Справа № 611/483/26
Провадження № 3/611/297/26
23 березня 2026 року суддя Барвінківського районного суду Харківської області Коптєв Ю.А., розглянувши адміністративну справу, що надійшла з тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Одеса, громадянина України, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, -
встановив:
З протоколу серія ДНК/Л № 1096 від 13.03.2026 вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується те, що він, будучи військовослужбовцем за мобілізацією в період з 12:00 по 15:20 11 березня 2026 року без дозволу командування та без поважних причин, перебував за межами військової частини НОМЕР_1 , тобто самовільно залишив частину та був відсутній на службі, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справу слід повернути до органу, який складав протокол, для доопрацювання виходячи із наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 13 березня 2026 року ОСОБА_1 інкримінується самовільне залишення військової частини в умовах особливого періоду, чим останній вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 КУпАП.
При цьому, за діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені саме в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, відповідальність передбачається частиною 4 ст. 172-11 КУпАП.
Зазначена обставина унеможливлює об'єктивний розгляд справи.
Відповідно до Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 303/2014 від 17.07.2014 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» № 1126-УП від 17.03.2014 р. Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 р. з 18.03.2014 року до теперішнього часу на території України діють умови особливого періоду, тому дії ОСОБА_1 потрібно кваліфіковувати за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Так, згідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Згідно з положенями ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та іншіматеріали справипро адміністративнеправопорушення (п. 2), а в разі неправильного його складення повернути матеріали справи органу, який його склав, для належного оформлення (доопрацювання).
Тому, з урахуванням наведеного, матеріали справи відносно ОСОБА_1 на підставі п. 2 ст. 278 КУпАП слід повернути до тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 для доопрацювання зазначених недоліків.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст. ст. 254, 256 КУпАП. При цьому слід звернути увагу нате, що усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Керуючись ст. ст. 7, 245, 256, 278 КУпАП,
постановив:
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.А. Коптєв