Справа № 240/3665/25
Головуючий у 1-й інстанції: Горовенко Анна Василівна
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
20 березня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік, проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації протиправними, такими, що суперечать чинному законодавству та порушують права, свободи та інтереси ОСОБА_1 ;
- скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №18 від 19.01.2025 про мобілізацію, в частині, що стосується призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації до лав ЗСУ та направлення для проходження військової служби у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 ;
- скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 про зарахування до Військової частини НОМЕР_1 та включення до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ;
- зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби.
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 "Про призов військовозобов"язаних на військову службу під час мобілізації" №18 від 19.01.2025 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації до лав ЗСУ та направлення для проходження військової служби у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 та включення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військової служби та ухвалити нове судове рішення у відповідній частині, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що 07.01.2025 його взято на військовий облік військовозобов'язаних. Вважає, що взяття на військовий облік, проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації є протиправними, та такими, що суперечать чинному законодавству та порушують його права, свободи та інтереси. Також зазначив, що на момент затримання та доставляння до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не надавав добровільної згоди на проходження військової служби, не підписував контракт, та повідомив про те, що знятий з військового обліку, а також про те, що на момент затримання має статус обвинуваченого у кримінальному провадженні за вчинення особливо тяжких злочинів, однак не зважаючи на надану інформацію, військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 було проведено медичний огляд в результаті якого позивач був визнаний придатним до військової служби. Наголосив, що не міг бути призваний на військову службу під час мобілізації з підстав прямо передбачених п.4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оскільки є обвинуваченим у вчиненні кримінальних правопорушень, у тому числі за статтями 255 ч.1, 255 ч.2 КК України та відносно нього було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою у вигляді застави, яку позивач вніс та виконував покладені на нього судом обов'язки, невиконання яких є прямою підставою для повторного взяття під варту.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта громадянина України.
Відповідно до ухвали Печерського районного суду міста Києва від 23.08.2022 у справі №757/21770/22-к, до ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 20.10.2022 включно, в межах строку досудового розслідування кримінального провадження №12022221130001380 від 09.06.2022, та одночасно визначено альтернативний запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 1925 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 16.11.2022 ОСОБА_1 продовжено строк тримання під вартою із визначенням застави в межах 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Згідно з довідкою про звільнення від 30.11.2022, виданої начальником Київського слідчого ізолятора, ОСОБА_1 звільнений з Київського слідчого ізолятора, у зв'язку з внесенням застави.
Відповідно до витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» від 03.02.2025, ОСОБА_1 є особою, стосовно якої зареєстроване кримінальне провадження №12022221130001380 від 09.06.2022, повідомлено про підозру 22.08.2022 за ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.4 ст.28, ч.1 ст.255 КК України, та 29.06.2023 направлено до суду з обвинувальним актом.
Відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 17.01.2025, ОСОБА_1 23.04.2024 зарахований в запас ІНФОРМАЦІЯ_3 (Баранівка).
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 07.01.2025 солдата запасу ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
Згідно з військово-обліковим документом №130220221379773500493 ОСОБА_1 з 07.01.2025 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 .
19.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач призваний на військову службу під час мобілізації та направлений для проходження військової служби у розпорядження командира в/ч НОМЕР_2 .
Згідно з військово-обліковим документом із системи «Резерв+» сформованим 22.01.2025, ОСОБА_1 згідно з постановою ВЛК від 07.01.2025 визнаний придатним до військової служби, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), має присвоєне звання "солдат", у зв'язку з чим знятий з військового обліку із зазначенням: військовослужбовці.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону №2232-XII).
Згідно із частиною 6 статті 2 цього Закону №2232-XII, одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина 14 статті 2 Закону №2232-XII).
Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 за №1153/2008 (надалі по тексту також - Положення №1153/2008) визначається порядок проходження громадянами України (надалі по тексту також - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з виконанням громадянами військового обов'язку в запасі.
Громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом (пункт 2 Положення №1153/2008).
За змістом пункту 5 Положення №1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (надалі по тексту також - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.
Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за №280, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за №1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (надалі по тексту також - Інструкція №280).
В силу пунктів 1, 3 Розділу XII Інструкції №280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів від мобілізації незалежно від номенклатури посад для призначення.
Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції №280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
За змістом пунктів 1, 2, 8 Розділу V вказаної Інструкції військовослужбовці, які переміщуються по службі з одних військових частин до інших, під час прямування до них рахуються як поповнення. Відправлення поповнення здійснюється як у складі команд, так і поодинці. Під час відправки поповнення з одних військових частин до інших у складі команди на всіх відправлених обов'язково мають бути такі документи, зокрема, іменний список або припис (в якому вказується, коли, кому та за яким вихідним номером вислано їх особові справи) на відправлених - у старшого команди.
Прийом поповнення проводиться поіменно, за іменним списком на поповнення, отриманим від старшого команди. Приймати поповнення без поіменної перевірки заборонено.
Слід зазначити, що організація обліку та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Водночас, зарахування до списків особового складу військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець.
У відповідності до пункту 6 Положення №1153/2008 початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Згідно пункту 4 частини 1 статті 24 Закону №2232-ХІІ початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Тобто для громадян України, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період їх правовий статус військовозобов'язаного змінюється на правовий статус військовослужбовця з дня відправлення громадянина у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тобто з дня, який встановлений у наказі про їх призов на військову службу.
Визнання протиправним та скасування наказу про призов громадянина України на військову службу під час мобілізації має своїми правовими наслідками:
- зміну правового статусу з військовослужбовця на військовозобов'язаного;
- протиправність решти актів індивідуальної дії (наказів), що пов'язані з проходженням ним військової служби, оскільки вони є похідними від відповідного наказ про призов.
Зазначений підхід передбачає автоматичну оцінку наступних рішень суб'єктів по всьому ланцюгу правовідносин безпосередньо пов'язаних між собою, як похідних від первинного рішення, з якого всі наступні слідують, незважаючи навіть на правомірну поведінку учасників відносин, залучених на реалізацію такого протиправного рішення.
Юридичні наслідки порушень прав особи, допущені внаслідок протиправності рішення чи дій суб'єкта владних повноважень, породжує необхідність виправлення таких помилок як необхідний захід, який поверне сторін в правовий стан, що мав місце до моменту порушення.
Судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні зроблено правильний та обгрунтований висновок про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 "Про призов військовозобов"язаних на військову службу під час мобілізації" № 18 від 19.01.2025 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації до лав ЗСУ та направлення для проходження військової служби у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 .
Підсумовуючи викладене, ефективним захистом порушеного права позивача є визнання протиправними та скасування всіх рішень, прийнятих за наслідками порушення процедури призову позивача на військову службу.
Варто звернути окрему увагу на те, що в Постанову КМУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 були внесені зміни Постановою КМ № 1558 від 31.12.2024, яка набрала чинності 16.01.2025. Відповідно до вказаних змін до Постанови №560 внесені наступні норми:
«4. На військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- підозрювані або обвинувачені особи, які під час досудового розслідування або судового розгляду тримаються під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146- 147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426- 433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України. Зазначені особи, стосовно яких скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повинні невідкладно, але не пізніше 48 годин з дня оголошення ухвали про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з'явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання;
- підозрювані або обвинувачені особи, до яких під час досудового розслідування або судового розгляду застосовано інший захід, ніж запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 9 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ухвали слідчого судді про скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період».
Норми пункту 4 Порядку №560 спрямовані на визначення кола осіб, які, незважаючи на факт їхньої причетності до вчинення злочину, можуть бути мобілізовані.
І саме при визначені кола осіб, які можуть бути мобілізовані Кабінет Міністрів робить виключення щодо осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, передбаченого ст. 255 КК України, у вчиненні яких і обвинувачується ОСОБА_1 .
Оскільки згідно наказу №18 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , мобілізація ОСОБА_1 була здійснена 19.01.2025, а вищенаведені зміни до постанови КМУ №560 набрали чинності 16.01.2025, заборона мобілізації ОСОБА_1 як обвинуваченого за ст.255 КК України прямо передбачена п.4 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» органи досудового розслідування зобов'язані в семиденний строк повідомити відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, відповідний підрозділ розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, а суди - про призовників, кримінальні справи стосовно яких розглядаються судом, а також про вироки щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що набрали законної сили.
З огляду на презумпцію належного виконання органами державної влади своїх обов'язків, ІНФОРМАЦІЯ_3 мав знати, що ОСОБА_1 підозрювався та обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ст. 255 КК України, що унеможливлює його мобілізацію.
Також слід звернути увагу на те, що відносно ОСОБА_1 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відповідно до ухвал слідчого судді. Скориставшись можливістю виконання визначеного судом альтернативного виду запобіжного заходу, ОСОБА_1 вніс визначений йому розмір застави та виконував покладені на нього судом обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, які він зобов'язаний виконувати по сьогоднішній день.
Скасування обраного відносно позивача запобіжного заходу не здійснювалось, прокурор не звертався із відповідним клопотанням в порядку, передбаченому ст.616 КПК України. Водночас заборона мобілізації обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.255 КК України, відносно яких обрано судом запобіжний захід, також прямо передбачена п.4 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560.
Відтак, позивач не міг бути призваний на військову службу під час мобілізації з підстав, прямо передбачених п.4 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, оскільки позивач є обвинуваченим у вчиненні кримінальних правопорушень, у тому числі за статтями 255 ч.1, 255 ч.2 КК України та відносно нього було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання з альтернативою у вигляді застави, яку позивач вніс та виконував покладені на нього судом обов'язки, невиконання яких є прямою підставою для повторного взяття під варту позивача.
Таким чином, слід визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 та включення ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , а також зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби.
Враховуючи викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 та включення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з військової служби.
Ухвалити в цій частині нове судове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 про зарахування до Військової частини НОМЕР_1 та включення до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби.
В іншій частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.