Рішення від 23.03.2026 по справі 160/21275/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 рокуСправа №160/21275/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

22.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №0400-040307-8/81592 від 28.04.2025 року, щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- періодів роботи з 06.06.2011 по 14.07.2011,з 20.07.2011 по 01.08.2012;

- періоду проходження строкової військової служби з 23.05.2013 по 30.01.2014;

- періоду військової служби по мобілізації з 26.02.2022 по 31.12.2024;

- періодів участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по 06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- з 03 грудня 2024 року зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу згідно ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди з 06.06.2011 по 14.07.2011, з 20.07.2011 по 01.08.2012, з 23.05.2013 по 30.01.2014, з 26.02.2022 по 31.12.2024;

- з 03 грудня 2024 року зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу згідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по 06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці;

- з 03 грудня 2024 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, обчисливши її відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено про протиправність дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу позивача періодів його роботи з 06.06.2011 року по 17.04.2011 року, з 20.07.2011 року по 01.08.2012 року, з 23.05.2013 року по 30.01.2014 року, з 03.03.2022 року по 31.12.2024 року, а також з розрахунку один місяць служби за три місяці періодів участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 року по 12.04.2023 року, з 28.05.2023 року по 14.09.2023 року, з 16.09.2023 року по 27.09.2023 року, з 14.10.2023 року по 06.12.2023 року, з 18.12.2023 року, з 13.03.2024 року по 17.03.2024 року, з 06.09.2024 року по 04.10.2024 року. Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою суду від 24.07.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

06.08.2025 року представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, яким заперечу проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 03.12.2024 року позивачу призначено пенсію по інвалідності внаслідок, каліцтва/поранення, отриманих під час захисту Батьківщини, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

07.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії.

25.02.2025 року позивачу перераховано пенсію по інвалідності з 03.12.2024 року та зазначено: загальний страховий стаж складає 47 років 08 місяців 11 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 (роботи підземні, професії за постановою № 202 - 25 років) - 08 років 07 місяців 12 днів. Розмір пенсії з надбавками склав 20240,19 грн.

18.04.20225 року представник позивача звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила повідомити наступну інформацію:

1. На якій підставі ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу відповідно до ст. 14 Закону України про пенсійне забезпечення, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (25 років):

- періоди роботи в ТОВ «Управління Донбасспецстрой» з 06.06.2011 по 14.07.2011 учнем гірника підземного, з 20.07.2011 по 01.08.2012 гірником підземним;

- період проходження військової служби з 23.05.2013 по 30.01.2014;

- періоди роботи в ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» з 08.09.2015 по 08.09.2015, з 26.02.2022 по 31.01.2025 згідно пільгової довідки № 101 від 31.01.2025;

2. На якій підставі ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу відповідно до ст. 14 Закону України про пенсійне забезпечення, ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (25 років) з розрахунку один місяць служби за три місяці - періодів безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України: з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024.

3. На якій підставі пенсія по інвалідності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , була обчислена без застосування вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»

28.04.2025 року відповідач листом № 0400-010307-8/81592 повідомив представника позивача про те, що за матеріалами пенсійної справи, загальний страховий стаж ОСОБА_1 , складає 47 років 10 місяців 13 днів, в тому числі за Списком № 1 на підземних роботах 08 років 07 місяців 12 днів та додатковий стаж - 26 років 06 місяців 22 дні.

Пільговий стаж заявника обчислено відповідно до довідки уточнюючої пільговий характер роботи від 31.01.2025 року № 101, яка видана ДТЕК «Павлоградвугілля».

З пільгового стажу ОСОБА_1 вилучені періоди роботи, які відображені у довідці: з 08.09.2015 року по 09.09.2015 року - іспит, з 26.02.2022 року по 28.02.2022 року відпустка без збереження заробітної плати, з 03.03.2022 року по 31.01.2025 року - період мобілізації

Інші довідки, уточнюючі пільговий характер роботи ОСОБА_1 в пенсійній справі відсутні. Враховуючи викладене, для зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 06.06.2011 року по 14.07.2011 року та з 20.07.2011 року по 01.08.2012 року, відсутні підстави. В матеріалах пенсійної справи відсутня довідка з інформацією про періоди безпосередньої участі у бойових діях, які необхідно зарахувати у трикратному розмірі. Також відповідачем було зазначено, що пільговий стаж на підземних роботах ОСОБА_1 станомть менше 15 років, право на обчислення пенсії відповідно до Закону № 345 відсутнє.

Позивач погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними та такими що підлягають скасуванню, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій, спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих; та гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі-Закон №1058-IV).

Згідно з пунктом 2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень пункту 16 Розділу ХУ Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Статтею 114 цього Закону передбачено умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Статтю 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено порядок підтвердження стажу роботи, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України також визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, передбачено, що довідки, уточнюючі характер роботи, повинні видаватися у разі, коли у трудовій книжці взагалі відсутні відомості про роботу громадян у спірний період, що визначає їх право на пільгову пенсію на пільгових умовах. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. А надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: 1) за відсутності трудової книжки як такої; 2) за відсутності необхідних записів у трудовій книжці, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Згідно з записами трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , в оскаржувані періоди позивач працював в ТОВ «Управління Донбасспецстрой»:

- з 06.06.2011 року по 14.07.2011 року учнем гірника підземного;

- з 20.07.2011 року по 01.08.2012 року гірником підземним з повним робочим днем в шахті.

Трудова книжка позивача містить всі необхідні записи, що засвідчено підписами відповідальних осіб та скріплено печатками, що підтверджують наявний страховий та пільговий стаж позивача, що не заперечується відповідачем.

Списком № 202, затвердженим постановою КМУ від 31 березня 1994 року, передбачено, що право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають:

I. Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

II. Підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів: гірники підземні.

Списком №1, затвердженим постановою КМУ від 16 січня 2003 р. № 36, передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 усіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (розділ І глава 1 пункт 1.1а).

Професія «гірник підземний» міститься у Списку, затвердженому постановою КМУ від 31 березня 1994 року № 202 (25 років), та Списку №1, затвердженому постановою КМУ від 16 січня 2003 р. № 36.

Враховуючи вищевикладене, періоди роботи позивача з 06.06.2011 по 14.07.2011, з 20.07.2011 по 01.08.2012 мають бути зараховані до пільгового стажу за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо зарахування до пільгового стажу роботи позивача період строкової військової служби з 23.05.2013 року по 30.01.2014 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Аналіз вказаних положень дає підстави стверджувати, що час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Отже, вирішуючи питання щодо врахування/неврахування періоду строкової військової служби необхідно виходити з того, що умовою зарахування часу проходження такої служби до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії, є, зокрема, факт роботи особи на момент призову за професією чи обіймання посади, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Записами трудової книжки НОМЕР_2 підтверджується, що позивач:

- запис 7 - 22.10.2012 прийнятий гірником очисного вибою 4 розряду дільниці з видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті в ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»;

- запис 8 - 01.01.2013 переведений в ШУ Дніпровське в ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» гірником очисного вибою на дільницю з видобутку вугілля (розпорядження від 01.01.2013),

- запис 9 - 17.05.2013 звільнений у зв'язку з призивом на військову службу;

- запис 10 -з 23.05.2013 по 30.01.2014 проходив строкову військову служб запис зроблено на підставі військового квитка НОМЕР_3 .

Випискою про періоди страхового стажу для обчислення пенсії підтверджується, що період роботи з 22.10.2012 по 17.05.2013 в ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» зарахований до пільгового стажу, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, на час призову на військову службу 23.05.2013 позивач, згідно записів трудової книжки, працював на посаді «гірник очисного вибою з видобутку вугілля», з якої був звільнений саме у зв'язку з призивом на військову службу, що дає йому право на зарахування в пільговий стаж роботи, відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду проходження строкової військової служби з 23.05.2013 по 30.01.2014 .

Щодо зарахування до пільгового стажу періоду військові служби під час мобілізації, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється за Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Враховуючи те, що у трудовій книжці та довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивача містяться всі необхідні відомості про його трудову діяльність - суд доходить висновку про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо не зарахування оскражуного періоду до пільгового стажу.

Щодо зарахування до пільгового стажу згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей».

За правилами приписів пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530(далі - Положення № 530), час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Разом з тим, суд звертає увагу, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1ст.2 Закону також віднесено і військову службу.

Суд зазначає, що відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії російської федерації, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

Таким чином, період з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по 06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 має бути зарахований позивачу у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці.

Водночас, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з додаванням пільгового стажу, із застосуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», не підлягає задоволенню, як передчасна, відповідач ще не здійснював розрахунок пільгового стажу позивача на виконання даного рішення суду із зарахуванням спірних періодів.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 9, 72-74, 77, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №0400-040307-8/81592 від 28.04.2025 року, щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- періодів роботи з 06.06.2011 по 14.07.2011,з 20.07.2011 по 01.08.2012;

- періоду проходження строкової військової служби з 23.05.2013 по 30.01.2014;

- періоду військової служби по мобілізації з 26.02.2022 по 31.12.2024;

- періодів участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по 06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- з 03 грудня 2024 року зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу згідно ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди з 06.06.2011 по 14.07.2011, з 20.07.2011 по 01.08.2012, з 23.05.2013 по 30.01.2014, з 26.02.2022 по 31.12.2024;

- з 03 грудня 2024 року зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу згідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України з 12.06.2022 по 12.04.2023, з 28.05.2023 по 14.09.2023, з 16.09.2023 по 27.09.2023, з 14.10.2023 по 06.12.2023, з 18.12.2023 по 10.03.2024, з 13.03.2024 по 17.03.2024, з 06.09.2024 по 04.10.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко