Справа № 758/2821/26
Категорія 14
11 березня 2026 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Омельченко К. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бердянськ, Запорізької області, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Бердянськ, Запорізької області, Україна, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с. Полоузівка, Запорізької області, Україна.
З батьком дитини громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с. Полоузівка, Запорізької області, заявниця перебуває в зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 , згідно якого 27.01.2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міського управління юстиції Запорізької області за актовим записом №35 зареєстровано шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Факт народження дитини підтверджується (мовою оригіналу «Медицинское свидетельство о рождении» серія НОМЕР_5 від 07.01.2026 року, видане «ГБУЗ «Бердянская центральная районная больница», згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 15 годині 36 хвилин в м. Бердянськ народила дитину чоловічої статі вагою 3710 грамів, зріст 55 сантиметрів.
Відповідно до (мовою оригіналу) «Свидетельство о рождении НОМЕР_2 » видане 15.01.2026 року «Территориальным отделом ЗАГС города Бердянска и Бердянского района Управления ЗАГС Запорожской области», за актовим записом №110269900000200013000 зареєстровано народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бердянськ, Запорізької області, матір'ю якого записана ОСОБА_1 , батьком ОСОБА_3 .
Посилаючись на те, що встановлення факту народження дитини ОСОБА_1 необхідно для отримання свідоцтва про народження встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, просила 3. Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бердянськ, Запорізької області, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Бердянськ, Запорізької області, Україна, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с. Полоузівка, Запорізької області, Україна.
Заявник у судове засідання не з'явилася, разом з заявою подала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд ухвалив розглядати справу за відсутністю учасників справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
27.01.2010 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , дошлюбне прізвище - ОСОБА_4 , було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим 27.01.2010 року Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, актовий запис - № 35 (а.с. 11).
Відповідно до паспорта серія НОМЕР_3 виданий 30.06.2013 року Бердянським МВ УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_1 є громадянином України.
Відповідно до паспорта серія НОМЕР_4 виданий 18.03.2004 року Бердянським МВ УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_3 є громадянином України.
Згідно з медичним свідоцтвом про народження серія НОМЕР_5 від 07.01.2026 року, видане «ГБУЗ «Бердянская центральная районная больница», встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 о 15 год. 36 хв. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Бердянськ, Запорізької області народила дитину чоловічої статті вагою 3710 грамів, зріст 55 сантиметрів (а.с. 9).
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 , яке видане 15.01.2026 року «Территориальным отделом ЗАГС города Бердянска и Бердянского района Управления ЗАГС Запорожской области», за актовим записом №110269900000200013000 зареєстровано народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бердянськ, Запорізької області, матір'ю якого записана ОСОБА_1 , батьком ОСОБА_3 (а.с. 10).
У постанові від 26 червня 2024 року у справі № 759/17678/22 Верховний Суд вказав про те, що свідоцтво про народження дитини, видане на ТОТ, не є юридично дійсними, але може підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території, зафіксувала факт народження дитини у певної особи.
Обґрунтовуючи заяву про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, ОСОБА_1 вказала, що метою встановлення факту народження дитини на ТОТ є реєстрація народження дитини у відповідному відділі ДРАЦС України задля підтвердження громадянства України та для реалізації у подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК Україна державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 23.11.2022 у справі № 759/7001/22 Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правила № 52/5 не містять спеціальної норми права щодо порядку державної реєстрації народження на тимчасово окупованій території України відповідними органами державної реєстрації актів цивільного стану без рішення суду про встановлення такого факту, що унеможливлює встановлення факту народження та здійснення державної реєстрації народження в позасудовому порядку.
Висновок про можливість розгляду судами заяв про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України без попереднього звернення до органу реєстрації актів цивільного стану та отримання відмови цього органу узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07.09.2022 у справі № 759/5313/21.
Окрім того, Верховний суд зазначив, що суд в межах розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України має надати оцінку поданим заявниками доказам, оскільки рішення суду в такій категорії справ повинно ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих так званими органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Згідно з ч. 2, 3, 4, 5 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
У абз. 126 п. 8 Глави 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила) державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, шостим пункту 3 Глави 1 Розділу II цих Правил.
Згідно з п.п. «в» п. 12 Глави 1 Розділу III Правил у разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батьків дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані.
Як вбачається із матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась у зв'язку з тим, що свідоцтво про народження видане на тимчасово окупованій території, та заявник не зверталась до цих органів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України
Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 144 СК України реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Відповідно до ч. 1 ст. 145 СК України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їх згодою.
Відповідно до ч. 1 ст. 146 СК України, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 147 СК України по батькові дитина визначається за іменем батька.
Враховуючи, що для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадян України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про факту народження дитини чоловічої статі ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бердянськ, Запорізької області, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Бердянськ, Запорізької області, Україна, батьком є громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Полоузівка, Запорізької області, Україна.
Керуючись ст. ст. 315-319, 353, 430 ЦПК України, ст. ст. 133, 144, 145, 146, 147 СК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Глави 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у місті Бердянськ, Бердянського району, Запорізької області, Україна, матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення - 19.03.2026.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя С. С. Захарчук