Ухвала від 20.03.2026 по справі 420/9228/25

Справа № 420/9228/25

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

20 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/9228/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/9228/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.02.2022 року при здійснені перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1419 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з 01.02.2023 року та з 01.03.2025 року при здійснені перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1420 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії максимальним розміром з 01.02.2022 року при здійснені перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1419 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з 01.02.2023 року та з 01.03.2025 року при здійснені перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1420 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 року з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1419 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з 01.02.2023 року та з 01.03.2025 року з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1420 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.

11.03.2026 року до Одеського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/9228/25. В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що 08.09.2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням виконати рішення суду у спрві № 420/9228/25 і надати копію протоколу перерахунку пенсії станом на 01.09.2025. Станом на 01.09.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувало пенсію з 01.02.2023 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 у справі №420/9228/25, яке набрало законної сили 22.07.2025 і до розміру пенсії який перевищив 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність протиправно застосувало коефіцієнти до відповідних сум перевищення, згідно статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" і встановило до виплати пенсію в розмірі 31698,50 грн, що призвело до не передбаченого Законом №2262-ХІІ відрахування з пенсії 20854,52 грн. У П'ятому апеляційному адміністративному суді розглядається апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адмімістративного суду від 08.01.2026 року по справі 420/34330/25. Позивач зазначає, що згідно рішення суду 420/9228/25 він отримав наступні пенсійні виплати: 06.09.2025 -31698,50 грн; 03.10.2025 - 31698,50 грн. З листопада 2025 року отримував зменшений розмір пенсійної виплати, а саме: 05.11.2025- 28384,27 грн; 04.12.2025 - 22572, 26 грн; 05.01.2026 = 22572,26; 05.02.2026 - 22572,26 грн; 05.03.2026 - 25950 грн. Вище наведене, на думку позивача, свідчить про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ігноруючи рішення суду 420/9228/25 з листопада 2025 року протиправно та системно знижувало розмір його пенсії. З цього приводу він письмово звернувся 16.01.2026 року з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виклав ці та інші факти і просив повернути йому не отриману частину розміру пенсії та надати копію протоколу останнього перерахунку пенсії станом на 01.01.2026 року. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області 11.02.2026 року надало відповідь в якій зазначило, що на теперішній час направити результати проведених перерахунків пенсії неможливо у зв'язку з технічними причинами, а саме невірним технологічним розрахунком пенсії по пенсійній справі починаючи з 01.01.2026. Зазначені технічні обмеження виникли з причини доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків та виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» та унеможливлюють своєчасне та повне виконання рішення суду. Також зазначено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведено після доопрацювання програмного забезпечення. Позивач уважає, що у відповіді Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області фактично визнає несвоєчасне та неповне виконання рішення суду по справі від 20.06.2025 №420/9228/25, яке набрало законної сили 22.07.2025.

Ухвалою суду від 12.03.2026 року прийнято до розгляду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/9228/25, ухвалено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області в 3-х денний строк з дня отримання даної ухвали для надання суду письмових пояснень по суті поданої заяви.

19.03.2026 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли пояснення на заяву позивача про встановлення судового контролю, в яких зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 по справі № 420/9228/25, яке набрало законної сили 22.07.2025, ОСОБА_1 19.11.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2022, з 01.02.2023 та з 01.03.2025. Загальна сума доплати пенсії за період з 01.02.2022 по 31.03.2025 склала 599342,75 грн (з 01.02.2022 по 30.11.2025 - 563788,93 грн та поточна заборгованість пенсії з 01.12.2025 по 31.03.2026 - 35553,82 грн). Розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 31698,50 грн. Частина нарахованої доплати пенсії в сумі 8697,57 грн в листопаді 2025 - лютому 2026 (поточна заборгованість) зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями. Тобто, станом на день подання звіту до суду, залишок невиплаченої заборгованості за рішенням суду від 20.06.2025 по справі № 420/9228/25 становить - 590645,18 грн., який обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата перерахованої пенсії та нарахованої доплати до пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Розглянувши подану в порядку ст.382 КАС України заяву, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю виходячи з наступного.

Згідно з ст.129-1 Конституції України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно із ч.1 ст.382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч.2 ст.382-1 КАС України).

Згідно ч. 6 ст.382-1 КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Оскільки, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 року з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1419 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з 01.02.2023 року та з 01.03.2025 року з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 19.07.2024 року №1420 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат, то вказана справа підпадає під визначений в абзаці 2 частини 1 статті 382 КАС України перелік справ, в яких суд зобов'язаний встановити судовий контроль у випадку звернення позивача з відповідною заявою.

З наданих Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів убачається, що 19.11.2025 року ОСОБА_1 , на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25, проведено перерахунки пенсії з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року, з 01.03.2024 року, 01.01.2025 року, з 01.03.2025 року та 01.12.2025 року та нараховано суму доплати пенсії за період з 01.02.2022 року по 30.11.2025 року, яка з урахуванням фактично виплачених сум складає 563788,93 грн, що підтверджується розрахунком на доплату від 19.11.2025 року за пенсійною справою № 1502016695.

Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2025 року відповідачем визначено у розмірі 52553,02 грн, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" до виплати визначено пенсію у розмірі 31698,50 грн.

Однак, з перерахунків пенсії з 01.03.2024 року та 01.01.2025 року убачається, що Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області до пенсії ОСОБА_1 застосовано обмеження максимальним розміром 49394,90 грн, жодних пояснень з приводу правомірності вказаного обмеження відповідачем не наведено.

Також суд зазначає, що доказів виплати доплати пенсії, нарахованої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25 та доказів виплати пенсії у розмірі 31698,50 грн, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду не надало.

За твердженням позивача з листопада 2025 року він отримував зменшений розмір пенсійної виплати, а саме: 05.11.2025- 28384,27 грн; 04.12.2025 - 22572, 26 грн; 05.01.2026 = 22572,26; 05.02.2026 - 22572,26 грн; 05.03.2026 - 25950 грн.

Отже, відповідачем не надано до суду доказів виконання судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25 в повному обсязі.

Таким чином, розглянувши заяву позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Також суд зазначає, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-3 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/9228/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2025 року по справі № 420/9228/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення повинен відповідати вимогам частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що наслідком не додержання вимог частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України при подачі звіту про виконання судового рішення є постановлення судом ухвали про відмову в його прийнятті.

Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набрала законної сили та оскарженню не підлягає. Заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.382-3 КАС України.

Суддя Г.В. Лебедєва