Ухвала від 03.02.2026 по справі 757/6137/26-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/6137/26-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві та в режимі відеоконференцзв'яку клопотання прокурора другого відділу другого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії запобіжного заходу у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024, у вигляді домашнього арешту відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Макіївка, Донецької області, з вищою освітою, одруженого, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, не адвоката, не депутата,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор другого відділу другого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024 про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що Головне слідче управління Державного бюро розслідувань здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 209 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Офісом Генерального прокурора.

Суть підозри обгрунтовує наступним.

Досудовим розслідуванням установлено, що Досудовим розслідуванням установлено, що 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і збройних сил рф як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування чорноморського флоту рф на території України - в АР Крим та м. Севастополі.

Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та збройних сил рф вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.

При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.

З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - гш зс рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося, що для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.

Вказаний план у повній мірі відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених у виступі начальника гш зс рф ОСОБА_8 перед академією військових наук рф з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву «доктрина Герасимова», де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційним протиборством та воєнним заходам прихованого характеру.

У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та збройних сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.

Одночасно за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.

Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та збройних сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи чорноморського флоту російської федерації (далі - чф рф), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.

Також, представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави, зокрема в Донецькій області.

У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.

В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецкая народная республика» (далі - «днр»).

З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Донецької області так званої «днр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту, в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області (далі - ТОТ), в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна.

Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир ОСОБА_27, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.

24 лютого 2022 року о 05 год. 00 хв. президент російської федерації в ефірі російських телевізійних каналів оголосив про прийняте ним рішення розпочати збройну агресію проти держави Україна.

Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

Як наслідок, 24.02.2022 Указом Президента України ОСОБА_9 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалась та триває дотепер.

Факт повномасштабного збройного вторгнення не приховувався вищим політичним та військовим керівництвом рф, а також установлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема Резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії російської федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти рф та ін.)».

30.09.2022 прийнято рішення про входження «днр» до складу рф шляхом підписання президентом рф ОСОБА_10. договорів, які «затвердили приєднання» тимчасово окупованої території України, зокрема Донецької області, до рф.

Після цього, 03.10.2022 «государственная дума российской федерации», а 04.10.2022 «совет федерации российской федерации» ратифікували указані договори, а 05.10.2022 президент рф ОСОБА_10 підписав федеральні конституційні закони про включення «днр» (від 04.10.2022 № 5-ФКЗ) та інших територій до складу росії, чим юридично підтверджено анексію тимчасово окупованих територій України, зокрема Донецької області.

Надалі президентом рф підписано федеральний закон № 451-ФЗ від 22.11.2022, який визначає правовий статус юридичних осіб та приватних підприємців, що здійснюють діяльність на територіях «днр», «луганської народної республіки», Запорізької та Херсонської областей та визначає терміни, протягом яких відповідним суб'єктам господарської діяльності необхідно внести відомості в «единый государственный реестр юридических лиц» та «привести у відповідність до законів рф» установчі документи.

До початку окупації частини території України та повномасштабного вторгнення військ рф в Україну, на території Донецької області функціонувало ряд суб'єктів господарської діяльності (далі - СГД, підприємства), економічна діяльність яких пов'язана із здачею в оренду нерухомості, а саме:

ТОВ «ПРОМИСЛОВО-ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «СОЮЗ ІНВЕСТ-КД» (код ЄДРПОУ 34940393, м. Донецьк, просп. 25-річчя РККА, буд. 18),

ТОВ «ФАВОРИТ-2Д» (код ЄДРПОУ 33838842), ТОВ «ТИАТРАНС» (код ЄДРПОУ 32516754, Донецька обл., Мар'їнський район), у власності яких на території Донецької області, зокрема в містах Донецьк, Ясинувата та інші, перебувають об'єкти комерційної нерухомості загальною площею 3668,9 кв. м.

На цей час фактичне керівництво діяльністю вказаних компаній здійснюється ОСОБА_5 як довіреною особою не встановленого у ході досудового розслідування фактичного власника, який безпосередньо керує господарською діяльністю групи афілійованих підприємств, до складу яких входять вищевказані СГД.

У свою чергу невстановлена у ході досудового розслідування особа усвідомлюючи, що подальше функціонування указаних підприємств та отримання прибутку від їх діяльності, можливе лише за умови їх перереєстрації під юрисдикцію держави-агресора, вирішив підтримати рішення держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, надавши добровільну згоду на дотримання положень законодавства рф, яке примусово поширили на ТОТ України, щодо перереєстрації підприємств, які там розташовувались, шляхом їх «принятия в российскую федерацию».

За таких обставин невстановлена у ході досудового розслідування особа, дотримуючи вищевказаного злочинного умислу, діючи на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України, розуміючи, що для організації діяльності підконтрольних йому підприємств на ТОТ України йому необхідна допомога інших осіб, залучив до протиправної діяльності наближених до нього (підконтрольних) осіб, а саме ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інших невстановлених у ході досудового розслідування осіб, з метою перереєстрації належних йому підприємств, зі збереженням їх назв: ТОВ «ПРОМИСЛОВО-ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «СОЮЗ ІНВЕСТ-КД» (ЄДРПОУ 34940393) - ООО «ПРОМЫШЛЕННО-ФИНАНСОВАЯ КОМПАНИЯ «СОЮЗ ИНВЕСТ КД» (ОГРН 1229300062860); ТОВ «ТИАРУС» (ЄДРПОУ 33864249) - ООО «ТИАРУС» (ОГРН 1229300047063); ТОВ «ФАВОРИТ-2Д» (ЄДРПОУ 33838842) - ООО «ФАВОРИТ-2Д» (ОГРН 1229300025074) за законодавством рф, зазначивши при цьому як засновників підприємства-резиденти України.

Керівниками таких підприємств призначено громадян України, які добровільно набули громадянства рф та проживають на ТОТ: ОСОБА_6 , та інших невстановлених у ході досудового розслідування осіб.

Надалі, продовжуючи реалізацію указаного злочинного умислу невстановлена в ході досудового розслідування особа, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами, упродовж 2022-2024 років, більш точного часу в ході досудового розслідування не представилось можливим встановити, здійснили передачу матеріальних ресурсів представникам держави-агресора у вигляді сплати передбачених законодавством рф податків (зборів, необхідних платежів), а також інших активів у вигляді фізкультурно-оздоровчого центру «Атлантис», розташованого за адресою: Донецька область, м. Ясинувата, Центральний мікрорайон, 25 окупаційній адміністрації м. Ясинувата «днр», який використовується як будівля ІНФОРМАЦІЯ_4 .

При цьому, невстановлена у ході досудового розслідування особа за попередньою змовою з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи умисно, розуміючи протиправність власних дій, залишив за собою здійснення фактичного контролю над діяльністю ООО «ПРОМЫШЛЕННО-ФИНАНСОВАЯ КОМПАНИЯ «СОЮЗ ИНВЕСТ КД» (ОГРН 1229300062860); ООО «ТИАРУС» (ОГРН 1229300047063) та ООО «ФАВОРИТ-2Д» (ОГРН 1229300025074), зобов'язавши директорів підтримувати та виконувати будь-які прийняті стосовно підконтрольних підприємств рішення та дії з боку органів державної влади держави-агресора, з метою дотримання встановлених законодавством рф правил введення господарської діяльності, у тому числі, надання допомоги державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні, шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території України.

Указаними діями ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_6 та іншими невстановленими на даний час особами, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, діючи умисно, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів російської федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаним про факт ведення рф агресивної війни проти України, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, вчинив злочин проти основ національної безпеки, а саме умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні, підтримав рішення та дії держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, а також здійснив передачу матеріальних ресурсів державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора.

Крім того, за аналогічних обставин та хронології подій вторгнення окупаційних військ держави-агресора, а саме рф, на територію України, проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що до початку окупації частини території України (2014 рік) та повномасштабного вторгнення (2022 рік) на території Донецької області функціонувала мережа аптек ТОВ «Ваша Аптека» (код ЄДРПОУ 30952834).

При цьому, ОСОБА_7 відповідно до наявної інформації з Пенсійного фонду України отримував протягом 2014-2017 років заробітну плату/дохід у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, в ТОВ «Ваша Аптека».

24 лютого 2022 року о 05 год. 00 хв. президент російської федерації в ефірі російських телевізійних каналів оголосив про прийняте ним рішення розпочати збройну агресію проти держави Україна.

На виконання озвученого президентом ОСОБА_10. рішення, збройними силами рф 24 лютого 2022 року о 05 год. 00 хв. розпочато вчинення заздалегідь спланованих агресивних дій проти України - пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗСУ. В цей же час збройними силами рф за участі підрозділів інших військових формувань та спецслужб рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

У зв'язку з чим, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який продовжено і діє на даний час.

Факт повномасштабного збройного вторгнення не приховувався владою російської федерації, а також установлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема Резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії російської федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти рф та ін.)».

30.09.2022 року прийнято рішення про входження ДНР до складу рф шляхом підписання президентом рф ОСОБА_10. договорів, які затвердили «приєднання» тимчасово окупованої території України до росії.

Після цього, 03.10.2022 держдума, а 04.10.2022 рада федерації рф ратифікувала ці договори, а 05.10.22 ОСОБА_27 підписав федеральні конституційні закони про включення ДНР та інших територій до складу росії.

Надалі президентом російської федерації підписано федеральний закон № 451-ФЗ від 22.11.2022, який визначає правовий статус юридичних осіб та індивідуальних підприємців, що здійснюють діяльність на територіях Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області та Херсонської області.

До 31 грудня 2022 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб (ЄДРЮО) автоматично внесені відомості про найменування, адресу та керівника тих юридичних осіб, інформація про яких містилася у відповідних реєстрах цих територій.

Якщо організації знаходились на територіях Донецької Народної Республіки, вони мали привести свої установчі документи у відповідність із російським законодавством до 31 грудня 2023 року.

З огляду на викладені обставини у ОСОБА_7 виник злочинний протиправний умисел на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації та підтримки рішень держави-агресора, добровільної передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам держави-агресора.

З метою реалізації злочинного умислу, реалізовуючи та підтримуючи рішення держави-агресора ОСОБА_7 діючи умисно, розуміючи протиправність своїх дій, організував перереєстрацію ТОВ «Ваша Аптека» за діючими законами російської федерації в ООО «Ваша Аптека» (ОГРН 1229300054136) та був призначений на посаду директора.

На даний час, ОСОБА_7 забезпечено діяльність мережі з 43 аптек та аптечних пунктів на тимчасово окупованій території Донецької області в містах: Донецьк, Макіївка, Харцизьк, Ясинувата, Кіровське, Жданівка, Зугрес, Шахтарськ, Торез, Сніжне, Амвросіївка, Горлівка, Іловайськ.

При цьому, ООО «Ваша Апетка» під час повномасштабного вторгнення росії в Україну надає допомогу окупаційній владі рф на території Донецької області шляхом сплати податків в бюджет рф та перерахування коштів незаконним воєнізованим формуванням.

Лише за 2023 рік ООО «Ваша Аптека» сплатило наступні податки:

- страхові та інші вноси на обов'язкове пенсійне страхування, які зараховуються до пенсійного фонду російської федерації - 17,9 млн рублів;

- податок на прибуток - 10,6 млн. рублів;

- податок на додану вартість - 4,92 млн. рублів.

Крім цього, ООО «ВАША АПТЕКА» систематично перераховує кошти незаконному воєнізованому формуванню ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ДНР».

Як приклад, 09.01.2025 року ООО «ВАША АПТЕКА» перерахувала незаконному воєнізованому формуванню ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ДНР» кошти в сумі 3 445, 96 руб., платіж «по договору № 631/Гр от 01.12.2023г. за услуги охраны за январь 2025 с-но сч.№159 от 01.01.2025 (Горловка) Без НДС».

При цьому, ОСОБА_7 , діючи умисно, розуміючи протиправність власних дій, здійснює фактичний контроль над діяльністю ООО «ВАША АПТЕКА» підтримує та виконує будь-які прийняті стосовно підприємства рішення та дії з боку контролюючих органів держави-агресора, з метою дотримання встановлених законодавством рф правил введення господарської діяльності, у тому числі, надання допомоги державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні, шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсів та інших активів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території України.

Вказаними діями ОСОБА_7 , здійснюючи свою протиправну діяльність, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів російської федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, з метою підтримки держави-агресора її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України та збройних формувань російської федерації, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, вчинив злочин проти основ національної безпеки - умисні дії, спрямовані на допомогу окупаційній владі держави-агресора (пособництво) з метою завдання шкоди Україні, підтримав рішення та дії держави-агресора, збройних формувань держави-агресора здійснює передачу матеріальних ресурсів державі-агресору, шляхом сплати податків о бюджет рф та фінансування незаконних воєнізованих формувань.

04.11.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.

На даний час досудове розслідування у вищезазначеному кримінальному провадженні триває. Зокрема, у цьому кримінальному провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, що потребує додаткового часу.

З огляду на викладене, враховуючи те, що закінчити досудове розслідування у строк до закінчення дії попередньої ухвали, якою застосовано запобіжний захід до підозрюваного, тобто до 04.05.2026, неможливо, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України, наявні підстави для продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив задовольнити з підстав, зазначених у ньому.

Підозрюваний та його захисник заперечили проти задоволення клопотання, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів клопотання. Захисник зазначив, що стороною обвинувачення не доведені мета продовження такого запобіжного заходу, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. Також вказав щодо необґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, оскільки ані повідомлення про підозру, ані клопотання про застосування запобіжного заходу, не містять відомостей про конкретні факти матеріальної дійсності, які нібито мали місце і є підставою для висунення повідомлення про підозру за інкримінованим злочином. Також, сторона захисту вказує на відсутність ризиків, про які зазначає сторона обвинувачення. Просили відмовити у задоволенні клопотання.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та долучені до нього документи, письмові заперечення та докази, якими обгрунтовуються такі заперечення, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головне слідче управління Державного бюро розслідувань здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 209 КК України.

04.11.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень повністю підтверджується письмовими доказами, що долучені до матеріалів клопотання, а саме: протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2025 (розсекречений у встановленому порядку), а саме з номеру мобільного телефону ОСОБА_5 НОМЕР_1 (переписки з контактами у месенджері «Telegram»); протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 26.02.2025 (розсекречений у встановленому порядку), а саме з номеру мобільного телефону НОМЕР_2 ; протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 20.02.2025 (розсекречений у встановленому порядку), а саме з електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_5 , якою користується ОСОБА_7 ; протоколом огляду від 31.01.2025 (російських аналітичних онлайн-систем) щодо ООО «МЕЧТА МОДЕРН»; протоколом огляду від 07.02.2025 (російських аналітичних онлайн-систем) щодо ООО «ФАВОРИТ-2Д»; протоколом огляду від 11.02.2025 (російських аналітичних онлайн-систем) щодо ООО «ПФК «СОЮЗ ИНВЕСТ-КД»; протоколом огляду від 13.03.2025 (російських аналітичних онлайн-систем) щодо ООО «ТИАРУС»; протоколами обшуків від 04.11.2025, зокрема, проведених за адресами: м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 32Г, офіс 262 (місце знаходження СГД - ТОВ «Вентуре Інвест», ТОВ «Фінансовий партнер», які є засновниками СГД в «днр», зокрема - ООО «Фаворит 2Д»); м. Київ, вул. Володимирська, 23-А (офіс, в якому працює ОСОБА_5 , власність ТОВ «Фінансовий партнер», яке є засновником (100%) ТОВ «Вентуре Інвест», яке в свою чергу засновник так званого «ООО «Фаворит 2Д», перереєстрованого під юрисдикцією держави-агресора); АДРЕСА_1 (адреса проживання ОСОБА_5 ); протоколом огляду ноутбука ОСОБА_5 ; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_5 ; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_11 ; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_12 , який забезпечував юридичне супроводження діяльність суб'єктів господарської діяльності, при цьому погоджував кінцеві рішення, зокрема, з ОСОБА_5 висновками судових лінгвістичних (семантико-текстуальних) експертиз.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалів клопотання доказах.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).

Слідчий суддя також враховує, що при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу, слідчим суддею враховувались обставини, що дають підстави підозрювати останнього у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, з посиланням на матеріали, що підтверджують ці обставини.

Так, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 30.12.2025 до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту із забороною залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги або за необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги до 04.02.2026, а також визначено підозрюваному ОСОБА_5 обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;

- утримуватися від спілкування із свідками та іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому діяння згідно переліку, зазначеного слідчим;

- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд про зміну свого місця проживання;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

На даний час у кримінальному провадженні продовжуються проводитися слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, направлені на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, однак для закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, необхідно провести ще ряд слідчих та процесуальних дій.

29.12.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024 продовжено до трьох місяців, тобто до 04.02.2026.

Однак, завершити досудове розслідування до закінчення даного строку неможливо внаслідок особливої складності цього кримінального провадження та необхідності проведення великої кількості слідчих і процесуальних дій, зокрема: встановити місцезнаходження та допитати як свідків осіб, які володіють інформацією щодо обставин кримінального правопорушення, зокрема: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 ; завершити проведення оглядів мобільних телефонів та комп'ютерної техніки, вилученої під час обшуків від 04.11.2025; призначити комп'ютерно-технічні експертизи по вилученим мобільним телефонам та комп?ютерній техніці, огляд яких не було завершено через великий обсяг інформації; здійснити аналіз вилучених за результатами проведення обшуків документів; завершити розсекречування матеріалів проведених негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема клопотань, ухвал слідчого судді, доручень про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, з метою подальшого їх використання як доказів у кримінальному провадженні; здійснити тимчасові доступи до речей і документів, а саме: до реєстраційних справ підприємств задіяних у злочинній діяльності та до їх банківських рахунків; отримати інформацію з реєстру довіреностей; встановити та провести огляди російських Інтернет-ресурсів (баз даних) та соціальних мереж з метою встановлення фактів передачі активів (об'єктів нерухомості тощо) державі-агресору, збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора; вирішення питання щодо виділення матеріалів досудового розслідування щодо підозрюваних, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а саме ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

У зв'язку з чим ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 02.02.2026 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024000000001244 до шести місяців, тобто до 04.05.2026, включно.

Згідно з ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Слідчий суддя вважає, що ризики, які були підставою для застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно продовжують існувати та для їх запобігання необхідно продовжити останньому запобіжний захід у вигляді тримання під домашнім арештом.

Окрім того, слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва при застосуванні запобіжного заходу вказані ризики були враховані, відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України.

Враховуючи вищевикладене, існують підстави для продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного.

Таким чином, оцінивши в сукупності тяжкість вчинених кримінальних правопорушень, відповідальність, передбачену санкцією статті КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , характер вчинених злочинних дій, його роль при вчиненні кримінально-протиправних дій, ризики які зазначені у клопотанні, які на даний час не зменшилися та продовжують існувати, дані, які характеризують особу, а також, те що строк досудового розслідування продовжено, досудове розслідування в межах даного кримінального провадження триває, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання та продовження строку дії застосованого до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому з 20:00 год. до 08:00 год. наступної доби, залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , а також продовження покладених на підозрюваного обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду; утримуватися від спілкування із свідками з приводу обставин вчинення інкримінованого йому діяння; повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд про зміну свого місця проживання; продовжити зберігання у відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Доводи сторони захисту зазначених висновків слідчого судді не спростовують.

Разом з тим, слідчий суддя зауважує, що з плином часу ймовірність реалізації встановлених судом ризиків у кримінальному провадженні дещо зменшується, у зв'язку з чим, клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 186, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ :

Клопотання - задовольнити частково.

Продовжити у кримінальному провадженні № 42024000000001244 від 12.11.2024, в межах строку досудового розслідування на 2 місяці, тобто до 03.04.2026 року, строк дії застосованого до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому з 20:00 год. до 08:00 год. наступної доби, залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та/або необхідності забезпечення особистої безпеки у період дії воєнного стану, шляхом перебування у захисних спорудах (бомбосховищах) на випадок оголошення повітряної тривоги.

Продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;

- утримуватися від спілкування із свідками з приводу обставин вчинення інкримінованого йому діяння;

- повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд про зміну свого місця проживання;

- продовжити зберігання у відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю.

Ухвалу направити для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, прокурора у кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1