Рішення від 23.03.2026 по справі 420/28546/24

Справа № 420/28546/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Юніверсал Експорт ЛТД» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Одеській області звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Юніверсал Експорт ЛТД», в якому просить:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Юніверсал Експорт ЛТД», код ЄДРПОУ 44840052, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство, суму заборгованості у розмірі 746680,00 грн, а саме:

- 3 податку на прибуток приватних підприємств - 2380 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в м. Одеса/11021000.

- По адмін. штрафам та іншим санкціям - 744300 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейств України (ЕАП), МЦП 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеса/21081103.

В обґрунтування позовних вимог ГУ ДПС зазначає, що відповідно до довідки про податкову заборгованість, розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість відповідача складається: з заборгованості по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 746680 грн, яка виникла внаслідок нарахувань згідно податкового повідомлення-рішення від 27.02.2024 р. № 7520/15-32-23-01 на суму 744300 грн; та заборгованості з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 2 380 грн, яка виникла внаслідок нарахувань згідно податкових повідомлень-рішень від 18.05.2023 № 10292/15-32-04-06/44840052 (на суму 340 грн), від 22.08.2023 № 21133/15-32-04-06/44840052 (на суму 1020 грн), від 02.01.2024 № 125/15-32-04-06/44840052 (на суму 1020 грн). Відповідачем вказану заборгованість не сплачено, тому позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою від 17.09.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Надіслана на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення копія ухвали про відкриття провадження у справі повернулася до суду без вручення з незалежних від суду причин (адресат відсутній за вказаною адресою), що підтверджується довідкою Ф.№ 20 АТ «Укрпошта» від 16.10.2024року (а.с.72).

Представником відповідача відзив на позовну заяву до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Юніверсал Експорт ЛТД" перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

Відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про суми податкового боргу та відомостей з інтегрованої картки платника податку, станом на 03.05.2024 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Глобал універсал експорт ЛТД» рахується податковий борг у загальному розмірі 746680,00 грн по податку на прибуток приватних підприємств та по адміністративним штрафам та іншим санкціям. Вказана податкова заборгованість виникла в результаті:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №10292/15-32-04-06/44840052 від 18.05.2023 року на загальну суму 340,00 грн. (штрафна санкція);

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №21133/15-32-04-06/44840052 від 22.08.2023 року на загальну суму 1 020,00 грн. (штрафна санкція);

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №125/15-32-04-06/44840052 від 02.01.2024 року на загальну суму 1 020,00 грн. (штрафна санкція);

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №7520/15-32-23-01 від 27.02.2024 року на загальну суму 744 300,00 грн. (штрафна санкція).

29.03.2024 року податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0015467-1305-1532, яку разом з детальним розрахунком податкового боргу було направлено платнику податків на його податкову адресу рекомендованим листом. Вказана податкова вимога повернулася до контролюючого органу без вручення платнику податків через відсутність останнього за вказаною адресою, що підтверджується довідкою Ф.№ 20 АК «Укрпошта» від 19.04.2024 (а.с.10-13).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.

Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

За приписами п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пунктом 54.1 статті 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Положеннями пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок узгодження грошових зобов'язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.

Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).

Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.

Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від 27.02.2024 р. № 7520/15-32-23-01, від 18.05.2023 № 10292/15-32-04-06/44840052, від 22.08.2023 № 21133/15-32-04-06/44840052, від 02.01.2024 № 125/15-32-04-06/44840052 були направлені рекомендованими листами на податкову адресу відповідача, однак повернулися без вручення з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" у довідках Ф.№ 20 АТ «Укрпошта» (а.с.14-39).

Вказані податкові повідомлення-рішення не були оскаржені відповідачем ані в адміністративному, ані в судовому порядку, а тому визначені ними грошові зобов'язання набули статусу узгоджених.

За приписами п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.59.5 ст.59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як зазначено вище, у зв'язку з несплатою заборгованості відповідачем, податковим органом було винесено податкову вимогу форми "Ю" від 29.03.2024 р. № 0015467-1305-1532 на суму 746680 грн, яку направлено відповідачу рекомендованим листом, що повернувся з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Отже, за приписами п.42.2 ст.42 ПК України податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків.

Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, оскільки грошові зобов'язання по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 746680 грн, які набули статусу податкового боргу (важаються узгодженими), не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Юніверсал Експорт ЛТД» (адреса: вул. Хімічна, 1-/2, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 44840052) - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Юніверсал Експорт ЛТД», код ЄДРПОУ 44840052, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство, суму заборгованості у розмірі 746680 грн, а саме:

- з податку на прибуток приватних підприємств - 2380 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA178999980333129318000015744, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в м. Одеса/11021000.

- по адмін. штрафам та іншим санкціям - 744300 грн. 00 коп. на бюджетний рахунок - UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейств України (ЕАП), МЦП 899998, код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеса/21081103.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного.

Суддя В.В. Андрухів