Постанова від 20.03.2026 по справі 300/7951/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/7951/21 пров. № А/857/1450/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Носа С.П.;

суддів: Кухтея Р.В., Ільчишин Н.В.;

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі № 300/7951/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Захід Опт Транс» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій,-

суддя у І інстанції Біньковська Н.В.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Івано-Франківськ,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ “Захід Опт Транс» звернулося у Івано-Франківський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Івано-Франківській області №3011005/44314882 від 20.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 30.07.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 30.07.2021 днем її подання на реєстрацію, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Опт Транс»; визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Івано-Франківській області №3011008/44314882 від 20.08.2021 року про відмову у реєстрації податкової накладної №25 від 30.07.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №25 від 30.07.2021 днем її подання на реєстрацію, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Опт Транс»; визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Івано-Франківській області №3011010/44314882 від 20.08.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №28 від 20.07.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №28 від 20.07.2021 днем її подання на реєстрацію, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Опт Транс»; визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Івано-Франківській області №3075383/44314882 від 07.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 30.07.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №14 від 30.07.2021 днем її подання на реєстрацію, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Опт Транс»; визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Івано-Франківській області №3075384/44314882 від 07.09.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 30.07.2021; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 30.07.2021 днем її подання на реєстрацію, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Опт Транс».

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року позов товариства з обмеженою відповідальністю “Захід Опт Транс» до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій задоволено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Захід Опт Транс» є юридичною особою, 10.06.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації позивача, а також зареєстровано платником податку на додану вартість 01.07.2021.

Згідно кодів КВЕД 46.71 основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Також до видів економічної діяльності позивача належать: 46.19 діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.36 оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 47.30 роздрібна торгівля пальним, 49.31 пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення, 49.39 інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у., 56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

ТОВ "Захід Опт Транс" за допомогою програми електронного документообігу подало до ДПС України податкові накладні №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021 для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем 13.08.2021 отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно яких податкові накладні №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021 прийнято, однак реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем 13.08.2021 на підтвердження правомірності складення та подання податкової накладної №28 від 20.07.2021 надіслано контролюючому органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Позивачем зазначено, що в силу статті 201 ПК України ТОВ "Захід Опт Транс" зобов'язане було скласти та зареєструвати податкову накладну по першій події - оплаті коштів (а.с.28).

13.08.2021 позивачем на підтвердження правомірності складення та подання податкових накладних №24 від 30.07.2021 та №25 від 30.07.2021 надіслано контролюючому органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Позивачем зазначено, що в силу статті 201 ПК України ТОВ "Захід Опт Транс" зобов'язане було скласти та зареєструвати податкову накладну по першій події - оплаті коштів (а.с.31).

Позивачем 19.08.2021 на підтвердження правомірності складення та подання податкових накладних №13 від 30.07.2021 та №14 від 30.07.2021 надіслано контролюючому пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій. Позивачем зазначено, що в силу статті 201 ПК України ТОВ "Захід Опт Транс" зобов'язане було скласти та зареєструвати податкову накладну по першій події - відвантаження нафтопродуктів.

Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 20.08.2021 прийнято рішення №3011010/44314882 про відмову у реєстрації податкової накладної №28 від 20.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також зазначено, що документально не підтверджено операції щодо придбання бензину А-95, який реалізовано ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам», а саме договору з постачальником, ВДМ (видаткових накладних), інвойсів), документів про оплату придбаного палива.

20.08.2021 комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення №3011005/44314882 про відмову у реєстрації податкової накладної №24 від 30.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також зазначено, що документально не підтверджено операції щодо придбання бензину А-95, який реалізовано ПП «Укр-Петроль», а саме договору з постачальником, ВДМ (видаткових накладних), інвойсів), документів про оплату придбаного палива та документів щодо його зберігання.

Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області 20.08.2021 прийнято рішення №3011008/44314882 про відмову у реєстрації податкової накладної №25 від 30.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Також зазначено, що не надано документів щодо зберігання придбаного пального.

07.09.2021 комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення №3075383/44314882, №3075384/44314882 про відмову у реєстрації податкових накладних №13, 14 від 30.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також зазначено, що відсутній первинний документ згідно якого виписано податкову накладну (невірно визначена перша подія для складання податкової накладної).

Позивач 30.08.2021 подав скарги щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій просив скасувати рішення комісії регіонального рівня та здійснити реєстрацію податкових накладних №24, 25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021.

За результатами розгляду скарги щодо рішень про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, 01.09.2021 контролюючим органом прийнято рішення про залишення скарг без задоволення, а рішень без змін. Зазначено, що підставою для залишення скарг без змін стало ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Позивач вважаючи протиправними рішення про відмови у реєстрації податкових накладних №3011005/44314882, №3011008/44314882 №3011010/44314882 від 20.08.2021 та №3075383/44314882, №3075384/44314882 від 07.09.2021, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України (в редакції на час спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (надалі також - Порядок №1246, в редакції на час спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Згідно із пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (надалі також - Порядок № 1165, в редакції на час спірних правовідносин) платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризикованості платника податку на додану вартість визначені в додатку 1 до Порядку № 1165.

Пунктом 8 Критеріїв ризикованості платника податку на додану вартість передбачено наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (надалі також - Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 3 Порядку № 520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 4 Порядку № 520 врегульовано, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно із пунктом 13 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

У разі наявності в контролюючого органу податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній (п.8 Критеріїв ризикованості платника податку на додану вартість), контролюючий орган має право зупинити реєстрацію податкової накладної. При цьому, в разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризикованості платника податку на додану вартість, контролюючий орган повинен витребувати від платника документи на спростування наявної в органу ДПС інформації, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях. В разі ненадання платником податку письмових пояснень та відповідних документів, та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, контролюючий орган приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Судом першої інстанції вірно встановлено, подані позивачем податкові накладні №28 від 20.7.2021, №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 відповідачем прийняті, однак реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних №28 від 20.7.2021, №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 не зазначено, які саме документи слід надати позивачу та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку № 1165.

Відповідачем також не надано суду доказів прийняття рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку і надіслання такого рішення позивачу, як того вимагає п.6 Порядку № 1165.

У матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

13.08.2021 позивач надіслав контролюючому органу пояснення за №2 щодо податкової накладної №28 від 20.07.2021, реєстрацію якої зупинено, долучивши копії договору купівлі-продажу №20/07 від 20.07.2021, платіжного доручення №4407 від 20.07.2021, рахунку на оплату №13, податкової накладної №20 та квитанції до неї.

13.08.2021 позивач надіслав контролюючому органу пояснення за №3 щодо податкових накладних №24 і №25 від 30.07.2021, реєстрацію яких зупинено, долучивши копії договору купівлі-продажу №600-ПММ від 01.07.2021, платіжних доручень №32 і №33 від 30.07.2021, рахунку на оплату №14 від 30.07.2021, податкових накладних №24 і №25 від 30.07.2021, документи на підтвердження руху вагонів.

19.08.2021 позивач надіслав контролюючому органу пояснення за №9 щодо податкових накладних №13 і №14 від 30.07.2021, реєстрацію яких зупинено, долучивши копії договору купівлі-продажу №3 від 29.07.2021, платіжного доручення №131 від 29.07.2021, рахунку на оплату №3 від 29.07.2021, видаткових накладних №2, №13 від 30.07.2021 та квитанцій до них, товаро-транспортних накладних №1, №3 від 30.07.2021, вантажної митної декларації №UА903090/2021/201061, сертифікату відповідності, паспорту якості, договору з УЗ, договору з постачальником.

До кожного із вказаних пояснень також додано копії акту звірки взаєморозрахунків, ліцензії, витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.

В рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної №28 від 20.07.2021 зазначено про ненадання платником податку копій договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Зазначено, що документально не підтверджено операції щодо придбання бензину А-95, який реалізовано ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам», а саме договору з постачальником, ВДМ (видаткових накладних), інвойсів), документів про оплату придбаного палива.

В рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної №24 від 30.07.2021 зазначено про ненадання платником податку копій договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Зазначено, що документально не підтверджено операції щодо придбання бензину А-95, який реалізовано ПП «Укр-Петроль», а саме договору з постачальником, ВДМ (видаткових накладних), інвойсів), документів про оплату придбаного палива та документів щодо його зберігання.

В рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної №25 від 30.07.2021 зазначено про ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Зазначено, що не надано документів щодо зберігання придбаного пального.

В рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних №13, №14 від 30.07.2021 зазначено про ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також зазначено, що відсутній первинний документ згідно якого виписано податкову накладну (невірно визначена перша подія для складання податкової накладної).

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, які необхідно подати щоб реєстрація податкової накладних стала можливою, чого відповідачем зроблено не було.

В своїх поясненнях щодо податкових накладних №28 від 20.7.2021, №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 позивач зазначив про наявність договірних відносин із ДП «Агрофірма «Луга-Нова» ПП «Універсам», ПП «Укр-Петроль», ТОВ «Сайтлімс» та умов оплати товару. Вказано підстави складення відповідних податкових накладних та про надання копій документів. Також, в поясненнях зазначено про отримання ТОВ "Захід Опт Транс" ліцензії і реєстрацію платником акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового.

До кожного із пояснень від 23.11.2021 №23/5, від 25.11.2021 №25/12 та №25/13 подано до контролюючого органу відповідні пакети документів, на підтвердження реальності вказаних операцій.

06.07.2021 ТОВ "Захід Опт Транс" уклало з АТ «Орлен Летува» (Продавець) договір купівлі-продажу №LT/21/315/R/TN/E, згідно якого АТ «Орлен Летува» продає, а позивач купує товар чи товарну партію (нафтопродукти).

На підтвердження факту продажу АТ «Орлен Летува» позивачу нафтопродуктів до матеріалів справи ТОВ "Захід Опт Транс" долучено рахунок-фактуру №1OL585488 від 23.07.2021 на суму 281354,86 USD, рахунок-фактуру №1OL586639 від 26.07.2021 на суму 152115,99 USD, рахунок-фактуру №1OL586418 від 26.07.2021 на суму 215059,7 USD, рахунок-фактуру №1OL151565 від 09.08.2021 на суму 182685,48 USD.

Оплата товару позивачем підтверджена платіжними дорученнями №3 від 20.07.2021 на суму 296798,40 доларів США, №5 від 21.07.2021 на суму 145380,00 доларів США, №7 від 02.08.2021 на суму 191901,00 доларів США, №8 від 03.08.2021 на суму 344563,20 доларів США.

У матеріалах справи також наявні вантажно-митні декларації від 31.07.2021 №UA 903090/2021/201171 та від 02.08.2021 №UA903090/2021/201240, від 13.08.2021 №UA 903090/2021/201743, від 16.08.2021 №UA903090/2021/201823 та від 29.07.2021 №UA 903090/2021/201061.

01.07.2021 ТОВ "Захід Опт Транс" та ПП «Укр-Петроль» уклали договір купівлі-продажу нафтопродуктів за №600-ПММ. Згідно умов вказаного договору позивач зобов'язується передати у власність ПП «Укр-Петроль», а ПП «Укр-Петроль» прийняти та оплатити нафтопродукти. Об'єм партії нафтопродуктів по номенклатурі, за який здійснюється попередня оплата узгоджується сторонами додатково, визначається в рахунку продавця, виставленому на адресу покупця. ПП «Укр-Петроль» самостійно вивозить нафтопродукти власним транспортом (бензовозами) з під'їзної колії жд цистерн ТОВ "Захід Опт Транс". Оплата за товар покупцем проводиться шляхом 100% передоплати на розрахунковий рахунок продавця на підставі виставленого рахунку.

Згідно рахунку на оплату №14 від 30.07.2021 ПП «Укр-Петроль» мало сплати позивачу 1678765,50 грн., у тому числі ПДВ 279794,24 грн.

Оплата ПП «Укр-Петроль» товару згідно вказаного договору підтверджена платіжними дорученнями №32 від 30.07.2021 на суму 590000,00 грн. та №33 від 30.07.2021 на суму 1088765,50 грн.

Згідно акту звірки взаємних розрахунків за липень 2021 року між ТОВ "Захід Опт Транс" та ПП «Укр-Петроль» за договором №600-ПММ від 01.07.2021 за даними позивача станом на 31.07.2021 заборгованість на користь ПП «Укр-Петроль» складає 1678765,50 грн.

Позивачем також на підтвердження факту продажу нафтопродуктів ПП «Укр-Петроль» надано видаткові накладні №106, №110, №111 від 09.08.2021 та товаро-транспортні накладні від 09.08.2021 №105, №109 та №110.

ТОВ "Захід Опт Транс" та ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» 20.07.2021 уклали договір купівлі-продажу нафтопродуктів №20/07, за змістом якого позивач зобов'язується передати у власність ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам», а останнє прийняти та оплатити нафтопродукти. Об'єм партії нафтопродуктів по номенклатурі, за який здійснюється попередня оплата узгоджується сторонами додатково, визначається в рахунку продавця, виставленому на адресу покупця. ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» самостійно вивозить нафтопродукти власним транспортом (бензовозами) з під'їзної колії жд цистерн ТОВ "Захід Опт Транс". Оплата за товар покупцем проводиться шляхом 100% передоплати на розрахунковий рахунок продавця на підставі виставленого рахунку.

Згідно рахунку на оплату №13 від 20.07.2021 ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» мало сплатити позивачу 12250000,00 грн., в тому числі 2041666,67 грн. ПДВ.

Оплата ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» товару згідно вказаного договору підтверджена платіжним дорученням №4407 від 20.07.2021 на суму 12250000,00 грн.

Згідно акту звірки взаємних розрахунків за період з 01.07.2021 по 30.08.2021 між ТОВ "Захід Опт Транс" та ДП «Агрофірма «Луга-Нова» ПП «Універсам» за договором №20/07 від 20.07.2021 за даними позивача станом на 30.08.2021 заборгованість на користь ДП «Агрофірма «Луга-Нова» ПП «Універсам» складає 19448829,00 грн.

Позивачем також на підтвердження факту продажу нафтопродуктів ДП «Агрофірма Луга-Нова» ПП «Універсам» надано видаткові накладні №128 від 11.08.2021, №131 від 12.08.2021 №131, №135 від 13.08.2021, №138, №165 від 14.08.2021, №208, №209 від 19.08.2021, №236, №237 від 21.08.2021, №238 від 23.08.2021, №253 від 26.08.2021, №260 від 27.08.2021 та товаро-транспортні накладні №131 від 12.08.2021, №132 від 13.08.2021, №135 від 14.08.2021, №162 від 14.08.2021, №127 від 11.08.2021, №206, № 207 від 19.08.2021, №233, №224 від 21.08.2021, №235 від 23.08.2021, №258 від 28.08.2021, №250 від 26.08.2021, №257 від 27.08.2021.

ТОВ "Захід Опт Транс" та ТОВ «Сайтлімс» 29.07.2021 уклали договір купівлі-продажу нафтопродуктів №3, за змістом якого позивач зобов'язується передати у власність ТОВ «Сайтлімс», а останнє прийняти та оплатити нафтопродукти. Об'єм партії нафтопродуктів по номенклатурі, за який здійснюється попередня оплата узгоджується сторонами додатково, визначається в рахунку продавця, виставленому на адресу покупця. ТОВ «Сайтлімс» самостійно вивозить нафтопродукти власним транспортом (бензовозами) з під'їзної колії жд цистерн Покупця. ТОВ "Захід Опт Транс" за товар покупцем проводиться шляхом 100% передоплати на розрахунковий рахунок продавця на підставі виставленого рахунку.

Позивачем складено рахунок на оплату №3 від 29.07.2021 згідно якого ТОВ «Сайтлімс» мало сплати ТОВ "Захід Опт Транс" 954800,00 грн., у тому числі 159133,33 грн. ПДВ.

Оплата ТОВ «Сайтлімс» товару згідно вказаного договору підтверджена платіжним дорученням №131 від 29.07.2021 на суму 954800,00 грн.

Згідно акту звірки взаємних розрахунків за липень 2021 року між ТОВ "Захід Опт Транс" та ТОВ «Сайтлімс» за договором №3 від 29.07.2021 за даними позивача станом на 31.07.2021 заборгованість відсутня.

Позивачем також на підтвердження факту продажу нафтопродуктів ТОВ «Сайтлімс» надано видаткові накладні №1, №2 від 30.07.2021 та товаро-транспортні накладні №1, №3 від 30.07.2021.

З огляду на зміст вказаних первинних документів, такі дані співпадають з господарськими операціями за результатами яких такі документи складені, чітко відображають її суть та факт вчинення та відповідають вимогам діючого законодавства до первинних документів.

Будь-яких доказів на спростування вищевказаних фактів відповідачі суду не надали.

Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Отже, на підставі досліджених у цій справі доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваних рішень №3011005/44314882, №3011008/44314882 №3011010/44314882 від 20.08.2021 та №3075383/44314882, №3075384/44314882 від 07.09.2021 щодо відмови у реєстрації податкових накладних №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021, суд виснує, що вказані рішення прийняті необґрунтовано.

Комісія Державної податкової служби при розгляді скарг позивача на рішення комісії регіонального рівня №3011005/44314882, №3011008/44314882 №3011010/44314882 від 20.08.2021 вказані порушення не виправила, залишивши без змін оскаржувані рішення.

В спірному випадку податкові накладні №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021 відповідають вимогам пункту 201.10 статті 201 ПК України, а, отже, підлягають державній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкові накладні №13, №14, №24, №25 від 30.07.2021 та №28 від 20.07.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних буде ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача, оскільки забезпечить достатні гарантії того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Відтак, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі № 300/7591/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

Н. В. Ільчишин