Рішення від 19.03.2026 по справі 420/39726/25

Справа № 420/39726/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф. розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 27.08.2025 р. № 557 в частині призову та направлення до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних, ОСОБА_1 відповідно до поіменного списку № 5/10/1989/2 у складі команди « НОМЕР_1 »;

- визнати протиправним та скасувати наказ ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 27.08.2025 р. № 561 в частині зняття з військового обліку ОСОБА_1 .

- визнати протиправним та скасувати пункт 18., підпункт 23.1. пункту 23. наказу командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 28.08.2025 р. № 253 в частині прибуття ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 , зарахування ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 на всі види забезпечення та призначення ОСОБА_1 на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 2 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки.

Ухвалою судді від 03.12.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою судді від 12.01.2026 ОСОБА_4 задоволено частково клопотання представника позивача та передано справу №420/517/26 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії через Відділ надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи (канцелярія) судді Одеського окружного адміністративного суду Попову В.Ф. для вирішення питання про обєднання цієї справи зі справою № 420/39725/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів

Ухвалою судді від 20.01.2026 року об'єднано адміністративну справу №420/517/26 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії зі справою №420/39726/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він мав право відстрочку від призову на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», однак наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 його призвано на військову службу та наказом командира військової частини НОМЕР_1 було зараховано до списків особового складу військової частини. Вважаючи вказані накази протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІНФОРМАЦІЯ_2 відзив не надав, ухвалу про відкриття провадження доставлено до електронного кабінету 05.12.2025 року.

Військова частина НОМЕР_1 відзив не надала, ухвалу про відкриття провадження доставлено до електронного кабінету 24.02.2026 року.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом, як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).

Судом встановлені наступні обставини по справі.

11.07.2025 року наказом № 1015-ос Державного секретаря Міністерства закордонних справ України О. Карасевича позивача з 11.08.2025 р. призначено на посаду завідувача господарства з виконанням обов'язків водія автотранспортних засобів посольства України в Арабській республіці Єгипет та встановлено випробувальний термін строком на 3 місяці (до 11.11.2025 р.)

Посольство України в Арабській Республіці Єгипет звернулося до ІНФОРМАЦІЯ_3 з листом № 6163/17-914-86995 від 22.07.2025 року у якому повідомило про те, що ОСОБА_1 з 11.08.2025 р. направляється у довгострокове службове відрядження до Посольства та про те, що він підлягає відстрочці від призову на військову службу під час мобілізації. До вказаного листа Посольством було додано копії наказу МЗС України від 11.07.2025 р. № 1015-ос, копія службового паспорту ОСОБА_1 та копії проїзних документів.

Щодо підтвердження направлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 вказаного листа позивач надає скріншот/фотографію сторінки електронної пошти Посольства України в Арабській Республіці Єгипет про відправлення електронною поштою листа та додатків до нього ( довідки про відрядження та наказ).

15.08.2025 року начальником Управління кадрового менеджменту МЗС України Шмигельському О.О. було видано довідку № 201/36-919-89821-ВН про те, що він підлягає бронюванню.

19.08.2025 року позивач звернувся до 4 відділу ОРТЦК з листом до якого були додані копія витягу з наказу МЗС від 11.07.2025 р. № 1015-ос, копія службового паспорта з вписаною посадою ОСОБА_1 , копія придбаних МЗС України квитків на літак до Єгипту, копія медичної довідки від 14.07.2025 року те, що позивач проходив стаціонарне лікування, що підтверджується трекінгом Укрпошти №6750000074846.

Наказом від 27.08.2025 №557 ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача призвано на військову службу.

Наказом від 28.08.2025 № 253 Військової частини НОМЕР_1 зараховано до списків особового складу.

Вважаючи накази відповідачів протиправними позивач звернувся до суд з цим позовом.

Дослідивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті, оцінивши надані докази та приписи діючого законодавства суд приходить до наступних висновків.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціанті власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації на воєнний час затверджені постановою Кабінетом Міністрів України від 27.01.2023 №76 Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі - Порядок №76 в редакції, чинної на час виникнення спірних відносин).

Пунктом 1 визначено, що цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу: зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи).

Цією ж Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650) затверджені Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - Критерії та порядок).

Відповідно до пп. 8 п.2 Критеріїв та порядку визначено, що до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств, установ та організацій належать:

спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, закордонні дипломатичні установи України, представництва міжнародних організацій згідно з переліком, затвердженим МЗС;

Як встановлено судом, позивача призначено на посаду завідувача господарства з виконанням обов'язків водія автотранспортних засобів посольства України в Арабській Республіці Єгипет.

Наказом Міністерство закордонних справ України (далі - МЗС) №561 від 26.12.2024 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин) затверджено критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки у сфері зовнішніх зносин в особливий період та Перелік спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, закордонних дипломатичних установ України та представництв міжнародних організацій в Україні, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період до яких віднесено Посольство України в Арабській Республіці Єгипет.

Згідно д п. 25 Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації на воєнний час затверджені постановою Кабінетом Міністрів України від 27.01.2023 №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 р. № 1332) бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.

Згідно з пунктом 26 цього ж Порядку №76, у разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку, подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.

Державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством, критично важливою установою, подає список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження уповноваженою особою державного органу ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.

Пунктом 29-1 Порядку визначено, протягом 24 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів переведення військовозобов'язаного, зазначеного в абзаці другому пункту 4 частини першої статті 25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично.

Таким чином, оскільки Посольство України в Арабській Республіці Єгипет , отримало статус установи, яка має важливе значення для галузей національної економіки у сфері зовнішніх зносин в особливий період на підставі наказу МЗС, але не має коду ЄДРПОУ то саме через це міністерство повинна була здійснюватися процедура бронювання позивача, як передбачено Порядком 76.

Як встановлено судом, документи щодо бронювання позивача направлені Посольством України в Арабській Республіці Єгипет безпосередньо до ТЦК, що є порушенням порядку бронювання, оскільки ТЦК взагалі не уповноважені приймати рішення про бронювання, а дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться автоматично без будь-якої участі ТЦК.

З огляду на викладене, на момент мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_4 була відсутня будь-яка інформація чи докази щодо наявності у позивача бронювання, а також повноваження щодо здійснення такого бронювання.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позивачем не доведено протиправності наказу ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 27.08.2025 р. № 557, оскільки останній на момент його мобілізації не мав бронювання та не мав права на відстрочку.

Сам факт того, що позивач міг бути заброньованим в майбутньому не є підставою для визнання наказу протиправним, оскільки на момент його мобілізації права позивача не були порушенні відповідачем.

Щодо відправлення Посольством України в Арабській Республіці Єгипет до ІНФОРМАЦІЯ_3 листа № 6163/17-914-86995 від 22.07.2025 року, суд зазначає, що скріншот сторінки електронної пошти Посольства не є належним доказом направлення та вручення такого листа.

Щодо трекінгу Укрпошти №6750000074846 на підтвердження направлення листа від 19.08.2025 року, суд зазначає, що при перевірці трекінгу на офіційному сайті Укрпошти встановлено, що «дані про відправлення за номером 6750000074846 на даний час відсутні тому що незареєстровані в системі».

Крім того, вказане поштове відправлення не містить будь яких даних про поштове вкладення чи опис відправлення. Тобто доказів того, що саме вказані документи були направлені та вручені відповідачу не має.

Як було вже зазначено судом вище, розгляд вказаного листа не відноситься до компетенції відповідача, навіть при його отриманні.

Виходячи з викладено, суд відхиляє посилання позивача на вищезазначені докази та не приймає до уваги його обґрунтування.

Оскільки судом встановлено, що позивача мобілізовано на підставі наказу ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 27.08.2025 р. № 557, який є правомірним, то підстави для скасування похідного наказу командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 28.08.2025 р. № 253 в частині прибуття ОСОБА_1 до в/ч НОМЕР_1 також відсутні.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем не доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

У підсумку, з урахуванням вищезазначеного, у сукупності суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 90, 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

.