарахування Позивачу заборгованості за необлікований (донарахованій об'єм природного газу в повній мірі відповідають вимогам кодексу ГРМ, а тому відсутні підстави, для їх скасування.

04.06.2021 року до суду надійшов зустрічний позов АТ «Криворіжгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в сумі 36201 (тридцять шість тисяч двісті одну) гривню 57 копійок та судовий збір.

В обгрунтування зустрічного позову зазначено, що відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз». Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподіл) природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг (кріу житлового масиву Інгулець Інгулецького району в місті Кривий Ріг) та Криворізького район) Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають ) власності та користуванні ПАТ «Криворіжгаз». Відповідно до абзацу 1 ч. 6 Розділу VII Закону України «Про ринок природного газу», введеного в дію з 01.10.2015, провадження діяльності з постачання та розподілу природного газу здійснюється на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня введення в дію цього Закону, протягом трьох місяців після затвердженні ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності згідно і положеннями цього Закону. Ліцензійні умови Провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, які набрали чинності х 26.03.2017. З метою приведення господарської діяльності з розподілу природного газу а відповідність до вимог законів України «Про ринок природного газу», «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, АТ «КРИВОРІЖГАЗ» подало до НКРЕКП заяву (вх. НКРЕКП від 19.06.2017 № ЛГ-246/17) пг отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, зв'язку з вищевикладеним постановою НКРЕКП №845 від 29.06.2017 року про видачу ліцензії розподіл природного ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право проваджен господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міст а Кривий І (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького рано Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ».

04.06.2019 року НКРЕКП винесено постанову № 943 «Про внесення змін до постан НКРЕКП від 29.06.2017 року № 845» (роздруківка з офіційного сайту додається). Відповідно вказаної постанови внесено зміни в повне та скорочене найменування ліцензіата. Так нови найменуваннями є: повне найменування: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної систем «Криворіжгаз» - скорочене найменування: АТ «Криворіжгаз».

В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ) - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оператив технологічного управління. Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Пози є оператором ГРМ. Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому ч побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постача природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Операто ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового дого розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498. Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу, договір розподілу природного газу Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача умов договору розподілу природного газу. В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептувя договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти до розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рах Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою викорис для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення с житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постач природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Ро 1 Кодексу газорозподільних систем). Як вбачається з вищевикладеного, відповідач є споживачем природного газу за адресою АДРЕСА_1 . Домоволодіння має загальну опалювальну площу - 1 4 кв.м, та устатковане: опалювальний прилад двоконтурний - 1 та газова плита -1, зареєстровано 6 осіб. Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку. Монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності). Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом. Відповідно до п. 7 гл. 9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення. В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (п. 4 Розділу 1 Глави 1 Кодексу). Згідно п. 1 глави 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. В ході здійснення позачергової повірки ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) за адресою відповідача по АДРЕСА_1 , 19.02.2021 року працівниками АТ «Криворіжгаз», було складено акт про порушення №092. Так, було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: п.7 глави 9 розділу X. пп.З п.1 гл.2 розділу XI - ((підозра на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а сіте: невідповідна пломба заводу-виробника». Акт про порушення підписано Позивачем з зауваженнями. В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 04.03.2021 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. Того ж дня (19.02.2021 року) у зв'язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (Галус 2000, заводський номер №002723939) було демонтовано, про що складено Акт про демонтаж вимірювальної техніки та протокол щодо направлення ЗВТ на експертизи №147. В Протоколі від 19.02.2021 року визначено, що ініціатором проведення експертизи є AT «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведенні експертизи, а саме 24.02.21 року. Стороною, відповідальною за доставку лічильника на експертизі визначено AT «Криворіжгаз». 24.02.2021 року за участю споживача, було проведено експертизу газового лічильника, за результатами якої встановлено та складено акт №084 відповідно до якого виявлено порушення «наявна свинцева пломба підробна, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при чому на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням-виробництво - Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби завооу виробника наявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини ». Факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації та недостовірності покази підтверджується довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки №270001 від 25.02.2021 року. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушенні Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (розділ 5 Глави XI Кодексу). Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта пря порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахуно« недооблікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість Необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється да сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушенні, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистим підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендовані поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, що відбулооіі 04.03.2021 року за участю споживача, прийнято рішення про задоволення акту та виконанні нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 08.09.2020 (останній візиті представника AT «Криворіжгаз») по 19.02.2021 (виявлення порушення та демонтаж ЗВТ) в розмізі 36201,57 грн. Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу направлений споживачеві, однак погашення боргу споживач не здійснює, а тому просили позов задовольнити.

11.10.2021 року суддею Сарат Н.О. прийнято справу до свого провадження.

18.11.2021 року до суду надійшов відзив на зустрічний позов, згідно якого вказано, що сумлінно виконуючи всі умови даного договору, позивач регулярно оплачує послуги за договором в терміни, визначені в рахунках. Жодної заборгованості перед АТ «Криворіжгаз» за спожитий природний газ ніколи не мала, всі договірні зобов'язання виконую в повному обсязі. Натомість, всупереч положень вищевказаних норм, представниками АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» 19.02.2021 року було складено на ОСОБА_1 , наступні документи: акт про порушення від 19.02.2021 року № 092, що встановлює факт «підозри на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме невідповідна пломба заводу-виробника»', акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 19.02.2021 року; протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 19.02.2021 року № 147. Обґрунтування підстав визнання незаконним акту про порушення АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» від 19.02.2021 року № 092: Відповідно до п. 3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильників газ установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побут, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 рокг № 619, У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортно: організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у дв: V примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представник газопостачальної (газотранспортної) організації. Натомість, акт про порушення АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» від 19.02.2021 року № 0е! повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведек- і експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліг; природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетик» України від 27.12.2005 року № 619, та завчасно без проведення експертизи лічильник встановлює факти порушень в роботі лічильника газу. Підтверджується змістом пункт 2 Акту: «Невідповідна пломба заводу-виробника -і змістом пункту 4 Акту «Порушення усунуто шляхом зняття лічильника газу щ експертизу». Це свідчить про те, що посадові особи АТ «ОГРМ «Криворіжгаз», які складали акт від 19.02.2021 року № 092, висловили упередженість та перевищили свої службл повноваження в частині встановлення порушень Кодексу газорозподільних систем, і можуть бути встановлені тільки шляхом проведення спеціальної експертизи. Обгрунтування підстав визнання незаконними акту експертизи ЗВТ та АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» від 24.02.2021 року № 084: В акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 19.02.2021 року вказано, що наступну модель газового лічильника: «ГАЛЛУС 2000 0-4». В протоколі щодо направлення ЗВТ та/або пломб на експертизу від 19.02.2021 року № 147 вказано наступну модель газового лічильника: «ГАЛЛУС 2000 в-4». В акті АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» від 24.02.2021 року № 084 експертизи ЗВТ та пломб вказано наступну модель газового лічильника: «ГАЛЛУС». В довідці ДП «КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 25.02.2021 року № 270001 вказано наступну модель газового лічильника «ОАЬШ8-2000Ц». Слід наголосити, що працівники АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» до проведення ДП «КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» експертизи лічильника газу, пломби встановили факти порушень в роботі лічильника газу та невідповідності пломби. Даний факт підтверджується тим, що довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» датована 25.02.2021 року, а акт експертизи ЗВТ та пломб АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» від 24.02.2021 року № 084 датований 24.02.2021 року. Вказані нетотожності свідчать про те, що, вірогідно, працівниками АТ «ОГРМ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза не належного позивачеві лічильника газу та пломби з пошкодженнями до яких позивач не має жодного юридичного відношення.

18.11.2021 року зустрічний позов залишено без руху.

Ухвалою суду від 22.02.2022 року витребувано докази по справі, а саме у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» матеріали фото-відео фіксації, які були зроблені при складані Акту «Про порушення» № 092 від 19.02.2021 року; матеріали фото-відео фіксації, які були зроблені при складані Акту «Експертизи ЗВТ та пломб» № 084 від 24.02.2021 року; зразки пломб, повірочного тавра заводу виробника лічильника, з якими співставляли пломби та повірочне тавро лічильника ОСОБА_1 .

22.02.2022 року ухвалою суду прийняти до провадження та об'єднати зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу з первісним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу, пломби та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів. Та здійснено перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

12.06.2023 року до суду надійшли письмові пояснення предстанвика Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», згідно яких вказано щодо посилання ОСОБА_1 на Наказ Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 року «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», то звертаємо увагу суду на те, що зазначене Положення розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 "Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання". Однак, спірні правовідносини, а саме проведення комісією експертизи лічильника газу 24.02.2021 року, виникли між АТ «Криворіжгаз», яке є Оператором ГРМ, та побутовим споживачем, і регулюються вимогами Кодексу ГРС, у зв'язку з чим, посилання на Положення №619 від 27.12.2005 року є безпідставним. Щодо твердження ОСОБА_1 про проведення фіктивної експертизи { лічильника газу зазначаємо наступне. 19.02.2021 року за адресою АДРЕСА_1 , представниками А ТІ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №092, відповідно до якого були встановлено порушення Кодексу, а саме: «Розділ X, глава 9, п. 7, пп З, п. 1, глава 2 Розди ) - підозра на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом втручання щ роботу лічильника газу: а саме, невідповідна пломба заводу-виробника». Того ж дня (19.02.2021 року) у зв'язку з виявленням ознак несанкціоноване « втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (Галлус, заводський №002723939) було демонтовано, про що складено акт про демонтаж вимірювальної техніки. В Протоколі №147 від 19.02.2021 року щодо направлення на експертизу лічильника Галлус заводський №002723939 визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 24.02.2021 року. Стороною, відповідальною за доставлення лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз». Крім того у Протоколі зазначено і в присутності сторін ЗВТ/пломбу запаковано в сейф-пакет з поліетилену №0377314. 24.02.2021 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №084, відповідно до якого виявлено порушення: «Навісна свинцева пломба заводу-виробника, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при цьом на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням - виробництва Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та бандексі у місці встановлення пломби заводу виробника заявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини. Дані порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до нестовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Разом з тим, в акті експертизи №094 зазначено: цілісність пломби на упаковиі (сейф- пакету) №0377314 - ціла. Експертиза лічильника газу Галлус заводський №002723939 проводилась комісією АТ «Криворіжгаз» у присутності споживача ОСОБА_1 , який не зазначав про фіктивність експертизи не належного йому лічильника, натомість особисто підтвердив цілісність сейф-пакету та приналежність йому лічильника Галлус заводський №002723939, що підтверджується матеріалами справи, а саме актом експертизи № 084 від 24.02.2021 року та відео-записом проведення експертизи. Таким чином, твердження ОСОБА_1 про фіктивність проведеної експертизи лічильника газу 24.02.2021 року, який йому не належить, спростовуються матеріалами справи. 05.03.2021 ОСОБА_2 було сплачено суму витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 2928,24 грн., що підтверджується довідкою АТ «Криворіжгаз» від 07.06.2023 року. З вищевикладеного слідує, що споживач визнав факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. На підставі вищевикладеного, представник АТ «Криворіжгаз» просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до АТ «Криворіжгаз» в повному обсязі, зустрічні позовні вимоги АТ «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу задовольнити.

Ухвалою суду від 11.01.2024 року закрито підготовче судове засідання за первісним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу, пломби та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.

21.05.2024 року надійшли додаткові пояснення ОСОБА_1 , згідно яких вказує, що особами, що проводили експертизу був використаний бланк, що не відповідає встаносленому зразку, та нормам п. 3.3 "Експертизи лічильнику газу".

18.03.2025 року до суду надійшли додаткові пояснення ОСОБА_1 , згідно яких вказує, що втручання в лічильник газу має бути підтверджено експеризою, експертизу ввжає незаконною.

08.04.2025 року ОСОБА_1 надав заяву про визнання доказів недопустимими, саме акт експертизи № 084 від 24.02.2021 року.

17.06.2025 року від представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» надійшла заява, згідно якої вказано, що Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 (набрання чинності від 08.05.2015) визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу. Стаття 41 Закону встановлює, що регулятор затверджує кодекс газорозподільних систем за результатами консультацій із суб'єктами ринку природного газу. Оператор газорозподільної системи розміщує кодекс газорозподільних систем на своєму веб- сайті. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонуваннягазорозподільних систем. Після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408. Враховуючи зазначене вище, акт експертизи ЗВТ та пломб №084 від 24.02.2021 є допустимим доказом, через наступне. По-перше, відповідний Акт отриманий без порушень норм матеріального чи процесуального права. По-друге, у відповідності до ч. 2 ст. 78 ЦПК України наявність або відсутність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу може бути підтверджена або комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб (в порядку передбаченому Кодексом ГРМ), яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово- експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу». Щодо посилання Позивача на Положення №619 зазначаємо наступне. Положення №619 розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 "Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання". Отже, Положення № 619 розроблено відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, які втратили свою чинність 16.07.2016. Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. Враховуючи зазначене вище, представник вважає, акту експертизи ЗВТ та пломб №084 від 24.02.2021 допустимим доказом.

02.10.2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява про визнання недопустимим доказу по справі, а саме Довідку "Про непридатність" надану ДП "КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ" від 25.02.2021 року № 270001.

05.03.2026 року від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення по справі, згідно яких вказує, що 23.05.2023 року в ході судового розгляду ним були подані докази того що він не був першим власником будинку АДРЕСА_1 . Даний будинок він придбав в 2003 році де вже стояв лічильник газу ГАЛЛУС 2000 № 002723930. В 2011 році з АТ «ОГС «Криворіжгаз» мною був укладений договір на газопостачання. Згідно п.1, п. 6 розділу 4 глави X «Кодексу газорозподільних систем», затвердженого постановою НКРЕ № 2494, від 30.09.2015 року. За збереження і цілісність комерційних та дублюючих БОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має буги зафіксовано у відповідному акті про пломбування». Але працівники АТ «ОГС «Криворіжгаз» всупереч даним нормам ніяких Актів введення лічильника в експлуатацію та передачу на відповідальне збереження не складали.У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події. Не складання працівниками АТ «ОГС «Криворіжгаз» Акту введення в експлуатацію та передачу лічильника на відповідальне збереження при укладені договору зі мною на газопостачання зараз не дає право АТ «ОГС «Криворіжгаз» покласти на мене відповідальність за збереження даного лічильника газу та пломб які були на цьому лічильнику. АТ ОГС «Криворіжгаз» не заперечує цілісність двох пломб, а саме охоронної пломби та пломби наліпки встановлених відповідачем, це підтверджується Протоколом що до направлення ЗВТ на експертизу № 147 від 19.02.2021 року. Факт цілісності пломб спростовує висновки комісії при проведенні експертизи лічильника, а саме: «...На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неоднарозового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини». Данні пломби були встановлені представниками АТ «ОГС «Криворіжгаз» саме для захисту лічильного механізму. 24.02.2021 року, працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена експертиза лічильника та був складений Акт «Експертизи ЗВТ та пломб» № 084, де вказано, що: «Наявна свинцева пломба підробна, не відповідає зразкам заводу- виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ» при цьому на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням - виробництва Франції. Інформації про ремонт відсутня. На корпусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби заводу виробника наявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неоднарозового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини». Висновок комісії: Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Згідно Довідки «Про непридатність» наданої ДП «КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 25.02.2021 року № 270001, яка вказує, що «За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам Р50-071-98 Лічильники газу побутові. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: Згідно Р-50-071-98 п. 6.4.1. При оцінці зовнішнього вигляду виявлено наступне: наявність та якість пломби, наявність відбитку повір очного тавра не відповідає вимогам ЕД». Порушення з боку працівників АТ «ОГС «Криворіжгаз» та ОСОБА_3 як повірника та працівника ДП «Кривбассметрология» при складанні Акту експертизи ЗВТ та пломб № 084 від 24.02.2021 року - наступні: Працівники АТ «ОГС «Криворіжгаз» та ОСОБА_3 , порушуючи процедуру перевірки, яка передбачена «Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України № 619, від 27.12.2005 року, а саме п. 3.3 «Експертиза лічильнику газу, склали Акт експертизи № 084, від 24.02.2021 року, який не відповідає вимогам додатку № 3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», а саме - був відсутній п. 2.3 «Похибка лічильника за об'ємної витрати ...». 24.02.2021 року, працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена експертиза лічильника та був складений Акт «Експертизи ЗВТ та пломб» № 084. Згідно Довідки «Про непридатність» наданої ДП «КРИВБАССТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 25.02.2021 року № 270001, вказано, що «За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам Р50-071-98 Лічильники газу побутові. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: Згідно Р-50-071-98 п. 6.4.1. При оцінці зовнішнього вигляду виявлено наступне: наявність та якість пломби, наявність відбитку повір очного тавра не відповідає вимогам ЕД». З відеозапису стало відомо, що ОСОБА_3 появився в приміщенні де проводилась експертиза тільки після того як працівник АТ «ОГС «Криворіжгаз»» ОСОБА_4 шляхом розсвердлювання, знищів пломбу заводу виробника, та не бачив знищену пломбу. Після проведення експертизи ОСОБА_3 , як повірник, вніс в свою довідку № 270001 від 25.02.2021 року завідомо неправдиві данні, а саме - «При оцінці зовнішнього вигляду виявлено наступне: наявність та якість пломби, наявність відбитку повір очного тавра не відповідає вимогам ЕД», чім порушив норми Розділу 6 рекомендації Р 50-071-98 «лічильники газу побутові методи та засоби повірки». Висновки комісії при проведенні експертизи лічильника, а саме: «Наявна свинцева пломба підробна, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММКГ» при цьому на реверсі відтиск взагалі відсутній.» неоднозначні. До матеріалів справи не надані розрахунки споживання газу які підтверджували суттєве зниження газу в період з 2003 року, коли я став мешкати за адресою будинок АДРЕСА_1 . Позов просив задовольнити, у зустрічному відмовити.

В судовому засіданні позивач за первісним позовом ОСОБА_1 підтримав позов, пояснив згідно змісту позовної заяви, відзиву та письмових пояснень, просив позов задовольнити , а в задоволенні зустрічного позову відмовити.

В судовому засіданні предстанвик позивача за первісним позовом ОСОБА_5 пояснив відповідно змісту позовної заяви, відзиву та письмових пояснень, просив позов задовольнити , а в задоволенні зустрічного позову відмовити. Вказав, що до цього повірка лічильника була у 2011 році, порушені строки повірки. Крім того, представник газу ОСОБА_3 не є членом комісії. На відео вбачається, що ОСОБА_3 пішов, пішла ще одна особа, було 7 осіб під час проведення експертизи, а залишилось 5 осіб. Рішення про застосування штрафних санкцій на підставі виявленого порушення, експертиза перевіряє втручання. Довідку надав ОСОБА_3 , довідка про непридатність , виявляє непридатність, а експертиза перевіряє втручання. Ще не було довідки про непридатність, а вже надано на підпис акт виконаних робіт. Клопотання про недопустимість доказів підтримав.

В судовому засіданні, представник відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним ОСОБА_6 пояснила, що позивач та представник позивача посилаються на норми Кодексу, які введені в 2015 році. Пломба схожа на ремонтну, але вона не відповідає ремонтній пломбі. Щодо відсутності ОСОБА_3 , то він був присутній при проведенні експертизи та бачив пломбу до її розсвердлення, а тому висновок експертизи та довідка законні. Пояснила відповідно змісту зустрічного позову, відзиву та письмових пояснень, всі докази надані АТ «Криворіжгаз» вважає законними та допустимими, а тому заперечує проти клопотання позивача про визнання доказів недопустимими.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що вона головний метролог АТ «Криворіжгаз», працює з лютого 2015 року спочатку контролером, потім майстром, вона приймала участь при складанні експертизи. По фото не заперечував, що це саме той лічильник. Спочатку проводиться візуальний огляд лічильника, потім він розбирається проводиться позачергова повірка. Після чого складається акт, запаковується у сейф пакет, та направляється на експертизу. В акті про направлення лічильника на повірку зазначено, що опломбовано. Згідно акту про демонтаж нарікань до пломб немає. Пломби не направлялися на експертизу. На момент проведення експертизи пломба вже розірвана і не виконує охоронювальну дію, вважається списаною. Втручання в лічильник можливе при наявності пломб, є дуже багато способів. Лічильник з підробними пломбами, не відповідає заводу виробника. На місці пломби заводу виробника є пломба подібна ремонтній пломбі, а даних про ремонт лічильника немає, тому має бути пломба заводу виробника. Тому на цьому лічильнику не може були ремонтної пломби. На підставі Акту експертизи зроблено розрахунок. Лічильник виробництва Франції ніколи не закуплявся АТ «Криворіжгаз». Встановлений лічильник є власністю споживача.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду пояснив, що він працював з травня 2015 року слюсарем у АТ «Криворіжгаз» , акт по АДРЕСА_1 складав його напарник ОСОБА_9 , так вони приїхали по денному завданню, не тільки по цій адресі, було багато адрес. За адресою АДРЕСА_1 була не відповідна пломба. Вони з напарником знімають лічильник, перевіряють на відповідність, оглядають, якщо щось знаходять пакують в пакет, описують і відпрпвляють на експертизу. Їх на експертизу не запрошують. Свідкові здалося, що пломба підробна, експертиза підтвердила. Перед тим як знімають лічильник, його оглядають перед абонентом, щоб споживач бачив, що вони роблять. Тоді на думку свідка, вони не фотографували. Тросік був в порядку, пломба на тросіку в порядку. Ще є пломби наклеєні охоронні, але свідок не пам'ятає. Все, що там було вони описали. Проникнення можливе до механізму і без пошкодження тросиків, пломба наліпна легко відклеюється та приклеюється. Свідок з напарником вносили відомості про дату останньої повірки, чому порушено інтервал повірки не знає. У них не було даних про ремонт лічильника.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що він працює слюсарем у АТ «Криворіжгаз» у відділі по зняттю лічильників на повірку. Він приймав участь при складанні акту, протоколу, акту про демонтаж, всі три документи він заповнював. В акті про порушення зазначено про підозру так як порушення може бути встановлено лише експертизою, тому виставили про підозру. Акт про демонтаж також свідок заповнював, користувався даними, які в нього були. тому вказав останню повірку 10.06.2011 року. Сумнівів у порушенні пломб не виникало, пломба наліпна була праворуч, пломба фіксується дротом за два патрубки, та продівається через вушко. Лише експертиза підтверджує порушення щодо власників, які були до цього, в них немає інформації. Свідок не пам'ятає, чи були зауваження від власника.

В судовому засіданні переглянуто відеодоказ проведення експертизи, згідно якого вбачається, що при проведенні експертизи був присутній ОСОБА_1 , 24.02.2021 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №084, відповідно до якого виявлено порушення: «Навісна свинцева пломба заводу-виробника, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при цьом на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням - виробництва Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та бандексі у місці встановлення пломби заводу виробника заявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини. Дані порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до нестовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Разом з тим, в акті експертизи №094 зазначено: цілісність пломби на упаковиі (сейф- пакету) №0377314 - ціла. Експертиза лічильника газу Галлус заводський №002723939 проводилась комісією АТ «Криворіжгаз» у присутності споживача ОСОБА_1 , який не зазначав про фіктивність експертизи не належного йому лічильника, натомість особисто підтвердив цілісність сейф-пакету та приналежність йому лічильника Галлус заводський №002723939, що підтверджується матеріалами справи, а саме актом експертизи № 084 від 24.02.2021 року, що підтверджено відео-записом проведення експертизи. Коли на комісії при ОСОБА_1 оголосили номер та показали цілісний пакет, дістали лічильник, він не заперечував та не зазначав, що лічильник не його, або пошкоджено пакер, оголошувалися й показання на лічильнику, проти яких також заперечень не було. Крім того на відео вбачається, що на комісії був присутній ОСОБА_3 та він оглядав пломбу, потім вийшов. ОСОБА_1 вказував, що до лічильника не втручався, що можливо попередній власник. Таким чином, твердження ОСОБА_1 про фіктивність проведеної експертизи лічильника газу 24.02.2021 року, який йому не належить, спростовуються матеріалами справи та відеодоказом.

За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Так в ході розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 з 2003 року. Першим власником він не був, це не заперечується сторонами та встановлено судом, але при цьому власник відповідає за цілісність, збереження та пломби лічильника. Якщо лічильник пошкоджено або виявлено втручання, штраф лягає на нового господаря. Отже, відповідальність за технічний стан і безпеку експлуатації газового обладнання (в тому числі і лічильників) несуть споживачі природного газу і власники житла. Споживач несе відповідальність за пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілісності чи пошкодження повірочного тавра, а також за дії, які приводять до заниження показників лічильника. А тому суд не приймає заперечення ОСОБА_1 на те, що можливо лічильник міняв або втручався до нього попередній власник, або втрувачся до пломби про що ОСОБА_1 не відомо, оскільки під час придбання будинку, покупець приймає у власність та несе відповідальність і за лічильник , і за пломбу на ньому.

Відповідно до постанови НКРЕКП №845 від 29.06.2017 року про видачу ліцензії на розподіл природного ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ».

04.06.2019 року НКРЕКП винесено постанову № 943 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.06.2017 року № 845» (роздруківка з офіційного сайту додається). Відповідно до вказаної постанови внесено зміни в повне та скорочене найменування ліцензіата. Так новими найменуваннями є: - повне найменування: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» , скорочене найменування: АТ «Криворіжгаз».

В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Позивач є оператором ГРМ.

Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу. В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Розділу 1 Кодексу газорозподільних систем).

Як вбачається з вищевикладеного, відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими до позовної заяви доказами (акти про порушення, про демонтаж ЗВТ, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння має загальну опалювальну площу - 114,7 кв.м. та устатковане: плита газова - 1, опалювальний прилад - 1. Зареєстровано 6 осіб.

Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.

Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).

Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п. 7 гл. 9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (п. 4 гл.1 розділу 1 Кодексу).

Згідно п. 1 глави 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

19.02.2021 року за адресою домоволодіння Відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №092, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «Розділ Х, глава 9, п.7, пп 3, п.1, глава 2 Розділ ХІ - підозра на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом втручання в роботу лічильника газу: а саме, невідповідна пломба заводу-виробника».

Відповідач підписав акт про порушення без зауважень.

В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 04.03.2021 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1. Таким чином, Відповідача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.

Того ж дня (19.02.2021 року) у зв'язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (Галлус, заводський номер 002723939) було демонтовано, про що складено Акт про демонтаж вимірювальної техніки.

В Протоколі №147 від 19.02.2021 року визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 24.02.2021 року. Стороною, відповідальною за доставку лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз».

24.02.2021 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт відповідно до якого виявлено порушення: «Навісна свинцева пломба заводу-виробника, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при цьому на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням - виробництва Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та бандексі у місці встановлення пломби заводу виробника заявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини. Дані порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до нестовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».

Факт непридатності лічильника до подальшої експлуатації підтверджується також довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № 270001 від 25.02.2021 року .

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 гл.5 розділ 11 Кодексу).

Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 розділ 11 Кодексу).

За результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, що відбулось 22.04.2021 року, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 08.09.2020 по 19.02.2021 (виявлення порушення та демонтаж ЗВТ) в розмірі 36 201,57 грн.

Рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу направлено споживачеві 06.04.2021 року, однак погашення боргу споживач не здійснює.

Експертиза проведена в присутності Відповідача, що підтверджено матеріалами справи, відеодоказом, зауважень щодо того, що на експертизі був лічильник не належний ОСОБА_1 , останній не вказував, не заперечував проти того, що експертиза проводиться з його лічильником, цілісність пакету підтвердив, лише пояснював, що не втручався в роботу лічильника та не пошкоджував пломбу, нарахування по газу в нього не змінилися.

Щодо належності доказів, акт експертизи ЗВТ та пломб №084 від 24.02.2021 є допустимим доказом, через наступне. Відповідний Акт отриманий без порушень норм матеріального чи процесуального права. У відповідності до ч. 2 ст. 78 ЦПК України наявність або відсутність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу може бути підтверджена або комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб (в порядку передбаченому Кодексом ГРМ), яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово- експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу».

Щодо посилання Позивача на Положення №619 то суд зазначає, що Положення №619 розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 "Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання". Отже Положення №619 розроблено відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, які втратили свою чинність 16.07.2016. Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Вирішуючи питання про допустимість та належність доказів по справі, суд зазначає, наступне. Відповідно до ст. 58 ЦПК належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Отже, з'ясувати належність доказу - це означає встановити, чи має він значення для справи. Такими, що мають значення для справи, визнаються фактичні дані, які пов'язані з фактами, що підлягають встановленню у справі, і, виходячи з цього зв'язку, можуть підтвердити або спростувати їх. Вирішуючи питання про те, які докази допускати, а які не допускати до справи, суд керується правилами належності і допустимості доказів, тобто правилами, що діють при відборі доказового матеріалу. Належність до справи кожного доказу визначається судом. Суд вирішує, який доказ може, а який не може містити відомості про обставини справи. Допустимість же засобів доказування встановлена законом. Правило належності доказів дозволяє звільнити процес від непотрібного, що не стосується справи, матеріалу.

Беручи до уваги вищевказане, суд вважає докази надані АТ "Криворіжгаз" належними та допустимими.

Щодо твердження ОСОБА_1 про проведення фіктивної експертизи лічильника газу суд зазначає наступне.

Відповідно п. 2 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплене пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується н пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, шс передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживачі (суміжного суб'єкта ринку природного газу). Пунктом 4 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС визначено, що Споживач (суміжний суб'єк- ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. Згідно п. 5 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/асч пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним і протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені » протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ. Відповідно п. 10 гл. 10 розділу X Кодексу ГРС, Після проведення експертизи проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірої законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитп- і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.

19.02.2021 року за адресою вул. Койнаша, 32 м. Кривий Ріг, представниками А ТІ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №092, відповідно до якого були встановлено порушення Кодексу, а саме: «Розділ X, глава 9, п. 7, пп З, п. 1, глава 2 Розди ) - підозра на несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом втручання щ роботу лічильника газу: а саме, невідповідна пломба заводу-виробника». Того ж дня (19.02.2021 року) у зв'язку з виявленням ознак несанкціоноване « втручання в роботу лічильника газу за ініціативою представників оператора ГРМ лічильник газу (Галлус, заводський №002723939) було демонтовано, про що складено акт про демонтаж вимірювальної техніки.

В Протоколі №147 від 19.02.2021 року щодо направлення на експертизу лічильника Галлус заводський №002723939 визначено, що ініціатором проведення експертизи є АТ «Криворіжгаз». Цим же протоколом споживачу було повідомлено про час та місце проведення експертизи, а саме 24.02.2021 року. Стороною, відповідальною за доставлення лічильника на експертизу визначено АТ «Криворіжгаз». Крім того у Протоколі зазначено і в присутності сторін ЗВТ/пломбу запаковано в сейф-пакет з поліетилену № 0377314.

24.02.2021 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №084, відповідно до якого виявлено порушення: «Навісна свинцева пломба заводу-виробника, не відповідає зразкам заводу-виробника. Аверс схожий на ремонтну Товариства містить літери «ОАО», а реверс має містити «РММ КГ», при цьом на реверсі відтиск взагалі відсутній. Лічильник за маркуванням - виробництва Франції. Інформація про ремонт відсутня. На корпусі суматора та бандексі у місці встановлення пломби заводу виробника заявні значно розширені отвори шляхом розсвердлення та оплавлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматора відлікового механізму. На роликах цифрового ряду наявні подряпини. Дані порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до нестовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Разом з тим, в акті експертизи №094 зазначено: цілісність пломби на упаковиі (сейф- пакету) №0377314 - ціла.

Експертиза лічильника газу Галлус заводський № 002723939 проводилась комісією АТ «Криворіжгаз» у присутності споживача ОСОБА_1 , який не зазначав про фіктивність експертизи не належного йому лічильника, натомість особисто підтвердив цілісність сейф-пакету та приналежність йому лічильника Галлус заводський № 002723939, що підтверджується матеріалами справи, а саме актом експертизи № 084 від 24.02.2021 року та відео-записом проведення експертизи. Таким чином, твердження ОСОБА_1 про фіктивність проведеної експертизи лічильника газу 24.02.2021 року, який йому не належить, спростовуються матеріалами справи.

Більше того, 05.03.2022 року ОСОБА_1 було сплачено суму витрат, пов'язаних з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 2928,24 грн., що підтверджується довідкою АТ «Криворіжгаз» від 07.06.2023 року.

Отже, в ході розгляду справи, вищевказані факти на які посилається АТ "Криворіжгаз" підтверджені, матеріалами справи, відеодоказом, показаннями свідків.

Відповідно до ст. 78 Цивільного процесуального кодексу України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частинами 1, 5, 6статті 81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.ч. 1, 2ст. 77 ЦПК України). Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов'язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивачем ОСОБА_1 та його представником не надано достатніх доказів, того, що дії АТ "Криворіжгаз" щодо ОСОБА_1 були не законними та такими, що вчинені з порушенням, суд не вбачає достатніх підстав для скасування та визнання незаконним рішення комісії Акціонерного товариства «Операто газорозподільної системи «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначенн перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовиі споживачам, оформлене протоколом засідання комісії по проведенню нарахуван за порушення від 04.03.2021 р., яким вирішено провести побутовому споживачу природног газу ОСОБА_1 , що проживає в будинку АДРЕСА_1 , донарахування за необлікований об'єм природного газу на суму 3620 (тридцять шість тисяч двісті одну) грн. 57 коп., а тому в первісному позові ОСОБА_1 суд відмовляє, а зустрічний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки в задоволенні первісного позову судом відмовлено, а зустрічний позов задоволено, а відтак судовий збір в сумі 2270,00 грн., сплачений позивачем АТ Криворіжгаз за подання зустрічної позовної заяви покладається на відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1

УХВАЛИВ:

У задоволенні первісного позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу, пломби та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів - відмовити.

Зустрічний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» (м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397) заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в сумі 36201 (тридцять шість тисяч двісті одну) гривню 57 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної мережі «Криворіжгаз» (м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397) судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23.03.2026 року.

Суддя: Н. О. Сарат