Постанова від 14.01.2011 по справі 31/146

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

11.01.2011 р. справа №31/146

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:

Калантай М.В.

суддів:

Волкова Р.В.

Запорощенка М.Д.

за участю представників сторін:

від позивача:

Руденко А.О. -дов. від 11.01.11.

від відповідача:

Іванішко О.В. -дов. від 19.04.10.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Державного підприємства "Донецька залізниця" м. Донецьк

на рішення господарського суду

Донецької області

від

27.10.2010 року

у справі

№31/146

за позовом:

Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк

до відповідача:

Державного підприємства "Донецька залізниця" м. Донецьк

про

стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 175460,77грн.

У судовому засіданні з 07.12.2010 року по 21.12.2010 року була оголошена перерва.

Рішенням господарського суду Донецької області від 27.10.2010 року у справі №31/146 (суддя Ушенко Л.В.) задоволено позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області м. Донецьк до Державного підприємства "Донецька залізниця" м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 175460,77грн.

Стягнуто з Державного підприємства "Донецька залізниця" на користь спеціального фонду місцевого бюджету збитки, заподіяних державі в сумі 175460,77 грн.

Рішення господарського суду мотивоване доведеністю та обґрунтованістю заявлених позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, відповідач, Державне підприємство "Донецька залізниця" м. Донецьк, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення господарського суду, оскільки вважає, що воно прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з невідповідністю висновків обставинам справи та з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права. Скаржник наполягає на відсутності своєї вини в порушенні строків виконання вимог щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відповідач стверджує про невірне застосування при розрахунку розміру заподіяної шкоди "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", тому розрахунок шкоди, на його думку, є безпідставним.

Заявник апеляційної скарги просить скасувати рішення господарського суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, проти апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду законним та обґрунтованим, прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства. Позивач наполягає на доведеності вчинення відповідачем правопорушення чинного природоохоронного законодавства, тому розрахунок збитків, здійснений Державною екологічною інспекцією є таким, що ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Позивач просить залишити рішення господарського суду - без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.

Вивчивши матеріали справи, доводи заявника апеляційної скарги, вислухавши представників сторін, що прибули в засідання суду, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області 25.07.2008 року Дебальцевському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінню Державного підприємства "Донецька залізниця" видано дозвіл №1410900000-6 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Термін дії дозволу 5 років, з 25.07.2008 року до 25.07.2013 року. Даним дозволом встановлені терміни запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053.

Листом №13-7372 від 11.11.2009 року Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області відмовило відповідачу в перенесенні термінів виконання природоохоронних заходів, оскільки це не дозволить забезпечити встановлені нормативи ГДВ в дозволі на викиди від 25.07.08р. №1410900000-6.

Оперативним відділом міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області в період з 08.02-23.02.2010 року здійснена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства на Дебальцевському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні №5 ДП "Донецька залізниця", за наслідками якої складено акт перевірки.

Перевіркою було встановлено невиконання підприємством зазначених в дозволі на викиди термінів запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053, термін виконання заходів закінчився 01.12.2009р., на момент проведення перевірки зазначені заходи не виконані.

Контролюючим органом здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків за наднормативний викид речовин у вигляді суспендованих твердих частинок від джерела викиду №0053 Дебальцевського будівельно-монтажного управління №5 ДП "Донецька залізниця" за період з 01.12.2009 року по 08.02.2010 року відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10.12.2008 року. Згідно з даним розрахунком розмір шкоди склав 175460,77грн.

Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам матеріального і процесуального права та не підлягає скасуванню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

У відповідності до статті 11 цього ж Закону для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно із статтею 34 цього ж Закону шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

У відповідності до статті 51 даного Закону підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як вбачається з матеріалів справи дозволом №1410900000-6 від 25.07.2008р. на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами передбачені терміни запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053.

Даний термін закінчився 01.12.2009 року та відповідачу було відмовлено в перенесенні терміну виконання природоохоронних заходів

Згідно з пунктом 1.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №639 від 10.12.2008 року (далі - Методика) вона розроблена відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про охорону атмосферного повітря", постанов Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 №1520 "Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію" та від 28.12.2001 №1780 "Про затвердження Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел", наказу Мінприроди України від 27.06.2006 №309 "Про затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.08.2006 за №912/12786.

Пунктом 1.2. Методики передбачено, що вона встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Як вбачається із матеріалів справи джерело викиду №0053 Дебальцевського БМУ №5 ДП "Донецька залізниця" працювало в режимі наднормативного викиду забруднюючих речовин з 01.12.2009 року. Розрахунок виконаний розрахунковим методом за період з 01.12.2009 року по 08.02.2010 року. Час роботи джерела викиду згідно з довідною відповідача становить 1680 год.

Згідно з пунктом 2.2.Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктом 2.7. цієї Методики передбачено, що розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках, зокрема, викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря внаслідок невиконання в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин (п.п.2.7.2.Методики).

Відповідно до пункту 3. 8. Методики у разі невиконання в установлені в дозволі на викиди забруднюючих речовин терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється за відповідною формулою.

Із наданого до матеріалів справи розрахунку вбачається, що він виконаний позивачем у відповідності до приписів Методики, тому посилання заявника апеляційної скарги на її неправильне застосування є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на приписах діючого законодавства.

Таким чином, сума шкоди у розмірі 175460,77 грн., нанесеної державі, розрахунок якої здійснений позивачем згідно з Методикою, є належним чином доведеною.

Посилання заявника апеляційної скарги на порушення ним термінів виконання природоохоронних заходів, передбачених дозволом в зв'язку з тяжким фінансовим станом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки зазначене не є підставою для звільнення відповідача від виконання приписів чинного природоохоронного законодавства.

З огляду на викладене та надані до матеріалів справи документи, судова колегія вважає, що позивачем належним чином доведені заявлені позовні вимоги.

Беручи до уваги наведене позов господарським судом задоволений правомірно.

Враховуючи вищезазначене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення відповідає приписам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.

Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Донецька залізниця" м. Донецьк на рішення господарського суду Донецької області від 27.10.2010 року у справі №31/146 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 27.10.2010 року у справі №31/146 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у встановленому законодавством порядку.

Повний текст постанови підписаний 14.01.11.

Головуючий М.В.Калантай

Суддя Р.В.Волков

Суддя М.Д.Запорощенко

Надруковано 6 прим.:

1 прим. - у справу;

2 прим. - сторонам;

1 прим. -ГСДО;

2 прим. -ДАГС