Ухвала від 16.02.2026 по справі 761/4693/26

Справа № 761/4693/26

Провадження № 1-кс/761/4140/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2026 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду ( в режимі відеоконференції поза межами приміщення Шевченківського райнного суду міста Києва) клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_5 .

В обгрунтування поданого клопотання зазначив, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 03.07.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024001410000015 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «ТПК ГАММА» (код ЄДРПОУ 39070617), зареєстроване за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Панікахи, б. 2, у період з 28.01.2014 по теперішній час перебуває на податкову обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області, з 01.03.2014 є платником податку на додану вартість, основний вид діяльності товариства: «46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього».

На підставі протоколу загальних зборів ТОВ «ТПК ГАММА» від 07.04.2015 та наказу № 6/5 від 06.05.2015, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.05.2015 приступила до виконання обов'язків генерального директора ТОВ «ТПК ГАММА».

Пунктами 4.1, 4.4 Статуту ТОВ «ТПК ГАММА» передбачено, що вказане товариство має право самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність згідно з діючи законодавством України та має право здійснювати всі види зовнішньоекономічної діяльності згідно з порядком, встановленим чинним законодавством України.

Відповідно до п.п. 9.1, 9.5 Статуту ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_5 , як генеральний директор вказаного товариства наділена повноваженнями очолювати виконавчий орган товариства - дирекцію та має право без довіреності вчиняти юридичні дії від імені товариства.

Також, на ОСОБА_5 , як на службову особу та керівника вищевказаного товариства, відповідно до вимог ст.ст. 3, 6, 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» покладено наступні обов'язки щодо: організації бухгалтерського обліку на підприємстві; забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років; створення необхідних умов для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма працівниками, причетними до бухгалтерського обліку правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; відображення в облікових регістрах господарських операцій у тому звітному періодів в якому вони були здійсненні; відповідальності за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бух обліку та недостовірність відображених у них даних.

Тобто, генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_5 відповідно до вищевказаних норм законодавства та Статуту, виконує на вказаному товаристві організаційно-розпорядчі, адміністративно-господарські функції та в розумінні вимог ч. 3 ст. 18 КК України являється службовою особою.

Крім того, ОСОБА_6 , як генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» зобов'язана була дотримуватись наступних вимог законодавства, зокрема щодо:

- введення в установленому порядку обліку доходів і витрат, складання звітності, яка стосується обчислення і сплати податків та зборів (п.п. 16.1.2, п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України);

- подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п. 16.1.3, п.1 6.1 ст. 16 Податкового кодексу України);

- сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи (п.п. 16.1.4, п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України);

- самостійно включити суму окремих видів оподатковуваних доходів (прибутку), які не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку (п.п. 168.1.3, п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України);

- декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню (ч. 2 ст. 52 Митного кодексу України);

- митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу; митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу (ч. 1, 2 ст. 51 Митного кодексу України);

- декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи (п.п. 1, 4, 5 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України).

Таким чином, ОСОБА_6 згідно з вищевказаними положеннями Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Статуту ТОВ «ТПК ГАММА» повинна була забезпечувати ведення бухгалтерського, податкового обліків товариства та дотримуватись вимог митного законодавства при декларуванні товарів, сплаті митних платежів та передбачених законом податків.

Разом з цим, у не встановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше 04.05.2022 року (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), у ОСОБА_6 , як генерального директора ТОВ «ТПК ГАММА» виник єдиний злочинний умисел, спрямований на умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку в особливо великих розмірах, при ввезені на митну територію України товарів в режимі «імпорт» за наступних обставин.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту.

Згідно з ст. 270 Митного кодексу України правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, митом, крім особливих видів мита, встановлюються цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правила оподаткування особливими видами мита встановлюються законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», окремим законом щодо встановлення додаткового імпортного збору.

Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.

У відповідності до вимог підпункту «в», пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з ввезення товарів на митну територію України.

Пунктом 187.8 статті 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну території України є дата подання митної декларації для митного оформлення.

Відповідно до п. 190.1 ст. 190 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування податком на додану вартість для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Пунктом 1 частини 1 ст. 42 Митного кодексу України передбачено, що у разі переміщення товару через митний кордон України країна походження товару обов'язково заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення в митній декларації назви країни походження товару та відомостей про сертифікат про походження товару, а саме на товари, до яких залежно від їх країни походження застосовуються кількісні обмеження (квоти) або заходи, вжиті органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в межах повноважень, визначених законами України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорт», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну, «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з до ч. 8 статті 257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема й згідно з пунктом 6 відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів ; б) застосування пільг зі сплати митних платежів; в) суми митних платежів. Отже законодавством встановлено, що ставки митних платежів та суми митних платежів є обов'язковою інформацією, яка вноситься до митної декларації.

Також, ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України передбачено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

У відповідності до ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним Кодексом України.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 271 Митного кодексу України мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. В Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Митного кодексу України у випадках, передбачених законами України (якщо інше непередбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників у разі ввезення товарів на митну територію України, незалежно від інших видів мита, можуть застосовуватися особливі види мита: 1) спеціальне мито; 2) антидемпінгове мито; 3) компенсаційне мито; 4) додатковий імпортний збір.

Частиною 4 ст. 275 Митного кодексу України визначено, що антидемпінгове мито встановлюється відповідно до Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» у разі ввезення на митну територію України товарів, які є об'єктом демпінгу, що заподіює шкоду або створює загрозу заподіяння шкоди національному товаровиробнику.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 279 Митного кодексу України базою оподаткування митом товарів, що переміщуються через митний кордон України, на які Законом встановлено адвалорні ставки мита, є митна вартість товарів.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 Митного кодексу України в Україні застосовуються такі види ставок мита: 1) адвалорна - у відсотках до встановленої статтею 279 цього Кодексу бази оподаткування; 2) специфічна - у грошовому розмірі на одиницю бази оподаткування, встановлену статтею 279 цього Кодексу; 3) комбінована, що складається з адвалорної та специфічної ставок мита.

За правилами ч. 9 ст. 280 Митного кодексу України особливі види мита нараховуються за ставками, встановленими рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, відповідно до законів України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».

Згідно з п. 2 ст. 1 Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» від 22.12.1998 року №330-XIV антидемпінгове мито (попереднє або остаточне) - особливий вид мита, що справляється у разі ввезення на митну територію країни імпорту товару, який є об'єктом застосування антидемпінгових заходів (попередніх або остаточних).

Зазначеним Законом регламентовано статус і повноваження Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі - Комісія), за змістом частини п'ятої статті 5 якого Комісія у межах своєї компетенції приймає рішення, організовує та контролює їх виконання. Акти Комісії, зокрема щодо проведення антидемпінгового розслідування та застосування антидемпінгових заходів, є обов'язковими для виконання.

Частиною 1 статті 28 Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» встановлено, що попереднє або остаточне антидемпінгове мито справляється за ставкою і на умовах, встановлених у відповідному рішенні Комісії про застосування антидемпінгових заходів.

Відповідно до п. 1 рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 26.09.2020 № АД-465/2020/4411-03 «Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну сталевих кріплень походженням з Китайської Народної Республіки», а саме: болти (з чорних металів) з різьбою, з шестигранною головкою, що класифікуються за кодом 7318158890 згідно з УКТЗЕД; гайки (з чорних металів) з різьбою з внутрішнім діаметром не більш як 12 мм, що класифікуються за кодом 7318169290 згідно з УКТЗЕД.

Згідно з п. 2.9 рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 26.09.2020 № АД-465/2020/4411-03 імпорт на митну територію України товару, зазначеного в п. 1 цього рішення, без сертифіката про походження або інших документів про походження товару, визначених міжнародними угодами про вільну торгівлю, згоді на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та в разі неможливості визначення його походження здійснюється зі сплатою остаточного антидемпінгового мита за найвищою ставкою, визначеною в п. 2.4 цього рішення на рівні 67,40 %.

Так, генеральним директором ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_6 , з метою реалізації свого єдиного злочинного умислу, спрямованого на умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку в особливо великих розмірах, у не встановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше 04.05.2022 (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) укладено зовнішньо-економічний договір купівлі-продажу, а саме контракт № 1 від 04.05.2022 з компанією «Халлмарк симфоні СДН БНД» («HALLMARK SYMPHONY SDN BHD») (Малазія) на придбання товару: болт фланцевий М12х25, М12х30, М12х35 (інвойс № JSKF-170622 від 17.06.2022), болт фланцевий М10х25, М10х30, М10х40 (інвойс № JSKF4-170622 від 17.06.2022), гайка М10 DIN 934, М12 DIN 934 (інвойс № JSKF2-050522 від 01.07.2022), болт фланцевий М12х25, М12х30 (інвойс № JSKF3-050522 від 10.08.2022), болт фланцевий М10х25, М10х30 (інвойс № JSKF1-050522 від 15.08.2022), гайка М10 DIN 934, М12 DIN 934 (інвойс № JSKF11-150323 від 19.05.2023), болт М10х25 DIN 933, М10х30 DIN 933, М12х25 DIN 933, М12х30 DIN 933 (інвойс № JSKF10-150323 від 31.05.2023)

При цьому, ОСОБА_6 , як генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» з урахуванням вимог вищезазначеного законодавства усвідомлювала, що при ввезенні на митну територію України зазначений товар є об'єктом демпінгу та відповідно до вимог Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» до нього повинно встановлюватись антидемпінгове мито.

При цьому, генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_6 усвідомлювала, що для уникнення застосування антидемпінгового мита при ввезені вказаних товарів на митну територію України, з урахуванням умов укладеного нею вищевказаного контракту, при митному оформленні необхідно надати до митних органів сертифікати про походження вказаних товарів (країни виробництва - Малайзія).

Після чого, у не встановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не раніше 04.05.2022 (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_5 з метою реалізації своїх протиправних дій, спрямованих на умисне ухилення від сплати митних платежів (зменшення їх розміру), отримала від не встановленої в ході досудового розслідування особи сертифікати про походження товарів в яких містилися завідомо неправдиві відомості, стосовно їх видачі начебто від імені Малайської Торгово - промислової палати, а саме: № MCCM A 901467 від 16.08.2022, № MCCM A 901597 від 07.09.2022, № MCCM A 901673 від 03.10.2022, № MCCM A 901730 від 19.10.2022, № MCCM A 901776 від 07.11.2022, № MCCM A 902245 від 23.05.2023, № MCCM A 902406 від 03.07.2023 на товар, що відповідає характеристикам: «Болти (з чорних металів) з різьбою, з шестигранною головкою, що класифікуються за кодом 7318158890 згідно з УКТЗЕД; гайки (з чорних металів) з різьбою з внутрішнім діаметром не більш як 12 мм, що класифікуються за кодом 7318169290 згідно з УКТЗЕД», а також контракт № 1 від 04.05.2022 та інвойси: № JSKF-170622 від 17.06.2022, № JSKF4-170622 від 17.06.2022, № JSKF2-050522 від 01.07.2022, № JSKF3-050522 від 10.08.2022, № JSKF1-050522 від 15.08.2022, № JSKF11-150323 від 19.05.2023, № JSKF10-150323 від 31.05.2023, які містять відбиток печатки «HALLMARK SYMPHONY SDN BHD» з підписом, які виготовлені шляхом комп'ютерного монтажу.

У подальшому, для забезпечення здійснення митного оформлення вищевказаного товару з метою ввезення його на митну територію України, генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_5 залучила фізичну особу-підприємця ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , який не був обізнаний з вищевказаним злочинним умислом ОСОБА_8 .

Так, для реалізації забезпечення митного оформлення, у тому числі, вищевказаних товарів, генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_8 (Замовник) уклала з ФОП ОСОБА_7 (Виконавець) договір про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів № 150621/А1 від 15.06.2021 та додаткову угоду до вказаного договору № 1 від 30.12.2022.

Умовами договору № 150621/А1 від 15.06.2021 передбачено, зокрема:

1.1. Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується:

- за обумовлену плату і в обумовлений термін надавати послуги по декларуванню товарів, майна, транспортних засобів та інших предметів (далі товарів) Замовника, що перемінюються через митний кордон України, та їх оформленню у митниці, а також надавати інші, пов'язані із зовнішньоекономічною діяльністю Замовника, послуги;

- дії, пов'язані з декларуванням і митним оформленням товарів Замовника, здійснювати самостійно від свого імені за рахунок і за дорученням замовника в порядку, передбаченому цим Договором та чинним законодавством України.

1.2. Для надання послуг по договору Виконавець має право використовувати всю необхідну інформацію та документацію Замовника, залучити третіх осіб, залишаючи за собою відповідальність за виконання умов даного Договору.

2.3. Обов'язки замовника:

- до початку митного оформлення кожної відправки (надходження) товарів надавати Виконавцю всі необхідні для митного оформлення документи, згідно с переліком документів, наданих Виконавцем.

6.3. Замовник несе юридичну відповідальність згідно Митного кодексу України та інших законодавчих актів України, а саме:

- за достовірність (законність) документів що надаються Виконавця для митного оформлення товарів та інших предметів;

- за достовірність, точність, правдивість даних про товари, та іншої інформації яка міститься в документах що надаються Виконавця для митного оформлення товарів та інших предметів;

- за невідповідність (недостовірність, неточність, несправедливість) фактичних характеристик товарів та інших предметів що переміщуються через митний кордон України даними, зазначених у наданих Замовником документах і пропонованим до митного контролю.

Після чого, ОСОБА_8 у періоду часу з 05.10.2022 по 17.08.2023 року, перебуваючи на своєму робочому місце за місцем реєстрації ТОВ «ТПК ГАММА» (Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Панікахи, б. 2, більш точний час та місце в ході досудового розслідування не встановлено), усвідомлюючи той фак, що вищевказані сертифікати про походження товарів містять недостовірні відомості стосовно походження товару, так як не видавались уповноваженим органом - Малайською Торгово - промисловою палатою Малайзії, усвідомлюючи свої протиправні дії, спрямовані на умисне ухилення від сплати митних платежів (зменшення їх розміру), з використанням засобів електронного зв'язку (електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_4) надала ФОП ОСОБА_7 , в електронній формі документи в яких містилися завідомо неправдиві відомості з метою забезпечення митного оформлення вищевказаного товару, у тому числі контракт № 1 від 04.05.2022; інвойси: № JSKF-170622 від 17.06.2022, № JSKF4-170622 від 17.06.2022, № JSKF2-050522 від 01.07.2022, № JSKF3-050522 від 10.08.2022, № JSKF1-050522 від 15.08.2022, № JSKF11-150323 від 19.05.2023, № JSKF10-150323 від 31.05.2023; сертифікати про походження товарів : № MCCM A 901467 від 16.08.2022, № MCCM A 901597 від 07.09.2022, № MCCM A 901673 від 03.10.2022, № MCCM A 901730 від 19.10.2022, № MCCM A 901776 від 07.11.2022, № MCCM A 902245 від 23.05.2023, № MCCM A 902406 від 03.07.2023.

Однак, згідно з листом Малайської Торгово - промислової палати від 25.03.2024 № TAD/COO/CUSTOMUKRAINE/2-2024, сертифікат про походження № MCCM A 902406 від 03.07.2023 не видавався нею. Крім того, вказаним листом зазначений Уповноважений орган Малайзії повідомив, що даний сертифікат засвідчено менеджером «Nor Paridah Hanum Mohd Nor», який з 2013 року не працює в Малайській торгово - промисловій палаті Малайзії, також у сертифікаті зазначено недійсну з січня 2018 року поштову адресу Малайської торгово-промислової палати Малайзії «№33&35, Jalan Medan Setia 1, Bukit Damansara, 50490, Kuala Lumpur, тел.03-2095 1792, Fax: 03-20940533».

При цьому, за результатами проведених митними органами України перевірки сертифікатів про походження товарів: № MCCM A 901467 від 16.08.2022, № MCCM A 901597 від 07.09.2022, № MCCM A 901673 від 03.10.2022, № MCCM A 901730 від 19.10.2022, № MCCM A 901776 від 07.11.2022, № MCCM A 902245 від 23.05.2023, № MCCM A 902406 від 03.07.2023 встановлено, що останні, також мають аналогічні вищезазначені недостовірні відомості, а саме: засвідчені менеджером «Nor Paridah Hanum Mohd Nor», який з 2013 року не працює в Малайській торгово - промисловій палаті Малайзії, також у них зазначено недійсну з січня 2018 року поштову адресу Малайської торгово-промислової палати Малайзії «№33&35, Jalan Medan Setia 1, Bukit Damansara, 50490, Kuala Lumpur, тел.03-2095 1792, Fax: 03-20940533»

У подальшому, ФОП ОСОБА_7 на підставі укладеного з ТОВ «ТПК ГАММА» вищевказаного договору, додаткової угоди та отриманих від генерального директора ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_8 документів, у тому числі сертифікатів про походження товарів: № MCCM A 901467 від 16.08.2022, № MCCM A 901597 від 07.09.2022, № MCCM A 901673 від 03.10.2022, № MCCM A 901730 від 19.10.2022, № MCCM A 901776 від 07.11.2022, № MCCM A 902245 від 23.05.2023, № MCCM A 902406 від 03.07.2023, у періоду часу з жовтня 2022 по серпень 2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці, з використанням засобів електронного зв'язку надав до митного оформлення вантажно-митні декларації на проведення ТОВ «ТПК ГАММА митного оформлення в режимі «імпорт» товарів, зокрема:

електронну митну декларацію 22UA110140006324U7 (UA110140/2022/006324) від 10.10.2022 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF2-050522 від 01.07.2022 та сертифікат про походження товару № MCCM A 901467 від 16.08.2022;

електронну митну декларацію 22UA110140006595U2 (UA110140/2022/006595) від 19.10.2022 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF3-050522 від 10.08.2022 та сертифікат про походження товару № MCCM A 901597 від 07.09.2022;

електронну митну декларацію 22UA209170091993U9 від 18.11.2022 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF1-050522 від 15.08.2022 та сертифікат про походження товару № MCCM A 901673 від 03.10.2022;

електронну митну декларацію 22UA209170094754U6 від 28.11.2022 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF4-170622 від 17.06.2022 та сертифікат про походження товару № MCCM A 901730 від 19.10.2022;

електронну митну декларацію 22UA209170099836U0 від 17.12.2023 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF-170622 від 17.06.2022 та сертифікат про походження товару № MCCM A 901776 від 07.11.2022;

електронну митну декларацію 23UA209170057986U8 від 25.07.2023 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF11-150323 від 19.05.2023 та сертифікат про походження товару № MCCM A 902245 від 23.05.2023;

електронну митну декларацію 23UA209170066126U0 від 22.08.2023 до якої додано документи, зокрема контракт № 1 від 04.05.2022, інвойс № JSKF10-150323 від 31.05.2023 та сертифікат про походження товару № MCCM A 902406 від 03.07.2023.

В графах 31, 33 та 34 вищевказаних митних декларацій зазначено, що до митного контролю та оформлення заявлено товар: «Болти (з чорних металів) з різьбою, з шестигранною головкою, що класифікуються за кодом 7318158890 згідно з УКТЗЕД та гайки (з чорних металів) з різьбою з внутрішнім діаметром не більш як 12 мм, що класифікуються за кодом 7318169290 згідно з УКТЗЕД», країна виробництва «MY (Малайзія)»

Як наслідок з урахуванням того, що вищевказані сертифікати містили недостовірні відомості, оформлений товар за вищезазначеними митними деклараціями не може вважатись таким, що вироблений в Малайзії, за кодом та описом товару він підпадав під дію рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 26.09.2020 № АД-465/2020/4411-03 «Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну сталевих кріплень походженням з Китайської Народної Республіки» зі сплатою антидемпінгового мита за найвищою ставкою на рівні 67,4%.

За таких обставин, службові особи ТОВ «ТПК ГАММА» неправомірно застосували звільнення від сплати антидемпінгового мита при оформленні зазначеного товару за вищевказаними вантажно-митними деклараціями, що у порушення вимог ст. 41, ст. 42, п. 2 ч. 3 ст. 75, ч. 9 ст. 280, ч. 5 ст. 281, Митного кодексу України та п. 190.1 ст. 190 Податкового кодексу України та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», призвело до заниження податкових зобов'язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 8 172 848,49 грн. та податкових зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на загальну суму 1 634 569,70 грн.

Таким чином, генеральний директор ТОВ «ТПК ГАММА» ОСОБА_5 , використовуючи надані їй повноваження, маючи єдиний злочинний умисел направлений на умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, діючи протягом вищевказаного періоду з порушенням вимог ст. 41, ст. 42, п. 2 ч. 3 ст. 75, ст. 271, ч. 9 ст. 280, ч. 5 ст. 281, Митного кодексу України та п. 190.1 ст. 190 Податкового кодексу України та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», умисно ухилилась від сплати податкових зобов'язань по сплаті ввізного мита та податкових зобов'язання по сплаті податку на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на загальну суму 9 807 418,19 гривень.

18.11.2025, відповідно до ст.ст. 36, 40, 42, 276, 277 та 278 КПК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено про підозру за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується наступними зібраними відповідно до вимог КПК України доказами, а саме:

актом перевірки Дніпровської митниці від 09.10.2024 з ППР яким встановлено порушення ТОВ «ТПК ГАММА» при митному оформленні за вищезазначеними електронними митними деклараціями, що призвело до не сплатили податків (митних платежів) на загальну суму 9 807 418,19 грн.;

висновком експерта від 21.03.2025 (комп'ютерно-технічна експертиза) за результатом проведення якої на робочому комп'ютері генерального директора ТОВ «ТПК ГАММА» виявлено документи в електронному вигляді, у тому числі сертифікати про походження товарів на різних стадіях заповнення;

висновком експерта від 08.09.2025 (технічна експертиза документів) за результатом проведення якої встановлено, що у документах які ОСОБА_5 подавала для митного оформлення товарів підписи та печатки постачальника виконані шляхом комп'ютерного монтажу;

висновком судово-економічної експертизи від 03.11.2025 - за результатом проведення якої документально підтверджено висновки акту перевірки Дніпровської митниці від 09.10.2024 з ППР - сума грошового зобов'язання за платежем антидемпінгове мито на товари, що ввозяться на територію України на 8 990 133,33 грн.; суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання на 1 798 026,67 грн., всього збитків на суму 9 807 418,19 гривень;

допитом митного брокера ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який повідомив що документи для митного оформлення у тому числі контракт, інвойси та сертифікати про походження товару надавались ОСОБА_9 ;

документами отриманими від Державної митної служби України, зокрема лист від Малайської торгово - промислової палати Малайзії в якому зазначено що сертифікати про походження товару містять ознаки підробки;

іншими матеріалами досудового розслідування в сукупності.

22.12.2025 ухвалою Київського апеляційного суду у справі № 11-сс/824/9321/2025 до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 застосовано запобіжний захід у вигляді застави, яку визначено у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 151 400 (сто п'ятдесят одну тисячу чотириста) гривень та у разі внесення застави визначено покласти обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

утримуватись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні;

здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Термін дії обов'язків, покладених судом, визначено до 16 січня 2026 року включно.

24.12.2025 за підозрювану ОСОБА_5 внесено заставу, в повному обсязі, визначену ухвалою Київського апеляційного суду в сумі 151 400 грн.

13.01.2026 постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_10 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 18.02.2026.

10.02.2026 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_11 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 18.05.2026.

Враховуючи той факт, що строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_12 обов'язків закінчується 18.02.2026, а прийняти законне та обґрунтоване рішення у вказаний строк неможливо, оскільки на даний час у рамках кримінального провадження, яке є винятково складним, необхідно виконати значний обсяг слідчих (розшукових) дій, заходів забезпечення кримінального провадження, процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування, а також виконати вимоги ст.ст. 290-291 КПК України.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та посилаючись на наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків просив клопотання задовольнити.

Захисник у судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечував.

Підозрювана в судовому засіданні підтримала свого захисника.

Вивчивши клопотання та матеріали, якими вони обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваної та її захисника, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Під час судового розгляду встановлено, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 03.07.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024001410000015 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, а також за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

18.11.2025, відповідно до ст.ст. 36, 40, 42, 276, 277 та 278 КПК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено про підозру за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

22.12.2025 ухвалою Київського апеляційного суду у справі № 11-сс/824/9321/2025 до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 застосовано запобіжний захід у вигляді застави, яку визначено у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 151 400 (сто п'ятдесят одну тисячу чотириста) гривень та у разі внесення застави визначено покласти обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

утримуватись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні;

здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Термін дії обов'язків, покладених судом, визначено до 16 січня 2026 року включно.

24.12.2025 за підозрювану ОСОБА_5 внесено заставу, в повному обсязі, визначену ухвалою Київського апеляційного суду в сумі 151 400 грн.

13.01.2026 постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_10 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 18.02.2026.

10.02.2026 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_11 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 18.05.2026.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (ч. 1 ст. 177 КПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрювана може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому, Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що вона має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Враховуючи вказане, з метою забезпечення виконання підозрюваною, покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігти спробам підозрюваної ухилитись від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної поведінки підозрюваної ОСОБА_5 їй слід продовжити строк дії обов'язків, а саме: прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

При цьому, слідчий суддя вважає, що покладення на підозрювану вказаних обов'язків, регламентованих ст. 194 КПК України, є за своєю суттю пропорційними, помірними, та такими, що не становитимуть надмірний тягар для підозрюваної, у зв'язку з чим не суперечить п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора - задовольнити.

Продовжити строк покладених обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:

- прибувати на першу вимогу до слідчого, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, прокурора, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватись від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Термін дії обов'язків, покладених судом визначити до 16.04.2026.

Роз'яснити підозрюваному, що у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосовано більш жорстокий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до двох розмірів мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 20.02.2026.

Cлідчий суддя

Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_13