Ухвала від 23.03.2026 по справі 200/1900/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

23 березня 2026 року Справа №200/1900/26

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Молочна І. С., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Кичка Романа Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

16 березня 2026 року адвокат Кичко Роман Анатолійович в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ), позивача, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) з вимогами:

- визнати протиправною та скасувати відмову Військової частини НОМЕР_1 у звільненні ОСОБА_1 з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку із закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оформлену листом від 15 лютого 2026 року №2657/2811/дск;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти нове рішення, яким звільнити ОСОБА_1 з військової служби у зв'язку із закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та підсудна Донецькому окружному адміністративному суду.

Щодо звільнення від сплати судового збору.

Частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною другою статті 132 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).

Статтею 5 вказаного Закону встановлено перелік пільг щодо сплати судового збору.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач є військовослужбовцем, який проходить військову службу, та спірним у справі є питання щодо звільнення його з військової служби.

Таким чином, позивач в даному випадку звільнений від сплати судового збору в силу вказаної норми.

В порядку статей 12, 257 КАС України, на підставі статті 260 КАС України та частини п'ятої статті 262 КАС України справа розглядатиметься без повідомлення сторін за наявними матеріалами. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Щодо питання залучення до участі у справі Військову частину НОМЕР_4 , як третю особу, суддя зазначає наступне.

У позовній заяві представником позивача визначено Військову частину НОМЕР_4 в якості третьої особи у справі. Зазначене, суддя розглядає як клопотання представника позивача про залучення останньої до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Згідно з частиною першою статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Вирішуючи заявлене клопотання, суддя зазначає, що правовідносини з приводу залучення до участі у справі в якості третьої особи регулюються статтями 49-51 КАС України.

Відповідно до положень статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засіданні, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Із аналізу вказаних норм вбачається, що необхідною умовою залучення третьої особи є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки особи, яка не є стороною у справі.

Оскільки предметом розгляду цієї справи є відмова Військової частини НОМЕР_1 у звільненні позивача з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку із закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оформлена листом від 15 лютого 2026 року №2657/2811/дск, у той час, як позивач проходить військову службу безпосередньо у Військовій частині НОМЕР_4 , та із відповідними рапортами про звільнення звертався саме до Військової частини НОМЕР_4 , судове рішення у справі може вплинути на права та інтереси Військової частини НОМЕР_4 .

Враховуючи вказані обставини, суддя вважає за необхідне залучити Військову частину НОМЕР_4 до участі у справі в якості третьої особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Щодо клопотання представника позивача про витребування доказів.

Одночасно з поданням позовної заяви представник позивача заявив клопотання про витребування у відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , належним чином засвідчені копії листа від 15 лютого 2026 року №2657/2811/дск, яким повідомлено про відхилення подання на звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку з закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійно отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З огляду на те, що заявником були вжиті заходи, для отримання доказів самостійно та зазначено причини неможливості самостійного отримання цих доказів, суддя дійшов висновку, що клопотання представника позивача про витребування доказів відповідає вимогам статті 80 КАС України, та підлягає задоволенню.

Крім того, враховуючи вимоги частин четвертої статті 9 КАС України, що зобов'язують суд до активної ролі в судовому процесі, в тому числі до офіційного з'ясування всіх обставин справи і у відповідних випадках до витребування тих доказів, яких, на думку суду, не вистачає для належного встановлення обставин у справі, що розглядається, суд вважає необхідним витребувати у відповідача визначені судом докази.

Керуючись статтями 9, 4, 12, 49, 80, 160, 161, 171, 257, 258, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження по справі за позовною заявою адвоката Кичка Романа Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження одноособово суддею Молочною І. С., без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

3. Клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - задовольнити.

4. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).

5. Клопотання представника позивача про витребування доказів - задовольнити.

6. Витребувати у відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , наступні докази:

- належним чином засвідчені копії наказів про прийняття позивача на службу та її проходження;

- належним чином засвідчену копію контракту про проходження позивачем військової служби;

- належним чином засвідчену копію листа від 15 лютого 2026 року №2657/2811/дск, яким повідомлено про відхилення подання на звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас відповідно до підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку з закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (якщо таке мало місце);

- належним чином засвідчену копію рапорта позивача щодо звільнення його на підставі підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку з закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та додані до нього документи (якщо таке мало місце);

- належним чином засвідчену копію відповіді та/або рішення, яке було прийнято відповідачем за результатом розгляду рапорта позивача щодо звільнення його на підставі підпункту «ж» пункту 3 (у зв'язку з закінченням строку контракту) частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», та документи на підставі яких його прийнято (якщо таке мало місце);

- належним чином засвідчені докази ознайомлення позивача із таким рішенням (якщо таке мало місце);

- всі інші докази, які стали підставою для вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Зобов'язати відповідача надати (надіслати) суду витребувані докази засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали.

У разі не можливості подати витребувані докази у встановлений строк, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.

7. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

До відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

8. Третя особа протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали має право надати до суду письмові пояснення та відповідні докази засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд».

9. Роз'яснити позивачу право на подання відповіді на відзив протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідачу - право на подання заперечень протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив.

Відповідь на відзив та заперечення одночасно з поданням до суду мають бути надіслані іншим учасникам справи.

10. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи.

11. Звернути увагу учасників справи, що відповідно частини сьомої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

12. Здійснювати розгляд (формування та зберігання) справи у змішаній (паперова та електронна) формі.

13. Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя І.С. Молочна