про відкриття касаційного провадження
23 березня 2026 року
м. Київ
справа №140/7344/25
адміністративне провадження №К/990/10699/26
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Шарапи В.М., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., перевіривши касаційну скаргу Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 у справі №140/7344/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Казкова оселя» до Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Казкова оселя» звернулося до суду з позовом до Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради про:
- визнання протиправним та скасування рішення №A3611203275098949566 від 17.04.2024 про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ: MU01:1203-2751-0733-8176);
- зобов'язання видати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки 0710100000:22:123:0069 на об'єкт будівництва «Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та знесенням будівлі трансформаторної підстанції (Б-1) в місті Луцьку, вулиця Метельницького архітектора» з наступними обмеженнями щодо забудови: гранична висота будівлі/споруди 63 м, відсоток забудови 30%, показник щільності населення до 860 людей на гектар, відстані від червоних ліній до будинку 3 м; встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у формі надання звіту про виконання рішення суду протягом 10 днів з моменту набрання ним законної сили.
Розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026, позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами виконавчого комітету Луцької міської ради №A3611203275098949566 від 17.04.2024 про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ: MU01:1203-2751-0733-8176).
Зобов'язано Департамент містобудування, земельних ресурсів та реклами виконавчого комітету Луцької міської ради видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Казкова оселя» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки 0710100000:22:123:0069 на об'єкт будівництва «Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з підземними паркінгами, вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та знесенням будівлі трансформаторної підстанції (Б-1) в місті Луцьку, вулиця Метельницького архітектора» з наступними обмеженнями щодо забудови: гранична висота будівлі/споруди 63 м, відсоток забудови 30%, показник щільності населення до 860 людей на гектар, відстані від червоних ліній до будинку 3 м.
На адресу Верховного Суду засобами поштового зв'язку (згідно трекінгу АТ «Укрпошта» касаційну скаргу здано до поштового відділення 04.03.2026) 09.03.2026 надійшла касаційна скарга Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради, в якій скаржник просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга подана на судові рішення, які можуть бути оскаржені згідно із частиною 1 статті 328 КАС України.
Підставою для відкриття касаційного провадження судових рішень, зазначених у частині 1 статті 328 цього Кодексу, є неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права у випадку, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини 4 статті 328 КАС України).
Зокрема, скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови не врахував правові висновки, які викладені у постановах Верховного Суду від 28.04.2021 у справі №826/4895/18, від 31.01.2024 у справі №640/12719/19, щодо застосування пунктів 1, 3 частини четвертої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у взаємозв'язку з частиною п'ятою статті 69 Повітряного кодексу України. Крім цього, заявник касаційної скарги наголошує на порушення судами першої та апеляційної інстанцій вимог статті 69 Повітряного кодексу України, прийнятої на її основі постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2021 №1427 "Питання використання приаеродромної території".
У касаційній скарзі відповідач також вказує, що судові рішення у цій справі можуть бути оскаржені у касаційному порядку на підставі підпункту «в» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України, зазначаючи, що касаційна справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу, а тому просить Верховний Суд прийняти до розгляду цю справу.
Наведені особою, яка подала касаційну скаргу, аргументи потребують ретельної перевірки та вивчення матеріалів справи, чого не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому проаналізувавши підставу, на якій подано касаційну скаргу у цій справі, Верховний Суд вважає за необхідне здійснити касаційний перегляд рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 у справі №140/7344/25.
Крім того, у касаційній сказі Департаментом містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 у справі №140/7344/25 до закінчення перегляду судових рішень в касаційному порядку.
Відповідно до частини 3 статті 334 КАС України, якщо разом з касаційною скаргою подано заяви чи клопотання, суд в ухвалі про відкриття касаційного провадження встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З огляду на наявність клопотання про зупинення виконання судих рішень, Верховний Суд вважає за необхідне встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали, протягом якого учасники справи мають право надати свої заперечення щодо поданого клопотання.
Згідно з частиною 1 статті 334 КАС України, за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, питання про відкриття касаційного провадження у справі вирішується колегією суддів у складі трьох суддів не пізніше двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги або з дня надходження заяви про усунення недоліків, поданої у порядку, визначеному статтею 332 цього Кодексу.
Перешкоди для прийняття касаційної скарги до провадження Верховним Судом та відкриття касаційного провадження у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 248, 334, 335, 338 КАС України, Верховний Суд
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 у справі №140/7344/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Казкова оселя» до Департаменту містобудування, земельних ресурсів та реклами Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання заперечень щодо поданого скаржником клопотання про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2026 у справі №140/7344/25.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити необхідність додання до відзиву доказів надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Витребувати із Волинського окружного адміністративного суду матеріали справи №140/7344/25.
Копію ухвали суду разом з копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді Я.О. Берназюк
С.М. Чиркін