Рішення від 19.03.2026 по справі 360/667/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року Справа№360/667/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державна судова адміністрація України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.04.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ керівника апарату Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2025 № 1/А-ос в частині, що стосується позивача;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату позивачу надбавки за вислугу років в порядку ч.1 ст. 52 Закону України «Про державну службу» на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивач працює на посаді головного спеціаліста відділу управління персоналом в Луганському окружному адміністративному суді з 2016 року і є державним службовцем в розумінні Закону України «Про державну службу».

Вказує, що 09 січня 2025 року керівник апарату Луганського окружного адміністративного суду виніс наказ № 1/А-ос, яким, поміж іншого, суттєво зменшив позивачу розмір надбавки за вислугу років. Згідно із пунктом 30 додатку до зазначеного наказу стаж державної служби позивача станом на 01 січня 2025 року становив 23 роки 05 місяців 14 днів, що надавало позивачу право на надбавку в розмірі 50% від посадового окладу.

Вважає, що зазначений наказ в частині, що стосується позивача, є незаконним, адже його прийнято з грубими порушеннями законодавчих норм України без належних правових підстав.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року справу № 360/667/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії передано голові Луганського окружного адміністративного суду для направлення її до суду вищої інстанції щодо визначення підсудності.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року визначено що адміністративна справа № 360/667/25 за позовом ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, Державної судової адміністрації України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії підсудна Донецькому окружному адміністративному суду. Передано адміністративну справу № 360/667/25 на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 360/667/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Криловій М.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі № 360/667/25., розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

26 травня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що 01.01.2025 року набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IХ. Відповідно до зазначеного Закону винесено наказ керівника апарату суду від 09.01.2025 № 1/А-ос «Про встановлення державним службовцям Луганського окружного адміністративного суду надбавок за стаж державної служби у 2025 році».

Вказує, що у 2025 році норми пункту 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» є спеціальними відносно норм статті 52 Закону України «Про державну службу», а отже саме вони підлягають застосуванню до спірних правовідносин. Вважає, що приймаючи наказ від 09 січня 2025 року № 1/А-ос, відповідач діяв на підставі та відповідно до приписів пункту 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та з урахуванням того, що судом проведена класифікація посад державної служби, а тому його дії в даному випадку цілком правомірні.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року зупинено провадження в адміністративній справі № 360/667/25 за позовом ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державна судова адміністрація України - про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/7215/24.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2026 року поновлено провадження у справі № 360/667/25.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .

Згідно з довідкою Луганського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 № 02-39/16/2025 ОСОБА_1 працює в Луганському окружному адміністративному суді з 01.03.2016 року по теперішній час на посаді головного спеціаліста відділу управління персоналу.

Наказом Луганського окружного адміністративного суду від 09.01.2025 № 1/А-ос «Про встановлення державним службовцям Луганського окружного адміністративного суду надбавок за стаж державної служби у 2025 році» відповідно до ст. 46 Закону України «Про державну службу», п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ, статті 155 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про апарат Луганського окружного адміністративного суду, затвердженого рішенням зборів суддів Луганського окружного адміністративного суду від 28.07.2000 № 2/2.2, наказів керівника апарату суду від 27.10.2023 № 74/А-ос «Про проведення класифікації посад державної служби в Луганському окружному адміністративному суді» та від 04.04.2024 № 19/А-ос «Про проведення повторної класифікації посад державної служби в Луганському окружному адміністративному суді» ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 встановлено надбавку за стаж державної служби відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у розмірі 30%, стаж державної служби станом на 01.01.2025 - 23 роки 05 місяців 14 днів.

Наказом Луганського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 № 47/А-ос «Про встановлення державним службовцям Луганського окружного адміністративного суду надбавок за стаж державної служби у 2025 році» відповідно до Закону України від 11.03.2025 № 4282-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад», який опубліковано у газеті «Голос України» 04.06.2025 № 109, нової редакції ч. 1 ст. 52 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 899-VIII ОСОБА_1 станом на 04.06.2025 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 30%, стаж державної служби станом на 01.01.2025 - 23 роки 10 місяців 17 днів.

Тобто, при розрахунку надбавки відповідачем були застосовані приписи абзацу 3 пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ, у якому зазначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

З вказаним наказом позивач не погодилась та звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.

Організацію судової влади, зокрема загальні питання організаційного забезпечення діяльності судів, визначено в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).

Згідно з частиною першою статті 150 Закону № 1402-VIII призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Правовий статус державного службовця та відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає Закон України "Про державну службу" № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 889-VIII державний службовець має право, зокрема, на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).

Згідно з частиною першою статті 46 Закону № 889-VIII стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідно до статті 52 Закону № 889-VIII (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

Дію частини першої статті 52 зупинено на 2025 рік в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі державним службовцям державних органів, які здійснюють оплату праці на основі класифікації посад, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX від 19.11.2024.

Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ встановлено, що в 2025 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад, з урахуванням класифікації посад, проведеної у 2024 році, крім державних органів, зазначених у пунктах 16 та 17 цього розділу та частині сьомій статті 50 Закону України "Про державну службу".

Пункт 13 передбачає, що в 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:

1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України;

2) варіативної заробітної плати - премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Суд зазначає, що спір у даній справі виник у зв'язку із встановленням позивачу у 2025 році надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків посадового окладу.

Велика палату Верховного Суду розглянула 19.02.2025 справу № 240/7215/24 як зразкову, предметом спору якої було встановлення надбавки за вислугу років на державній службі в 2024 році.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2026 у зразковій справі № 240/7215/24 висловлені наступні узагальнені висновки:

«Нарахування та виплата у 2024 році державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 3460-IX на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Зміни щодо розміру надбавки за вислугу років на державній службі в сукупності зі збільшенням посадового окладу не є проявом очевидного свавілля та в кінцевому результаті не призвели до реального порушення будь-яких прав позивачки як державного службовця. Саме лише зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі не спричинило звуження соціальних гарантій і зменшення загального розміру грошової винагороди, а є складовим елементом послідовного та виваженого підходу держави до поступового підвищення конкурентоспроможності заробітних плат на посадах державної служби.»

З урахуванням вказаних висновків Великої Палати Верховного Суду, нарахування та виплата у 2025 році державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 13 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 4059-ІХ, який зупинив дію приписів Закону № 889-VIII і неконституційним у встановленому законом порядку не визнавався, а отже, підлягав застосуванню розпорядником бюджетних коштів стосовно позивача.

Суд зауважує, що згідно частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною п'ятою статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи наведені обставини в їх сукупності, суд вважає необхідним застосувати висновки Великої палати Верховного суду по вищенаведеній справі під час прийняття рішення, та з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 32, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Луганського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державна судова адміністрація України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова