Справа № 640/19912/20 Суддя (судді) першої інстанції: К.М. Недашківська
23 березня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерголайт Компані" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерголайт Компані" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг в якому просило визнати протиправним та скасувати постанову від 15.07.2020 №1411 про накладення штрафу за порушення Ліцензійних умов.
На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 цю справу передано на розгляд до Рівненського окружного адміністративного суду.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року адміністративний позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) винесено постанову «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) та Ліцензійних умов зі здійснення функцій гарантованого покупця деякими ліцензіатами» від 03.06.2020 №1033 (далі - Постанова №1033), відповідно до якої постановлено провести позапланові виїзні перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1467, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1468, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1471, суб'єктами господарювання згідно з переліком (а.с. 11 том 1).
В переліку суб'єктів господарювання містяться відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерголайт Компані».
На підставі постанови НКРЕКП №1033 видане посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 17.06.2020 №302 (далі - посвідчення №302), відповідно до якого перевірка позивача проводилася у період з 25.06.2020 по 30.06.2025, за період діяльності з 01.12.2019 по 29.02.2020 (а.с. 13 том 1).
У посвідченні №302 зазначений перелік питань, щодо яких здійснюватиметься перевірка: дотримання вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, у тому числі, Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308, а саме:
- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
- підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;
- дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469, а саме:
- підпункту 15 пункту 2.2 щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та / або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;
- підпункту 17 пункту 2.2 щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлі-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та / або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку в на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
За результатами перевірки НКРЕКП складений Акт від 30.06.2020 №250 (далі - Акт перевірки №250), в розділі «Опис виявлених порушень вимог законодавства та ліцензійних умов» якого зазначено про порушення:
- постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1469 - Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу:
- підпункту 15 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та / або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або інших спотворень конкуренції на ринку;
- підпункту 17 пункту 2.2 щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлі-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та / або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку в на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
- постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 - Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність):
- підпункту 19 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та / або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або інших спотворень конкуренції на ринку;
- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлі-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії, зокрема, Правил поведінки на РДН та ВДР, які є додатком 7 до Правил РДН та ВДР, а саме: підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулюванням ринком; підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;
- постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №308 - Правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку:
- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
- підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком (а.с. 18 том 1).
- позивачем подані до НКРЕКП письмові Заперечення від 07.07.2020 на Акт перевірки №250 (а.с. 26 том 1).
На підставі Акта перевірки №250 та за результатами розгляду 15.07.2020 за засіданні у формі відкритого слухання документів, НКРЕКП винесено постанову від 15.07.2020 №1411 «Про накладення штрафу на ТОВ «Енерголайт Компані» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» (далі - постанова №1411), відповідно до якої на ліцензіата накладений штраф у розмірі 85000,00 грн (а.с. 29 том 1).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" № 1540-VIII від 22.09.2016 (далі - Закон № 1540-VIII, в редакції станом на час прийняття оскаржуваної постанови № 921 від 31.05.2019).
Статтею 2 Закону № 1540-VIII передбачено, що регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема:
1) у сфері енергетики:
діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії;
діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності;
діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;
діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.
Відповідно до статті 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Згідно зі ст. 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частиною першою статті 22 Закону №1540-VIII визначено, що суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
За приписами частини другої статті 22 Закону №1540-VIII, за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
За приписами частини четвертої статті 22 Закону №1540-VIII, Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суб'єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.
Зі змісту зазначених вище правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.
Судом встановлено, що оскаржувана постанова №1411 була прийнята на підставі акту перевірки №№250, а саме, за порушення:
- підпункту 12 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата при провадженні ліцензованої діяльності дотримуватися організаційних вимог, зокрема, здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
- підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлі-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та / або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку в на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Водночас, постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 затверджені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) (Ліцензійні умови №1468).
Відповідно до підпункту 12 пункту 2.2. Ліцензійних умов №1468, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (Ліцензійні умови №1469).
Відповідно до підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Порушення вищезазначених пунктів Ліцензійних умов відповідач вбачає у допущені позивачем різниці між купленою та проданою електричною енергією.
В Акті перевірки №250 зазначено про те, що загальний баланс купівлі/продажу/постачання електричної енергії склав:
У грудні 2019 року: купівля 407,41 МВт год = 369,80 (РДД ОЕС) + 37,61 (врегулювання небалансів); продаж 12,13 МВт год = 12,13 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 388,19 МВт год, становить 97,0% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії; відхилення - 7,09 МВт год (з від'ємним значенням);
У січні 2020 року: купівля 1840,50 МВт год = 1020,60 (РДН ОЕС) + 700,00 (РДД ОЕС) + 119,90 (врегулювання небалансів); продаж 140,58 МВт год = 36,60 (РДН ОЕС) + 103,98 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 1772,02 МВт год, становить 92,6% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії; відхилення - 72,10 МВт год (з від'ємним значенням);
У лютому 2020 року: купівля 1992,50 МВт год = 71,50 (РДН ОЕС) + 1898, (РДД ОЕС) + 23,00 (врегулювання небалансів); продаж 509,59 МВт год = 146,30 (РДН ОЕС) + 363,29 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 1535,64 МВт год, що становить 75,1% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії; відхилення - 52,73 МВт год (з від'ємним значенням).
Також встановлено, що Ліцензіат без попередньої закупівлі обсягів електричної енергії, у т.ч. на РДН/ВДР, РДД, фактично здійснював перепродаж електричної енергії між різними організованими сегментами ринку, а саме РДН та на балансуючому ринку.
Отже, відповідачем стверджується, що під час перевірки було встановлено обставини порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, що виявилось у незабезпечені балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, є Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII (далі - Закон №2019-VIII) (у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 4, 7, 12, 14, 46, 74 та 75 частини першої статті 1 Закону №2019-VIII регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Баланс між попитом та пропозицією - задоволення прогнозованого попиту споживачів на електричну енергію без необхідності вжиття заходів для зменшення обсягу споживання.
Балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.
Відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів;
внутрішньодобовий ринок електричної енергії (далі - внутрішньодобовий ринок) - сегмент ринку електричної енергії, на якому купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії.
Небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
Ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачами.
Ринок електричної енергії «на добу наперед» (далі - ринок «на добу наперед») - сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу.
Згідно зі статтею 3 Закону №2019-VIII, функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах, зокрема, забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема: про участь у ринку «на добу наперед» та/або внутрішньодобовому ринку; про участь у балансуючому ринку; про врегулювання небалансів.
Частиною першою статті 19 Закону №2019-VIII передбачено, що з метою підтримання балансу між попитом та пропозицією на електричну енергію: 1) правила ринку та правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку мають створювати умови для забезпечення об'єктивних цінових сигналів для виробників та споживачів електричної енергії; 2) оператор системи передачі має забезпечити необхідний резерв генеруючих потужностей для цілей балансування та/або застосувати еквівалентні ринкові заходи.
Відповідно до частин першої-третьої статті 68 Закону №2019-VIII в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються:
1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби;
2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Виробники зобов'язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.
Постачальник послуг з балансування має відповідати вимогам правил ринку щодо надання послуг з балансування. Для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку. Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному правилами ринку. Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.
Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307 затверджено Правила ринку електроенергії (далі - Правила №307).
Пунктом 1.1.2 цих Правил визначено, що послуга з балансування - послуга купівлі та продажу електричної енергії, що надається оператору системи передачі постачальником послуг з балансування з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та електричної енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України.
Відповідно до пункту 1.5.1 Правил № 307 усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електричну енергію за договорами про постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії, для чого кожен учасник ринку зобов'язаний стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою фінансову відповідальність за небаланси іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до її балансуючої групи на підставі укладення/приєднання до відповідного договору.
Пунктом 4.1.4 Правил № 307 передбачено, що на балансуючому ринку здійснюється купівля/продаж електричної енергії для балансування в реальному часі обсягів виробництва, імпорту, експорту, споживання електричної енергії та системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України.
Згідно з пунктом 4.2.1 Правил № 307 для надання послуг з балансування учасник ринку повинен подати оператору системи передачі заяву щодо приєднання до договору про надання послуг з балансування, типова форма якого наведена в додатку 7 до цих Правил, та включення до Реєстру постачальника послуг з балансування. Форма заяви оприлюднюється оператором системи передачі на власному офіційному вебсайті.
Відповідно до пункту 5.1.2 Правил № 307 адміністратор розрахунків (AT «Укренерго») створює і підтримує ринкові рахунки для кожного учасника з метою здійснення операцій зі списання та зарахування коштів, що випливають з їх участі на ринку електричної енергії.
Зі змісту наведених норм права вбачається, що учасник ринку електричної енергії несе відповідальність за баланс купленої та проданої електричної енергії, зокрема, шляхом приєднання до договорів на балансуючому ринку та своєчасному здійсненні розрахунків за такими договорами. Для врегулювання небалансів на ринку електричної енергії, крім РДН та ВДР, функціонує також балансуючий ринок.
Відповідно до розділу V Правил № 307 на балансуючому ринку постачальник має можливість купити заявлений (прогнозний) обсяг електричної енергії до початку фактичної доби постачання електричної енергії. Після доби постачання оператори систем розподілу надають в AT «Укренерго» по кожному постачальнику по кожній годині доби окремо дані щодо фактичних погодинних обсягів спожитої споживачами постачальника електричної енергії. Після цього АТ «Укренерго» розраховує для кожного постачальника погодинно різницю між фактично спожитим обсягом та купленим обсягом електроенергії та примусово продає або викуповує надлишки електричної енергії як небаланси електричної енергії за цінами, що встановлює AT «Укренерго» відповідно до методик НКРЕКП. Вся електрична енергія, яка не була куплена, але була спожита чи продана автоматично купується таким учасником ринку за цінами, встановленими AT «Укренерго».
Відповідно до частини першої статті 77 Закону №2019-VIII, учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з частиною другою статті 77 Закону №2019-VIII, правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, 1) порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; 2) недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді, у тому числі, штрафу.
Судом встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, що позивачем укладено договори, які є обов'язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, зі змінами, доповненнями та додатками, з урахуванням вимог та положень Закону №2019-VIII.
В Акті перевірки №250 зазначено та не заперечується сторонами, що Ліцензіатом надані договори:
З ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ»:
- договір від 04.07.2019 №253/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, предметом якого є забезпечення оператором ринку функціонування ринку РДН та ВДР, створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами РДН та ВДР, укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, та використання Товариством таких умов з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов?язань, згідно з Правилами РДН та ВДР;
- договір від 11.07.2019 №253/01 ВДР про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку, предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на ВДР;
- договір від 11.07.2019 №253/01 РДН про купівлю-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед», предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на РДН;
з ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО»:
- договір від 26.06.2019 №0666-02024 про надання послуг з передачі електричної енергії;
- договір про врегулювання небалансів електричної енергії (публічний) дата акцептування 26.06.2019, ідентифікатор договору №0666-01024.
Також Ліцензіатом надано договори, укладені з метою здійснення діяльності на ринку електричної енергії:
- договори, укладені з 26 операторами системи розподілу (ОСР);
- договори, укладені з метою діяльності на ринку двосторонніх договорів;
- договір про організацію та участь в аукціонах від 21.02.2020;
- договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку двосторонніх договорів, укладений з ТОВ «Нова-Енергетична Компанія» від 02.01.2020;
- договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку двосторонніх договорів, укладений з ТОВ «Укрторг Енерджи» від 27.01.2020;
- договори, укладені із споживачами електричної енергії - з 71 споживачем електричної енергії.
Позивач також надав суду:
- договір з ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» від 26.06.2019 №0666-02024 про надання послуг з передачі електричної енергії (а.с. 25 том 2);
- акт - коригування (врегулювання) №ВР/19/12-0666 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.12.2019 №ВН/19/12-0666 згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 6 том 2);
- акт №ВН/19/12-0666 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 7 том 2);
- акт коригування до акту від 31.12.2019 приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії до договору від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 8 том 2);
- акт приймання-передачі послуги за грудень 2019 року від 31.12.2019 згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 10 том 2);
- акт - коригування (врегулювання) №ВР/20/01-0666 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.01.2020 №ВН/20/01-0666 згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 11 том 2);
- акт №ВН/20/01-0666 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 12 том 2);
- акт коригування до акту від 31.01.2020 приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії до Договору від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 13 том 2);
- акт приймання - передачі послуги за січень 2020 року від 31.01.2020 до Договору від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 15 том 2);
- акт - коригування (врегулювання) №ВР/20/02-0666 до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 29.02.2020 №ВН/20/02-0666 згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 16 том 2);
- акт №ВН/20/02-0666 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-01024 (а.с. 17 том 2);
- акт коригування до акту від 29.02.2020 приймання-передачі послуги з передачі електричної енергії до Договору від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 18 том 2);
- акт приймання - передачі послуги за лютий 2020 року від 29.02.2020 згідно з Договором від 26.06.2019 №0666-02024 (а.с. 20 том 2);
- додаткова угода до Договору про надання послуг передачі електричної енергії від 26.06.2019 №0666-02024 від 26.06.2019 (а.с. 22 том 2);
- повідомлення ДП «НЕК «Укренерго» про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 28.06.2019 №01/23735, адресоване ТОВ «Енерголайт Компані» (а.с. 24 том 2).
Щодо укладених договорів з ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ»: договір від 04.07.2019 №253/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, предметом якого є забезпечення оператором ринку функціонування ринку РДН та ВДР, створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами РДН та ВДР, укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, та використання Товариством таких умов з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов'язань, згідно з Правилами РДН та ВДР; договір від 11.07.2019 №253/01 ВДР про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку, предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на ВДР; договір від 11.07.2019 №253/01 РДН про купівлю-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед», предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на РДН, суд також зазначає таке.
На даних сегментах ринку постачальник має можливість купити заявлений (прогнозний) обсяг електричної енергії до початку фактичної доби постачання електричної енергії. Після доби постачання оператори систем розподілу надають в AT «НЕК «Укренерго» по кожному постачальнику по кожній годині доби окремо дані щодо фактичних погодинних обсягів спожитої споживачами постачальника електричної енергії. Після цього АТ «НЕК «Укренерго» розраховує для кожного постачальника погодинно різницю між фактично спожитим обсягом та купленим обсягом електроенергії та примусово продає або викуповує надлишки електричної енергії як небаланси електричної енергії за цінами, що встановлює AT «НЕК «Укренерго» відповідно до методик НКРЕКП.
Це є обов'язковим для роботи на ринку електричної енергії. Відтак, позивач приєднався до публічного договору AT «НЕК «Укренерго» про врегулювання небалансів.
Отже, позивач мав укладені договори постачання електричної енергії споживачу та постачав електричну енергію своїм споживачам у повній відповідності до норм чинного законодавства.
Вищенаведене свідчить про дотримання позивачем вимог Ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
При цьому, допущення позивачем від'ємної сальдової величини за результатами здійснення операцій з купівлі-продажу електричної енергії на внутрішньодобовому ринку, на ринку «на добу на перед» та імпорту/експорту електричної енергії не свідчить про порушення ліцензійних умов та Правил №307, оскільки норми законодавства не містили відповідної заборони, а для урегулювання можливого виникнення такої ситуації існував балансуючий ринок.
Правилами ринку електроенергії, затвердженими Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №307, передбачено, що вся електрична енергія, яка не була куплена, але була спожита чи продана, автоматично купується таким учасником ринку за цінами, встановленими AT «НЕК «Укренерго». Тобто ситуація, описана НКРЕКП, за якої можливо продати обсяги електроенергії, при цьому не купивши, неможлива та суперечить принципам роботи всього ринку електричної енергії.
Зазначене свідчить про відсутність правових підстав для застосування до позивача санкцій, визначених статтею 77 Закону №2019-VIII, оскільки позивач не допускав порушень, зафіксованих в Акті перевірки №250 та оскаржуваній постанові НКРЕКП №1411.
Також, позивач зазначає про допущення контролюючим органом процедури проведення перевірки.
Вказує, що у Посвідченні №302 предметом перевірки визначено «дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469»; разом з цим, як вбачається з Акта перевірки №250 та оскаржуваної Постанови №1411, в ході перевірки здійснено перевірку дотримання Ліцензійних умов, затверджених Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1468, що є порушенням Закону №1540-VIII та Порядку №428.
Суд критично оцінює такі доводи позивача та зазначає таке.
Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 №428 затверджено порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі - Порядок №428).
Відповідно до пункту 4.1. Порядку №428, підставами для здійснення позапланових виїзних перевірок є:
1) подання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
3) обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов;
4) перевірка виконання рішень НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
5) перевірка достовірності наданих НКРЕКП даних у звітності або в інших документах.
Анонімні звернення не є підставою для проведення перевірок.
Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення ліцензіатом вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Про проведення позапланової виїзної перевірки ліцензіат повідомляється у день початку перевірки.
Судом встановлено, що підставами для призначення та проведення позапланової виїзної перевірки слугували письмові звернення ДП «Оператор Ринку», адресовані НКРЕКП, щодо можливих порушень вимог законодавства ліцензіатами: від 31.01.2020 (а.с. 86 том 1), від 04.02.2020 (а.с. 87 том 1), від 07.02.2020 (а.с. 89 том 1), від 11.02.2020 (а.с. 92 том 1), від 28.05.2020 (а.с. 98 том 1).
Як вбачається з матеріалів справи НКРЕКП винесено постанову «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) та Ліцензійних умов зі здійснення функцій гарантованого покупця деякими ліцензіатами» від 03.06.2020 №1033, відповідно до якої постановлено провести позапланові виїзні перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1467, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1468, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1469, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1471.
Тобто, відповідно до Постанови №1033 перевірці підлягали питання дотримання вимог:
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1467,
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1468,
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1469,
- ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1471.
Постанова №1033 отримана позивачем та не оскаржувалася у судовому порядку.
Звернення ДП «Оператор ринку» є належними підставами для проведення позапланової перевірки, що передбачена статтею 19 Закону №1540-VIII.
Відповідно до пункту 4.2. Порядку №428, під час проведення позапланової виїзної перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цієї перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
У Посвідченні №302 зазначений перелік питань, щодо яких здійснюватиметься перевірка: дотримання вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, у тому числі, Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308, а саме:
підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;
дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469, а саме:
підпункту 15 пункту 2.2 щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та / або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;
підпункту 17 пункту 2.2 щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлі-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та / або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку в на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Тобто, окреслені питання стосуються не лише дотримання конкретних ліцензійних умов (зокрема №1469), а й вимоги правил функціонування ринку електричної енергії, по суті, інші ліцензійні умови (зокрема №1468), які прямо не конкретизовані як самостійні підстави перевірки, що не відповідає вимогам пункту 4.2 Порядку №428 щодо чіткого та вичерпного визначення предмета позапланової перевірки.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не було доведено правомірності оскаржуваного рішення, а тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 червня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя О.В.Епель
суддя В.В.Файдюк