Рішення від 20.03.2026 по справі 420/18647/25

Справа № 420/18647/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951050840981 від 01.04.2025 року, яким ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплачувати пенсію по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2025 року в раніше визначеному розмірі.

Стислий виклад позиції позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, встановленою безстроково, у зв'язку з чим отримував пенсію по інвалідності у відповідному розмірі. В подальшому, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії на підставі рішення ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» про встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності

Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки переогляд та зміна групи інвалідності відбулися без його звернення, без належного повідомлення та за відсутності рішення суду, що суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України №1338 та законодавства у сфері пенсійного забезпечення.

На думку позивача, рішення про зміну групи інвалідності є незаконним, а відтак і прийняте на його підставі рішення №951050840981 від 01.04.2025 року «Про перерахунок пенсії» - протиправним та незаконним.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи свою позицію, відповідач зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області з 21.12.2015 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви на призначення пенсії від 24.12.2015 №б/н та довідок з актів огляду МСЕК.

В подальшому, як стверджує представник відповідача, до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов Витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 21.01.2025 №3924, згідно якого ОСОБА_1 змінено групу інвалідності з ІІ на ІІІ з 21.01.2025.

У зв'язку з наведеним вище, представник відповідача доходить висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України діяло в порядку передбаченому законодавством, обґрунтовано, а тому підстави для задоволення позовної вимоги позивача - відсутні.

Крім цього, представник відповідача зазначає, що вимоги про зобов'язання Головного управління виплачувати пенсію в раніше визначеному розмірі, то відповідно до ст.58 Закону № 1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та здійснює її виплату. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії. Оскільки повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції Пенсійного фонду, суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади

Процесуальні дії у справі.

Суд ухвалою від 13 червня 2025 року прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження у справі, вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановив сторонам строки для надання заяв по суті, витребував з Головного управління Пенсійного фонду України належним чином засвідчену копію або копію електронної пенсійної справи ОСОБА_1 .

Витребувані судом докази надані відповідачем 26.06.2025 разом з листом від 23.06.2025 №1500-0308-7/112027.

24 липня 2025 року представник позивача направив до суду клопотання про зупинення розгляду справи, у зв'язку з тим, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №420/18646/25 за позовом ОСОБА_1 до ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» щодо визнання протиправною та скасування рішення від 21.01.2025 №3924, яким позивачу змінено групу інвалідності.

Ухвалою від 20.08.2025 суд задовольнив клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі та зупинив провадження в адміністративній справі №420/18647/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням по справі №420/18646/25.

19 лютого 2025 року представник позивача направив до суду клопотання про поновлення провадження у справі, у зв'язку з набранням законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/18646/25.

Ухвалою від 20.03.2026 суд задовольнив клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі у зв'язку з набранням законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/18646/25 та поновив провадження у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини у справі.

23 грудня 2015 року ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю ІІ групи до 01.01.2017, що підтверджується Випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 23.12.2015.

24 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України Приморського району із заявою про призначення пенсії по інвалідності.

Протоколом від 19.01.2016 №9615 позивачу призначено пенсію по інвалідності.

26 грудня 2016 року ОСОБА_1 продовжено інвалідність ІІ групи до 01.01.2019, що підтверджується Випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 26.12.2016.

04 квітня 2018 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково, що підтверджується Випискою з акта огляду медико-соціальною експертною командою від 04.04.2018.

Розпорядження центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 14.08.2018 №840981 позивачу призначено пенсію по інвалідності з 01.08.2018 довічно.

Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України від 21.01.2025 ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності.

На підставі вищенаведеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України прийнято рішення від 01.04.2025 №951050840981 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21.01.2025.

Листом від 10.04.2025 №1500-0404-8/75276 Головне управління Пенсійного фонду України звернулось до позивача у зв'язку з переплатою пенсії за період з 21.01.2025 до 30.04.2025 у розмірі 15089,19 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 по справі №420/18646/25, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2026, визнано протиправним та скасовано рішення від 21.01.2025 №3924 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» , яким ОСОБА_1 змінено групу інвалідності з ІІ групи (загальне захворювання) безтерміново, на ІІІ групу (загальне захворювання) зі строком переогляду січень 2027 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача, які полягають у протиправному перерахунку пенсії на підставі незаконного рішення про зміну групи інвалідності, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Правові відносини у сфері пенсійного забезпечення регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія по інвалідності;

Згідно з ч.1-2 ст.30 Закону №1058-IV, пенсія по інвалідності призначається у разі встановлення особі інвалідності, за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Частиною першою статті 34 Закону №1058-IV передбачено, Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично у випадках, передбачених цим Законом.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії можливий лише за наявності визначених законом підстав та за умови дотримання встановленої процедури.

Порядок встановлення інвалідності та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи визначається, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Відповідно до пункту 3 зазначеної постанови, особи, яким інвалідність встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням або за рішенням суду.

Отже, законодавством передбачено, що у разі встановлення інвалідності безстроково повторне оцінювання можливе виключно за ініціативою самої особи або на підставі судового рішення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 по справі №420/18646/25, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2026, визнано протиправним та скасовано рішення від 21.01.2025 №3924 експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» , яким ОСОБА_1 змінено групу інвалідності з ІІ групи (загальне захворювання) безтерміново, на ІІІ групу (загальне захворювання) зі строком переогляду січень 2027 року.

Суд зазначає, що визнання судом протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень має наслідком відсутність у такого рішення юридичної сили та правових наслідків з моменту його прийняття.

Такий висновок узгоджується із приписами ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до якої адміністративні суди перевіряють, чи прийняті рішення суб'єктів владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також із завданням адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав особи від протиправних рішень.

За змістом ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку адміністративного судочинства звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, та просити, зокрема, про визнання такого рішення протиправним і його скасування.

Скасування індивідуального акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права спрямоване на відновлення становища, яке існувало до його прийняття, що відповідає загальним засадам адміністративного судочинства.

Враховуючи вищенаведене, рішення, яке визнано протиправним та скасовано судом, вважається таким, що не створювало правових наслідків, а, отже, не може бути належною правовою підставою для прийняття будь-яких інших рішень або вчинення дій.

З огляду на викладене, наслідки, які настали в результаті прийняття такого рішення, підлягають нівелюванню, а правовідносини мають бути приведені у стан, який існував до його прийняття.

Відповідно, будь-які рішення суб'єктів владних повноважень, які є похідними від рішення Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» від 21.01.2025 №3924, зокрема, рішення щодо перерахунку пенсії позивача не має самостійної правової підстави, оскільки ґрунтується на акті, який визнано судом протиправним та скасовано.

Отже, враховуючи рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2025 по справі №420/18646/25, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2026, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951050840981 від 01.04.2025, яким ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, є протиправним та підлягає скасуванню.

З метою відновлення прав позивача слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

Поряд з цим, суд зауважує, що формулювання позовних вимог в частині зобов'язати виплачувати пенсію не підлягає задоволенню, оскільки має на меті вчинення дій на майбутнє, а суд вирішує спір щодо правовідносин, які вже виникли. Суд захищає порушене право, а не те, яке можливо може бути порушене у майбутньому.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ч.5 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 77-79, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, буд.83, м.Одеса, Одеська обл., 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951050840981 від 01.04.2025 року, яким ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитро БАБЕНКО