29 грудня 2025 року м. Миколаїв Справа № 915/341/25
Господарський суд Миколаївської області у складі:
судді Л.М. Ільєвої
при секретарі судового засідання І.С. Степановій
за участю представників:
від позивача - Пищенко А.В.
від відповідача - Іноземцев Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання недійснимта скасування рішень, -
Приватне акціонерне товариство "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", в якому просить визнати недійсним та скасувати рішення комісії по розгляду актів про порушення споживачами природного газу Кодексу газорозподільних систем Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про задоволення акту про порушення від 16.12.2024 № 01612, оформлене протоколом від 09.01.2025, та прийняте на його підставі рішення Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу, оформлене актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01.12.2024-11.12.2024 на загальну суму 3903041,31 грн., обґрунтовуючи свою позицію наступним.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії (відповідач) є оператором газорозподільної системи (Оператор ГРМ), який надає Приватному акціонерному товариству «Веселинівський завод сухого знежиреного молока» (позивач, споживач) послуги з розподілу природного газу згідно з типовим договором розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор) від 30.09.2015 № 2498, укладеного між сторонами в порядку статті 634 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) шляхом приєднання до нього споживача.
Так, за ствердженням позивача, споживач шляхом направлення заяви-приєднання від 01.10.2023 №МФ/100 094200CEF6CP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) Оператору ГРМ, приєднався до типового договору розподілу природного газу, розміщеного на сайті НКРЕКП та Оператора ГРМ у мережі інтернет. За умовами договору Товариство надає споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Додатком 4 до договору за адресою об'єкта (точки комерційного обліку): смт Веселинове, вулиця Будівельників, 30 знаходиться лічильник марки Курс-01А №15510 та коректор марки ВЕГА-1.01 №06075. Крім цього, у точці комерційного обліку встановлено газоспоживче обладнання (ГСО), а саме: Теплогенератор АЕРТОН-500Н АЕРТОН-500КВ-200 у кількості 4 од., парогенератор AVOGARDRO S.R.L у кількості 1 од.4; котел опалювальний ДКВР-4/13 у кількості 2 од.
Позивач зазначає, що на об'єкті споживача за адресою смт. Веселинове, вул. Будівельників 30, представниками відповідача 11 грудня 2024 року проведено контрольний огляд вузла обліку, на наслідками якого складений відповідний акт, з якого вбачається, що лічильник газу був розпломбований, демонтований та направлений на позачергову повірку за ініціативою оператора ГРМ. Жодних підстав для проведення позачергової повірки у вказаному акті не зазначено.
В подальшому, як вказує позивач, в лабораторії оператора ГРМ був складений акт від 16.12.2024 за №01612 про порушення. Позивач зазначає, що у вказаному акті представником Відповідача слюсарем з КВПТА Вігурським В.В. було встановлено наступне порушення Кодексу газорозподільчих систем - передбачене розділом ХІ Глави 2 пункту 3 пп.2 - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. В якості детального зазначення виду, обставин та суті порушення зазначено: «під час проведення позачергової повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на деяких витратах». В Акті про порушення зазначено лічильник газу Курс G250А1, зав.№15510, при цьому будь-яких відміток про підключене газоспоживаюче обладнання у акті вказано не було. Відміток про усунення порушення на дату складання Акту так само не зазначено, як і перелік заходів, які потрібно вчинити споживачу.
В подальшому, як зазначає позивач, на підставі вказаного акту споживачу був виписаний акт-розрахунок №13-01/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, в якому зазначено: причина виконання розрахунку - позаштатний режим роботи ЗВТ; найменування газового обладнання (неопломбованого) згідно з паспортом теплогенератор «АЕРТОН» у кількості 4 од. та парогенератор AVOGARDRO у кількості 1 од. Загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у вказаному акті-розрахунку визначена в розмірі 3903041,31 грн.
Так, як стверджує позивач, згодом 31.01.2025 за вих. №МФ/104/3-ВИХ-1189-25 відповідач направив позивачу листа з вимогою сплатити нараховану суму необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 3903041,31 грн. Додатками до цього листа був акт розрахунок, акт надання послуг №2405 та рахунок на оплату №2207.
Позивач зазначає, що не згоден з такими діями відповідача, вважає їх незаконними та необґрунтованими.
Позивач з посиланням на приписи п. 1 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем зазначає, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/ або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 1 Глави 5 Розділу XI цього ж кодексу). Згідно з п. 8 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу"). При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
При цьому, як стверджує позивач, представник споживача був присутній на засіданні комісії, однак копії рішення за наслідками такого засідання (оформленого протоколу) відповідачем видано (надіслано поштою) не було.
Також позивач з посиланням на правову позицію викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.06.2023 у справі № 918/193/22, зазначає, що з аналізу пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вбачається, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 розділу XI Кодексу ГРС, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, встановленою в додатку 20 до цього Кодексу, в якому має зазначатися не тільки вид порушення, а й детально вказуватися який саме, а також обставини і суть такого порушення.
Крім того, в обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на приписи глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, якими визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування. Так, позивач зазначає, що змістовний аналіз цієї глави дозволяє сформулювати висновок про те, що ним врегульовано 3 основних групи порушень:
- порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 глави 2 розділу XI);
- порушення, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 глави 2 розділу XI);
- порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 глави 2 розділу XI).
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Так, позивач зазначає, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Як вказує позивач, в спірному випадку фактично при проведенні перевірки 11.12.2024 на підприємстві споживача взагалі не було зафіксовано роботи комерційного ВОГ у позаштатному режимі. Відповідний акт про порушення, який мав складатись на об'єкті споживача, був складений у лабораторії Оператора ГРМ та у вказаному акті про порушення від 16.12.2024 № 01612 шляхом проставляння відміток у графі "про вид порушення відповідно до Кодексу ГРС" представниками Оператора ГРМ зазначено про встановлення на об'єкті позивача порушення, передбаченого розділом ХІ Глави 2 пункту 3 пп.2 - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Також позивач вказує про те, що в акті відсутня детальна інформація про вид, обставини і суть таких порушень та не вказано жодних з елементів позаштатного режиму роботи ЗВТ, таких як, витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що правові підстави для нарахування необлікованих об'ємів природного газу в даному випадку відсутні, з огляду на допущені Оператором ГРМ порушення.
Наразі позивач зазначає, що коректор газу, яким обладнаний комерційний ВОГ на підприємстві споживача, працював у штатному режимі та при перевірці не було виявлено жодних відхилень у його роботі.
Крім того, позивач вказує, що, враховуючи допущені Оператором ГРМ порушення, правові підстави для нарахування необлікованих об'ємів природного газу в даному випадку відсутні. Також позивач звертає увагу на те, що акт про порушення від 16.12.2024 №01612 складений працівниками відповідача не на місці виявлення порушення, про що свідчить адреса, зазначена в самому акті, що прямо суперечить приписам глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Крім того, позивач зауважує, що у нього відсутні відомості щодо дотримання Оператором ГРМ відповідних вимог при транспортуванні лічильника. Так, у паспорті лічильника споживача чітко передбачено, що умови транспортування лічильників повинні відповідати умовам 2 ГОСТ 15150.
Так, позивач стверджує, що при демонтажі та транспортуванні лічильника газу з підприємства споживача представниками оператора ГРМ не були дотримані правила транспортування та вантажно-розвантажувальних робіт, а тому неможливо встановити обставини роботи лічильника газу в позаштатному режимі.
Таким чином, як зазначає позивач, наведені вище обставини у своїй сукупності свідчать про те, що в даному випадку відсутні абсолютно усі складові правопорушення, про яке стверджується в оскаржуваному рішенні, і внаслідок якого було здійснено нарахування необлікованих об'ємів природного газу, про що складено акт розрахунок необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості (робота лічильника газу в позаштатному режимі).
Таким чином, рішення комісії по розгляду актів про порушення споживачами природнього газу Кодексу газорозподільних систем МФ ТОВ "ГРМУ" про задоволення акту про порушення від 16.12.2024 № 01612, а також прийняте на його підставі рішення МФ ТОВ "ГРМУ" про нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу, оформлене Актом розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01.12.2024-11.12.2024 на загальну суму 3903041,31 грн. підлягають визнанню недійсними та скасуванню.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 13.03.2025 р. вказану позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" (вх. № 3374/25 від 05.03.2025р.) залишено без руху, оскільки заявником в порушення вимог ч. 3 ст. 162, ч. 1, 2 ст. 164 ГПК України до позовної заяви не долучено оскаржуване рішення та не обґрунтовано неможливість отримання копії вказаного рішення самостійно, а також не надано належних доказів сплати заявником судового збору за поданий позов у встановленому законом розмірі.
19.03.2025 р. від представника позивача - Пищенко А.В. через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 4256/25), до якої заявником надано копію платіжної інструкції від 18.03.2025 р. № 218 про доплату судового збору в сумі 1816,80 грн., та копії адвокатських запитів про надання копії оскаржуваних рішень від 10.03.2025 та від 13.03.2025 з доказами їх направлення на адресу електронної пошти відповідача.
Разом з тим під час вирішення судом питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі з урахуванням поданої представником позивача заяви про усунення недоліків судом встановлено, що у позивача - Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" відсутній зареєстрований електронний кабінет в ЄСІКС, що підтверджується відповіддю з підсистеми "Електронний суд" ЄСІКС, відтак, суд дійшов висновку, що позивачем при зверненні до господарського суду з поданою позовною заявою не додержано вимог ч. 6 ст. 6 ГПК України, що згідно з ч. 1 ст. 174 ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.03.2025 р. вказану позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" (вх. № 3374/25 від 05.03.2025 р.) повторно залишено без руху, встановлено Приватному акціонерному товариству "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" 5-денний строк для усунення виявлених недоліків при поданні позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
01.04.2025 р. від представника позивача - Пищенко А.В. через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про усунення недоліків (вх. №4953/25), до якої заявником надано докази реєстрації позивачем електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС, а також відповідь відповідача на адвокатський запит представника позивача та витяг з протоколу засідання комісії відповідача по розгляду актів про порушення від 09.01.2025 року № 1.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 07.04.2025 р. вказану позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/341/25, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання призначено на 05.05.2025 р. о 16:30.
28.04.2025 р. від представника відповідача - Іноземцева Є.С. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 6288/25), згідно з яким відповідач не визнає позов в повному обсязі, вважає його необґрунтованим, а заявлені вимоги безпідставними.
Так, відповідач зазначає, що на об'єкті газоспоживання позивача встановлено газоспоживаюче обладнання яке на момент проведення перевірки знаходилося у неопломбованому стані: теплогенератор АЕРТОН-500Н АЕРТОН-500КВ-200 (4 од.). Парогенератор AVOGARDRO S.R.L (1 од.), котел опалювальний ДКВР-4/13 (2 од.) на момент здійснення перевірки були опломбовані. Також встановлено вузол обліку газу (ВОГ) у складі лічильника Курс-01А G250 зав. №15510 та коректора Вега-1.01 зав. № 06075.
Відповідач вказує, що 11.12.2024 року працівниками відповідача під час здійснення перевірки об'єкта газоспоживання позивача, розташованого за вищевказаною адресою, виникли сумніви у працездатності складових комерційного ВОГ, а саме лічильника Курс-01А G250 зав. №15510, у зв'язку із чим було ініційовано його позачергова повірка, та внаслідок цього у присутності представника позивача складено Акт контрольного огляду вузла обліку, який був підписаний представником позивача без зауважень.
Разом з цим, позивач зазначає, що після складання вищезазначеного акту, лічильник газу направлено на позачергову повірку, що підтверджується відповідним протоколом; розподіл природного газу на об'єкт газопостачання позивача не припинено, замість демонтованого лічильника встановлено інший, про що зазначено в акті контрольного огляду. Також в протоколі направлення зазначено дату та час проведення позачергової повірки ЗВТ - 16.12.2024р. о 11:00.
В подальшому, як стверджує відповідач, 16.12.2024 року Миколаївської філією ДП «Одесастандартметрологія» проведено позачергову повірку лічильника газу лічильника Курс-01А G250 зав. №15510, за результатами якої лічильник визнано непридатним для подальшого використання основна відносна похибка при об'ємній витраті Q=20,78 м3/год становить мінус 7,92% при допустимому значені ± 1%. Складена відповідна довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 9/107 від 16.12.2024р. За наслідками проведеної позачергової повірки лічильника, представниками Оператора ГРМ в присутності представника позивача Новікова В.М. складено акт про порушення №01612 від 16.12.2024р. В пункті 8 Акту про порушення зазначено, дату проведення Комісії яка буде його розглядати - 09.01.2025р. 14.00. Згодом, за ствердженням відповідача, у відповідності до вимог Кодексу ГРМ 09.01.2025р. Акт про порушення розглянуто на засіданні Комісії по розгляду актів про порушення та за результатами розгляду прийнято рішення про його задоволення.
Відповідач зазначає, що абзац шостий пункту 6 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачає, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. Підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу XІ Кодексу ГРМ встановлено, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: 1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
На підставі вищенаведеного відповідачем здійснено донарахування необлікованих об'ємів (обсягів) спожитого природного газу визначеного за номінальною потужністю газового обладнання споживача за період з 01.12.2024р. 07:00 годин (початок розрахункового періоду) по 11.12.2024р. 14: 00 годин (монтаж іншого лічильника). При цьому відповідач зазначає, що при розрахунку враховано кількість та потужність неопломбованого газового обладнання та режим його роботи. Відповідно, об'єм необлікованого (донарахованого) природного газу становить 192505,5 м3, на суму 3903041,31 грн.
Також відповідач зазначає, що в акті про порушення зазначено причину його складання - під час проведення позачергової повірки основна відносна похибка перевищує допустимі значення на деяких витратах. Цей акт складено саме за результатами позачергової повірки, він має посилання на норму Кодексу ГРМ порушення якої і було встановлено. Інші ознаки позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ зазначаються тільки у випадку її виявлення.
Щодо складання акту про порушення не на місці виявлення порушення відповідач зазначає наступне, абзац шостий пункту 6 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачає, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
За ствердженням відповідача, позачергова повірка ЗВТ проводилася за адресою місцезнаходження лабораторії з повірки промислових лічильників газу, тому саме ця адреса вказана в акті про порушення і саме за цією адресою воно було виявлено.
Відповідач вважає, що викладені у позовній заяві підстави позову спростовуються нормами матеріального права, а рішення ТОВ "Газорозподільні Мережі України" в особі Миколаївської філії, оформлене протоколом від 09.01.2025р. №1, в частині задоволення акту про порушення №01612 від 16.12.2024р. та прийняте на його підставі рішення про нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу, оформлене актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, є законним та не підлягає скасуванню.
05.05.2025 р. від представника позивача - Пищенко А.В. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшла відповідь на відзив (вх. № 6744/25), в якій позивач зазначає, що, на його думку, відповідачем у відзиві підтверджено безпідставність нарахування об'ємів природного газу на підставі абзацу шостого пункту 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ.
Так, щодо підстав проведення перевірки 11.12.2024 позивач вказує, на думку позивача, зі змісту відзиву вбачається, що безпосередньо при проведенні перевірки жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ не було. Сумніви окремих людей, навіть якщо вони є працівниками Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" не можуть вважатись такими порушеннями без відповідної конкретизації, яка відповідає складовим елементам позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ. Позивач вказує, що відповідач у відзиві зазначає просто про виниклі сумніви із посиланням на те, що «позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання». При цьому, як наголошує позивач. жодних інших будь-яких ознак порушень, не будь-яких, а саме таких, які є а) порушеннями вимог щодо експлуатації ЗВТ та б) які можуть вплинути за результатами вимірювання при проведенні перевірки виявлено не було, принаймні акт про порушення від 11.12.2024 відповідних порушень не містить, що так само підтверджується відзивом відповідача.
Також позивач зазначає, що посилання представника відповідача на те, що даний акт підписаний представниками позивача без заперечень та зауважень, не вважається доказом законності складеного акту та його відповідності нормам Кодексу ГРМ.
Крім того, позивач з посиланням на приписи абзац шостий пункту 6 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачає, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/ або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акту про порушення.
Відтак, на думку позивача, така невідповідність має бути спочатку встановлена при перевірці, і лише потім підтверджена повіркою. У зв'язку з наведеним позивач вказує, що в даному випадку невідповідності у роботі комерційного ВОГ - роботи у позаштатному режимі працівниками відповідача виявлено не було.
Позивач також вказує, що подальше ж обстеження та повірка лічильника, по-перше, відбувалась за відсутності представників позивача та по-друге, транспортування лічильника відбувалось у неконтрольованих позивачем умовах з порушенням вимог транспортування, передбачених паспортом лічильника газу.
Як зазначає позивач, на момент придбання позивачем лічильника газу та проведення перевірки представниками відповідача, в Україні відсутній нормативний документ, який замінив ГОСТ 15150-69, а тому на думку позивача, що ГОСТ 15150-69 може застосовуватися у взаємовідносинах між сторонами в даному випадку, до його заміни іншим стандартом.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 05.05.2025 р. у справі №915/341/25 підготовче засідання відкладено на 03.06.2025 р. об 11:30 з огляду на неявку сторін в підготовче засідання.
13.05.2025 р. від представника відповідача - Іноземцева Є.С. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 7218/25), у яких відповідач, зокрема зазначає, що ГОСТ 15150-69 «Машини, прилади і інші технічні вироби. Виконання для різних кліматичних районів. Категорії, умови експлуатації, зберігання і транспортування в частині дії кліматичних чинників зовнішнього середовища» скасовано наказом ДП "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 14 грудня 2015 року № 187 «Про скасування міждержавних стандартів в Україні, що розроблені до 1992 року». Термін скасування перенесено згідно з наказом від 01.08.2017 № 203. Термін скасування перенесено згідно з наказом від 28.12.2018 № 539 та остаточно дія скасована 01.01.2022 року.
У підготовчому засіданні 03.06.2025 р. представник позивача просив надати додатковий час для уточнення позовних вимог, тому просив продовжити строк підготовчого провадження. Представник відповідача не заперечував щодо продовження строку підготовчого провадження.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 03.06.2025 р. у справі №915/341/25 строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів.
Також у підготовчому засіданні господарського суду 03 червня 2025 року по справі №915/341/25 за участю представників сторін судом було протокольно оголошено перерву до 09 липня 2025 року об 11 год. 40 хв. в порядку ч. 5 ст. 183 ГПК України, про що під розписку повідомлено представників сторін.
У підготовчому засіданні господарського суду 09 липня 2025 року по справі №915/341/25 за участю представників сторін судом було протокольно оголошено перерву до 23 липня 2025 року о 13 год. 00 хв. в порядку ч. 5 ст. 183 ГПК України, про що під розписку повідомлено представників сторін.
22.07.2025 р. від представника позивача - Пищенко А.В. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшло клопотання (вх. № 10813/25), згідно з яким позивач надав для долучення до матеріалів справи копію договору, укладеного з відповідачем у формі заяви-приєднання та наявне в ході укладання договору листування, а також надав пояснення щодо позовних вимог. При цьому в клопотанні заявник повідомив про відсутність можливості забезпечити участь представника в підготовчому засіданні, яке призначено на 23.07.2025 о 13 год. 00 хв., а тому просив суд провести підготовче засідання за відсутності представника позивача.
Також позивачем зазначено, що абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців. Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Крім того, позивач вказує, що зі змісту пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, він не описує виявлення непридатності до застосування внаслідок невідповідності його метрологічних характеристик, тобто дефект лічильника, який міг з часом проявитись і який не пов'язаний з його пошкодженням або позаштатним режимом роботи. Такі дефекти споживач за звичайних умов не може виявити. Для їх запобігання лічильники газу підлягають, зокрема, періодичній повірці.
Як зазначає позивач, з аналізу положень пунктів 4, 8 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем вбачається, що за результатами повірки встановлено непридатність лічильника до застосування лише внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, наслідки, передбачені підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме визначення обсягу переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, не настають.
Відтак, позивач стверджує, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, несправність лічильника не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 23.07.2025 р. у справі №915/341/25 закрито підготовче провадження, та справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні суду на 03.09.2025 р. о 15:30.
03.09.2025 р. від представника позивача - Пищенко А.В. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшло клопотання (вх. № 12634/25), в якому заявник повідомляє суд про неможливість прибути в судове засідання у зв'язку з участю у іншій справі та просить суд здійснити розгляд справи за наявними матеріалами з урахуванням пояснень, поданих позивачем 22.07.2025, а у випадку потреби у наданні суду додаткових пояснень просить суд відкласти розгляд справи.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 03.09.2025 у справі №915/341/25 розгляд справи відкладено на 29 вересня 2025 року о 15:40.
У судовому засіданні господарського суду 29 вересня 2025 року по справі №915/341/25 за участю представників сторін судом було протокольно оголошено перерву до 20 жовтня 2025 року о 15 год. 00 хв. в порядку ч. 2 ст. 216 ГПК України, про що під розписку повідомлено представників.
У судовому засіданні господарського суду 20 жовтня 2025 року по справі №915/341/25 за участю представника позивача судом було протокольно оголошено перерву до 13 листопада 2025 року о 14 год. 30 хв. в порядку ч. 2 ст. 216 ГПК України, про що ухвалою суду від 20.10.2025 в порядку ст. 120 ГПК України повідомлено відповідача.
13.11.2025 від представника позивача - Пищенко А.В. до господарського суду надійшла заява (вх. № 16004/25), в якій заявник просив суд провести судове засідання у справі №915/341/25, призначене на 13.11.2025 о 14:30, без його участі.
13.11.2025 представника відповідача - Іноземцева Є.С. до господарського суду надійшло клопотання (вх. 16005/25), в якому заявник просив суд провести судове засідання, призначене на 13.11.2025, за відсутності представника відповідача.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 13.11.2025 у справі № 915/341/25 повідомлено сторін про те, що розгляд справи по суті відбудеться в судовому засіданні 03 грудня 2025 року о 13:00.
03.12.2025 від представника відповідача - Іноземцева Є.С. до господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшли письмові пояснення щодо судової практики у подібних правовідносинах (вх. №17066/25)
Так, розгляд справи в судовому засіданні 03.12.2025 р. о 13:00 не відбувся у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Миколаєві та Миколаївській області повітряної тривоги, про що господарським судом складено відповідну довідку.
Під час розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, натомість представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.
В судовому засіданні 29.12.2025 судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
Приватне акціонерне товариство «Веселинівський завод сухого знежиреного молока» є споживачем природного газу по об'єкту за адресою: смт. Веселинове, вулиця Будівельників, 30.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Пунктом 17 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Згідно пункту 35 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Положеннями пункту 37 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Як встановлено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про ринок природного газу", оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.
Постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 р. за № 2494, відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон) затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс газорозподільних систем), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункт 4 глави 1 розділу I Кодексу оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно із п. 3 гл. 1 розд. І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 26.12.2022 №1839 "Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України" (надалі - Товариство), з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 29.09.2023 № 1769, Товариству було розширено територію здійснення ліцензованої діяльності з розподілу природного газу, зокрема на Миколаївську область.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" є оператором газорозподільних мереж, який з 01.10.2023 р. здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу, в м. Миколаєві та Миколаївській області (далі - Оператор ГРМ).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" типовий договір розподілу природного газу затверджується регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Типовий договір розподілу природного газу затверджено постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу", відповідно до п. 1.1 якої типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Пунктом 1.2 Постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" визначено, що умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 р. № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).
Відповідно до п. 1.3 постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За положеннями ч. 1, 2 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено терміни, що вживаються у даному кодексі, зокрема, заява-приєднання - складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об'єкта; несанкціоноване підключення газових приладів - самовільне під'єднання споживачем газових приладів чи пристроїв (устаткування) на об'єкті, який обліковується за нормами споживання, або внаслідок під'єднання яких перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку).
У п. 5 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРС визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити:
1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку;
2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача;
3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності);
4) акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що складається з урахуванням вимог цього Кодексу;
5) групу споживання та планові місячні об'єми споживання побутового споживача у розрізі 12 календарних місяців, що визначаються відповідно до вимог цього Кодексу (норма застосовується щодо побутових споживачів з лічильником газу);
6) норми споживання природного газу у розрізі 12 календарних місяців (норма застосовується щодо побутових споживачів без лічильника газу);
7) розрахунок втрат і витрат природного газу (за необхідності щодо споживачів, які не є побутовими).
Так, з матеріалів справи вбачається, що 29.09.2023 між Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Миколаївгаз» та Приватним акціонерним товариством «Веселинівський завод сухого знежиреного молока» було укладено додаткову угоду від 29.09.2023 р. до типового договору розподілу природного газу №094200CEF6СР016 від 01.01.2016 р., відповідно до умов п. 1 якої сторони дійшли згоди розірвати Типовий договір розподілу природного газу №094200CEF6СР016 від 01.01.2016 р. з 01.10.2023 року, а останнім днем надання послуг визначити 30.09.2023 року включно.
В подальшому, Приватне акціонерне товариство «Веселинівський завод сухого знежиреного молока» подав до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства як оператора газорозподільної системи заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.10.2023 р. № МФ/100-094200CEF6СР016, відповідно до якої, ознайомившись із умовами типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 (далі - договір), на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: https://mk.grmu.com,ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності "Южная правда" від 04.10.2023 р., позивач приєднався до умов договору з такими нижченаведеними персоніфікованими даними:
- персональний ЕІС-код як суб'єкта ринку природного газу 56ХО00000СЕF600A.
- назва та опис об'єкта - згідно додатку;
- адреса об'єкта - згідно додатку;
- параметри вузла обліку - згідно додатку;
- інша інформація, передбачена вимогами чинного законодавства - згідно додатку;
- додатки до договору, які додаються до заяви - приєднання: додаток № 4 "Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача".
В додатку № 4 "Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача" містяться такі персоніфіковані дані:
- назва споживача - Приватне акціонерне товариство «Веселинівський завод сухого знежиреного молока»;
- адреса об'єкта (точки комерційного обліку): смт. Веселинове, вул. Будівельників, 30;
- перелік точок комерційного обліку об'єкта споживача (перелік комерційних вузлів обліку) - лічильник/звужуючий пристрій марки Курс-01А №15510, типорозмір G250, коректор/обчислювач (марка, діапазон вимірювання датчика тиску) Вега-1.01 зав. № 06075, величина приєднаної потужності точки комерційного обліку суб'єкту 16,7895;
- встановлення газоспоживного обладнання (ГСО) в точках комерційного обліку суб'єкту - теплогенератор АЕРТОН-500Н АЕРТОН-500КВ-200 (4 од.) з номінальними витратами природного газу на одиницю ГСО м3/год. 54,5 та режимом роботи год./добу 24; парогенератор AVOGARDRO S.R.L (1 од.) з номінальними витратами природного газу на одиницю ГСО м3/год. 612 та режимом роботи год./добу 24; котел опалювальний ДКВР-4/13 (2 од.) з номінальними витратами природного газу на одиницю ГСО м3/год. 298,58 та режимом роботи год./добу 24.
- розмежування: тип газопроводу - розподільчі газопроводи-вводи діаметром 100 мм та 25 мм, довжиною 430 п.м. та 1,07 п.м. відповідно, тиск газу 0,3-0,6 МПа, термін експлуатації 2005;
- обсяг природного газу за добу становить 0,097617 м.куб.
За умовами п. 2.1. типового договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до п. 7.2. типового договору Оператор ГРМ має право, зокрема на:
- безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та цим договором;
- перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Відповідно до підпункту 7 пункту 7.4. розділу 7 типового договору споживач зобов'язується: дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 8.1 розділу 8 типового договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.
Вказаний договір розподілу природного газу є підставою для виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України, і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.12.2024 представниками Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України провели контрольний огляд вузла обліку на об'єкті Веселинівський завод СЗМ за адресою с. Веселинове, вул. Будівельників, 0, про що було складено акт контрольного огляду вузла обліку від 11.12.2024.
Згідно вказаного акту від 11.12.2024, вузол обліку складається з наступних ЗВТ та допоміжного обладнання: лічильник газу - Курс-01G250А, клас точності 1%, межа вимірювань 1,6-400, дата останньої повірки 28.12.2022, заводський №15510; коректор Вега 1.01, клас точності 0,5%, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №06075; перетворювач тиску в комплекті, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №06075; перетворювач температури в комплекті, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №4705.
Відповідно до акту від 11.12.2024 зафіксовано значення вимірювання параметрів вузла обліку (годинна втрата газу, температура газу, тиск газу) та перевірено наявність пломб вузла обліку, та зазначено, що «лічильник газу було розпломбовано, демонтовано та направлено для проведення позачергової повірки за ініціативою оператора ГРМ. На період заміни лічильника газу з 14:00 до 14:25 газопостачання було відсутнє. Встановлено аналогічний лічильник газу Курс-01 G250А1 №9678 повірений 25.11.24 р. з показниками».
В подальшому, 11.12.2024 Миколаївською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» на ВОГ споживача складено протокол щодо направлення ЗТВ на позачергову чи експертну повірку. Відповідно до вказаного протоколу від 11.12.2024, на повірку направлено лічильник газу Курс-01 G250А1 зав. №15510, 2018 року випуску, дата повірки 28.12.2022, який було запаковано та опломбовано пломбою оператора ГРМ з унікальним номером С75427189МкМЕТR. Також, у протоколі зазначено, що за доставку ЗТВ лічильника газу на повірку відповідає Оператор ГРМ, ініціатором проведення позачергової/експертної повірки є Оператор ГРМ. Крім того, у протоколі вказано, що сторона споживача запрошується для проведення позачергової/експертної повірки лічильника, яка буде проводитися за адресою: м. Миколаїв, вул. 7 Слобідська, 70/7 16.12.2024 об 11 год 00 хв.
Крім того, 13.12.2024 представниками Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за участі представника позивача здійснили технічну перевірку вузла обліку, про що було складено Акт технічної перевірки вузла обліку від 13.12.2024, згідно якого вузол обліку складається з наступних ЗВТ та допоміжного обладнання: лічильник газу - Курс-01G250А1, клас точності 1%, межа вимірювань 1,6-400, дата останньої повірки 25.11.24, заводський №9678; коректор Вега 1.01, клас точності 0,5%, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №06075; перетворювач тиску вбудований, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №06075; перетворювач температури вбудований, дата останньої повірки 03.01.2023, заводський №4705.
Разом з цим в акті від 13.12.2024 зазначено такі відомості щодо газоспоживаючого обладнання:
- телплогенератор Аертон 500, у кількості 4 шт., номінальна витрата газу по 500 кВт (55 м.куб/год);
- кот. AVOGARDRO 1Т - 8000, у кількості 1 шт., номінальна витрата газу 612,0 м.куб/год;
- ДКВР -6,5-13 - відключений 56919150;
- ДЕ -ГМ - відключений С21602153.
Відповідно до акту від 13.12.2024 зафіксовано значення вимірювання параметрів вузла обліку (годинна втрата газу, температура газу, тиск газу) та перевірено наявність пломб вузла обліку, та зазначено, що «з'єднання до ВОГ С56277541. Коректор демонтовано на планову повірку. Встановлено аналогічний коректор Вега 101 зав. №06755, повірений 29.11.2024 пок. V роб. 1573, V ст. 0,0».
Також в матеріалах справи наявні копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - коректору об'єму газу зав. №0675, чинне до 03.01.2025 р.; формуляру лічильника газу ультразвуковий «Курс-01» зав. №15510; сертифікату відповідності вимірювальної техніки затвердженому типу щодо лічильника газу ультразвуковий «Курс-01», серії В №008526 №UA-MI/2/5283-2015, чинного до 13.08.2018 р.
16.12.2024 Миколаївською філією ДП «Одесастандартметрологія» було проведено повірку лічильника газу ультразвукового Курс-01, G250, А1 зав. №15510, про що було складено протокол 1/2 повірки лічильника газу №12П(1) від 16.12.2024 та протокол 2/2 повірки лічильника газу №12П(2) від 16.12.2024, за результатом якої було встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 Метрологія. Лічильники газу утльтразвукові. Методика повірки, про що було складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №9/107 від 16.12.2024. Так, у вказаній довідці зазначено у якості підстави для визнання ЗТВ непридатним наступне: «основна відносна похибка при об'ємній витраті Q = 20,78 м.куб/год становить мінус 7,92%, при домустимому значенні ±1%».
Як вбачається з матеріалів справи, 16.12.2024 в лабораторії з повірки промислових лічильників газу, що розташована за адресою м. Миколаїв, вул. 7-а Слобідська, 70/7, слюсарем з КВПТА Вігуровським В.В. (посв. №140001185) за участю представника споживача було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме розділу ХІ, глави 2 п. 3 п.п. 1 - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, про що було складено акт про порушення №01612 від 16.12.2024. Також у зазначеному акті про порушення вказано: «під час проведення позачергової повірки, основна відносна похибка перевищує допустимі значення на деяких витратах». В п. 6 акта про порушення «Інша необхідна інформація та вимоги» зазначено «відвезти лічильник на завод, відремонтувати».
Відповідно до п. 8 акта про порушення комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 09.01.2025 о 14:00 год.
Так, судом з'ясовано, що акт про порушення від 16.12.2024 № 01612 розглянутий на засіданні постійно діючої робочої Комісії відповідача по розгляду актів про порушення юридичними особами-споживачами природного газу, яке відбулось 09.01.2025, про що було складено протокол №1 від 09.01.2025 р.
Згідно з витягом з протоколу від 09.01.2025 р. № 1 засідання постійно діючої робочої Комісії по розгляду Актів про порушення юридичними особами - споживачами природного газу Миколаївської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" задоволено акт про порушення №01612 від 16.12.2024 р. стосовно ТОВ Веселинівський СЗМ, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ. Також Миколаївською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" вирішено здійснити нарахування згідно вимог Кодексу..
31.01.2025 відповідач направив позивачу лист №МФ/104/3-вих-1189-25 віл 31.01.2025, згідно якого, 16.12.2024 представником газорозподільного підприємства під час перевірки було встановлено факт позаштатного режиму роботи ВОГ, про що складено Акт про порушення, який було розглянуто комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ та прийнято рішення задовільнити та провести нарахування згідно вимог п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з чим відповідачем було направлено для оформлення акт-розрахунок №13-01/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його відповідності, акт надання послуг №2405 та рахунок на оплату №2207. Також у вказаному листі відповідач просив позивача сплатити доданий до листа рахунок.
Як вбачається з акту надання послуг №2405 за період з 01.12.2024 по 11.12.2024, Оператор ГРМ розподілив, а споживач прийняв газ (необлікований (донарахований) об'єм природного газу на загальну суму 3903041,31 грн.
Відповідно до наявного в матеріалах справи акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості №13-01/2025 без дати, згідно з яким позивачу розраховано необлікований (донарахований) об'єм природного газу за позаштатний режим роботи ЗВТ, відповідно до вимог п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з початку розрахунку до усунення порушення (за період з 01.12.2024 р. 07:00 год. по 11.12.2024 р. 14:00 год. в кількості 205010,00 м3 на загальну суму 3903041,31 грн., а саме:
Найменування газового обладнання (неопломбованого) згідно з паспортомКількість газового обладнання (неопломбованого) Номінальна потужність м3/год згідно з технічною характеристикоюКількість годин роботи газового неопломбованого обладнання згідно з актомРазом кількість спожитого газу м3Обсяг споживання, переданий на інформаційну платформу Оператора ГТССередньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТСВартість, грн.
З 01.12.2024 07:00 год. по 11.12.2024 р. 14:00 год
теплогенератор «АЕРТОН»454,524753846,0012504,520,27496838197,26
парогенератор AVOGARDRO1612247151164,00 20,274963064844,05
0,00 0,00
205010,0012504,50 3903041,31
Усього: 192505,5 м3(с.у.)
Відповідно до абз. 1 п. 2 гл. 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Згідно з абз. 1 п. 2 гл. 1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
При цьому визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору, що передбачено абз. 1 п. 1 гл 3 розділу ІХ Кодексу ГРС.
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Як свідчать встановлені судом обставини, 11.12.2024 представниками відповідача було проведено обстеження ВОГ на об'єкті позивача, за результатом чого лічильник газу ульразвуковий Курс-01G250А зав. №15510 було відправлено на позачергову повірку, за результатом якої було встановлено непридатність лічильника, та складено акт про порушення №01612 від 16.12.2024 згідно з п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
При цьому, ні в акті контрольного огляду вузла обліку від 11.12.2024 р. ні в протоколі щодо направлення ЗТВ на позачергову чи експертну повірку від 11.12.2024 не було зафіксовано щодо передбачених п. 6 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРС обставин позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, що свідчить про відсутність зауважень представників Оператора ГРМ щодо роботи ЗВТ.
Абзацами 1, 3 п. 2 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
У відповідності до п. 1 гл. 1 розділу ХІ Кодексу ГРС, норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
Згідно з п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до п. 6 гл. 6 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
Згідно з п. 8 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
В подальшому за результатами розгляду вказаного акта про порушення від 16.12.2024 № 01612 Комісія змінила режим нарахування, визначивши необлікований об'єм природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС та складено акт-розрахунок №13-01/2025 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 3903041,31 грн..
Відповідно до п.п. 1 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
У відповідності до п. 11-12 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРС, при складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, не включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами та має бути компенсована споживачем Оператору ГРМ за виключенням обсягів споживання, інформація про величину яких була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення попередньої щодобової алокації відборів. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути оплачена Оператору ГРМ: для споживачів, що не є побутовими - середньоарифметичне значення маржинальної ціни придбання, визначеної Оператором ГТС відповідно до положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС, протягом періоду необлікованого природного газу;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до підпункту 1 цього пункту має бути віднятий об'єм природного газу, фактично нарахований споживачу (інформація про обсяги споживання, яка була передана Оператором ГРМ на інформаційну платформу Оператора ГТС відповідно до положень Кодексу ГТС з метою визначення остаточної алокації щодобових відборів) протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
З аналізу пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вбачається, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 розділу XI Кодексу ГРС, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, встановленою в додатку 20 до цього Кодексу, в якому має зазначатися не тільки вид порушення, а й детально вказуватися який саме, а також обставини і суть такого порушення. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 27.06.2023 у справі № 918/193/22.
Як вбачається з матеріалів справи, встановлення факту наявності порушення приписів Кодексу ГРС відбулося 16.12.2024 під час позачергової повірки лічильника. Так, в акті про порушення від 16.12.2024 №01612 шляхом проставляння відміток у графі "про вид порушення відповідно до Кодексу ГРС" представниками Оператора ГРМ зазначено про встановлення на об'єкті позивача порушень, передбачених п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. Також у вказаному акті вказано: «під час проведення позачергової повірки, основна відносна похибка перевищує допустимі значення на деяких витратах».
При цьому суд зазначає, що акт про порушення не було складено представниками Оператора ГРМ під час проведення контрольного огляду вузла обліку, який відбувся 11.12.2024 р.
Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в п. 8.14-8.20 постанови від 02.12.2020 р. у справі №906/962/18 зазначено наступне: «Положенням підпункту 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що у разі якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації.
Таких підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення "не з вини споживача", оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити.
При цьому, як видно зі змісту пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, він не описує виявлення непридатності до застосування внаслідок невідповідності його метрологічних характеристик, тобто дефект лічильника, який міг з часом проявитись і який не пов'язаний з його пошкодженням або позаштатним режимом роботи. Такі дефекти споживач за звичайних умов не може виявити. Для їх запобігання лічильники газу підлягають зокрема, періодичній повірці.
За визначенням, поданим у пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.
Водночас, в процесі періодичної повірки відповідно до глави 7 розділу Х Кодексу ГРС за відсутності дублюючого ЗВТ та невстановлення Оператором ГРМ на місце демонтованого ЗВТ аналогічного ЗВТ (погодженого зі споживачем для комерційних розрахунків) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є демонтований ЗВТ, розраховується за середньодобовим обсягом споживання за попередні три аналогічних періоди. При цьому Оператору ГРМ забороняється без погодження споживача здійснювати заходи з припинення газопостачання на комерційний ВОГ, до складу якого входив демонтований ЗВТ.
При цьому, пунктом 8 вказаної глави передбачено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.
У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини Оператора ГРМ (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників споживача) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується з урахуванням фактичних даних ЗВТ, по якому пропущений термін повірки
Так, Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з аналізу абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х, пункту 3 глави 2 та пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС дійшла висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС (п. 8.34 постанови ОП КГС ВС від 02.12.2020 у справі №906/962/18.
Так, у даній справі Миколаївською філією ДП «Одесастандартметрологія» за результатом повірки лічильника газу ультразвукового Курс-01, G250, А1 зав. №15510 було встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 «Метрологія. Лічильники газу утльтразвукові. Методика повірки», що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №9/107 від 16.12.2024 р., яка наявна в матеріалах справи.
Виходячи з наведеного, з урахуванням наведених висновків Об'єднаної палати КГС у складі Верховного Суду, здійснення відповідачем донарахування необлікованих об'ємів природного газу внаслідок виявленої несправності лічильника газу, встановленої за результатами позачергової повірки, в даному випадку неможна вважати обґрунтованим.
Разом з цим, судом враховано положення абз. 6 п. 6 гл. 9 розділу Х Кодексу ГРС, відповідно до якого, зокрема якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Так, Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 02.12.2020 у справі №906/962/18 звертає увагу на те, що у цій нормі йдеться загалом про комерційний ВОГ (ЗВТ), а не окремі його складові. Натомість у главі 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, до якого відсилає ця норма, пункт 4 стосується лічильника газу або звужуючого пристрою, а пункт 5 - датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу.
При цьому, за змістом п.п. 2 п. 4 гл. 4 розділу ХІ Кодексу ГРС про виникнення позаштатного режиму роботи лічильника свідчать зафіксовані та зареєстровані у звітах справного обчислювача (коректора) об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностична ситуації.
Так, відповідно до наявного у матеріалах справи акту технічної перевірки вузла обліку від 13.12.2024 р. не вбачається наявність у відповідача будь-яких зауважень щодо правильності роботи коректору Вега 1.01 зав. №06075, який було направлено представниками відповідача на планову повірку.
Також у матеріалах справи відсутні відповідні звіти коректора позивача відповідних повідомлень, пов'язаних з роботою лічильника у позаштатному режимі.
В даному випадку, з огляду на відсутність доказів пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містив зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, виявлена несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Згідно з частинами 1, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частинами 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі N 904/1017/20).
За змістом частин 1, 2 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, враховуючи те, що відповідачем не доведено належними і допустимим доказами наявності факту позаштатного режиму роботи ЗТВ на момент проведення технічної повірки вузла обліку 11.12.2024 р., що стали підставою для направлення лічильника газу на позачергову повірку, у зв'язку з чим суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення комісією відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог кодексу ГРС акту про порушення від 16.12.2024 № 0161, про що прийнято відповідне рішення, оформлене протоколом від 09.01.2025 № 1, та здійснення донарахування позивачу вартості об'єму природного газу в сумі 3903041,31 грн. за період 01.12.2024 - 11.12.2024 рр.
Наразі суд не вбачає необхідності надавати оцінку решті доводів сторін, оскільки така оцінка не впливає на вказані вище висновки суду про недоведення відповідачем допущення позивачем порушень вимог кодексу ГРС, які б наділяли відповідача правом на здійснення донарахувань позивачу спірних обсягів природного газу.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Призначення обґрунтованого рішення полягає у тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії").
Водночас, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії", Серявін проти України").
Отже, зазначені рішення Європейського суду з прав людини застосовуються у цій справі як джерело права.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права суд зазначає.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. За приписами ст.16 цього Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом належним способом. Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, судам необхідно виходити з його ефективності. Це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування (пункт 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, постанова Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №761/17142/15-ц).
Частина 2 ст. 20 Господарського кодексу України, яка діяла станом на момент звернення позивача до суду із заявленим позовом, визначала, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Тобто, за змістом вказаної норми господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих іншими органами, у тому числі, актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язковий характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.
Положеннями ст. 16 Цивільного кодексу України законодавцем встановлено лише орієнтовний перелік способів захисту прав, який не є вичерпним. Відтак, судом може здійснюватися захист прав та інтересів осіб в інші способи, встановлені договором або законом, як це передбачено в абз. 2 ч. 2 ст. 16 ЦК України. У разі порушення права чи інтересу особи, в останньої виникає право на застосування конкретного способу захисту, який залежить від виду порушення та від наявності чи відсутності між сторонами зобов'язальних відносин. Тобто особа, права якої порушено, обирає для себе саме той спосіб захисту, який відповідає характеру порушення її права чи інтересу.
Таким чином, виходячи з аналізу правовідносин у сфері газопостачання та їх законодавчого регулювання, вимога про визнання недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ про задоволення акту про порушення та скасування рішення про здійснення перерахунку (донарахування) необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу є належним способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки вказане рішення комісії про задоволення акту, оформлене протоколом з розгляду акту про порушення, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання у контексті його відносин з газорозподільною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованого (необлікованого) природного газу та створює загрозу припинення газопостачання.
Відтак, встановивши неправомірність прийнятих відповідачем оспорюваних рішень, якими порушуються права позивача, господарський суд вважає відповідно до викладеної в позові вимоги ефективним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку визнання недійсним рішення комісії по розгляду актів про порушення споживачами природнього газу Кодексу газорозподільних систем Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про задоволення акту про порушення від 16.12.2024 № 01612, оформлене протоколом від 09.01.2025, та скасування прийнятого на його підставі рішення Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу, оформлене актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01.12.2024-11.12.2024 на загальну суму 3903041,31 грн.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши норми чинного законодавства в контексті спірних правовідносин, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока".
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, у відповідності зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про визнання недійсним та скасування рішень задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення комісії по розгляду актів про порушення споживачами природнього газу Кодексу газорозподільних систем Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про задоволення акту про порушення від 16.12.2024 № 01612, оформлене протоколом від 09.01.2025, та скасувати прийняте на його підставі рішення Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу, оформлене актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01.12.2024-11.12.2024 на загальну суму 3903041,31 грн.
3. СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Миколаївської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159; e-mail: office.mk@grmu.com.ua; код ЄДРПОУ 45192910) на користь Приватного акціонерного товариства "Веселинівський завод сухого знежиреного молока" (57001, Миколаївська область, смт. Веселинове, вул. Будівельників, 30; e-mail: som@ves.mk.ua; код ЄДРПОУ 00446546) витрати по сплаті судового збору в сумі 4844/чотири тисячі вісімсот сорок чотири/грн. 80 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено та підписано 20.03.2026 року, з урахуванням умов воєнного стану та навантаженості, а також перебуванням судді Ільєвої Л.М. у відпустці у період з 05.01.2026 по 19.01.2026 року.
Суддя Л.М. Ільєва