Рішення від 12.03.2026 по справі 904/4520/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2026м. ДніпроСправа № 904/4520/25

За позовом виконувача обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області (49051, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Осіння, буд.8) в інтересах держави в особі

позивача: Дніпровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп.Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 52-К, код ЄДРПОУ 41170647)

про стягнення 511 461,09 грн безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки

Суддя Дичко В.О.

Секретар судового засідання Пилипенко В.Р.

Представники:

від прокуратури: Рембецький В.Ю. (службове посвідчення № 083215 від 03.11.2025)

від позивача: Сергієнко М.О. (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань)

від відповідача: Деркунський К.Л., адвокат (ордер серії АЕ № 1425568 від 17.09.2025)

СУТЬ СПОРУ:

Виконувач обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» про стягнення безпідставно збережених коштів у сумі 511 461,09 грн за використання земельної ділянки.

Витрати зі сплати судового збору просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позову прокурор указує, що за період з 01.01.2021 до 24.10.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» зберегло в себе 511 461,09 грн за рахунок Дніпровської міської ради внаслідок використання без достатньої правової підстави земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.08.2025 у справі №904/4520/25 задоволено заяву керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області про забезпечення позову. Заборонено Товариству з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» та будь-яким іншим особам, у тому числі суб'єктам державної реєстрації прав (державним реєстраторам, приватним та державним нотаріусам), вчиняти будь-які дії, пов'язані з державною реєстрацією речових прав щодо нерухомого майна, а саме: виробничо-господарської бази загальною площею 791 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1450332912101), що складається з: адмін-побутового корпусу літ. Л-2, підвалу літ. під Л-2, тамбура літ. л, ґанку літ. л1, веранди літ. л2, л3, навісу літ. л4, споруд № 1-6, II, III, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, 52-К, у тому числі шляхом укладення договорів купівлі-продажу, дарування, міни, іпотеки, оренди, поділу об'єкта тощо.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.08.2025 позовну заяву залишено без руху. Прокуратурі запропоновано протягом 5 днів з дня вручення ухвали суду усунути недолік позовної заяви, а саме: надати доказ доплати судового збору в сумі 0,01 гривень.

29 серпня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області надійшла заява, до якої долучена платіжна інструкція № 2607 від 27.08.2025 про доплату судового збору в сумі 0,01 гривень.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 904/4520/25 та призначено підготовче засідання на 23.09.2025 об 11:00 год.

18 вересня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» заперечує проти позову та просить відмовити в його задоволенні.

У підготовчому засіданні 23.09.2025 оголошено перерву до 21.10.2025 о 10:30 год.

30 вересня 2025 року засобами поштового зв'язку до Господарського суду Дніпропетровської області від керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив.

07 жовтня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.10.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, закрито підготовче провадження у справі № 904/4520/25 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 11.11.2025 об 11:00 год.

Судове засідання, що призначено на 11.11.2025 об 11:00 год, не відбулось у зв'язку з непрацездатністю в період з 11:07 год до 11:30 год хмарного сервісу відеоконференцзв'язку «ЄСІТС», який використовується для аудіофіксації судового засідання, що унеможливило фіксацію та проведення судового засідання. Зазначене підтверджується актом Господарського суду Дніпропетровської області, що долучений до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2025 призначено судове засідання у справі № 904/4520/25 на 25.11.2025 о 12:30 год.

У судовому засіданні 25.11.2025 заслухано вступні слова прокурора, представників позивача і відповідача, присутніх у залі суду, оголошено перерву до 16.12.2025 о 10:00год.

08 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» надійшли додаткові пояснення.

15 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від виконувача обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області надійшли пояснення.

16 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Дніпропетровської обласної прокуратури надійшли пояснення.

У судовому засіданні 16.12.2025 за участю прокурора, представників Дніпровської міської ради і відповідача, присутніх у залі суду, досліджено докази у справі та оголошено перерву до 05.02.2026 о 10:30 год.

Судове засідання, що призначено на 05.02.2026 о 10:30 год, не відбулось, оскільки згідно з актом Господарського суду Дніпропетровської області № 11/26, долученим до матеріалів справи № 904/4520/25, 05.02.2026 у період з 09:00 год до 12:25 год та з 16:05 год до 18:00 год була відсутня електроенергія у зв'язку з екстреними та/або плановими відключеннями, що унеможливило проведення судових засідань, підписання документів тощо.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.02.2026 призначено судове засідання у справі № 904/4520/25 на 12.03.2026 о 10:30 год.

У судовому засіданні 12.03.2026 прокурор та представник позивача, присутні в залі суду, підтримали позовну заяву та просили її задовольнити.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», присутній 12.03.2026 у залі суду, заперечував проти позову та просив відмовити в його задоволенні.

Ураховуючи предмет та підстави позовної заяви в даній справі, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, необхідних для вирішення спору по суті та ухвалення обґрунтованого рішення.

У порядку абз. 1 ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 12.03.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Дослідивши подані документи, заслухавши пояснення прокурора, представників Дніпровської міської ради та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Щодо представництва прокурором інтересів держави в суді необхідно вказати таке.

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Прокурор може підтвердити наявність підстав для представництва інтересів держави в суді шляхом надання належного обґрунтування, підтвердженого достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленнями прокурора на адреси відповідних суб'єктів владних повноважень про звернення до суду, запитами, а також іншими документами, що свідчать про наявність підстав для представництва інтересів держави в суді.

Представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється в разі, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому прокурор не зобов'язаний установлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів у суді.

Виконувач обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області, звертаючись із позовом в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради, вказав підставою для звернення прокурора до суду з даною позовною заявою та представництва інтересів держави те, що позивачем, як органом, уповноваженим на здійснення функцій держави у спірних правовідносинах, не вжито заходів щодо усунення порушень у межах своїх повноважень шляхом звернення до суду. Прокурор таку поведінку Дніпровської міської ради розцінив як неналежне здійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави, а тому у прокурора виникли підстави для звернення до суду з метою захисту інтересів держави.

За правовим висновком, викладеним у п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Отже, у справі № 904/4520/25 прокуратура, звертаючись із позовною заявою до суду, дотрималась передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

Предметом доказування в даній справі є обставини фактичного користування земельною ділянкою, сума, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, що залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки), період користування земельною ділянкою комунальної власності без належних правових підстав.

Земельна ділянка площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, 52 К є сформованою з 06.08.2024, що підтверджується відомостями NKS 1.14.10.11.11.2025 щодо земельної ділянки (т.2, а.с. 29-30, 37-38).

Згідно з інформаційною довідкою № 437461685 від 30.07.2025 (т. 1, а.с. 85) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» з 22.12.2017 зареєстровано право власності на виробничо-господарську базу загальною площею 791кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1450332912101), що має такі складові частини: адмін-побутовий корпус літ. Л-2, підвал літ. під Л-2, тамбур літ. л, ґанок літ. л1, веранда літ. л2, л3, навіс літ. л4, споруди № 1-6, ІІ, ІІІ.

До матеріалів справи долучено копію акта обстеження земельної ділянки № 23/08/24-ЗС/1 від 23.08.2024 (з додатками, т. 1, а.с. 32-35), складеного Інспекцією з державного контролю за використанням та охороною земель Дніпровської міської ради. Відповідно до вказаного акта доступ до земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 по вул. Березинська, буд. 52-К у м. Дніпро обмежений.

Територія земельної ділянки з південної, західної сторін та зі сторони вул.Нижньодніпровська огороджена залізобетонною та металевою огорожами. Зі сторони вулиці Нижньодніпровська облаштовано в'їзд зі шлагбаумом, пунктом охорони та відеоспостереженням. Територія має асфальтове та щебеневе покриття, охороняється.

Земельна ділянка землекористувача відмежована автомобільними шинами від території земельної ділянки землекористувачів гр. ОСОБА_2. та гр. ОСОБА_1 з кадастровим номером 1210100000:04:244:0090. На земельній ділянці ліворуч від в'їзду розташована двоповерхова будівля з дахом з помаранчевої металочерепиці; позаду будинку розташований навіс під яким можна припаркувати три легкових автомобілі; сторожка охорони та господарська споруда. За вищевказаною будівлею знаходиться територія без об'єктів нерухомого майна, яка використовується як стоянка для автомобілів.

На момент здійснення обстеження на території земельної ділянки знаходилось 7 довгомірних великовагових вантажних автомобілів та здійснювалась господарська діяльність. Площа земельної ділянки орієнтовно становить 0,3488 га.

Згідно з відомостями NKS 1.14.10.11.11.2025 щодо земельної ділянки (т. 2, а.с. 29-30, 37-38) категорія земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за місцезнаходженням: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, 52 К - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.

Відповідно до пункту 1 рішення Дніпровської міської ради від 20.03.2024 № 157/48 «Про надання ТОВ «Авто Хаус Дніпро», код ЄДРПОУ 41170647, дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Березинській, 52 К (Індустріальний район) по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази» (т. 1, а.с. 44, далі - Рішення від 20.03.2024), розглянувши клопотання ТОВ «Авто Хаус Дніпро» від 08.01.2024 вх. № 36/14, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, орієнтовною площею 0,4000 га, з метою забезпечення оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази, надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», код ЄДРПОУ 41170647, дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Березинській, 52 К по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази.

Згідно з підпунктом 3.1 пункту 3 Рішення від 20.03.2024 установлено, що площа та конфігурація земельної ділянки визначаються під час складання проєкту землеустрою щодо її відведення.

Відповідно до пункту 1 рішення Дніпровської міської ради від 25.09.2024 № 71/55 «Про передачу земельної ділянки по вул. Березинській, 52 К (Індустріальний район) в оренду ТОВ«Авто Хаус Дніпро», код ЄДРПОУ 41170647, по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази» (т. 1, а.с. 45-47, далі - Рішення від 25.09.2024) вирішено зареєструвати право комунальної власності на земельну ділянку, площею 0,3488 га (кадастровий номер 1210100000:04:244:0102), по вул. Березинській, 52 К за Дніпровською міською територіальною громадою, в особі Дніпровської міської ради.

Згідно з пунктом 2 Рішення від 25.09.2024 затверджено проєкт землеустрою, розроблений ФОП Пітьком С.М., щодо відведення земельної ділянки площею 0,3488 га (кадастровий номер 1210100000:04:244:0102), по вул. Березинській, 52 К.

Відповідно до пункту 3 Рішення від 25.09.2024 затверджено умови передачі земельної ділянки, визначені під час погодження проєкту землеустрою щодо її відведення, і передано Товариству з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», код ЄДРПОУ 41170647, земельну ділянку, площею 0,3488 га (кадастровий номер 1210100000:04:244:0102), по вул. Березинській,52К в оренду строком на десять років по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази, код класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком).

Згідно з пунктом 4 Рішення від 25.09.2024 віднесено земельну ділянку (п. 3 цього рішення) за основним цільовим призначенням до категорії «Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення».

08 листопада 2024 року між Дніпровською міською радою (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» (далі - орендар) укладено посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Пустовим С.В. договір оренди землі (т. 1, а.с. 48-52, далі - Договір).

Відповідно до пункту 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази, яка розташована по вул. Березинській, 52 К (Індустріальний район), цільове призначення земельної ділянки (код класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком), з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102.

Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 Договору підставою для укладання цього договору оренди землі є рішення міської ради від 25.09.2024 № 71/55.

Відповідно до пункту 2 Договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,3488 га.

Категорія землі згідно зі ст. 19 Земельного кодексу України: землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Цільове призначення земельної ділянки (код класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок): 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком).

Функціональне використання (вид використання): по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази.

Кадастровий номер земельної ділянки: 1210100000:04:244:0102.

Відповідно до пункту 3 Договору на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: двоповерхова капітальна будівля, а також інші об'єкти інфраструктури: по земельній ділянці проходять лінія електромережі та газопровід; розташовані залізобетонні опори електромережі та освітлення, металеві флагштоки; існують вигрібна яма та зелені насадження; доступ до земельної ділянки частково обмежений, частина земельної ділянки огороджена залізобетонною та металевою огорожами.

Згідно з пунктом 8 Договору Договір укладено на десять років.

Відповідно до пункту 15 Договору земельна ділянка передається в оренду: по фактичному розміщенню виробничо-господарської бази.

Згідно з пунктом 16 Договору цільове призначення земельної ділянки (код класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок): 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком).

Відповідно до пункту 39 Договору цей Договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Згідно з пунктом 40 Договору право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Відповідно до пункту 41 Договору земельна ділянка за цим Договором вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.

Згідно з інформаційною довідкою № 437461488 від 30.07.2025 (т. 1, а.с. 43) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» 08.11.2024 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 (номер запису про інше речове право: 57480571).

З огляду на приписи статей 12, 80, 83 Земельного кодексу України, земельна ділянка площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 перебуває у власності територіальної громади м. Дніпро в особі Дніпровської міської ради.

Крім того, за правовим висновком, викладеним у постанові судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, принцип розмежування земель державної і комунальної власності відображено у положеннях Земельного кодексу України, який, зокрема, полягає у визнанні пріоритету належності земель у межах населеного пункту відповідній територіальній громаді. Тобто всі землі у межах населеного пункту вважаються такими, що із 01.01.2002 перебувають у комунальній власності, крім земель, належність яких державі або приватним власникам зафіксована у Земельному кодексі України.

За загальним правилом, правом власності на земельну ділянку, розташовану в межах відповідного населеного пункту, орган місцевого самоврядування наділений в силу закону, зокрема з уведенням 01.01.2002 у дію нового Земельного кодексу України. При цьому відсутність державної реєстрації речового права на земельну ділянку після 01.01.2013 не впливає на наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку.

Крім цього, нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування у відповідності до положень статті 791 Земельного кодексу України не є підставою для звільнення набувача права власності на будівлю або споруду від обов'язку сплачувати за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований такий об'єкт нерухомості.

Відповідач, набувши право власності на об'єкт нерухомості, розташований на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином у встановленому законодавством порядку не оформив речове право на земельну ділянку площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102.

Ураховуючи вищевикладене, прокурор зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» в період з 01.01.2021 до 24.10.2024 не сплачувало за використання земельної ділянки по вул. Березинська, 52 К у м. Дніпро плату за землю в установленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберегло за рахунок Дніпровської міської ради, як власника земельної ділянки, грошові кошти в розмірі орендної плати за землю в сумі 511 461,09 грн, що стало причиною виникнення спору та звернення з позовом до господарського суду.

Відповідач не погоджується з доводами прокуратури, наведеними в позовній заяві, просить відмовити в її задоволенні.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» звертає увагу, що право власності Дніпровської міської ради на земельну ділянку площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 зареєстровано 08.11.2024 згідно з інформацією № 437461488 від 30.07.2025 (т. 1, а.с. 43) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна. Тому відповідач вважає, що вказана земельна ділянка є об'єктом цивільних прав з 08.11.2024, а вимога щодо стягнення безпідставно збережених коштів заявлена за період з 01.01.2021 до 24.10.2024, тобто за період до реєстрації права власності Дніпровської міської ради на зазначену земельну ділянку.

Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» вважає, що використання прокуратурою та позивачем ставки 3% при розрахунку розміру орендної плати з посиланням на рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2027 № 13/27 не відповідає фактичним обставинам.

Так, рішенням Дніпровської міської ради від 21.02.2018 р. № 8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1, а.с. 135-142) внесено зміни до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27, а саме: викладено додаток 1 у новій редакції. Згідно з указаним додатком 1 (у новій редакції) розмір орендної плати для земельних ділянок з кодом 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» встановлений на рівні 2,3%.

Рішенням Дніпровської міської ради від 13.07.2022 № 3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1, а.с. 143-149) внесено зміни до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 у частині додатка 1 (ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю). Рішення набрало чинності з 01.01.2023, діє протягом воєнного стану та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України. На підставі змін до додатка 1 розмір орендної плати для земельних ділянок з кодом 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» встановлений на рівні 1,3%.

Зазначений розмір відповідає розміру орендної плати, встановленої для відповідача згідно з укладеним 08.11.2024 договором оренди землі (т. 1, а.с. 48-52). У пункті 14.1 договору оренди землі від 08.11.2024 передбачено, що розрахунок орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошову оцінку якої проведено, який є невід'ємною частиною цього договору оренди землі, діє тимчасово відповідно до рішення міської ради від 13.07.2022 № 3/24 (зі змінами). Після закінчення цього терміну орендарю необхідно звернутися до Дніпровської міської ради для підписання актуального розрахунку орендної плати за земельну ділянку комунальної власності відповідно до рішення міської ради від 20.03.2024 № 5/48.

Крім того, на думку Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», під час розрахунку безпідставно збережених коштів не взято до уваги, що у 2024 році відповідач сплатив земельний податок у сумі 19 001,15 грн (т. 1, а.с. 157-173), який не враховано під час здійсненого розрахунку.

Прокуратура зауважує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» володіє нерухомим майном, яке знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102, при цьому оформило речове право щодо вказаної земельної ділянки лише 08.11.2024 року. Оскільки до зазначеної дати відповідач не сплачував за користування земельною ділянкою плату за землю в установленому законом розмірі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» збільшило свої доходи за рахунок позивача.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;

за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та її реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Згідно з ч.ч. 6-7 ст. 791 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально.

Земельні ділянки можуть бути об'єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки, об'єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Необхідність установлення сформованості земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, визначення її меж, кадастрового номера, внесення інформації про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру залежить від конкретних обставин справи.

Відповідно до ст. 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

Згідно зі ст. 204 Земельного кодексу України ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру:

на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 791 Земельного кодексу України, при їх формуванні;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель;

на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

На підставі ст. 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку:

а) кадастровий номер;

б) площа;

в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця);

г) склад угідь;

ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель);

д) нормативна грошова оцінка;

е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки;

є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;

ж) кадастровий план земельної ділянки;

з) дата державної реєстрації земельної ділянки;

и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей;

і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

ї) дані про бонітування ґрунтів;

й) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів.

Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.

До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї.

Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр» на кадастровому плані земельної ділянки відображаються:

площа земельної ділянки;

зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності);

координати поворотних точок земельної ділянки;

лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки;

кадастровий номер земельної ділянки;

кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності);

межі земельних угідь;

межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту;

контури об'єктів нерухомого майна, меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж та точки водовиділу, розташовані на земельній ділянці;

межі частин земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація;

відомості про перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, прибережних захисних смуг і пляжних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель (за наявності) та меж земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

відомості про встановлені межові знаки (у разі формування земельної ділянки).

Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід'ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.

Кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі.

Порядок складання та затвердження вимог до оформлення кадастрових планів земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок), відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.

На підставі п. 24 Порядку до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки:

1) кадастровий номер згідно з пунктом 30 цього Порядку;

2) місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності);

3) опис меж із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності;

4) площа;

5) міри ліній по периметру;

6) координати поворотних точок меж;

7) дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі із зазначенням пунктів прив'язки;

8) дані про якісний стан земель та бонітування ґрунтів згідно з підпунктами 7 і 9 пункту 22 цього Порядку;

9) відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка, згідно з пунктами 21-23 цього Порядку;

10) цільове призначення (категорія земель, вид цільового призначення земельної ділянки в межах певної категорії земель):

категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку;

цільове призначення згідно з додатками 58, 59, 60;

101) код (номер) масиву земель сільськогосподарського призначення згідно з підпунктом 61 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

102) код (номер) території, на якій розташовані земельні ділянки, необхідні для розміщення об'єктів, щодо яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності згідно з підпунктом 62 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

103) код (номер) функціональної зони згідно з підпунктом 63 пункту 22 цього Порядку, до складу якого входить земельна ділянка;

11) склад угідь згідно з підпунктом 7 пункту 22 цього Порядку із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, їх облікових номерів, визначених відповідно до пункту 302 цього Порядку, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

12) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки згідно з пунктом 23 цього Порядку;

121) обліковий номер меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, до території обслуговування якої включена земельна ділянка;

13) відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди:

координати поворотних точок меж;

міри ліній по периметру;

площа;

вид земельного сервітуту згідно із статтею 99 Земельного кодексу України та його зміст;

інформація про документи, на підставі яких встановлено сервітут чи право суборенди (назва, дата та номер рішення про затвердження технічної документації із землеустрою згідно із статтею 551 Закону України «Про землеустрій», найменування органу (особи), що його прийняв), електронні копії таких документів;

відомості про зареєстровані права сервітуту та суборенди відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

обліковий номер частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди, визначений згідно з пунктом 301 цього Порядку;

14) нормативна грошова оцінка:

значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;

дата проведення нормативної грошової оцінки земель;

141) відомості про частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація:

координати поворотних точок меж;

міри ліній по периметру;

площа;

обліковий номер частини земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація, визначений згідно з пунктом 303 цього Порядку;

назва, код (номер) меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію частини земельної ділянки, визначений згідно з пунктом 28 цього Порядку;

142) відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, складової частини меліоративної мережі, які забезпечують гідротехнічну меліорацію частини відповідної земельної ділянки, визначений згідно з підпунктом 1 пункту 231 цього Порядку;

15) інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку:

назва та дата розроблення документації із землеустрою, відомості про її розробників;

назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, найменування органу, що його прийняв, електронні копії відповідних документів;

інформація про документи, на підставі яких встановлено нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці, до складу якої входить земельна ділянка, згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку;

16) інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

17) відомості про контури, координати поворотних точок, назви, адреси будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікатори об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру також на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва;

18) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з підпунктом 10 пункту 22 цього Порядку.

Відповідно до абз. 3 п. 50 Порядку дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки.

На підставі п. 64 Порядку невід'ємною складовою частиною Поземельної книги є кадастровий план земельної ділянки - картографічний документ, який створюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 11 під час:

1) формування земельної ділянки;

2) надання відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 183 Земельного кодексу України основним із завдань землеустрою є встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій з особливим природоохоронним, рекреаційним і заповідним режимами, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно з п.п. «д», «е» ч. 1 ст. 184 Земельного кодексу України землеустрій передбачає:

- складання проектів відведення земельних ділянок;

- встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок.

Відповідно до абз. 10 ст. 1 Закону України «Про землеустрій» план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.

Згідно з п. «в» ст. 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій» землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі:

а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;

б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою;

в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;

г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);

ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;

д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель;

е) розроблення комплексного плану території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» види документації із землеустрою:

а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць;

а1) проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад;

б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць;

б1) містобудівна документація, яка одночасно є документацією із землеустрою (комплексні плани просторового розвитку територій територіальних громад, генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій);

в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів;

г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб;

е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;

ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

з) робочі проекти землеустрою;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;

й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок;

к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель;

л) технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів;

м) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини.

На підставі ч.ч. 1-3 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає:

а) пояснювальну записку;

б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

в) розрахунок розміру втрат лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

д) кадастровий план земельної ділянки.

Згідно зі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

У разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;

б) пояснювальну записку;

в) матеріали топографо-геодезичних робіт;

г) кадастровий план земельної ділянки;

ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

д) відомості про встановлені межові знаки.

Згідно зі ст. 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Кадастрова зйомка включає:

а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки;

б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;

в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;

г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі;

ґ) виготовлення кадастрового плану.

Відповідно до п. 2.1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.02.2014 № 65, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2014 за № 395/25172, виконавець топографо-геодезичних і картографічних робіт повинен мати на праві власності чи інших законних підставах такі засоби обчислювальної та інформаційної техніки, технічні засоби, необхідні для виконання топографо-геодезичних і картографічних робіт:

супутникові геодезичні ГНСС-приймачі, високоточні і точні електронні тахеометри, теодоліти та нівеліри, гравіметри, комп'ютери та відповідне ліцензоване програмне забезпечення для виконання робіт зі створення Державної геодезичної мережі, геодезичних мереж згущення, геодезичних мереж спеціального призначення, інженерно-геодезичних вишукувань;

цифрові аерокамери, аерофотоапарати, прилади для обробки аерофільмів та друку фотографій, сканери високої роздільної здатності, аналітичні та цифрові фотограмметричні прилади, точні та технічної точності тахеометри (електронні), теодоліти та нівеліри, комп'ютери та відповідне ліцензоване програмне забезпечення для виконання аерофототопографічних робіт, топографічних зйомок, кадастрових зйомок, топографічних робіт для забезпечення основи різних кадастрів;

сканери високої роздільної здатності, обладнання для підготовки карт до видання, комп'ютери та спеціалізоване ліцензоване програмне забезпечення (геоінформаційні системи, система управління банком даних тощо) для виконання робіт зі створення (укладання, поновлення, підготовка до видання) карт (планів) у графічному, цифровому та електронному видах, робіт зі створення та ведення геоінформаційних систем, баз та банків даних.

Зважаючи на вищевикладені норми законодавства, визначення меж земельної ділянки необхідне для визначення площі земельної ділянки, що впливає на правильність визначення розміру безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки.

Як указано в п. 4.7 постанови Верховного Суду від 11.06.2024 у справі №904/2143/23, Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно насамперед з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Суд установив, що Лівобережна окружна прокуратура міста Дніпра Дніпропетровської області та Дніпровська міська рада не довели належними та допустимими доказами (проєкт землеустрою або технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), кадастрова зйомка, відомості щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі) площу та цільове призначення земельної ділянки, на якій розташована виробничо-господарська база відповідача за адресою: м. Дніпро, вул.Березинська, 52-К, що позбавляє суд можливості перевірити правильність здійсненого нарахування безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки площею 0,3488га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за період з 01.01.2021 до 05.08.2024, оскільки за відомостями NKS 1.14.10.11.11.2025 щодо земельної ділянки (т. 2, а.с. 29-30, 37-38) зазначена земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі 06.08.2024 року.

З огляду на це, відсутні правові підстави для задоволення позову виконувача обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» в частині стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за період з 01.01.2021 до 05.08.2024 року.

Верховний Суд, розглядаючи спори в подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що предметом регулювання глави 83 «Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави» Цивільного кодексу України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

На підставі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Верховний Суд, розглядаючи спори в подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на жилий будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику.

Водночас Велика Палата Верховного Суду в п. 38 постанови від 22.06.2021 у справі №200/606/18 звернула увагу, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Таким чином, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Ураховуючи вищевикладене, власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.

Аналогічну правову позицію викладено в п. 66 постанови Верховного Суду від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.

Отже, положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Таким чином, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі грошові кошти власникові земельної ділянки на підставі положень ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Подібний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 у справі № 902/794/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 17.03.2020 у справі №922/2413/19, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, від 21.05.2019 у справі № 924/552/18.

Як установлено матеріалами справи № 904/4520/25 (відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно), за Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» з 22.12.2017 на праві власності зареєстрована виробничо-господарська база загальною площею 791кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1450332912101), що має такі складові частини: адмін-побутовий корпус літ. Л-2, підвал літ. під Л-2, тамбур літ. л, ґанок літ. л1, веранда літ. л2, л3, навіс літ. л4, споруди № 1-6, ІІ, ІІІ.

При цьому в період часу з 06.08.2024 (дата державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі) до 24.10.2024 між Дніпровською міською радою та відповідачем не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102.

Установлені обставини свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», як власник виробничо-господарської бази, в указаний період часу використовувало зазначену земельну ділянку, на якій розташоване вказане нерухоме майно, за відсутності оформленого на підставі вимог чинного законодавства права користування земельною ділянкою, не сплачуючи за використання неї грошові кошти.

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив таку правову позицію: у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 Цивільного кодексу України (п. 7.10 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, п. 27 постанови Верховного Суду від 09.02.2022 у справі №910/8770/19).

Відповідач не є власником та постійним користувачем земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а її розмір визначається на підставі рішень органів місцевого самоврядування (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14, абз. 1 п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України).

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», не сплачуючи в період з 06.08.2024 до 24.10.2024 плату за використання земельної ділянки площею 0,3488 га, фактично збільшило свої доходи, а позивач втратив належні йому грошові кошти.

Таким чином, Дніпровська міська рада, як власник сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, унаслідок використання відповідачем такої земельної ділянки без оформлення договору оренди, має право на компенсацію вартості неотриманої орендної плати в порядку ст. 1212 Цивільного кодексу України.

За витягом № НВ-9946917642024 від 27.08.2024 (т. 1, а.с. 37) із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 становить 6 739 270,19 гривень.

Відповідно до п.п. 1, 2 рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 № 3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (т. 1, а.с.143-149) внесено зміни до рішення міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (зі змінами) в частині додатка 1 (ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю) згідно з додатком.

Установлено, що це рішення набуває чинності з 01.01.2023 та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зі змінами, затвердженими Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та 12місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України.

На підставі додатка «Зміни до ставок земельного податку та розміру орендної плати за землю» до рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 № 3/24 викладено в новій редакції частину таблиці, зокрема, коду цільового призначення земельної ділянки 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості відповідає річний розмір ставки орендної плати 1,3% від нормативної грошової оцінки земель м. Дніпро (рядок 11.02).

Отже, сума коштів за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 за використання без достатньої правової підстави земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:244:0003 становить 19 149,84 грн (6 739 270,19 грн x 1,3% x 80 днів : 366 днів).

Згідно з платіжною інструкцією № 340 від 25.09.2024 (т. 1, а.с. 170) Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» сплатило на користь позивача 2 676,42 грн, призначення платежу: земельний податок за серпень м-ць 2024 р., код платежу 18010500. З огляду на це, за період з 06.08.2024 до 31.08.2024 відповідач сплатив земельний податок у сумі 2 244,74 грн (2 676,42 грн : 31 день x 26 днів).

Відповідно до уточнюючої податкової декларації від 25.11.2024 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024рік (т. 1, а.с. 160-162), поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро», відповідач за використання земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 задекларував у вересні 2024 року - 2 676,42 грн, у жовтні 2024 року - 2 676,42 гривень. Ураховуючи вищевикладене, за період з 01.10.2024 до 24.10.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» задекларувало земельний податок у сумі 2 072,07 грн (2 676,42 грн : 31 день x 24 дні).

На підставі листа Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 16428/5/04-36-04-05-11 від 07.04.2025 (т. 1, а.с. 86-87), згідно даних інформаційно-комунікаційних систем контролюючого органу задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» податкові зобов'язання з орендної плати за землю та земельного податку з юридичних осіб за земельну ділянку площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 сплачені в повному обсязі, податковий борг станом на 01.01.2025 та 01.04.2025 не облікований.

Таким чином, відповідач за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 сплатив 6 993,23 грн (2 244,74грн + 2 676,42 грн + 2 072,07 гривень).

З огляду на це, за розрахунком суду, за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 загальна сума безпідставно збережених коштів, яка підлягає сплаті Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» за використання без достатньої правової підстави земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 становить 12 156,61 грн (19 149,84 грн - 6 993,23 гривень).

04 листопада 2024 року Дніпровська міська рада звернулась до відповідача із вимогою від 04.11.2024 № 1/5-324 (т. 1, а.с. 27-28) щодо сплати коштів, які зберіг у себе землекористувач земельної ділянки за рахунок власника цієї ділянки внаслідок користування землею без достатньої правової підстави. Зазначена вимога направлялась засобами поштового зв'язку на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро». Відповідь на вказану вимогу не надходила.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 73, ч.ч. 1, 3 ст. 74, ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст.ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Отже, обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену у процесуальному законодавстві міру належної поведінки особи, яка бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає у правовідносинах, у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, що мають значення для справи.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідач не надав до суду докази на спростування нарахувань за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 та не надав докази сплати 12 156,61 грн збережених у зв'язку з використанням без достатньої правової підстави земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102.

Ураховуючи встановлені судом обставини, позов виконувача обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» про стягнення безпідставно збережених коштів у сумі 511 461,09 грн за використання земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за період з 01.01.2021 до 24.10.2024 підлягає частковому задоволенню в сумі 12 156,61 грн за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в сумі 145,88 грн покладаються на відповідача, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву виконувача обов'язків керівника Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області (49051, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Осіння, буд.8) в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 52-К, код ЄДРПОУ 41170647) про стягнення 511 461,09 грн безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки - задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 52-К, код ЄДРПОУ 41170647) на користь Дніпровської міської ради (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 75, код ЄДРПОУ 26510514) безпідставно збережені кошти в сумі 12 156,61грн (дванадцять тисяч сто п'ятдесят шість гривень 61 копійка) за використання земельної ділянки площею 0,3488 га з кадастровим номером 1210100000:04:244:0102 за період з 06.08.2024 до 24.10.2024 року.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Хаус Дніпро» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Березинська, буд. 52-К, код ЄДРПОУ 41170647) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Дмитра Яворницького, буд. 38, код ЄДРПОУ 02909938, МФО 820172, р/р№UA228201720343160001000000291 у ДКСУ в м. Київ) судовий збір у сумі 145,88 грн (сто сорок п'ять гривень 88 копійок).

4. У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або ухвалення постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 23.03.2026.

Суддя В.О. Дичко