Провадження № 2/470/212/26
Справа № 470/158/26
20 березня 2026 року с-ще Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Орлової С.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Ляшенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні 20 березня 2026 року в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Філія № 1 Біржі нерухомості "Едвайс-Консульт" про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним,
04 березня 2026 року позивач звернувся до суду з відповідною позовною заявою, через підсистему "Електронний суд ЄСІТС", яка підписана його представницею - Грінченко І.В., яка діє на підставі ордеру №1176757 від 03 березня 2026 року.
У позовній заяві зазначено, що 05 липня 2001 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу №1331 житлового будинку з господарськими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , житловою площею 74 кв. м. Договір купівлі-продажу відповідно до вимог, встановлених статтею 15 Закону України «Про товарну біржу», було зареєстровано Товарною біржею «Едвайс-Консульт» у «Журналі реєстрації біржових угод» за № 1331 від 05 липня 2001 року та 07.09.2001 року в КП "Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації" за реєстровим номером 131. Позивач та відповідач повністю виконали умови договору, однак нотаріально його не посвідчили.
На момент укладення договору у липні 2001 року позивач та відповідач не знали про необхідність нотаріального посвідчення правочину, оскільки під час його оформлення на товарній біржі були ознайомлені із застереженням у договорі про те, що нотаріальному посвідченню він не підлягає.
Житловий будинок використовується ним з моменту укладення договору, він регулярно сплачує комунальні послуги та утримує будинок у належному санітарно-технічному стані.
На підставі викладеного позивач просив суд визнати дійсним договір купівлі-продажу №1331, а саме житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , від 05 липня 2001 року, укладений між ним і ОСОБА_2 зареєстрований Філією №1 Біржі нерухомості «Едвайс-Консульт», з моменту його укладення.
Справу розглянуто у відповідності до частини 5 статті 279 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
З матеріалів справи вбачається, що 05 липня 2001 року між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу, за яким позивач купив у відповідача житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку Літ. А, житловою площею 74,0 кв.м., сіней Літ. а, літньої кухні Літ. Б, сіней Літ. б, сараю Літ. В, сараю. Літ. Г, сараю Літ.Д, сараю Літ. Е, погребу Літ. Ж, вбиральні Літ. З, споруди № І, І,ІІ, та огорожі №2,3,4,5,6. Договір купівлі - продажу було зареєстровано, того ж дня, товарною Філією № 1 Біржі нерухомості «Едвайс-Консульт» у журналі реєстрації біржових угод за реєстровим №1331 (а.с.15-16). На підставі зазначеного договору 07 вересня 2001 року Миколаївським міжміським бюро технічної інвентаризації було видане реєстраційне посвідчення, записане в реєстрову книгу за № 1 за реєстровим номером №131, яким посвідчується, що житловий будинок розташований в АДРЕСА_1 , в цілому, зареєстрований за позивачем на праві приватної власності ( а.с.14).
Згідно зі ст. 227 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
За змістом ст. ст.128, 153 ЦК УРСР (1963 року) право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 224 ЦК УРСР (1963 року) за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму. Статтею 227 ЦК УРСР передбачалася обов'язкова нотаріальна форма договору купівлі-продажу житлового будинку (квартири) і його реєстрація органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 15 Закону України «Про товарні біржі» не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, які зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі.
Правила державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджені наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13 грудня 1995, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 19 січня 1996 року за № 31, передбачали підставу для державної реєстрації договорів купівлі-продажу, зареєстрованих біржею.
Відповідно до п. 5 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року за № 1952-1 право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою. На підставі цього Закону реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень здійснюється лише в разі вчинення правочинів щодо нерухомого майна, а також за заявою власника (володільця) нерухомого майна.
Сторонами визнається, що покупець ОСОБА_1 повністю виконав умови договору купівлі-продажу житлового будинку, у передбаченому законом порядку угода купівлі-продажу з підстав недотримання нотаріальної форми судом недійсною не визнавалася. Отже, позивач на підставі ст. ст. 128, 153 ЦК УРСР і ст.49 Закону України «Про власність» набув право власності на будинок у порядку, що існував на час його придбання і правомірно володіє ним, в такому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається. Таким чином, оскільки позивач придбав житловий будинок у порядку передбаченому діючим на той час законодавством, його позовні вимоги є законним та обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 258, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Філія № 1 Біржі нерухомості "Едвайс-Консульт" про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним - задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку Літ. А, житловою площею 74,0 кв.м. сіней Літ. а, літньої кухні Літ. Б, сіней Літ. б, сараю Літ. В, сараю. Літ. Г, сараю Літ.Д, сараю Літ. Е, погребу Літ. Ж, вбиральні Літ. З, споруди № І, І, ІІ, та огорожі №2,3,4,5,6 укладений 05 липня 2001 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зареєстрований Філією №1 Біржі нерухомості "Едвайс-Консульт" у журналі реєстрації біржових угод за реєстровим № 1331.
Заочне рішення може бути переглянуте Березнегуватським районним судом Миколаївської області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 - адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 - адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_3 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Філія №1 Біржі нерухомості "Едвайс-Консульт" - адреса місцезнаходження: індекс 54017, вул. Лягіна, 26-А, кв. 22, м. Миколаїв, Миколаївський район Миколаївська область.
Суддя С.Ф. Орлова
Повне заочне рішення суду складене 20 березня 2026 року.