Рішення від 23.03.2026 по справі 910/355/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.03.2026справа №910/355/26

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження

справу № 910/355/26

за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (вул. Святослава Хороброго, буд. 11а , м. Київ, 03151; ідентифікаційний код 26345736)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Солюшнз Груп» (вул. Сверстюка Євгена, буд. 11, офіс 1205, м. Київ, 02002; ідентифікаційний код 37203896)

про стягнення 185 584,96 грн,

без виклику представників сторін.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий виклад позовних вимог

Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (далі - Служба) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Солюшнз Груп» (далі - Товариства) 185 584,96 грн безпідставно отриманих коштів.

Позовні вимоги мотивовано тим, що:

- 13.10.2023 Службою (замовник) і Товариством (виконавець, підрядник) було укладено договір №17К-23 про закупівлю робіт: з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332, в смт Бородянка Бучанського району Київської області (далі - Договір), за умовами якого виконавець зобов'язується відповідно до проектної документації, умов Договору та вимог законодавства власними силами та/або залученими силами виконати роботи: «Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332 в смт Бородянка Бучанського району Київської області (згідно з кодом ДК 021:2015: 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація; далі - роботи), а замовник - прийняти та оплатити роботи в порядку та на умовах, передбачених Договором за об'єктом робіт, зазначеним у пункті 1.2 Договору;

- за фактично виконані роботи підрядником на об'єкті, що підтверджується підписаними сторонами актами приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2в, довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою №КБ-3, що додаються, замовник сплатив за Договором підряднику за: актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року №6 суму 679 525,54 грн з ПДВ; актом вартості устаткування за листопад 2024 року суму 6 280,27 грн з ПДВ; актом приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2024 року суму 269 216,46 грн з ПДВ; актом приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024 року №4 суму 52 649,06 грн з ПДВ; актом приймання виконаних будівельних робіт за березень 2024 року №4 суму 888 052,10 грн з ПДВ; актом приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2025 року №7 суму 662 776,75 грн з ПДВ;

- субвенція з державного бюджету на фінансування робіт на об'єкті за Договором надана відповідно до Порядку використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.02.2023 №118 (далі - Порядок №118);

- об'єкт було включено до Переліку проектів (об'єктів, заходів), фінансування яких здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії та фінансування здійснювалося на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 №382 «Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації»;

- якщо оплата за виконання робіт з будівництва житла (житлового будинку) у межах договору здійснюється за рахунок державних коштів, то операції підрядника з постачання замовнику будівельно-монтажних робіт з будівництва житла (житлового будинку) підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, і, відповідно, вартість вказаних робіт повинна формуватися без урахування ПДВ;

- Державною аудиторською службою України в ході здійснення аудиту було встановлено, що замовником внаслідок недотримання пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти, безпідставно нараховано суми ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт завищено вартість будівельних робіт, зокрема, і за об'єктом;

- виконання робіт за Договором здійснювалося за рахунок коштів Державного бюджету України, та в силу положень пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України пункти 3.1 договорів в частині включення до ціни податку на додану вартість щодо вартості постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла, суперечать йому;

- включення підрядником в акти приймання виконаних робіт за формою № КБ-2в та №КБ-3 до вартості будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку за державні кошти за Договором податку на додану вартість не відповідає вимогам пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим сплачені кошти у сумі 185 584,96 грн підлягають поверненню замовнику як безпідставно набуті.

2. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Позивач 30.01.2026 подав суду для огляду оригінали документів, копії яких додано до позовної заяви.

Судом оглянуто такі оригінали документів, встановлено відповідність наявних в матеріалах справи копій поданим оригіналам та листом від 09.02.2026 повернуто оригінали позивачу.

Відповідач 09.02.2026 подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи копій платіжних інструкцій від 07.11.2023 №7 і від 29.12.2024 №78 та акта ревізії Державної аудиторської служби України від 28.10.2025 №001700-21/60.

Крім того, 09.02.2026 відповідач подав суду заяву про залишення позову без розгляду, в якій вказав про те, що в прохальній частині позовної заяви Служба просить «Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ СОЛЮШНЗ ГРУП» (код ЄДРПОУ 37203896) на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (код ЄДРПОУ 26345736) безпідставно отримані кошти в сумі 185 584,96 грн (три тисячі сто шістдесят чотири гривень 96 коп.).», тобто сума цифрами та сума прописом відрізняться досить значною різницею; відтак позивач має уточними свої позовні вимоги, оскільки вони не сформовані згідно з вимогами статті 162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), або така позовна заява підлягає поверненню позивачу без розгляду.

Також Товариство зазначає, що не може надати обґрунтований відзив, зважаючи на нечіткість позовних вимог, а тому до моменту прийняття рішення щодо даної заяви та/або вчинення позивачем дій, спрямованих на усунення недоліків, просить продовжити строк на надання відзиву.

Позивач 11.02.2026 подав суду заперечення на заяву відповідача про залишення позову без розгляду, в якій вказав про те, що: у позовній заяві чітко визначено ціну позову - 185 584,96 грн, що підтверджується: розрахунком позовних вимог; обґрунтуванням позову; доданими первинними документами; змістом позовної заяви у сукупності; розбіжність між цифровим та текстовим зазначенням суми у прохальній частині позову є очевидною технічною опискою; Верховний Суд неодноразово наголошував, що формальні неточності у процесуальних документах не можуть бути підставою для обмеження доступу до правосуддя.

Суд зазначає, що з позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що предметом спору є чітко визначена позивачем сума безпідставно отриманих коштів 185 584,96 грн, так дійсно у прохальній частині позовної заяви прописом вказано іншу суму, проте наведене є опискою, як і пояснила Служба, тобто на момент відкриття провадження у справі у суду не було підстав для залишення позовної заяви без руху.

Що стосується заяви відповідача про продовження строку на подання відзиву, то частиною другою статті 119 ГПК України передбачено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Так, ухвалу Господарського суду міста Києва від 20.01.2026 про відкриття провадження у даній справи було отримано Товариством 21.01.2026 (оскільки до електронного кабінету відповідача ухвалу доставлено 20.01.2026 о 22:54 год), тобто відзив на позовну наяву Товариство мало подати суду до 05.02.2026 включно.

В той же час, заяву про продовження строку відповідач подав суду 09.02.2026, тобто з пропуском встановленого строку, а тому така заява задоволенню не підлягає.

Товариство 10.03.2026 подало суду відзив на позовну заяву, в якому вказало, що:

- між сторонами немає спору щодо належного та якісного виконання робіт за Договором, а тому застосування до даного спору положень статті 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) є неправомірним;

- Договір виконується сторонами належно, як замовником, так й виконавцем, на підставі чого замовником здійснено оплату за Договором, яка включає вартість виконаних робіт, яка відповідає договірній ціні; позивачем не оскаржувались ні Договір, ані акти, ані інші документи; будь-яких зауважень або претензій зі сторони Служби щодо виконання Договору не надходило, а тому відповідачем зобов'язання за Договором були виконані в повному обсязі та належним чином;

- згідно з роз'ясненнями Міністерства доходів і зборів від 17.12.2013 №17671/6/99-99-19-04-02-15 застосування податкової пільги щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла залежить від виконання певних умов як то: суб'єкти підприємницької діяльності мають бути визначені як забудовники та виконавці регіональної цільової програми будівництва у паспорті такої програми; земельні ділянки, на яких здійснюються відповідне будівництво, мають бути включені до переліку регіональної цільової програми; будівництво має відповідати вимогам щодо фінансування та технічних умов будівництва, визначеним у спеціальному законодавстві;

- предметом Договору є капітальний ремонт житлового будинку, що становить складову частину житлового будинку; капітальний ремонт не підпадає під визначення «будівництва доступного житла», або «будівництва за державні кошти»; отже, вказані операції оподатковуються за загальною ставкою ПДВ (20%);

- таким чином, у спірних правовідносинах Товариство є виконавцем робіт з виконання капітального ремонту житлового будинку та не є суб'єктом господарювання - платником податку, який має право на застосування пільги, передбаченої пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України.

Разом з тим, відзив на позовну заяву мав бути поданий відповідачем до 05.02.2026 включно. Жодного клопотання стосовно поновлення строку на подання відзиву з зазначенням поважних причин пропуску такого строку Товариство суду не подано, а тому суд залишає відзив без розгляду.

Служба 13.03.2026 подала суду відповідь на відзив, в якій виклав свої заперечення щодо викладених у відзиві доводів Товариства.

ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

13.10.2023 Службою (замовник) і Товариством (виконавець; підрядник) було укладено Договір, за умовами якого:

- виконавець зобов'язується відповідно до проектної документації, умов Договору та вимог законодавства власними силами та/або залученими силами виконати роботи «Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332 в смт Бородянка Бучанського району Київської області (згідно з кодом ДК 021:2015: 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація)» (далі - роботи), а замовник - прийняти та оплатити роботи в порядку і на умовах, передбачених Договором за об'єктом робіт, зазначеним у пункті 1.2 Договору (пункт 1.1);

- об'єкт: багатоквартирний житловий будинок по вул. Центральна, 332, в смт Бородянка Бучанського району Київської області; місце розташування об'єкта: вул. Центральна, 332, в смт Бородянка Бучанського району Київської області; виконавець здійснює виконання робіт в строки, передбачені календарним графіком виконання робіт (додаток №2 до Договору), в повному обсязі, передбаченому проектною документацією та тендерною документацією, до повної готовності об'єкта внаслідок завершення робіт і прийняття його в експлуатацію (пункт 1.2);

- ціна Договору визначається на підставі договірної ціни (додаток №1 до Договору) і становить 4 470 083,72 грн, у тому числі ПДВ - 263 261,66 грн, без нарахування ПДВ на вартість будівельно-монтажних робіт; договірна ціна є додатком до Договору та є невід'ємною його частиною (додаток №1 до Договору); договірна ціна за Договором визначається сторонами як тверда (пункт 3.1 Договору в редакції додаткової угоди від 17.04.2025 №10);

- визначення договірної ціни проводиться відповідно до Настанови №281, проектно-кошторисної документації, тендерної документації, тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та вимог чинного законодавства (пункт 3.2);

- договірна ціна включає податки, збори та інші обов'язкові платежі до бюджетів, передбачені чинним законодавством України (пункт 3.4);

- порядок та строки фінансування за Договором визначаються чинними нормативно-правовими актами України, умовами Договору та узгодженим сторонами протоколом погодження договірної ціни на весь період будівництва, який є невід'ємною частиною Договору (пункт 11.1);

- бюджетні зобов'язання за Договором виникають згідно з планами фінансування, доведеними замовнику від головного/-их розпорядника/-ів бюджетних коштів та інших джерел фінансування в межах бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів [зі змінами] (пункт 11.2);

- бюджетні фінансові зобов'язання за Договором виникають при наявності перерахованих коштів на рахунок замовника від головного/-их розпорядника/-ів та в межах бюджетних асигнувань, встановлених планами використання бюджетних коштів (зі змінами); оплата робіт проводиться у межах одержаних коштів на казначейський рахунок замовника за фактично виконані та прийняті обсяги робіт відповідно до форм №КБ-2в і №КБ-3 та актів приймання-передачі виконаних проектних, науково-проектних, вишукувальних та додаткових робіт; у разі затримки бюджетного фінансування не з вини замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом 5 (п'яти) банківських днів з дати отримання замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок (пункт 11.3);

- замовник має право скоригувати план використання бюджетних коштів протягом поточного року у разі внесення змін в річний план фінансування головним розпорядником коштів в частині уточнення видатків на фінансування робіт, а також із урахуванням наявних у нього коштів згідно з фінансуванням робіт головним розпорядником коштів; сторони вносять зміни шляхом укладання додаткових угод (пункт 11.4);

- роботи виконуються та фінансуються за рахунок бюджетних коштів, передбачених у державному бюджеті та/або інших джерел, не заборонених законодавством (пункт 11.5);

- на об'єкті, що фінансується із залученням коштів відповідного місцевого бюджету на умовах співфінансування, виконавець до початку оформлення актів виконаних робіт на суму коштів відповідного місцевого бюджету зобов'язаний звернутись до замовника та отримати лист-повідомлення про наявність коштів; якщо виконавець не звернувся з таким запитом до замовника, замовник не несе відповідальності за остаточні розрахунки за Договором в повному обсязі в разі ненадходження коштів з відповідного місцевого бюджету (пункт 11.6);

- оплата за роботи відбувається шляхом поточних платежів; проміжні розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3) та/або підписаних актів приймання-передачі обладнання; акти приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3), акти приймання-передачі обладнання підписуються замовником за наявності у нього всіх необхідних виконавчих документів; виконавець надає разом із формами КБ-2в, КБ-3 (у 2-х примірниках) замовнику в паперовому і електронному вигляді (в машинозчитувальному форматі) документи, що підтверджують виконання робіт, всю необхідну виконавчу документацію (сертифікати на застосовані матеріалі, паспорти на конструкції та обладнання, акти на приховані роботи, документи, що підтверджують фактичні витрати на відрядження, та ін.), відомість ресурсів, яка підписана головним бухгалтером або з керівником підприємства та завірена печаткою [за наявності] (пункт 12.1);

- акти приймання виконаних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат приймаються замовником за мірою виконання робіт з урахуванням календарного виконання робіт (пункт 12.1.1);

- оплата робіт здійснюється у межах одержаних коштів на казначейський рахунок замовника шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця упродовж 20 (двадцяти) робочих днів з дати підписання актів приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форми КБ-3) та/або підписаних актів приймання-передачі обладнання; грошові кошти перераховуються в національній валюті України (пункт 12.1.2);

- вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається із урахуванням обсягів виконаних робіт, за усіма складовими вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, підтверджених відповідними документами (пункт 12.2);

- замовник має право здійснювати попередню оплату з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти», в розмірі та на строк визначених в належним чином оформленому рішенні Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, лише щодо робіт, надання яких здійснюється протягом поточного бюджетного періоду (пункт 12.6);

- Договір вважається укладеним і набирає чинності після підписання сторонами та діє до 30.06.2026, а в частині виконання зобов'язань сторін - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором (пункт 19.1 Договору в редакції додаткової угоди від 03.10.2025 №12).

Згідно з додатком №3-23 до Договору сторони погодили, що джерелами фінансування є кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 №823, наказ Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 23.08.2023 №Н-352/07-02/02.2); договірна ціна - 4912,19619 тис. грн (в редакції додаткової угоди від 06.11.2023 №3 до Договору).

Відповідно до додатка №3-24 до Договору (в редакції додаткової угоди від 15.11.2024 №8) сторони погодили, що джерелами фінансування є кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 13.08.2024 №986 [зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.2024 №1140]) - 2744,395 тис. грн; договірна ціна на 2024 рік - 2603,39628 тис. грн

Пунктом 5 додаткової угоди від 31.12.2024 №9 керуючись статтею 48 Бюджетного кодексу України та на підставі пункту 3.2 Договору замовником зменшуються бюджетні зобов'язання щодо оплати обсягів робіт на суму 2 107 672,85 грн, в тому числі ПДВ - 351 278,80 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2024 №986 (зі змінами), відповідно до плану використання бюджетних коштів на 2024 рік за бюджетною програмою КПКВК 3111370.

За додатком №3 до Договору (в редакції додаткової угоди від 17.04.2025 №10) джерелами фінансування є:

- на 2023 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 №823 [зі змінами]); обсяги фінансування - 2 308 799,91 грн;

- на 2024 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 13.08.2024 №986 [зі змінами]); обсяги фінансування - 495 723,43 грн;

- на 2025 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №251); обсяги фінансування - 1 665 560,38 грн.

Відповідно до пункту 1 додаткової угоди від 03.10.2025 №12 керуючись статтею 48 Бюджетного кодексу України та на підставі пункту 11.2 Договору замовником зменшуються бюджетні зобов'язання стосовно оплати обсягів робіт на суму 270 000 грн, в тому числі ПДВ - 45 000 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №251, відповідно до плану використання бюджетних коштів на 2025 рік за бюджетною програмою КПКВК 3111370.

Згідно з додатком №3 до Договору (в редакції додаткової угоди від 17.04.2025 №10) джерелами фінансування є:

- на 2023 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 №823 [зі змінами]); обсяги фінансування - 2 308 799,91 грн;

- на 2024 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 13.08.2024 №986 [зі змінами]); обсяги фінансування - 495 723,43 грн;

- на 2025 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №251); обсяги фінансування - 1 395 560,38 грн;

- на 2026 рік: кошти державного бюджету; обсяги фінансування - 270 000 грн.

Додатковою угодою від 29.10.2025 №13 керуючись статтею 48 Бюджетного кодексу України та на підставі пункту 11.2 Договору замовником збільшуються бюджетні зобов'язання щодо оплати обсягів робіт в межах суми 270 000 грн, в тому числі ПДВ - 45 000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №251 (зі змінами), згідно з планом використання бюджетних коштів на 2025 рік за бюджетною програмою КПКВК 3111370.

Відповідно до додатку №3 до Договору (в редакції додаткової угоди від 29.10.2025 №13) джерелами фінансування є:

- на 2023 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 №823 [зі змінами]); обсяги фінансування - 2 308 799,91 грн;

- на 2024 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 13.08.2024 №986 [зі змінами]); обсяги фінансування - 495 723,43 грн;

- на 2025 рік: кошти державного бюджету (постанова Кабінету Міністрів України від 07.03.2025 №251); обсяги фінансування - 1 665 560,38 грн.

На виконання умов Договору сторонами було підписано такі акти:

- приймання виконаних будівельних робіт від 08.03.2024 №4 (за березень 2024 року) на суму 888 052,10 грн з ПДВ;

- приймання виконаних будівельних робіт від 25.06.2024 №4 (за червень 2024 року) на суму 52 649,06 грн з ПДВ;

- вартості устаткування від 27.11.2024 №б/н (за листопад 2024 року) на суму 6 280,27 грн з ПДВ;

- приймання виконаних будівельних робіт від 22.11.2024 №б/н (за листопад 2024 року) суму на 269 216,46 грн з ПДВ;

приймання виконаних будівельних робіт від 27.12.2024 №6 (за грудень 2024 року) на суму 679 525,54 грн з ПДВ;

- приймання виконаних будівельних робіт від 18.04.2025 №7 (за квітень 2025 року) на суму 662 776,75 грн з ПДВ.

Службою було перераховано Товариству 2 558 500,18 грн, що підтверджується платіжними інструкціями від 07.11.2023 №7 на суму 1 400 000 грн (призначення платежу « 3111370;3210;Поперед.оплата на кап.рем. багатоквар.житл.буд. по вул.Центральна,332 в смт Бородянка;зг.д.17К-23 від 13.10.23;в т.ч.ПДВ-233333,33. (п.823).»), від 29.12.2024 №78 на суму 495 723,43 грн (призначення платежу « 3111370;3210;Зa кап.рем.багатокварт. житл.буд.по вул.Центральна 332 в смт.Бородянка;зг.д.17К-23 від 13.10.23 д.у.8 від 15.11.24;КБ-2в від 27.12.24в т.ч.ПДВ-82620,57.») і від 18.04.2025 №31 на суму 662 776,75 грн (призначення платежу « 3111370;3210;За кап.рем.багатокв.житл.будинку по в.Центральна,332 в смт.Бородянка;зг.д.17К-23 від 13.10.22д.у.10 від 17.04.25КБ-2а від 18.04.25 ;в т.ч.ПДВ-98589,49.»).

Позивач звертався до відповідача з повторною вимогою від 21.11.2025 №2941/09211085/02-07 щодо повернення 3 164,73 грн зайво сплаченого податку на додану вартість.

У відповідь на вказану вимогу Товариство листом від 27.11.2025 вих. №158 з посиланням на норми ЦК України та Податкового кодексу України зазначило про відсутність підстав для задоволення вказаної вимоги Служби.

Листом від 28.11.2025 №001700-14/14676-2025 Державна аудиторська служба України повідомила Службу про таке:

- Державною аудиторською службою України було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2024 по 30.06.2025, за результатами якої складено акт ревізії від 28.10.2025 №001700-21/60, яким встановлено порушення законодавства, що призвели до втрат на суму 17616163,44 грн, з яких усунуто 4535840,87 грн;

- в порушення статті 629 ЦК України, пунктів 3.2 та 3.4 договорів про закупівлю, пункту 6.1 Настанови №281, пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України чотирнадцять підрядників (зокрема, Товариство) за укладеними тридцятьма двома договорами у період з 01.01.2024 по 30.06.2025 зайво включили до актів форми КБ-2в, а Служба оплатила суми податку на додану вартість, нараховані на вартість виконаних робіт (до оподаткування) з капітального ремонту двадцяти трьох житлових будинків на загальну суму 13 674 258,42 грн (КПКВ 3111360 -10 745 350,65 грн, КПКВ 3111370 - 2 928 907,77 грн), що призвело до матеріальної шкоди на вказану суму (з яких усунуто 1 154 226,19 грн), зокрема, за об'єктом капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332 в смт Бородянка Бучанського району Київської області - Капітальний ремонт і реставрація (відповідач, Договір) на суму 3 164,73 грн;

- з метою повного усунення виявлених порушень, запобігання їх виникненню надалі на підставі пункту 1 частини першої статті 8, пункту 7 статті 10, частини другої статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», підпункту 9 пункту 46 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, пунктів 46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, Держаудитслужба вимагала, зокрема, забезпечити відшкодування втрат (збитків) на загальну суму 12 520 032,23 грн, завданих одинадцятьма підрядниками через завищення вартості виконаних робіт по двадцяти дев'яти об'єктах на суму податку на додану вартість, відповідно до норм статей 22, 610 - 625 ЦК України, в порядку, передбаченому статтею 1166 ЦК України або/чи обравши інший спосіб реалізації права на повернення коштів, зокрема, Товариством за об'єктом «Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332 в смт Бородянка Бучанського району Київської області - Капітальний ремонт і реставрація (Договір) на суму 3 164,73 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ І ВИСНОВКИ СУДУ

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають, зокрема, з договору.

Згідно з частиною першою статті 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 ЦК України).

Відповідно до статті 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Частиною першою статті 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно зі статтею 843 ЦК України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами.

Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Відповідно до частин першої - третьої статті 844 ЦК України ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.

Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.

Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором.

Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін.

У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

Частиною першою статті 846 ЦК України передбачено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Згідно з частиною першою статті 877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Відповідно до частини четвертої статті 879 ЦК України передбачено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Судом встановлено та відповідачем не заперечується, що зобов'язання за Договором були виконані сторонами в частині, що підтверджуються наявними в матеріалах справи актами приймання виконаних будівельних робіт та актом вартості устаткування, вартість яких замовником була сплачена у повному обсязі з урахуванням суми ПДВ.

Підпунктом 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що об'єкти житлової нерухомості - це будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки.

Податок на додану вартість - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу (підпункт 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (підпункт «а» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України).

Норми Податкового кодексу України не передбачають можливості для платників податку - постачальників здійснювати вибір щодо застосування чи незастосування звільнення від оподаткування ПДВ, оскільки застосування встановленої діючим законодавством ставки податку або звільнення від його застосування є обов'язком, а не правом платника податку.

За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем (замовником послуг).

Згідно з пунктом 197.15 статті 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з: постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.

Наведені приписи Податкового кодексу України поширюються на діяльність Служби, яка виступає замовником будівництва житла за державні кошти.

Таким чином, виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку по вул. Центральна, 332 в смт Бородянка Бучанського району Київської області (згідно з кодом ДК 021:2015: 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація)» за рахунок коштів Державного бюджету України, яке відбувалося на підставі Договору, не підлягало оподаткуванню податком на додану вартість. Включення до вартості Договору відповідної суми ПДВ є необґрунтованим, оскільки суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до вимог статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

1) повернення виконаного за недійсним правочином;

2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відтак, зобов'язання з повернення безпідставно набутого майна виникає згідно зі статтею 1212 ЦК України за умови набуття або збереження особою майна за рахунок іншої особи, а також відсутності достатньої правової підстави для такого набуття (збереження), зокрема у разі, коли відповідні підстави згодом відпали.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

У випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

За наведених обставин і правових підстав, суд дійшов висновку, що ПДВ у сумі 3 164,73 грн неправомірно включено сторонами до ціни Договору, а тому спірну суму коштів належить повернути Службі. У стягненні решти заявленої до стягнення суми ПДВ (182 420,23 грн) слід відмовити як безпідставно заявленої.

Що ж до посилань відповідача на роз'яснення Міністерства доходів і зборів від 17.12.2013 №17671/6/99-99-19-04-02-15, то вони стосуються питання обкладення ПДВ операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла, тоді як у справі, що розглядається, мова йде про операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва житла за державні кошти.

Подібні висновки викладені у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.01.2026 зі справи №909/753/24.

За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 13, 73, 74, 76 - 79, 86, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 247-252 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (вул. Святослава Хороброго, буд. 11а , м. Київ, 03151; ідентифікаційний код 26345736) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Солюшнз Груп» (вул. Сверстюка Євгена, буд. 11, офіс 1205, м. Київ, 02002; ідентифікаційний код 37203896) про стягнення 185 584,96 грн задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Солюшнз Груп» (вул. Сверстюка Євгена, буд. 11, офіс 1205, м. Київ, 02002; ідентифікаційний код 37203896) на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (вул. Святослава Хороброго, буд. 11а , м. Київ, 03151; ідентифікаційний код 26345736) 3 164 (три тисячі сто шістдесят чотири) грн 73 коп. безпідставно отриманих коштів та 45 (сорок п'ять) грн 40 коп. судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23.03.2026.

Суддя Оксана Марченко