Ухвала від 16.03.2026 по справі 904/6068/25

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

16.03.2026м. ДніпроСправа № 904/6068/25

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Складський Логістичний Центр" (49044, м. Дніпро, вул.П'ятигорських Братів, буд. 2 А; ідентифікаційний номер юридичної особи 45524497)

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, ідентифікаційний номер юридичної особи 44356828)

про визнання банкрутом

Суддя Суховаров А.В.

за участю секретаря судового засідання Піхтіна Д.С.

Представники:

від кредитора: Лаврищев В.В., посв. адв. №5440 від 27.03.2019

від боржника: Федоріщев А.І. - паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Бабушкінським РВДМУУМВС України в Дніпропетровській області 13.01.1998

Биструшкін О.С. - представник боржника

від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: Михайленко О.І., посв. ОН №001908 від 13.09.2024

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Дніпропетровської області перебуває на стадії розпорядження майном справа №904/6068/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, ідентифікаційний номер юридичної особи 44356828).

Повноваження розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" покладені на арбітражного керуючого Толстих А.В. (свідоцтво №735 від 24.04.2013).

29.12.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025), за змістом якого заявник просить суд витребувати у керівника боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, ідентифікаційний номер юридичної особи 44356828) Грінчука Володимира Павловича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Головного управління ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (код ЄДРПОУ 44356828) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 08.07.2021 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 08.07.2021 по теперішній час, а саме:

- установчі документи підприємства (статут, ліцензії (в разі наявності), накази на призначення (звільнення) працівників, штатний розпис та інше);

- баланс, звіт про фінансово-майновий стан в розрізі кожного року;

- банківські виписки по рахункам за перевіряємий період;

- договори, додатки до договорів, специфікації, тощо;

- відомості про об'єкти рухомого та нерухомого майна, земельні ділянки;

- регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів та регістри бухгалтерського обліку операції по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (10, 11, 13, 15, 28, 301, 31, 34, 361, 362, 37, 40, 44, 51, 631, 632, 68, 632, 70, 71, 79, 92, 94 та інших рахунках, задіяних у проведених фінансово-господарських операціях за період, що перевіряється);

- накладні, акти виконаних робіт, наданих послуг, рахунки тощо;

- акти звірок, первинні документи, які підтверджують дебіторську та кредиторську заборгованість.

Ухвалою суду від 29.12.2025 судове засідання для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025) призначено на 22.01.2026; залучено до участі у розгляді клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025) в межах провадження у справі №904/6068/25 - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи 44118658); зобов'язано учасників справи - надати пояснення/заперечення на клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025), які направити відповідним учасникам справи (докази направлення надати суду).

21.01.2026 до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за змістом якого ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд долучити до матеріалів справи копію наказу від 08.12.2025 №7401-п про проведення документальної позапланової перевірки на адресу керівника боржника з доказами надсилання наказу та просить суд відкласти судове засідання до отримання керівником зазначеного вище наказу.

Ухвалою суду від 22.01.2026 судове засідання для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025) відкладено на 05.03.2026.

З огляду на перебування судді Суховарова А.В. у відпустці 05.03.2026, ухвалою суду від 23.02.2026 призначено судове засідання на 16.03.2026 о 11:15год. для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025).

13.03.2026 від ТОВ "Нова Ойл" надійшли заперечення на клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025), за змістом яких боржник заперечує проти вимог податкового органу, вказує, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області не є учасником справи №904/6068/25. Разом з тим, боржник вказує, що ТОВ «Нова Ойл» через електронний кабінет платника податків отримано інформацію про відповідність підприємства критеріям ризиковості платника податку на додану вартість за кодом 20 відповідно до довідника кодів, а саме: наявність у контролюючого органу інформації щодо неможливості проведення документальної виїзної перевірки платника податку у зв'язку з відсутністю платника податку (його посадових осіб або законних/уповноважених представників) за податковою адресою та/або місцем провадження господарської діяльності. У зв'язку з чим ТОВ «Нова Ойл» повідомляє контролюючий орган, що підприємство здійснює свою діяльність за податковою адресою та забезпечить проведення документальної перевірки, призначеної у відповідності до вимог Податкового кодексу України, вказавши відповідну юридичну адресу та контактний номер телефону. Також, боржник вказує, що наказ про проведення документальної позапланової перевірки №7401-п видано 08.12.2025 року, виїзд на податкову адресу здійснено 09.12.2025 року, а також тільки 09.12.2025 року ТОВ «Нова Ойл» направлено лист про надання документів для проведення перевірки, тому наявні підстави стверджувати, що податковим органом не надано доказів вчинення передбачених законодавством дій, щодо завчасного повідомлення боржника про проведення документальної позапланової перевірки контролюючим органом, а також зупинення такої перевірки у разі неможливості її проведення. Крім того, боржник вказує, що надання будь-яких оцінок обставинам даної справи та винесення відповідних рішень щодо ТОВ «Нова Ойл» є передчасним, та має розглядатись лише після розгляду Центральним апеляційним господарським судом апеляційної скарги ТОВ «Нова Ойл» на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2025 у справі №904/6068/24 про відкриття провадження у справі про банкрутство.

16.03.2026 від розпорядника майна ТОВ «Нова Ойл» надійшли заперечення на клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025), за змістом яких розпорядник майна вказує, що копію наказу про проведення перевірки було направлено лише 21.11.2025 року, тобто після визначеної дати початку перевірки, отже контролюючим органом не було дотримано встановленого законом порядку призначення та проведення документальної позапланової перевірки, що свідчить про порушення вимог п.78.4 ст.78 та ст.42 Податкового кодексу України. Розпорядник майна вказує, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області не надано доказів дотримання вимог п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, що свідчить про відсутність правових підстав для початку проведення відповідної перевірки, а будь-яких додаткових доказів, які б свідчили про вжиття податковим органом інших заходів з приводу організації податкової перевірки боржника до матеріалів справи не надано. Також, розпорядник майна вказує, що у зв'язку з тим, що перевірка фактично не була розпочата та контролюючим органом не дотримано вимог Податкового кодексу України щодо порядку її призначення та проведення, обов'язок Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Ойл» щодо надання документів у порядку ст.85 Податкового кодексу України не виник, тому заявлене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області клопотання фактично спрямоване на проведення контролюючим органом податкової перевірки через механізм судового витребування доказів, що не передбачено Податковим кодексом України та не може розглядатись Господарським судом у межах розгляду справи про банкрутство. За викладених обставин, розпорядник майна зазначає, що, з огляду на недотримання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області вимог статей 42, 78, 81 та 85 Податкового кодексу України щодо порядку призначення та проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Ойл», зокрема й відсутність доказів належного вручення наказу про проведення перевірки до початку її проведення, відсутність доказів відмови боржника у наданні документів у порядку, передбаченому податковим законодавством, Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Ойл» вважає заявлене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області клопотання про витребування документів необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні 16.03.2026 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області наполягає на задоволенні вимог, викладених у заяві, представник боржника не заперечує проти проведення перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, господарський суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з наступних підстав.

За змістом поданого клопотання, заявник вказує, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області після надходження відомостей щодо відкриття провадження у справі про банкрутство №904/6068/25 було здійснено заходи з метою проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України - Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл". Так, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ від 08.12.2025 №7401-п про проведення документальної позапланової перевірки з 10.11.2025, тривалістю 5 робочих днів. Заявник вказує, що за результатом виїзду на податкову адресу підприємства - 49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб, у зв'язку з чим складено акт про неможливість проведення перевірки від 09.12.2025 №3364/04-36-07-07-03/44356828. Разом з тим, заявник вказує, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено листи на адресу керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" та арбітражного керуючого №98469/04-36-07-07-07 від 09.12.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки на адресу керівника ТОВ "Нова Ойл". У зв'язку з неможливістю проведення перевірки направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків від 10.12.2025 №56403/5/04-36-07-07-05. Таким чином, контролюючий орган позбавлений права провести позапланову документальну перевірку підприємства-банкрута, адже за результатами призначення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" встановлено відсутність платника податків за податкової адресою, що зафіксовано актом про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адрескою. Заявник вказує, що оскільки проведення перевірки не було розпочато, про що було складено акт про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адресою від 09.12.2025 №3364/04-36-07-07-03/44356828, у податкового органу відсутні підстави її продовжувати або зупиняти, а строк є таким, що не настав. Крім того, ГУ ДПС у Дніпропетровській області посилається на постанову від 30 травня 2023 року у справі №904/5635/19 (904/9817/21), відповідно до якої Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, зробив висновок про те, що вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Кодексом, що відповідає повноваженням податкового органу, визначеним в підпункті 20.1.38 пункту 20.1 статті 20 ПК України. Також, ГУ ДПС у Дніпропетровській області вказує, що відкриття провадження у справі про банкрутство є безумовною підставою для проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п.78.1 ст.78 ПК України. До того ж, ГУ ДПС у Дніпропетровській області вказує, що норми Кодексу України з процедур банкрутства не містять заборони кредитору заявляти конкурсні вимоги до боржника у ліквідаційній процедурі. За викладених обставин, ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд задовольнити клопотання від 29.12.2025 та витребувати у керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" ОСОБА_1 на користь ГУ ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства відповідно до переліку, викладеного у клопотанні.

За змістом матеріалів справи, господарський суд встановив наступне.

ТОВ "Нова Ойл" перебуває у процедурі розпорядженням майном, яка здійснюється відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства.

08.12.2025 контролюючим органом видано наказ №7401-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" тривалістю 5 робочих днів.

За результатом виїзду працівників податкового органу з метою проведення документальної позапланової перевірки встановлено відсутність підприємства та посадових осіб за податковою адресою боржника - 49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, що унеможливило вручення наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області №7401-п від 08.12.2025 та розпочати перевірку, про що було складено акт від 09.12.2025 №3364/04-36-07-07-03/44356828.

09.12.2025 на адресу керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" та арбітражного керуючого направлено запити №98469/04-36-07-07-07 від 09.12.2025, №№98468/04-36-07-07-07 від 09.12.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл", проте ГУ ДПС у Дніпропетровській області не отримано документів на вищевказані запити.

29.12.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025), за змістом якого заявник просить суд витребувати у керівника боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, ідентифікаційний номер юридичної особи 44356828) Грінчука Володимира Павловича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Головного управління ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (код ЄДРПОУ 44356828) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 08.07.2021 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 08.07.2021 по теперішній час, а саме:

- установчі документи підприємства (статут, ліцензії (в разі наявності), накази на призначення (звільнення) працівників, штатний розпис та інше);

- баланс, звіт про фінансово-майновий стан в розрізі кожного року;

- банківські виписки по рахункам за перевіряємий період;

- договори, додатки до договорів, специфікації, тощо;

- відомості про об'єкти рухомого та нерухомого майна, земельні ділянки;

- регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів та регістри бухгалтерського обліку операції по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (10, 11, 13, 15, 28, 301, 31, 34, 361, 362, 37, 40, 44, 51, 631, 632, 68, 632, 70, 71, 79, 92, 94 та інших рахунках, задіяних у проведених фінансово-господарських операціях за період, що перевіряється);

- накладні, акти виконаних робіт, наданих послуг, рахунки тощо;

- акти звірок, первинні документи, які підтверджують дебіторську та кредиторську заборгованість.

Ухвалою суду від 29.12.2025 судове засідання для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025) призначено на 22.01.2026.

21.01.2026, тобто вже після подання клопотання до суду, контролюючий орган надіслав ліквідатору боржника засобами поштового зв'язку копію наказу від 08.12.2025.

Статтею 1 Податкового кодексу України законодавець визначив сферу дії цього кодексу.

Відповідно до п. 1.3. ст.1 ПК України цей кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб, проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (крім особливостей функціонування єдиного рахунку, подання звітності щодо суми нарахованого єдиного внеску), зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Зазначена норма чітко розмежовує сфери регулювання ПК України та КУзПБ, а саме, питання погашення податкових зобов'язань та стягнення податкового боргу з боржника у процедурі банкрутства виведені з під дії ПК України, оскільки контролюючий орган у таких відносинах виступає кредитором у справі про банкрутство і реалізує свої вимоги виключно у порядку, передбаченому КУзПБ, зберігаючи при цьому право на здійснення заходів податкового контролю, у тому числі проведення документальних перевірок, позаяк такий контроль є функцією держави в особі податкового органу, а не механізмом стягнення боргу.

Відповідно до ч. 15 ст. 39 КУзПБ ухвала про відкриття провадження у справі про банкрутство не пізніше 3-х днів з дня її постановлення надсилається до контролюючого органу, визначеного ПК України, задля того щоб податковий орган був офіційно обізнаний про початок процедури банкрутства боржника та мав об'єктивну можливість реалізувати свої повноваження щодо податкового контролю у розумні строки та у межах строків проведення процедур, встановлених КУзПБ.

Разом з тим, аналізуючи п. 1.3 ст. 1 ПК України у системному зв'язку з нормами КУзПБ господарський суд зазначає, що контролюючий орган, як учасник провадження у справі про банкрутство, зобов'язаний діяти добросовісно та у спосіб, що не перешкоджає своєчасному завершенню відповідних процедур, передбачених КУзПБ, а саме процедурі розпорядження майном, санації, ліквідаційної процедури, оскільки зазначені процедури є строковими та спрямованими на якнайшвидше завершення розрахунків з кредиторами та відновленням платоспроможності боржника або припинення юридичної особи. Будь-які дії учасників провадження, що штучно затягують або ускладнюють будь-яку з цих процедур, суперечать меті та принципам КУзПБ.

Таким чином, суд оцінює дії контролюючого органу не лише з точки зору дотримання процедури ПК України, але й з точки зору їх відповідності принципу добросовісності та недопустимості перешкоджання будя-якій з процедур, що випливає зі змісту п. 1.3 ст. 1 ПК України у взаємозв'язку з нормами КУзПБ.

Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Наведена норма є імперативною та встановлює передумову виникнення права на проведення перевірки, а саме вручення копії наказу до початку її проведення. Відсутність належного вручення копії наказу означає, що право на проведення перевірки у контролюючого органу не виникло, а будь-які подальші дії спрямовані на проведення перевірки, вчинені податковим органом без виконання цієї вимоги або з її порушенням, є нікчемними.

Порядок належного вручення документів визначено п. 42.2. ст. 42 ПК України відповідно до якого документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Таким чином, після встановлення факту відсутності боржника за місцезнаходженням, податковою адресою 09.12.2025 контролюючий орган мав два рівнозначні способи належного вручення наказу:

- особисте вручення ліквідатору боржника/керівнику боржника або його представнику;

- направлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Господарський суд зазначає, що жоден із зазначених в п. 42.2. ст. 42 ПК України способів вручення наказу не був реалізований належним чином, оскільки поштове направлення наказу відбулося лише 21.01.2026, тобто через 1,5 місяці після видання наказу та після спливу строку перевірки, визначеного самим наказом.

Наказом від 08.12.2025 визначено тривалість перевірки 5 робочих днів, тобто, за умови належного вручення наказу 08.12.2025, перевірка мала бути завершена не пізніше 15.12.2025.

Суд враховує правову позицію Центрального апеляційного господарського суду, викладену у подібних правовідносинах у справі №904/4387/19, зокрема, стосовно того, що строк проведення перевірки не є таким, що сплив, оскільки вона не була розпочата та бере до уваги те, що відповідно до ст. 78 ПК України право на перевірку виникає лише після належного вручення наказу. Оскільки у зв'язку з відсутністю посадових осіб за місцезнаходженням перевірка не розпочалася, у податкового органу відсутні підстави її зупиняти або продовжувати, а календарний строк, визначений у наказі, за таких обставин вважається таким, що не настав.

Водночас, визнаючи релевантність вищевказаних загальних правових підходів, суд наголошує, що їх застосування не може бути абсолютним і має обмеження, зумовлені принципом належного урядування та п. 1.3 ст. 1 ПК України.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права, а ст. 236 ГПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим, відповідно до п. 49 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів, судді повинні послідовно застосовувати закон. Однак, коли суд вирішує відійти від попередньої практики, на це слід чітко вказувати в рішенні.

У даному випадку визначальним є не сам факт чинності наказу, а добросовісність дій контролюючого органу щодо реалізації права на перевірку.

Суд зазначає, що висновок про те, що строк перевірки є таким, що не настав, не надає контролюючому органу права на необмежене в часі очікування для вручення наказу. У справі, що розглядається, контролюючий орган, встановивши відсутність боржника ще 09.12.2025, виявив бездіяльність протягом 1,5 місяці, не вживаючи заходів щодо поштового надсилання наказу ліквідатору, а вищезазначена правова позиція, на переконання суду, підлягає застосуванню за сукупності таких умов:

(а) контролюючий орган вжив усіх залежних від нього заходів для належного вручення наказу;

(b) вручення наказу відбувається у розумний строк, що дозволяє реально провести перевірку у межах, визначених наказом.

У цій справі жодна з наведених умов не дотримана, оскільки після встановлення відсутності боржника 09.12.2025 контролюючий орган не вжив заходів для поштового направлення наказу у строк, що дозволяв би реально провести перевірку, а наказ направлено поштою лише 21.01.2026, після спливу визначеного ним строку перевірки.

Направлення наказу після спливу визначеного ним строку перевірки об'єктивно унеможливлює її проведення у межах, встановлених наказом, і не може вважатися належним виконанням вимог п.78.4 ст.78 та п. 42.2 ст. 42 ПК України.

Окрім того, контролюючий орган, звертаючись до суду з клопотанням про зобов'язання ліквідатора надати копії документів, фактично намагається замінити процедуру перевірки судовим механізмом витребування документів.

Господарський суд вважає даний підхід таким, що суперечить нормам ПК України. Так, п. 85.1. ст.85 ПК України встановлює заборону витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом, а п.85.2. цієї ж статті ПК України зазначає, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

За викладених обставин, господарський суд зазначає, що обов'язок платника податків (ліквідатора) надати документи виникає виключно після початку перевірки.

Оскільки перевірка не була розпочата у встановленому законом порядку з огляду на невручення наказу до початку перевірки відповідно до п.78.4 ст.78 ПК України, то у ліквідатора не виник обов'язок надавати будь-які документи податковому органу.

Звернення контролюючого органу до суду з клопотанням про примусове надання документів є, по суті, витребуванням документів поза межами перевірки, що прямо заборонено п. 85.1 ст. 85 ПК України.

Викладене є підставою для відмови у задоволенні вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Разом з тим, господарський суд зазначає, що нормами підпункту 20.1.38 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що податковий орган, має право звертатися до суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Податковим кодексом України.

В той же час, згідно пункту 85.5 статті 85 ПК України забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

За викладених обставин, суд вважає за необхідне зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження існування кримінального провадження щодо несплати податків Товариством з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" та звернення до господарського суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів в межах цього кримінального провадження, що виключає наявність підстав для витребування податковим органом оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів.

Щодо заперечень ТОВ "Нова Ойл" про відсутність у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прав на здійснення перевірки, оскільки податковий орган не є учасником справи №904/6068/25, господарський суд зазначає, відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 04.09.2024 у справі №908/2504/22, відкриття провадження у справі про банкрутство є безумовною підставою для проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України. За викладених обставин, господарський суд вважає відсутніми підстави вважати обґрунтованими вищевказані заперечення боржника.

Керуючись статтями 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№56944/25 від 29.12.2025) про зобов'язання витребувати у керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (49087, м.Дніпро, вул. Калинова, буд. 87, ідентифікаційний номер юридичної особи 44356828) Грінчука Володимира Павловича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Головного управління ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Ойл" (код ЄДРПОУ 44356828) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства - відмовити.

Ухвала набирає законної сили 16.03.2026.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 23.03.2026.

Суддя А.В. Суховаров