Рішення від 20.03.2026 по справі 128/1260/25

Справа № 128/1260/25

РІШЕННЯ

Іменем України

20.03.2026 м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар Манюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради про визнання неправомірною відмову органу приватизації житлового фонду та зобов'язання приватизувати квартиру,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідно до протоколу № 9 засідання житлово-побутової комісії Головного управління внутрішніх військ МВС України від 30.06.1998 року командиру взводу 5-ї роти молодшому лейтенанту ОСОБА_1 , 1972 р.н., на родину складом 4 особи, надано однокімнатну квартиру, житловою площею 17, 5 кв.м., без зняття з квартирного обліку. Відповідно до акта приймання - передачі від 24.03.2000 № 17, ЗАТ «Укртара-Інвест» передано, а внутрішніми військами МВС України прийнято шість квартир, у тому числі квартиру АДРЕСА_1 .

20.05.2000 виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради видано ОСОБА_1 та членам його родини ордер № 82 на вселення у квартиру АДРЕСА_1 . Позивач разом з родиною, на підставі вказаного ордеру, вселився до даної квартири та зареєстрували своє місце проживання за даною адресою.

Разом з тим, у зв'язку з тим, що отримана квартира не відповідала за своєю площею нормам забезпечення житловою площею на кожного члена сім'ї, позивач був залишений на квартирному обліку, як особа, яка потребує поліпшення житлових умов. Правонаступником Головного управління внутрішніх військ МВС України є Головне управління Національної гвардії України. Відповідно до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 18.06.2020 № 1191 затверджено клопотання Головного управління Національної гвардії України та видано ордер ОСОБА_1 на склад сім'ї чотири особи на вселення до однокімнатної квартири АДРЕСА_2 , житловою площею 18, 7 кв.м., зі зняттям з квартирного обліку всієї родини.

Отримавши ордер на вселення до квартири АДРЕСА_2 , позивач разом з сім'єю зареєстрував за даною адресою своє місце проживання та знявся з реєстрації місця проживання з квартири АДРЕСА_1 , при цьому фактично проживаючи за даною адресою в смт. Стрижавка, що підтверджується актом від 21.03.2025.

В 2023 році позивачем прийнято рішення про приватизацію квартири АДРЕСА_1 , в зв'язку з чим, він звернувся з відповідною заявою до Стрижавської селищної ради про передачу у приватну власність даної квартири. Рішенням органу приватизації житлового фонду Стрижавської селищної ради № 6 від 28.12.2023 позивачу відмовлено у передачі у приватну власність даної квартири у зв'язку з відсутністю підтвердження права на приватизацію, передбаченого ч.ч. 4, 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», відсутністю довідки про реєстраію місця проживання ОСОБА_1 у квартирі, яку він просить передати у приватну власність.

26.09.2024 позивач звернувся до Стрижавської селищної ради з заявою про реєстрацію свого місця проживання за адресою: квартира АДРЕСА_1 . Листом від 26.09.2024 позивача повідомлено, що йому відмовлено в наданні адміністративної послуги щодо реєстрації місця проживання в зв'язку з тим, що ним надано документи, які є недійсними, а саме ордер № 82 від 26.05.2000 є дійсним лише протягом тридцяти днів з моменту його видачі, тому реєстрацію місця проживання за вказаною адресою здійснити неможливо. Позивач вважає, відмова у приватизації житла через ненадання органу приватизації окремих документів не є передбаченою законом підставою, а тому є неправомірною.

Та відповідач, як орган приватизації, використав надане йому Законом право на прийняття рішення (оспорюваного розпорядження) про відмову в приватизації даної квартири, оформлене рішенням № 6 від 28.12.2023, яке на думку позивача є незаконним, а тому порушеному праву позивача кореспондує обов'язок відповідача прийняти законне рішення та правильним способом захисту позивач вважає зобов'язання відповідача, як органу приватизації, приватизувати за її мешканцями квартиру за адресою: кв. АДРЕСА_1 , оскільки це забезпечить повне поновлення порушеного права та унеможливить необхідність повторного звернення до суду.

За вказаних обставин, враховуючи змінені позовні вимоги, позивач просить суд визнати неправомірною відмову органу приватизації житлового фонду, що перебуває в комунальній власності Стрижавської селищної територіальної громади, Стрижавської селищної ради, як органу приватизації, в приватизації квартири за адресою: кв. АДРЕСА_1 , оформлену рішенням № 6 від 28.12.2023, а також зобов'язати Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області в особі Органу приватизації житлового фонду, що перебуває в комунальній власності Стрижавської територіальної громади, вчинити повний обсяг юридично значимих дій по приватизації (передачі у власність) вказаної квартири за заявою ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону, за відсутності довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у даній квартирі (а.с. 34 - 37).

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 28.04.2025 за результатами усунення недоліків позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження (а.с. 59).

Представник відповідача Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, на підставі ст. 178 ЦПК України, надав суду відзив на позовну заяву. Згідно поданого відзиву просить відмовити в задоволенні позову, оскільки селищна рада вважає викладені у позовній заяві факти не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не підтвердженні належними доказами. Вказує, що згідно ст. 58 Житлового кодексу України єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення є відповідний ордер. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Враховуючи протокол № 9 засідання житлово-побутової комісії Головного управління внутрішніх військ МВС України від 30.06.1998 позивачу рішенням виконкому Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 20.05.2000 року № 2 було видано ордер № 82 на жиле приміщення з сім'єю з 4 осіб на право заняття житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі якого позивач з сім'єю були вселені у спірне приміщення та зареєстровані у ньому. Ордер дійсний протягом 30 днів.

Зазначає, що рішенням 8 сесії Стрижавської селищної ради 8 скликання від 25.02.2021 № 3 «Про орган приватизації житлового фонду, що перебуває у комунальній власності Стрижавської територіальної громади» створено орган приватизації житлового фонду, що перебуває у комунальній власності Стрижавської територіальної громади та затверджено положення про нього. Відповідно до п. 3.1 Положення, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату у комунальній квартирі звертається в Орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Пунктом 3.3. Положення визначено перелік документів, які подає громадянин при оформленні заяви на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнаті в комунальній квартирі. Та органи місцевого самоврядування уповноважені діяти лише в межах закону. Порядок приватизації житла затверджено відповідним Положенням, яким передбачено перелік документів, необхідних для надання органу приватизації, одним з таких документів є довідка про реєстрацію місця проживання, а також документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду. Однак, позивач не надав до суду жодного документа на підтвердження того, що він та члени його сім'ї раніше право на приватизацію житла не використовували, враховуючи те, що відповідно до діючого законодавства, документом, що підтверджує невикористання громадяном житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території). Аналогічна норма закріплена і у п. 3.3. Положення про орган приватизації житлового фонду, що перебуває у комунальній власності Стрижавської територіальної громади (а.с. 69 - 71).

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 24.11.2025 закрито підготовче провадження в справі та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 98).

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник, не з'явилися, представник позивача, адвокат Каленяк Е.А., подав до суду заяву, в якій розгляд справи просить проводити без участі позивача та його представника, позов просить задовольнити на підставі наявних в справі доказів.

Представник відповідача Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з'явилася, натомість надіслала суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника селищної ради за наявними матеріалами справи з урахуванням викладеної у відзиві позиції. Крім цього, зазначила, що квартира, на яку претендує позивач, є відомчим житлом - Головного управління Національної гвардії України, оскільки саме ним надавалася позивачу та до комунальної власності Стрижавської селищної територіальної громади в особі Стрижавської селищної ради Головним управлінням Національної гвардії України не передавалась і відповідно не приймалась. Тому позовну заяву вважає необгрунтованою та передчасною.

Частиною 3 ст. 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

Відповідно до копії акту № 17 прийому-передачі квартир від 24.03.2000, укладеного між ЗАТ «Укртара-Інвест», в особі генерального директора Чернікова О.М., який діє на підставі статуту, з однієї сторони, та Командуючого Внутрішніх військ МВС України ОСОБА_2 , з іншої сторони, перший передав, а другий прийняв вказані в акті квартити, у тому числі квартиру у Вінницькому районі, Вінницької області, смт. Стрижавка, уст. ІВ-301/81, № НОМЕР_1 , кількість кімнат - 1, загальною площею 33, 80 м. кв., загальною вартістю 31 603, 00 грн (а.с. 7).

Згідно копії акту обстеження фактичного місця проживання від 21.03.2025, ОСОБА_1 зі слів сусідів дійсно проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , з 26.05.2000 по теперішній час. За даною адресою він проживає із сім'єю, до складу якої входять: дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; син - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 8).

Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 18.06.2020 № 1191 «Про службові житлові приміщення та заселення 57 квартир в житловому будинку по АДРЕСА_4 » було затверджено клопотання Головного управління Національної гвардії України та видано, в тому числі, ордер на однокімнатну квартиру АДРЕСА_2 , жилою площею 18, 7 кв.м., військовослужбовцю військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України майору запасу - ОСОБА_1 на склад сім'ї 4 особи із зняттям з квартирного обліку всієї родини, що підтверджується копією витягу з даного рішення (а.с. 9).

Відповідно до копії довідки військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 21.03.2025 № 403, ОСОБА_1 дійсно проходиться військову службу у військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України з 01.02.2023 по теперішній час (а.с. 10).

Згідно копії листа Головного управління Національної гвардії України від 12.01.2024, адресованого начальникові відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, квартира АДРЕСА_1 , свого часу була розподілена рішенням житлово-побутової комісії Головного управління внутрішніх військ МВС України від 30.06.1998 № 9 військовослужбовцю ОСОБА_1 на родину складом 4 особи (він, дружина та два сини). У подальшому виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області 20.05.2000 видано ОСОБА_1 та членам його родини ордер № 82, який є єдиною підставою для вселення у вказану квартиру. Тому просять реалізувати права військовослужбовця запасу ОСОБА_1 та зазначених в ордері членів його родини на безоплатне одержавння у приватну власність жилого приміщення вказаної квартири, яке вони займають, відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (а.с. 12).

Листом від 04.01.2024 Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, з метою підготовки відповідних документів на розгляд сесії Стрижавської селищної ради по питанню прийняття у комунальну власність Стрижавської селищної територіальної громади квартири АДРЕСА_5 , яка не перебуває у приватній власності, просив Головне управління Національної гвардії України надати інформацію чи перебуває квартира АДРЕСА_6 , у підвідомстві ГУ НГУ та чи надавалася у користування (а.с. 13).

26.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до Стрижавської селищної ради із заявою про реєстрацію місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), якою просив зареєструвати його місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 з одночасним зняттям із зареєстрованого місця проживання за адресою: АДРЕСА_7 , та у реєстрації місця проживання було відмовлено (а.с. 14 - 15).

Згідно копії листа Відділу «Центр надання адміністративних послуг» апарату Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 26.09.2024, ОСОБА_6 було відмовлено у реєстрації місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), в зв'язку з наданням документів, які є недійсними, а саме ордер на жиле приміщення № 82 від 26.05.2000. Згідно абз. 3 п. 69 Розділу IV постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Ради професійних спілок від 11.12.1984 № 47 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», ордер дійсний протягом 30 днів (а.с. 17).

Відповідно до копії ордеру на жиле приміщення № 82 від 26.05.2000, даний ордер видано ОСОБА_1 з сім'єю з 4 осіб на право заняття житлового приміщення житловою площею 17, 45 кв.м., яке складається з 1-ї кімнати в квартирі ізольованій за адресою: АДРЕСА_3 . Даний ордер видано на підставі рішення виконкому селищної ради № 2 від 26.05.2000 (а.с. 18).

Згідно копії протоколу № 9 засідання житлово-побутової комісії Головного управління внутрішніх військ МВС України від 30.06.1998, на даному засіданні затверджено рішення ЖПК в/ч НОМЕР_2 по наданню житлової площі військовослужбовцям частини, в тому числі командиру взводу 5-ї роти молодшому лейтенанту ОСОБА_1 , 1972 р.н., на родину складом 4 особи (він, дружина та два сини), 1-кімнатної квартири житловою площею 17, 5 кв.м. без зняття з квартирного обліку (а.с. 23 - 24).

Рішенням № 6 від 28.12.2023 Органу приватизації житлового фонду, що перебуває в комунальній власності Стрижавської селищної територіальної громади, Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, ОСОБА_1 було відмовлено у передачі в приватну власність квартири за адресою: АДРЕСА_3 , у зв'язку з відсутністю підтвердження права на приватизацію, передбаченого ч.ч. 4, 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», відсутністю довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у квартирі, яку він просить передати у приватну власність, на підставі п. 18 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396 «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» (а.с. 25).

Рішенням № 20 Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 31.01.2023 «Про списання з балансу відділу житлово-комунального господарства та благоустрою селищної ради житлового будинку АДРЕСА_6 » було вирішено надати дозвіл відділу житлово-комунального господарства та благоустрою селищної ради на списання житлового будинку АДРЕСА_8 , що перебуває у комунальній власності Стрижавської селищної територіальної громади. Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою селищної ради у тому числі підготувати відповідні документи на розгляд сесії Стрижавської селищної ради по питанню прийняття у комунальну власність Стрижавської селищної територіальної громади квартири АДРЕСА_5 , яка не перебуває у приватній власності (а.с. 66).

Відповідно до копії листа Відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 16.05.2025, житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , на балансі відділу не перебуває (а.с. 67).

Вирішуючи заявлене відповідачем клопотання про залучення до участі в справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на сторін відповідача, а саме Головного управління Національної гвардії України, що не було вирішено в підготовчому провадженні, суд зауважує, що відповідачем не обгрунтовано, яким чином рішення за заявленими позовними вимогами може вплинути на права та обов'язки такої особи щодо сторін у справі.

Так, згідно ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Тобто між сторонами та вказаною особою має існувати не будь-який потенційний правовий зв'язок, а лише такий, що може виникнути за наслідком постановленого рішення, та судом не встановлено, на які саме права та обов'язки Головного управління Національної гвардії України може вплинути вирішення заявлених позовних вимог, які стосуються виключно дій відповідача, тому суд ухвалив відмовити в задоволенні клопотання про залучення до участі в справі третьої особи, яка не заявляє саомстійних вимог щодо предмета спору.

Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.

Згідно ч.ч. 1 - 4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до роз'яснень п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 "Про судове рішення у цивільній справі", оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Статтями 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Так, в межах встановлених обставин справи доказуванню підлягає наявність в позивача права на приватизацію вказаної ним квартири, відсутність права на дану квартиру в інших осіб, право на житло яких може бути порушено внаслідок приватизації квартири одноосібно позивачем, та порушення відповідачем такого права позивача.

Згідно ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Ст.ст. 4, 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», на підставі яких позивачу було відмовлено в приватизації зазначеної квартири, врегульовано використання громадянами житлових чеків при приватизації державного житлового фонду та порядок розрахунків при приватизації квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку, в тому числі, встановлено, що кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Порядок приватизації житла визначено Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396.

Так, п.п. 4, 18, 19, 20 Положення встановлено, що передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.

Громадянин подає до органів приватизації такі документи:

заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Довідка про реєстрацію місця проживання видається органом реєстрації відповідно до вимог Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (із змінами).

Документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка(и), видана(і) органом приватизації за попереднім(и) місцем(ями) проживання (після 1992 року), щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).

Згідно ч.ч. 1 - 3, 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 80, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Так, позивачем взагалі не доведено відсутність прав інших осіб на вказану ним квартиру, в тому числі, в порядку приватизації житла, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити коло осіб, що можуть претендувати на зазначену в позові квартиру, також не доведено надання органу приватизації житлового фонду, що перебуває в комунальній власності Стрижавської селищної територіальної громади, Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області переліку документів, визначених п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, в тому числі, документу, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, що імперативно встановлено ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Позивачем взагалі не доводилося жодним доказом, які саме документи були подані ним до відповідного органу приватизації, та виконання ним вимог Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян. За таких обставин судом не встановлено неправомірності відмови йому особисто органом приватизації житлового фонду, що перебуває в комунальній власності Стрижавської селищної територіальної громади, Стрижавської селищної ради, в приватизації квартири за адресою: кв. АДРЕСА_1 , оформленої рішенням № 6 від 28.12.2023, а тому зобов'язання відповідача вчинити повний обсяг юридично значимих дій по приватизації (передачі у власність) вказаної квартири за його заявою, за відсутності довідки про реєстрацію місця проживання у даній квартирі, є передчасним, з огляду на те, що відсутність такої довідки не є єдиною підставою для відмови в приватизації квартири, згідно оспорюваного рішення, а також з огляду на недоведення позивачем, що зазначена квартира вибула з відання Головного управління Національної гвардії України, як правонаступника відомства, що надало таку квартиру позивачу, та перебуває в комунальній власності відповідача, який не визнає зазначену обставину.

Враховуючи вищевикладене, повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв'язку, установивши, що позивачем не доведено порушення його прав на приватизацію житла відповідачем за вказаних ним обставин, оскільки позивач не довів надання відповідачу документів для підтвердження права на таку приватизацію, встановлених законом, та наявність об'єктивних перешкод для їх надання, в тому числі тих, що підтверджують його одноосібне право на приватизацію вказаної квартири та невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Водночас, суд зауважує, що позивач, в разі наявності права на приватизацію, не обмежений в праві повторно звернутись до відповідного органу приватизації житлового фонду в порядку, встановленому вищевказаним Положенням, з наданням відповідного переліку документів для розгляду його заяви по суті.

Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову сплачений судовий збір слід залишити за позивачем.

Також суд вважає за необхідне роз'яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 4, 5, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 12, 13, 81, 211, 223, 259, 263, 265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради про визнання неправомірною відмову органу приватизації житлового фонду та зобов'язання приватизувати квартиру, відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_9 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Стрижавська селищна рада Вінницького арйону Вінницької області, місцезнаходження: вул. Героїв України, буд. 7, смт. Стрижавка Вінницького району Вінницької області, 23210, код ЄДРПОУ 04330007.

Повний текст рішення складено 20.03.2026.

Суддя: