Рішення від 19.03.2026 по справі 724/388/26

Справа № 724/388/26

Провадження № 2-о/724/73/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Ковальчук Т.М.

присяжних: Шаган В.А., Пелехатого В.І.

за участі:

секретаря судового засідання Копайгородського Д.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хотин Чернівецької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст заявлених вимог

У лютому 2026 року ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою.

В обґрунтування заяви зазначає, що вона є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження.

ОСОБА_3 була військовослужбовцем та проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

23.04.2025 року заявник отримала сповіщення сім'ї №1795, яким її було повідомлено, що ОСОБА_3 зникла безвісти 20.04.2025 року під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області.

Зазначає, що наказом в/ч НОМЕР_1 від 14 травня 2025 року № 1265: солдата ОСОБА_3 , стрільця 1 штурмового спеціалізованого відділення 2 штурмового спеціалізованого взводу 2 штурмової спеціалізованої роти штурмового спеціалізованого батальйону (ІНФОРМАЦІЯ_6) військової частини НОМЕР_1 , вважати такою, що зникла безвісті ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби в районі проведення бойових дій пов'язаним із захистом Батьківщини.

Відповідно до висновку службового розслідування військової частини НОМЕР_1 та показань інших військовослужбовців, ОСОБА_3 зникла безвісті за обставин, які дають підстави вважати, що вона загинула.

Також вказує на те, що можливим днем смерті ОСОБА_3 є ІНФОРМАЦІЯ_2 , коли вона зникла безвісті при виконанні бойового завдання у зоні безпосередніх бойових дій в районі населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області.

Оголошення ОСОБА_3 померлою необхідне для отримання пільг, виплат та оформлення спадщини.

Просить суд оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с.Каплівка, Хотинського району Чернівецької області, громадянку України - померлою за особливих обставин під час виконання обов'язків військової служби в районі проведення бойових дій пов'язаних із захистом Батьківщини. Датою смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті вважати населений пункт Розлив Волноваського району Донецької області, Україна.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 16.02.2026 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку окремого провадження. Залучено до участі у справі в якості заінтересованих осіб: Міністерство оборони України; Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України; Військову частину НОМЕР_1 (а.с.34).

Аргументи учасників справи. Подані заяви (клопотання) учасників справи

Заявниця ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися, представником заявника до суду подано заяву про розгляд справи без їхньої участі, заявлені вимоги підтримують та просять суд їх задовольнити (а.с.44).

Представники заінтересованих осіб: Міністерства оборони України; Хотинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України; Військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явилися, причини неявки суду не повідомили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується довідками про доставлення електронного документу (ухвали суду та судової повістки) до їх електронного кабінету (а.с.37-43).

Фактичні обставини, встановлені судом

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, щоОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданого 17.09.2025 року та Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження сформованого 16.09.2025 Хотинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.10 зворот, -12).

Відповідно до довідки №2382 від 20.08.2025 року, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_3 , перебуває на військовій службі за контрактом осіб рядового складу в військовій частині НОМЕР_1 (а.с.16 зворот).

ОСОБА_3 у період із 01.02.2025 по 20.04.2025 брала безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій. У період з 07.04.2025 по 20.04.2025 брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, що підтверджується довідками №18556 від 22.08.2025 року, №2456/7741 від 30.01.2026 року, виданими військовою частиною НОМЕР_1 (а.с.16-17).

23.04.2025 року ОСОБА_1 надійшло сповіщення за № 1796 від т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , про те, що її мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стрілець 1 штурмового спеціалізованого відділення 2 штурмового спеціалізованого взводу 2 штурмової спеціалізованої роти штурмового спеціалізованого батальйону (ІНФОРМАЦІЯ_6) військової частини НОМЕР_1 зникла безвісти 20.04.2025 під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області (а.с.18).

Копією витягу із наказу ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 21 квітня 2025 року за №1035 підтверджено, що призначено службове розслідування за фактом зникнення безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання солдата ОСОБА_3 (а.с.22 зворот -23).

Як вбачається із копії витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 №1265 від 14 травня 2025 року про результати службового розслідування за фактом зникнення безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання солдата ОСОБА_3 , службове розслідування завершено та солдата ОСОБА_3 вважати такою, що зникла безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби в районі проведення бойових дій пов'язаних із захистом Батьківщини (а.с.25 зворот-26).

З акту службового розслідування за фактом зникнення безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 під час бойових дій солдата ОСОБА_3 , затвердженого 14.05.2025 ТВО командира військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_6 , підтверджено, що місцезнаходження солдата ОСОБА_3 за результатами службового розслідування встановити не вдалось. Службовим розслідуванням встановлено, що 19.04.2025 для виконання бойового завдання в районі населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області було сформовано групу з військовослужбовців, до складу якої входили, зокрема, солдат ОСОБА_3 19.04.2025 року близько 23.00 група висадилась та зайняла позиції поблизу населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області і розпочала штурмові дії. 20.04.2025 близько 16.20 під час виконання завдання група потрапила під стрілецький та артилерійський обстріл зі сторони ворога, під час якого солдат ОСОБА_3 зазнала осколкових поранень, впала на землю, втратила свідомість і ознак життя не подавала. Через щільний вогонь зі сторони противника евакуювати тіло солдата ОСОБА_3 не вдалось (а.с.23 зворот - 25).

Згідно з даними інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» 25.04.2025 слідчим відділенням поліції №2 Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області за заявою громадянки ОСОБА_1 , розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025262160000079, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, за фактом безвісного зникнення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 . На даний час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває (а.с.18 зворот,26-27).

Згідно листа Командування військової частини НОМЕР_1 №12021 від 28.06.2025 року, ОСОБА_3 вважається такою, що зникла безвісти 20.04.2025 поблизу населеного пункту Розлив Волноваського району, Донецької області під час виконання обов'язків військової служби по захисту Батьківщини в районі проведення бойових дій. Відомості щодо місцезнаходження військовослужбовця у військовій частині відсутні (а.с.20 зворот - 21).

Відповідно до Витягу з інформаційної системи з питань поводження з військовополоненими №2025-74-7077 - відомості про особу, що містяться в Інформаційній системі з питань поводження з військовополоненими, а саме щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні (а.с.19-20).

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин №20260122-2120 від 22.01.2026 року, виданим Департаментом інформатизації Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_3 з 05.10.2025 року набула статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин (а.с.21 зворот - 22).

Позиція суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті рішення

Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків,встановлених цим Кодексом (статті 12, 13 ЦПК України).

Звертаючись до суду із заявою про оголошення ОСОБА_3 померлою, заявник вказувала на те, що загибель (смерть) її матері фактично є встановленою, проте отримання передбачених чинним законодавством пільг, виплат та оформлення спадщини є неможливим без рішення суду про оголошення її матері померлою. Єдиною підставою для реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті або про оголошення особи померлою.

Згідно з частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Оголошення померлим (смерть in absentia) - це судове визнання померлим фізичної особи, про яку за місцем постійного проживання відсутні будь-які відомості про місце її перебування протягом встановленого законом строку. Оголошення особи померлою юридично прирівнюється до фізичної смерті, є припущенням смерті (praesumptio mortis) і має своїм наслідком припинення правоздатності особи. Тому при оголошенні особи померлою суд виходить із презумпції смерті особи, тобто припущення, що на момент розгляду справи особи немає в живих, однак встановити це достеменно неможливо. Оголошення особи померлою здійснюється судом на підставі непрямих доказів або у зв'язку з тривалою безвісною відсутністю.

У п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено судам, що оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Відповідно до ч. 1 статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Відповідно до ч.2 статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч. 3 статті 46 ЦК України).

Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (ч. 4 статті 46 ЦК України).

Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Згідно із частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі №177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема: письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.

Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23.

Разом із тим, суд повинен мати достатні належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина. Відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою (постанова Верховного Суду від 08 лютого 2024 року у справі № 148/1207/22).

Тобто, на відміну від підстави для встановлення факту смерті особи (наявність достовірних доказів, що свідчать про її загибель), підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Згідно з положеннями статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 89 ЦПК України).

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності (частина 2 статті 89 ЦПК України).

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про оголошення померлою її матері, яка зникла безвісті ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини та участі у бойових діях, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, яка перебувала безпосередньо в районах ведення бойових дій, а саме, в районі населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області.

На переконання суду, заявником було надано докази, які з достатньою вірогідністю підтверджують загибель ОСОБА_3 у районі воєнних (бойових) дій. Жодних доказів, які б свідчили про те, що після ІНФОРМАЦІЯ_2 наявна будь-яка інформація про місце перебування чи знаходження ОСОБА_3 , матеріали справи не містять, як і не містять жодних відомостей про неї як про живої.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 №1265 від 14 травня 2025 року, солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрільця 1 штурмового спеціалізованого відділення 2 штурмового спеціалізованого взводу 2 штурмової спеціалізованої роти штурмового спеціалізованого батальйону (ІНФОРМАЦІЯ_6) військової частини НОМЕР_1 , вважати такою, що зникла безвісті ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби в районі проведення бойових дій пов'язаних із захистом Батьківщини в районі населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області.

Відповідно до висновку службового розслідування військової частини НОМЕР_1 та показань інших військовослужбовців, ОСОБА_3 пропала безвісті за обставин, які дають підстави вважати, що вона загинула.

Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» (в редакції від 14 квітня 2022 року № 2191-ІХ) визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.

Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною третьою статті 4 вказаного Закону надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

За відсутності лише тіла загиблого військовослужбовця, при наявності достатніх доказів його загибелі при проведенні бойових дій, відмова у заяві про оголошення такого військовослужбовця померлим не може вважатися такою, що відповідає завданням цивільного судочинства та принципу правової визначеності. Вказане вище узгоджується з висновком Верховного Суду, висловленим у постановах від 26 лютого 2024 року у справі № 686/9938/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 278/970/23.

Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 вирішила виключну правову проблему щодо початку відліку строку, передбаченого частиною другої статті 46 ЦК України, для оголошення судом фізичної особи померлою.

Велика Палата Верховного Суду наголосила, що в частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на всій території України. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча і є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних дій.

Також слід вказати, що шестимісячний строк, зазначений у частині другій статті 46 ЦК України, має відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (території) ймовірної загибелі фізичної особи, а не від дня закінчення воєнного стану чи воєнних дій на всій території України.

Суд наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій - правовій визначеності.

«…Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.

Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.

Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.»

Отже, шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані Російською Федерацією території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.

Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з вказаного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року за №376, бойові дії у районі населеного пункту Розлив Великоновосілковської селищної територіальної громади Волноваського району Донецької області розпочалися 21 червня 2023 по 17 грудня 2024 року, а з 26 червня 2025 року по даний час є тимчасово окупованою територією.

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про оголошення померлою її матері ОСОБА_3 у лютому 2026 року. Тож на момент її звернення до суду з такою заявою, сплинув шестимісячний строк, зазначений у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України.

Схожий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 24 червня 2025 року у справі № 740/3257/23.

Враховуючи, що за офіційним сповіщенням №1796 від 23 квітня 2025 року, яке адресоване заявниці ОСОБА_1 , солдат ОСОБА_3 зникла безвісти ІНФОРМАЦІЯ_2 під час бойових дій в районі населеного пункту Розлив Волноваського району Донецької області, суд вважає, що місцем смерті ОСОБА_3 належить вважати саме цей населений пункт.

Оскільки день вірогідної смерті особи у населеному пункті Розлив Волноваського району Донецької області є ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням вимог частини 3 статті 46 ЦК України, необхідно оголосити саме з цього дня ОСОБА_3 померлою.

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

При цьому суд зауважує, що законом встановлений правовий запобіжник порушення будь-яких прав особи, оголошеної судом померлою, оскільки відповідно до статті 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Судом встановлено, що наявні в справі матеріали не містять жодних суперечностей щодо обставин загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 та надають можливість зробити вірогідне припущення про її смерть внаслідок бойових дій під час виконання нею обов'язків військової служби ІНФОРМАЦІЯ_2 в районі населеного пункту Розлив Великоновосілковської селищної територіальної громади Волноваського району Донецької області, тому наявні правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про оголошення її матері ОСОБА_3 померлою.

Керуючись ст. 259, 263-265,268, 294, 308, 354,355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Військова частина НОМЕР_1 про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.

Оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянку України - померлою від дня її вірогідної смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в населеному пункті селище Розлив Великоновосілковської селищної територіальної громади Волноваського району Донецької області, Україна, при виконанні обов'язків під час бойових дій, виконуючи бойові завдання та заходи з національної безпеки та оборони, з відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, захищаючи Батьківщину.

Роз'яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Рішення може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Повне найменування учасників процесу:

Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Міністерство оборони України, адреса місцязнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022.

Заінтересована особа: Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, адреса місцязнаходження: 60000, м. Хотин, вул. Свято-Покровська, буд. 60, Дністровського району Чернівецької області, код ЄДРПОУ: 26593173.

Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Повне судове рішення складено 19.03.2026 року.

Суддя: Т.М.Ковальчук

Присяжні: В.І. Пелехатий

В.А.Шаган