490/1497/26
нп 3/490/838/2026
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
23 березня 2026 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., за участю секретаря судового засідання Поштаренко М.В., прокурора Чернявського Я.А., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Миколаєва, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, одруженого, пенсіонера, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», та 02 грудня 2024 року звільненим зі служби на посаді майстра-сержанта служби цивільного захисту, водія 4 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), 27 січня 2026 року, не подавши її в строк до 01 квітня 2025 року включно.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнавши свою винуватість у вчиненні правопорушення, від надання пояснень відмовився
Прокурор в судовому засіданні вказавши, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні вказаного правопорушення.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджена дослідженими у судовому засіданні наступними доказами.
Так, відповідно до витягу з наказу Відповідно до наказу Управління Державної пожежної охорони управління міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 21.12.1998 №51 о/с, з 18.12.1998 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне молодший сержант внутрішньої служби та призначено на посаду водія 1-го класу ДПЧ-7 заводу «Океан» м. Миколаєва.
Відповідно до витягу з наказу Управління Державної пожежної охорони управління міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 29.05.2000 № 23, з сержанта в/с ОСОБА_1 призначено на посаду водія 1-го класу ДПЧ-11 загону техслужби ДПО м. Миколаєва, увільнивши від цієї ж посади ДПЧ-7 заводу «ОКЕАН» м. Миколаєва. 9
Згідно до витягу з наказу МУ з питань надзвичайних ситуацій відділ пожежної безпеки в Миколаївській області від 24.02.2003 №1, з 14.02.2003 призначено сержанта вн. служби ОСОБА_1 , водієм 1-го класу ДПЧ-11 ЗТС ВПБ, з посадовим окладом 95 грн. та 20% надбавкою за особливі умови служби.
Відповідно до витягу з наказу ГУ МНС України в Миколаївській області від 01.09.2004 № 73, призначити сержанта вн. служби ОСОБА_1 , водієм 1-го класу чергової зміни транспортно-господарської частини ЗТС ГУ МНС України в Миколаївській області з посадовим окладом 95 грн., встановивши йому згідно з Указом Президента України від 4 жовтня 1996р. №926/96 надбавку за особливі умови служби в розмірі 50 відсотків та відповідно до Указу Президента України від 28 серпня 2003 р. №937/2003 надбавку за безперервну службу в розмірі 5 відсотків, увільнивши його від цієї ж посади ДПЧ-11 ЗТС ДПО м. Миколаєва.
Згідно до витягу з наказу ГУ МНС України в Миколаївській області від 01.06.2007 № 24, призначити сержанта вн. служби ОСОБА_1 , водієм 1-го класу автотранспортного відділення транспортно-господарчої частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Миколаївській області, з посадовим окладом 95 грн., встановивши йому згідно з Указом Президента України від 4 жовтня 1996р. №926/96 надбавку за особливі умови служби в розмірі 50 відсотків та відповідно до Указу Президента України від 28 серпня 2003 р. №937/2003 надбавку за безперервну службу в розмірі 10 відсотків, увільнивши його від посади водія 1-го класу чергової зміни ТГЧ ЗТС ГУ МНС України в Миколаївській області, в зв'язку з реорганізацією.
Відповідно до наказу Управління МНС України в Миколаївській області від 26.04.2011 №24, звільнити з займаних посад та за їх згодою призначити: старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 водієм 1-го класу автотранспортного відділення транспортно-господарчої частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління МНС України в Миколаївській області - водієм 1-го класу 2-ої самостійної державної пожежної частини Ленінського району м. Миколаїв Головного управління МНС України в Миколаївській області, з 26 квітня 2011 року.
Згідно до витягу з наказу Територіального Управління МНС у Миколаївській області від 01.04.2012 №2, звільнено з займаних посад та за їх згодою призначено: старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 водієм СПДЧ-2 Ленінського району м. Миколаєва Територіального Управління МНС України в Миколаївській області.
Відповідно до наказу Територіального Управління МНС у Миколаївській області від 28.07.2012 № 74, звільнено з займаних посад та за їх згодою призначено з 29 липня 2012 року: старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 водієм водієм 4 державної пожежно-рятувальної частини Територіального управління МНС у Миколаївській області.
Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 01.07.2013 №57, призначено та зараховано в списки підрозділів ГУ ДСНС України у Миколаївській області, на все види забезпечення та вважати такими, що приступили до виконання обов'язків за посадами з 1 липня 2013 року: старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 , колишнього водія 4 державної пожежно-рятувальної частини Територіального управління МНС у Миколаївській області - водієм 4 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України у Миколаївській області.
Згідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 01.07.2021 № 166, звільнено з займаних посад та за їх згодою призначити з 1 липня 2021 року, старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 , водієм 4 Державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Миколаївській області.
Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 02.12.2024 № 295, звільнено зі служби з виключенням з кадрів ДСНС майстра-саржанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , водія 4 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Миколаївській області, з 02.12.2024 року.
Також ОСОБА_1 02.12.2024 року надано розписку щодо ознайомлення зі змістом ст.ст.26, 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
За даними скрін-шоту, згідно з відомостями Єдиного Державного Реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України ОСОБА_1 подав до Єдиного державного реєстру електрону декларацію типу «Щорічна» за 2024 рік, з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) 27.01.2026 року.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За інформацією управління інформаційно-аналітичних систем і захисту інформації НАЗК дата в публічній частині ІТС Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
У відповідності до п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 87, Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах: цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (абз. 5 п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052).
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 №661), Головне управління ДСНС України у Миколаївській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Персонал (кадри) Головного управління складають особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, та працівники, з якими укладається трудовий договір (абз. 3 п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області).
Згідно пп. «д»п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», майстер-сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , будучи особою, яка відноситься до осіб начальницького складу служби цивільного захисту відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Положеннями, викладеними Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за №223-943/0/4-17, визначено, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Згідно з відомостями веб-сайту НАЗК (Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію типу «Щорічна» за 2024 рік, з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) 27.01.2026 року, тобто несвоєчасно.
При цьому в судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки останнім не було надано суду будь-яких належних та допустимих доказів про неможливість останнього своєчасно подати декларації у визначений законом строк через перебування на лікуванні чи з інших поважних причин. Зазначене свідчить про те, що ОСОБА_1 мав достатньо часу для подання вищезазначеної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 , майстра-сержанта служби цивільного захисту, що звільнився, будучи суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію типу «щорічна» за 2024 (після звільнення) до 01.04.2025 року.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , як майстер-сержант служби цивільного захисту, що звільнився 02.12.2024 рокук будучи суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону , несвоєчасно, без поважних причин, не подав у встановлений законом строк щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік після звільнення, подавши її 27.01.2026 року, своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КУпАП.
Враховуючи особу винного, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, його майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, відсутність відомостей, що негативно характеризують його особу, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП) необхідним та достатнім для її виправлення буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень на користь держави.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок №UA688999980313040106000014483, Миколаївське ГУК/Централ. р н/21081100,код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету -21081100.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665,60 гривень на користь держави.
Грошові кошти у розмірі 665,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок №UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання постанови із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, у разі несплати добровільно штрафу протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч.2 ст.308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст. 7 Кодексу України про адміністративне правопорушення, особою, щодо якої її винесено, його захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва.
Суддя О.І. Демінська