Постанова від 18.03.2026 по справі 286/643/26

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/643/26

П О С ТА Н О В А

18 березня 2026 року м. Овруч

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я.В.,

з секретарем Грищенко Н.А.,

з участю прокурора Кока С.Л.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши в режимі відеоконференції матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , члена позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради, за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи у період з 05.02.2025 по 01.11.2025 членом позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради та відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи у період з 05.02.2025 по 01.11.2025 членом позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради та відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 статті 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що була внесена у резервний склад ВЛК. Їм було повідомлено, що резервному складу не треба подавати декларацію. Умисно щось приховувати не бажала, була дезінформована. Віднеслася не дуже серйозно та не думала, що це потягне за собою такі наслідки. Декларацій ніколи не подавала.

Прокурор в судовому засіданні просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.. Зазначив, що відомостей щодо обставин, які об'єктивно могли завадити особі в поданні декларації у встановлений законом строк не надано, а вказані причини правопорушення жодним чином не засвідчують, що ОСОБА_1 не мала можливості подати декларацію своєчасно, у визначений законом строк. А тому, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, достеменно знаючи про необхідність її подати, несвоєчасно без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме лише через 10 місяців після визначеного строку, про що також зазначив у письмову висновку.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Норма ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері запобігання корупції, а безпосереднім - відносини у сфері здійснення антикорупційного фінансового контролю.

Об'єктивна сторона даного адміністративного правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП характеризується виключно виною у формі прямого умислу за інтелектуальною ознакою.

Наказом директора КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міська ради «Про внесення змін до наказу від 01.01.2025 р. №6 «Про призначення позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії (ВЛК)» №34 від 05.02.2025 лікаря-нарколога ОСОБА_1 включено до резервного складу членів позаштатно постійно-діючої військово-лікарської комісії КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради.

Наказом директора КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради «Про внесення змін до наказу від 03.03.2025 р. №49 №Про призначення позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії (ВЛК)» №169 від 31.10.2025 призначено з 01.11.2025 новий склад позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії КНП «Овруцька міська лікарня» Овруцької міської ради, до якого не було включено ОСОБА_1 та остання таким чином припинила участь у складі даної комісії.

Відповідно до п. 2.5.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони Україні №402 від 14.08.2008, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК, гарнізонні ВЛК, ЛЛК, ВЛК Десантно-штурмових військ, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України, ВЛК інших спеціальних операцій Збройних Сил України, ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Приписами статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» визначено коло осіб, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу II «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08 листопада 2023 року (далі - Порядок), передбачено що особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування/, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз'яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 року щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік тільки 29.01.2026 о 11 год. 20 хв., а декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період неохоплений раніше поданими деклараціями подала лише 29.01.2026 о 11 год. 25 хв..

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо декларування є загальнодоступними. Їх можна знайти на офіційному вебсайті НАЗК, а також за допомогою звернень до контакт-центру або електронною поштою.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язані з корупцією №№174, 175 від 19.02.2025; витягом з наказу №1-ос від 27.11.2018, відповідно до якого ОСОБА_1 з 27.11.2018 року прийнято на посаду лікаря нарколога поліклінічно-діагностичного відділення; наказом директора КНП «Овруцька міська лікарня» №34 від 05.02.2025 Про внесення змін до наказу від 01.01.2025 №6 «Про призначення позаштатної постійно-діючої військово - лікарської комісії (ВЛК)»; наказом директора КНП «Овруцька міська лікарня» №169 від 31.10.2025 Про внесення змін до наказу від 03.03.2025 №49 «Про призначення позаштатної постійно-діючої військово - лікарської комісії (ВЛК)»; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копіями декларацій та іншими матеріалами.

При вирішенні питання про адміністративну відповідальність суддя враховує особу порушниці, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, а також те, що обов'язок подання декларації виник у неї лише з моменту включення до резервного складу ВЛК, в якому вона перебувала незначний проміжок часу, відсутність обтяжуючих її відповідальність обставин та будь-яких негативних наслідків адміністративного правопорушення, суддя вважає за можливе визнати дані правопорушення малозначними та приходить до висновку про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, що буде достатнім для досягнення мети адміністративної відповідальності - виховного впливу, в дусі додержання законів України та недопущення подібної поведінки надалі.

Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд.

Суддя: Я. В. Кулініч