Ухвала від 23.03.2026 по справі 492/396/26

справа № 492/396/26

Провадження № 2-а/492/7/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Арциз

Суддя Арцизького районного суду Одеської області Черевата В.І.,

розглянувши матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ДМС України Територіальний підрозділ Арцизький відділ про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.03.2026 року до Арцизького районного суду Одеської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ДМС України Територіальний підрозділ Арцизький відділ про зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу позовну заяву було розподілено судді Арцизького районного суду Одеської області Череватій В.І.

Вказана справа підлягає направленню за територіальною підсудністю, виходячи з наступного.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Вивчивши зміст позовних вимог, судом встановлено, що спір виник між ОСОБА_1 та суб'єктом владних повноважень щодо не оформлення та невидачі паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язання ДМС вчинити певні дії, а саме оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року (у формі книжечки).

Водночас статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.

З огляду на ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи подано її з дотриманням правил підсудності.

Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Заявлені позивачкою вимоги не зазначені у переліку частини 1 статті 20 КАС України, тому зазначена справа предметно підсудна Одеському окружному адміністративному суду, а не Арцизькому районному суду Одеської області як адміністративному суду.

Також, відповідно до частини 2 статті 20 КАС України, предметна підсудність даного спору визначає віднесення його до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцезнаходженням відповідача. Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.

За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21.07.2019 р. у справі № 855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.

Згідно з статтею 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.

Оскільки належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил предметної, інстанційної та територіальної підсудності, суд, встановивши, що спір за правилами предметної підсудності встановленої законом належить до юрисдикції іншого суду, вважає за необхідне направити справу для розгляду до адміністративного суду до предметної юрисдикції якого належить її розгляд.

Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно із статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що адміністративна справа предметно не підсудна Арцизькому районному суду Одеської області, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ДМС України Територіальний підрозділ Арцизький відділ про зобов'язання вчинити певні дії, слід передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 20, 29, 30, 294, 295 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ДМС України Територіальний підрозділ Арцизький відділ про зобов'язання вчинити певні дії - передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: 65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 14).

Копію ухвали направити позивачці для відома.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя В.І. Черевата