Справа № 420/7985/24
19 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю. В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт (від 05.02.2026 року вхід. №13370/26) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по справі № 420/7985/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.03.2024 року обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24 набрало законної сили 06 вересня 2024 року та у справі судом 12.09.2024 року видано виконавчий лист, примусове виконання якого здійснюється у виконавчому провадженні № 76155906.
11.12.2024 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява (вхід. № 73326/24), в якій позивач просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року по справі № 420/7985/24 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом десяти днів з дня набрання ухвалою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду 26 грудня 2024 року заяву (від 11.12.2024 року вхід. № 73326/24) ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у тридцятиденний строк з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24.
10.01.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт (вхід. № 3424/25) про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю. В. від 21 березня 2025 року відмовлено Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту (від 10.01.2025 року вхід. № 3424/25) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24 та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24.
16.05.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт (вхід. № 48319/25) про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю. В. від 28 травня 2025 року було відмовлено Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту (від 16.05.2025 року вхід. № 48319/25) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24 та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24.
23.07.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт (вхід. № 74707/25) про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року у справі № 420/7985/24.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року відмовлено Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту (від 23.07.2025 року вх.№74707/25) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
02.07.2025 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява від позивача позивач (вхід. № 67021/25), про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі № 420/7985/24.
25.08.2025 року Одеський окружний адміністративний суд ухвалою у справі № 420/7985/24 у задоволенні заяви позивача про зміну способу виконання рішення відмовив.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2025 року ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 у справі № 420/7985/24 скасовано та ухвалено нову постанову, якою заяву позивача від 02.07.2025 про зміну способу та порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24 задоволено.
Змінено спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача суму доплати пенсії за період з 01.03.2024 по 31.10.2024 у розмірі 15857,60 грн.
05.11.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт (вхід. №117067/25) про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року у справі № 420/7985/24.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 року, залишеною без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.02.2026 року, відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту (від 05.11.2025 року вхід. №117067/25) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року по справі № 420/7985/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року по справі № 420/7985/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року по справі № 420/7985/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
05.02.2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт (вхід. №13370/26) про виконання рішення суду, в якому відповідач просить суд прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року у справі № 420/7985/24, зазначаючи, що Головним управлінням на підставі вказаного рішення суду, яке набрало законної сили 06.09.2024, ОСОБА_1 05.10.2024 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2024 становив 43260,65 грн. Сума доплати за період з 01.03.2024 по 31.10.2024 з урахуванням фактично виплачених сум склала 15857,60 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Таким чином, на переконання відповідача, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.
У той же час, як зазначив відповідач, спосіб виконання рішення суду від 06.08.2024 у цій справі було змінено на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача суму доплати пенсії за період з 01.03.2024 по 31.10.2024 у розмірі 15857,60 грн., а тому для отримання вказаних коштів позивачу необхідно звернутися до органу Казначейства з відповідною заявою.
11.03.2026 року справу №420/7985/24 повернуто до Одеського окружного адміністративного суду за наслідками розгляду П'ятим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на відповідне судове рішення від 10.11.2025 року.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із ч. ч. 2, 3ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналіз вище вказаних норм законодавства вказує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.
Питання, пов'язані зі здійсненням судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовані статтями 382-3823 КАС України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною третьою статті 382 КАС України передбачено, що якщо судове рішення набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845, визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до пункту 2 Порядку №845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Таким чином, судове рішення про стягнення з державного органу коштів виконується органами Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.
При цьому, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, може мати місце лише у випадку зобов'язання рішенням суду такого суб'єкта вчинити певні дії (рішення суду зобов'язального характеру).
Як уже зазначалося судом вище, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2025 року змінено спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 420/7985/24 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача суму доплати пенсії за період з 01.03.2024 по 31.10.2024 у розмірі 15857,60 грн.
Аналізуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми, суд доходить висновку, що в даному випадку рішення суду про стягнення не покладає на відповідача (боржника) зобов'язань як таких. За відсутності зобов'язання відповідач (боржник) не має про що звітувати суду. Участь боржника у виконанні рішення про стягнення - відсутня. Виконання рішення суду про стягнення з боржника коштів відбувається шляхом списання коштів з його рахунків органами Державного казначейства України.
Відтак, судове рішення в частині стягнення з Головного управління грошової суми у розмірі 15857,60 грн. повинно скеровуватись до органів Казначейства на примусове (без будь-якого волевиявлення боржника чи вчинення ним будь-яких дій) стягнення грошових коштів на користь позивача.
Судове рішення про стягнення коштів не покладає на відповідача (боржника) зобов'язань як таких. За відсутності зобов'язання відповідач (боржник) не має про що звітувати суду. Участь боржника у виконанні рішення про стягнення - відсутня. Виконання рішення суду про стягнення з боржника коштів відбувається шляхом списання коштів з його рахунків органами Державної казначейської служби України.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, а також зважаючи на те, що судом було змінено спосіб та порядок виконання судового рішення від 06.08.2024 року у справі № 420/7985/24, суд доходить висновку, що Головне управління як боржник апріорі не може звітувати про виконання (чи не виконання) відповідного судового рішення.
Відтак, з огляду на окреслене вище та враховуючи, що відповідач як боржник вчинив усі залежні від нього дії задля повного виконання судового рішення, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 05.02.2026 року вхід.№13370/26) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року у справі № 420/7985/24.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 05.02.2026 року вхід.№13370/26) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 року у справі № 420/7985/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю. В. Харченко