Справа № 420/7355/26
20 березня 2026 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Дубровна В.А., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
встановила:
До суду з позовом звернулось Головне управління Державної податкової служби в Одеській області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), яким просить стягнути з ОСОБА_1 , суму заборгованості у розмірі 414 481 грн. 96 коп., а саме:
- заборгованість військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у загальному розмірі 31 232,46 грн. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів ГУК в Од.обл./ Одеська обл./ 11011001, ЄДРПОУ отримувача 37607526.
- заборгованість з ПДФО, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у загальному розмірі 375 129,50 грн. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів ГУК в Од.обл./ м.Одеса/11010500, ЄДРПОУ отримувача 37607526.
- заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій у загальному розмірі 8120 грн. на бюджетний рахунок UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів ГУК в Од.обл./ м.Одеса/21081100, ЄДРПОУ отримувача 37607526.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами, суддя вказує про таке.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом. ( стаття 26 КАС України).
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру зареєстроване місце реєстрації відповідача є АДРЕСА_1 .
Оскільки відповідач у справі не зареєстрован в межах Одеській області, то відповідно до вищевказаних приписів КАС України ця справа територіально не підсудна та не підлягає вирішенню Одеським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно до ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
За нормами частин 6 та 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
З урахуванням зазначеного, суддя доходить висновку, що справу належить передати на розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача.
Керуючись ст. 29, 243, 248 КАС України,
ухвалила:
Адміністративну справу №420/7355/26 за позовом Головного управління Державної податкової служби в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - передати до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Матеріали адміністративної справи №420/7355/26 направити до Миколаївського окружного адміністративного суду після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя В.А. Дубровна