12 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12990/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Проскурні Я.О.
представника позивача - Гриценко О.В.,
представника відповідача - Гуляєвої Ю.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області , в якій просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30.05.2025 №00073550701, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ у розмірі 27384,00 грн, від 30.05.2025 № 00073570701, яким застосовано штрафну санкцію з ПДВ у розмірі 112 847,40 грн та від 30.05.2025 № 00073540701, яким збільшено ПДВ у розмірі 247 888,75 грн (основний платіж - 198 311 грн, штрафна санкція - 49 577,75 грн).
В позовній заяві позивач зазначає, що під час перевірки встановлено заниження задекларованих показників у рядках 1.1.Декларації з ПДВ на загальну суму 225 694,80 грн, а саме: лютий 2021 - 43435,60 грн, липень 2021 - 42 453,60 грн, серпень 2021 - 42453,60 грн, листопад 2023 - 7600 грн, грудень 2023 - 7 600 грн, січень 2024 - 9128 грн, лютий 2024 - 9128 грн, березень 2024 - 9128 грн, квітень 2024 - 9 128 грн, травень 2024 - 9128 грн, червень 2024 - 9128 грн, липень 2024 - 9128 грн, серпень 2024 - 9 128 грн, вересень 2024 - 9128 гривень. Позивач стверджує, що товариством правомірно сформовано податковий кредит на підставі отриманих податкових накладних від 31.01.2024 № 12402 на суму 36876 грн, від 29.02.2024 №148709 на суму 36876 грн, від 31.03.2024 № 129675 на суму 36876 грн, від 30.04.2024 № 75810 на суму 36876 грн, від 31.05.2024 № 118625 на суму 36876 грн, від 30.06.2024 № 319074 на суму 36876 грн, від 31.07.2024 № 269108 на суму 36876 грн, від 31.08.2024 № 126059 на суму 36876 грн, від 30.09.2024 № 162221 на суму 36876 грн, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказує, що висновки податкового органу про заниження ПДВ є безпідставними.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання / а.с.144/.
У відзиві на позовну заяву /т.1 а.с148 - 155/. представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі, Зазначив, що контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» з питань контролю за дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 30.09.2024, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 27.11.2013 по 30.09.2024, результатами перевірки складено акт від 24.04.2025 №5490/16-31-07-01- 01/38995210, згідно висновку якого встановлені порушення, які не спростовані позивачем, а тому спірні рішення винесені відповідачем правомірно.
18.12.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив /т.1 а.с. 245 - 251/ в якій вказує, що ознайомившись із аргументами проти позовних вимог, позивач, вважає, що висновки Акта перевірки є необґрунтованими та незаконними. Акт перевірки та додатки до нього містять ряд висновків, не пов'язаних із господарською діяльністю Товариства. Всі ці порушення та дефекти Акта перевірки є окремою підставою для скасування неправомірних висновків. Відповідно до п. 2 розділу 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно, зокрема, зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення. Податковий орган не довів належними доказами правомірність своїх висновків.
22 січня 2026 року до суду надійшли додаткові пояснення представника відповідача по суті справи /т.1 а.с. 7 - 9/.
В ході підготовчого засідання, призначеного на 22.01.2026, судом протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті / т.2 а.с. 12-13/.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.77, п.81.1 ст.81, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, згідно з планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік, проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 27.11.2013 по 30.09.2024.
За результатами перевірки складено акт від 24.04.2025 №5490/16-31-07-01-01/38995210 /т.1 а.с.11- 36/, згідно висновку якого встановлено порушення:
- підпункту 14.1.36, пункту 14.1 статті 14, пункту 44.1 статті 44, підпункту 138.3.4 статті 138 ПК України (із змінами та доповненнями), статті 1, статті 4, статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», наказу №39 від 25.02.2000 Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку» 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва», підпунктів 1, 2, 5, 7, 10, 11, 17, 25 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи", пунктів 5, 6, 7, 9, 20 П(с)БО 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248, в результаті чого занижено податок на прибуток підприємств в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1 923 345 грн., у т.ч. 2021 рік - 1 063 000 грн., 2022 рік - 344 050 грн., 2023 рік - 426 751 грн., 9 місяців 2024 - 89 544 грн.
-пункту 189.1 статті 189, пункту 198.5, пункту 198.6 статті 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 198 311 грн., у т.ч. листопад 2023 - 135 943 грн., грудень 2023 - 7 600 грн., січень 2024 - 9 128 грн., червень 2024 - 45 640 грн. та завищено суми від'ємного значення звітного (податкового) періоду, які зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 27 384 грн.
- п. 201.1, п. 201.10 ст. 201, п. 89 ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме відсутня реєстрація податкових накладних в ЄРПН на загальну суму обсяга постачання з ПДВ - 225 694,80 грн.
- абз. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України № 2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) та встановленого Порядку заповнення податкового розрахунку суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за формою 4ДФ затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 4 від 13.01.2015 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773) «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (зі змінами та доповненнями), а саме подання податкових розрахунків з недостовірними відомостями.
- п. 63.3 ст. 63 ПК України, п. 8.1, п. 8.2, п. 8.4 ст. 8 наказу № 1588, а саме не відображення об'єктів оподаткування і об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, які використовуються в господарській діяльності підприємства шляхом подання Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форми № 20-ОПП), а саме не внесення інших змін до своїх облікових даних по 1 типу об'єктів оподаткування (не подано повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням).
ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» не погодившись з висновками Акта перевірки направив на адресу податкового органу заперечення на Акт перевірки.
За результатами розгляду заперечень Податковий орган надав відповідь листом №16437/6/16-31-07-01-08 від 26.05.2025 заперечення залишено без задоволення, висновки Акта перевірки без змін.
На підставі Акта винесено податкові повідомлення рішення: від 30.05.2025 №00073470701, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток у розмірі 2 138 431,25 грн, від 30.05.2025 № 00073550701, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем ПДВ у розмірі 247 888,75 грн, від 30.05.2025 №00073570701, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем ПДВ у розмірі 112 847,40 грн; від 30.05.2025 № 00073540701, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ у розмірі 27 384 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» не погоджуючись з висновками акта перевірки, направлено ГУ ДПС у Полтавській області заперечення від 08.05.2025 (вх. № 32109/6/16-31 від 12.05.2025), в якому платником висловлено незгоду щодо висновків акта перевірки: щодо придбання інформаційно-консультаційних послуг у ФОП ОСОБА_1 ; щодо придбання посередницьких послуг у ФОП ОСОБА_2 ; щодо витрат за договорами страхування ПАТ СК «Уніка»; щодо придбання послуг з комплексної обробки даних Сайту продаж від ТОВ «Аснільсен Юкрейн»; щодо придбання послуг по наданню доступу до системи розсилки СМС-повідомлень покупцям від ТОВ «Етернал Груп»; щодо порушення про ненарахування умовного продажу по послугам, придбаним від постачальників ТОВ «Аснільсен Юкрейн», ТОВ «РА Антаріс»; щодо порушення про ненарахування умовного продажу по послугам, придбаним від постачальника ТОВ «Вигідна покупка»; щодо подання з недостовірними відомостями податкової звітності про суми доходів, нарахованих сплачених) на користь платників податків - фізичних осіб.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області, враховуючи всі аргументи та зауваження, які були наведені ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» (податковий номер 38995210) в запереченні до акта перевірки та при його розгляді, висновки акта перевірки від 24.04.2025 № 5490/16-31-07-01-01/38995210 залишено без змін, а заперечення без задоволення.
На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 30.05.2025 №00073470701, 00073550701, №00073570701, № 00073540701.
ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» до ДПС України направлено скаргу від 16.06.2025 № 16/06/2025-01 (вх. ДПС від 20.06.2025 № 1558/С/6) на винесені податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області. За результатами розгляду скарги ДПС України прийнято рішення від 15.08.2025 № 23957/6/99-00-06-01-01-06 щодо скасування винесених ППР ГУ ДПС у Полтавській області від 30.05.2025 № 00073550701 та залишено без змін ППР ГУ ДПС у Полтавській області від 30.05.2025 № 00073550701, № 00073570701, № 00073540701, а скаргу - частково задоволено.
Отже, при перевірці встановлено і не скасовано заниження задекларованих показників у рядках 1.1. Декларації з ПДВ на загальну суму 225 694,80 грн, а саме лютий 2021 - 43435,60 грн, липень 2021 42 453,60 грн, серпень 2021 - 42 453,60 грн, листопад 2023 - 7 600 грн, грудень 2023 - 7 600 грн, січень 2024 - 9 128 грн, лютий 2024 - 9 128 грн, березень 2024 - 9 128 грн, квітень 2024 - 9 128 грн, травень 2024 - 9 128 грн, червень 2024 - 9128 грн, липень 2024 - 9 128 грн, серпень 2024 - 9 128 грн, вересень 2024 - 9 128 гривень.
Позивач не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями від 30.05.2025 №00073550701, № 00073570701, № 00073540701, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі ПК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Приписами підпункту 19.1-1.1.1 п. 19-1 ст. 19 ПК України Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Під час здійснення планових перевірок платників податків, які є фінансовими агентами, предметом перевірки також є дотримання фінансовими агентами вимог статті 39-3 цього Кодексу.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.5-1, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Приписами п.п. 77.4,77.6-77.9 статті 77 ПК України унормовано, що про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Пунктом 44.1 статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 14.1.36 статті 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, надання послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Положеннями пункту 44.2 статті 44 ПК України передбачено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За приписами статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах, зокрема, превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми; безперервність - оцінка активів та зобов'язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі.
Наведені норми підтверджують висновок про те, що первинні документи для цілей оподаткування повинні містити відомості про факти реальної підприємницької та іншої діяльності, які впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення.
Згідно з абзацом одинадцятим статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно із визначеннями, наданими у статті 1 зазначеного Закону:
зобов'язання - заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди;
фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства;
витрати - зменшення економічних вигод у вигляді зменшення активів або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками);
доходи - збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов'язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників);
Абзацом другим пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704 (в редакції, чинній на час укладення угод) визначено, що господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
З аналізу викладених норм слідує, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції, якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку, навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством. Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
За змістом підпункту 134.1.1. пункту 134.1. статті 134 ПК України об'єктом оподаткування є, зокрема, прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Статтею 135 ПК України визначено, що базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Приписами абзацу 1 пункту 138.2 статті 138 ПК України передбачено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Не включаються до складу витрат, витрати не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання, яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку (підпункт 139.1.9 пункт 139.1 статті 139 ПК України).
Підстави та порядок проведення перевірки позивачем під сумнів не ставиться.
Так, судом з'ясовано, що працівниками ГУ ДПС у Полтавській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ'з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 27.11.2013 по 30.09.2024.
Піл час перевірки, окрім іншого, встановлено заниження задекларованих показників у рядках 1.1. Декларації з ПДВ на загальну суму 225 694,80 грн, а саме лютий 2021 - 43435,60 грн, липень 2021 42 453,60 грн, серпень 2021 - 42 453,60 грн, листопад 2023 - 7 600 грн, грудень 2023 - 7 600 грн, січень 2024 - 9 128 грн, лютий 2024 - 9 128 грн, березень 2024 - 9 128 грн, квітень 2024 - 9 128 грн, травень 2024 - 9 128 грн, червень 2024 - 9128 грн, липень 2024 - 9 128 грн, серпень 2024 - 9 128 грн, вересень 2024 - 9 128 гривень.
А саме перевіркою встановлено порушення п. 198.5 ПК України, платником занижено податкові зобов'язання в сумі ПДВ 127 360,80 грн, а саме лютий 2021 - 42 453,60 грн, липень 2021 - 42 453,60 грн, серпень 2021 - 42 453,60 грн по взаємовідносин з ТОВ «Аснільсен Юкрейн» та по взаємовідносинам з ТОВ «РА Антаріс» у лютому 2021 - 982,00 гривень.
Разом з цим, судом встановлено, що під час проведення документальної планової виїзної перевірки перевіряючим надавалася інформація про нарахування умовного ПДВ зобов'язання на весь обсяг отриманих послуг від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» та ТОВ «РА Антаріс.
В наданих до перевірки розшифровках умовного ПДВ в тому числі зазначені податкові накладні від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» та ТОВ «РА Антаріс'лист відповідно до листа від 11.04.2025 з розшифровкою нарахування податкового зобов'язання.
Так, до податкової накладної від 19.02.2021 № 25, виписаної ТОВ Аснільсен Юкрейн» на загальну суму 254721,60 грн в т.ч. ПДВ- 42453,60 грн. проведено нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ. А саме, ТОВ «Пріор Девелопмент» виписано на отримувача ТОВ «Пріор Девелопмент» податкову накладну від 28.02.2021 № 15, в яку включено податкові зобов'язання з ПДВ у розмірі 42453,60 грн по отриманому податковому кредиту від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» відповідно до податкової накладної від 19.02.2021 № 25.
До податкової накладної від 21.07.2021 № 12, виписаної ТОВ «Аснільсен Юкрейн» на загальну суму 254721,60 грн в т.ч. ПДВ- 42453,60 грн проведено нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ. А саме, ТОВ «Пріор Девелопмент» виписано на отримувача ТОВ «Пріор Девелопмент» податкову накладну від 31.07.2021 № 9, в яку включено податкові зобов'язання з ПДВ у розмірі 42453,60 грн по отриманому податковому кредиту від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» відповідно до податкової накладної від 21.07.2021 № 12.
До податкової накладної від 18.08.2021 № 47, виписаної ТОВ «Аснільсен Юкрейн» на загальну суму 254721,60 грн в т.ч. ПДВ- 42453,60 грн проведено нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ. А саме, ТОВ «Пріор Девелопмент» виписано на отримувача ТОВ «Пріор Девелопмент» податкову накладну від 31.08.2021 № 10, в яку включено податкові зобов'язання з ПДВ у розмірі 42453,60 грн по отриманому податковому кредиту від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» відповідно до податкової накладної від 18.08.2021 № 47.
До податкової накладної від 08.02.2021 № 11, виписаної ТОВ «РА Антаріс» на загальну суму 5892 грн в т.ч. ПДВ- 982 грн проведено нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ. А саме, ТОВ «Пріор Девелопмент» виписано на отримувача ТОВ «Пріор Девелопмент» податкову накладну від 28.02.2021 № 15, в яку включено податкові зобов'язання з ПДВ у розмірі 982 грн по отриманому податковому кредиту від ТОВ «РА Антаріс» відповідно до податкової накладної від 08.02.2021 № 11.
Зазначені Податкові накладні, складені ТОВ «Пріор Девелопмент від 28.02.2021 № 15, від 31.07.2021 № 9 та від 31.08.2021 № 10, зареєстровані в ЄРПН та включені до податкових зобов'язані з ПДВ, що відображено в податкових деклараціях з ПДВ за лютий, липень та серпень 2021 року.
Таким чином, Товариством нараховано податкові зобов'язання з ПДВ по податковому кредиту, сформованому по отриманим податковим накладним від ТОВ «Аснільсен Юкрейн» та ТОВ «РА Антаріс», а тому висновки викладені в акті перевірки щодо заниження податкових зобов'язань в сумі ПДВ 127 360,80 грн, а саме лютий 2021 - 42 453,60 грн, липень 2021 - 42 453,60 грн, серпень 2021 - 42 453,60 грн по взаємовідносин з ТОВ «Аснільсен Юкрейн» та по взаємовідносинам з ТОВ «РА Антаріс» у лютому 2021 - 982,00 гривень є безпідставними.
Щодо висновків викладених в акті перевірки щодо порушення про ненароахування умовного продажу по послугам, придбаним від постачальника ТОВ «Вигідна покупка», суд зазначає наступне.
Так, перевіркою встановлено заниження платником ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» податкових зобов'язань, у зв'язку з не нарахуванням умовного продажу за товарам/послугами, придбаними від постачальника ТОВ «Вигідна покупка» з податком на додану вартість, при тому, що такі товари/послуги призначались для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 ПК України.
Платником придбавались консалтингові послуги з аудиту бізнес процесів, моніторингу інформаційної безпеки корпоративної комп'ютерної мережі, моніторингу вхідного трафіку на наявність вірусного коду, проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури тощо.
Дані послуги були пов'язані з формуванням роялті, яке платником (як власником на торгову марку та знак ТМ Аврора) реалізовувалось іншим суб'єктам господарювання для використання ними в торгових мережах магазинів роздрібної торгівлі.
Відповідач вважає, що так як роялті - це винагорода за користування торговим знаком, яка не оподатковується ПДВ, платником відповідно до п. 198.5 ПК України було самостійно нараховано компенсуюче ПДВ за ідентичними консалтинговими послугами, придбаними у ТОВ «Вигідна покупка». Проте, у періоді з листопада 2023 року платником ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» право власності на торгові знаки ТМ Аврора було продано ТОВ «Вигідна покупка», що підтверджено актами приймання-передачі та виписаними і зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними (по першій події). Таким чином, у зв'язку з переходом права власності на торговий знак ТМ Аврора покупцю ТОВ «Вигідна покупка» та відсутністю у господарській діяльності ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» об'єкта оподаткування за яким сплачувались роялті, платнику необхідно за придбаними ідентичними консалтинговими послугами, що формували суму роялті, нарахувати умовний продаж, що компенсуватиме суму податкового кредиту за отриманими податковими накладними.
Перевіривши доводи відповідача, суд з'ясував, що між ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» та ТОВ «Вигідна Покупка» укладено договір консалтингових послуг від 01.01.2023 № КП/01012023-02.
Відповідно до умов договору ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» передано ТОВ «Вигідна Покупка» питання введення бухгалтерської, податкової, статистичної звітності, а також надання інших допоміжних послуг: консультації з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку, складання фінансової, податкової, статистичної звітності; організації контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань законності, своєчасності й правильності оформлення документів; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, ЄСВ, коштів фінансування заробітних плат та інших виплат і платежів; участь у здійсненні економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності за даними бухгалтерського обліку й звітності з метою виявлення та усунення витрат; забезпечення збереження бухгалтерських документів (в тому числі архівування); повідомляти про виявлені недоліки, вносити пропозиції їх усунення; здійснення контролю за зміною рахунків, на які перераховуються податки та збори; консультування введення касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; організація та проведення навчання персоналу Замовника; проведення тендерів, організація закупівель та проведення консультування з питань розгляду комерційних пропозицій контрагентів; консультування з питань якості товарно-матеріальних цінностей та організації приймання товарно-матеріальних цінностей від контрагентів; консультування з питань інформаійних технологій.
Підтвердженням отримання вказних послуг є акти надання послуг:
- від 30.11.2023 № 36124 на суму 45600 грн, послуги: Консультування з питань господарської діяльності Замовника у відповідності до встановлених правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; Організація контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку господарських операцій Замовника; Консультування з питань законності, своєчасності й правильністю оформлення документів; Консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; Консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів (податкових платежів), внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів ; Консультування з питань формування внутрішньої звітності на підставі даних бухгалтерського обліку з метою здійснення економічного аналізу та усунення/уникнення втрат; Забезпечення збереження бухгалтерських документів (в тому числі архівування); Здійснення контролю за зміною рахунків, на які перераховуються податки та збори (обов'язкові платежі); Здійснення консультування за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; Здійснення контролю за змінами чинного податкового, фінансового та іншого законодавства, що безпосередньо пов'язані із послугами, які надаються Виконавцем за цим Договором; Консультування з питань пошуку та забезпечення трудовими ресурсами; Надання інформаційних послуг з використання комп'ютерної технології.
- від 31.12.2023 № 40615 на суму 45600 грн, послуги: Консультування з питань господарської діяльності Замовника у відповідності до встановлених правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; Організація контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку господарських операцій Замовника; Консультування з питань законності, своєчасності й правильністю оформлення документів; Консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; Консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів (податкових платежів), внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів ; Консультування з питань формування внутрішньої звітності на підставі даних бухгалтерського обліку з метою здійснення економічного аналізу та усунення/уникнення втрат; Забезпечення збереження бухгалтерських документів (в тому числі архівування); Здійснення контролю за зміною рахунків, на які перераховуються податки та збори (обов'язкові платежі); Здійснення консультування за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; Здійснення контролю за змінами чинного податкового, фінансового та іншого законодавства, що безпосередньо пов'язані із послугами, які надаються Виконавцем за цим Договором; Консультування з питань пошуку та забезпечення трудовими ресурсами; Надання інформаційних послуг з використання комп'ютерної технології.
Отже, Товариством сформовано податковий кредит на підставі отриманих податкових накладних від 30.11.2023 № 103389 на суму 45600 грн та від 31.12.2023 № 84949 на суму 45600 грн, які зареєстровані в Єдиномк реєстрі податкових накладних.
Між ТОВ «Пріор Девелопмент» та ТОВ «Вигідна Покупка» укладено договір надання послуг від 01.01.2024 № 10012024-01. Відповідно до умов договору ТОВ «Вигідна Покупка» (Виконавець) здійснює надання послуг ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» (Замовник) з фінансово-економічного супроводження діяльності.
Перелік послуг зазначений у додатку № 1 до Договору, а саме: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення.
Підтвердженням отримання вказаних послуг є акти надання послуг:
- від 31.01.2024 № 5394 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 29.02.2024 № 9089 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 31.03.2024 № 15914 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 30.04.2024 № 22546 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 31.05.2024 № 31003 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 30.06.2024 № 40211 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 31.07.2024 № 49707 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 31.08.2024 № 59864 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення;
- від 30.09.2024 № 65443 на суму 17892 грн, послуги: консультування з питань господарської діяльності у відповідності до правил бухгалтерського обліку та складання фінансової, податкової і статистичної звітності; організація контролю за відображенням на рахунок бухгалтерського обліку господарських операцій; консультування з питань проведення розрахунків та виконання платіжних зобов'язань, бюджетування; консультування з питань нарахування й перерахування податків і зборів, внесків на соціальне страхування, коштів фінансування заробітної плати та інших виплат і платежів; аудит бізнес процесів в межах компетенції та повідомлення замовника про всі виявлені недоліки в діяльності підприємства та внесення пропозицій щодо їх усунення.
Отже, Товариством «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» сформовано податковий кредит на підставі отриманих податкових накладних від31.01.2024 № 123996 на суму 17892 грн, від 29.02.2024 № 148650на суму 17892 грн, від 31.03.2024 № 129605 на суму 17892 грн, від 30.04.2024 № 75809 на суму 17892 грн, від 31.05.2024 № 118624 на суму 17892 грн, від 30.06.2024 № 319073 на суму 17892 грн, від 31.07.2024 № 269075 на суму 17892 грн, від 31.08.2024 № 126058 на суму 17892 грн, від 30.09.2024 № 162174 на суму 17892 грн, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Окрім цього, між ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» та ТОВ «Вигідна Покупка» укладено договір надання послуг від 01.01.2024 № 10012024-02.
Відповідно до умов договору ТОВ «Вигідна Покупка» (Виконавець) здійснює надання послуг ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» (Замовник) з інформаційної безпеки.
Перелік послуг зазначений у додатку № 1 до Договору, а саме: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії. Підтвердженням отримання вказаних послуг є акти надання послуг:
- від 31.01.2024 № 5395 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення _______та протидії;
- від 29.02.2024 № 6092 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 31.03.2024 № 15915 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 30.04.2024 № 22547 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 31.05.2024 № 31004 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 30.06.2024 № 40212 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 31.07.2024 № 49708 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 31.08.2024 № 59865 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії;
- від 30.09.2024 № 65446 на суму 36876 грн, послуги: моніторинг інформаційної безпеки комп'ютерної мережі; шифрування електронної пошти; забезпечення конфіденційності, цілісності та допустимості файлових ресурсів при зберіганні і обробці інформації працівниками замовники; моніторинг вхідного трафіку на наявність вірусного коду; проведення тестів на проникнення з метою виявлення слабких місць в архітектурі побудови ІТ інфраструктури. Проведення інформування персоналу замовника щодо потенційних загроз інформаційної безпеки та методів їх уникнення та протидії.
Таким чином, ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» сформовано податковий кредит на підставі отриманих податкових накладних від 31.01.2024 № 12402 на суму 36876 грн, від 29.02.2024 № 148709 на суму 36876 грн, від 31.03.2024 № 129675 на суму 36876 грн, від 30.04.2024 № 75810 на суму 36876 грн, від 31.05.2024 № 118625 на суму 36876 грн, від 30.06.2024 № 319074 на суму 36876 грн, від 31.07.2024 № 269108 на суму 36876 грн, від 31.08.2024 № 126059 на суму 36876 грн, від 30.09.2024 № 162221 на суму 36876 грн, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, вищевказаними документами, зокрема актами надання послуг, підтверджується фактичне отримання загальногосподарських послуг, використання яких у господарській діяльності не має ознак роялті та не пов'язане з правами інтелектуальної власності на торговельні марки.
З огляду на встановлене, податковий орган прийшов до хибних висновків що консалтингові послуги в сфері бухгалтерського обліку та інформації придбавалися ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ» у ТОВ «Вигідна покупка» для формування роялті, оскільки придбані послуги носять загально-господарський характер.
Отже, консалтингові послуги в сфері бухгалтерського обліку та інформатизації, які придбавалися у ТОВ «Вигідна покупка» не мають жодного відношення до права власності на торгову марку «Аврора», а є загально - господарськими послугами, необхідними для ведення діяльності ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ.
Су приходить до висновку, що ТОВ «ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ правомірно формувало податковий кредит при придбанні послуг у ТОВ «Вигідна покупка». А підстави для нарахування «умовних» податкових зобов'язань з ПДВ відсутні. Отже, висновки податкового органу про заниження ПДВ за період 30.11.2023 - 30.09.2024 року безпідставні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74 -76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно частин першої третьої статі 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивач довів незаконність оскаржуваних рішень та наявність правових підстав для задоволення заявленого позову.
Частиною першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ" (вул. Щербанівський Шлях, б. 6/1В, село Щербані, Полтавський район, Полтавська область, 38750, код ЄРДПОУ 38995210) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4,м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄРДПОУ 44057192) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.05.2025 №00073550701, яким зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ у розмірі 27384,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.05.2025 №00073570701, яким застосовано штрафну санкцію з ПДВ у розмірі 112847,40 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.05.2025 №00073540701, яким збільшено ПДВ у розмірі 247888,75 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ПРІОР ДЕВЕЛОПМЕНТ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 5821,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20.03.2026.
Суддя С.С. Бойко