Рішення від 20.03.2026 по справі 320/35787/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 року № 320/35787/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємствоа Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" до Управління Північного офісу Держаудитслужби України про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство Обухівської міської ради "Обухівтеплотрансбуд" з позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби України в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-08-03-011613-а на закупівлю: Реконструкція магістральних теплових мереж на ділянці від пункту розподілу №2 по вул. Миру, 13а до церкви Різдва Пресвятої Богородиці по вул. Миру, 12а в місті Обухів, Київської області (ДК 021-2015: 45454000-4 - Реконструкція), затверджений 27 вересня 2023 року заступником начальника Північного офісу Державної аудиторської служби України Сомик О С.

Дослідивши обставини справи та оцінивши доводи сторін суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язковогодержавного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, в тому числі суб'єктах господарювання, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належить суб'єктам господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Основні завдання, повноваження і права Північного офісу Держаудитслужби визначено нормами Закону № 2939-XII, статтею 113 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 03.02.2016 № 43, та Положенням про Північний офіс Держаудитслужби, затвердженим наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23, та іншими нормативно-правовими актами. Статтею 5 Закону № 2939-ХІІ передбачено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІII (далі - Закон № 922-VIІI).

Пунктом 14 частини 1 статті 1 Закону № 922-VІII визначено, що моніторинг закупівлі - це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях закупівлі з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Порядок здійснення моніторингу публічних закупівель регламентовано статтею 8 Закону № 922-VІII, якою передбачено, що моніторинг закупівлі здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальними органами.

Північний офіс Держаудитслужби, відповідно до п. 1 Положення про Північний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, є міжрегіональним територіальним органом Держаудитслужби, яка, відповідно до постанови КМ України від 03.02.2016 № 43, є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

З огляду на викладене, Північний офіс Держаудитслужби наділений повноваженнями щодо здійснення моніторингу публічних закупівель у порядку, встановленому Законом № 922-VІII.

На підставі наказу Північного офісу Держаудитслужби від 31.08.2023 № 240 «Про початок моніторингу закупівель», Північним офісом Держаудитслужби здійснено моніторинг процедури закупівлі: «Реконструкція магістральних теплових мереж на ділянці від пункту розподілу № 2 по вул. Миру, 13а до церкви Різдва Пресвятої Богородиці по вул. Миру, 12а в місті Обухів, Київської області (ДК 021-2015: 45454000-4 - Реконструкція) 1 робота.

Інформацію про вказану публічну закупівлю оприлюднено в інформаційно-телекомунікаційній системі Prozorro за номером: UA-2023-08-03-011613-a.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону № 922-VIII з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, у редакції чинній на дату проведення процедури закупівлі (далі - Особливості № 1178), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель на 2023 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію затверджену рішенням уповноваженої особи від б/д № б/н (далі - ТД), реєстр отриманих тендерних пропозицій від 14.08.2023, тендерну пропозицію ТОВ «СІЛАРК» (далі - Переможець), протокол уповноваженої особи щодо визначення переможця від 15.08.2023 № 15, повідомлення про намір укласти договір про закупівлю від 15.08.2023, договір від 22.08.2023 № 119, відповіді Замовника на запити органу державного фінансового контролю від 07.09.2023, від 21.09.2023.

За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель при розгляді тендерної пропозиції ТОВ «СІЛАРК» встановлено недотримання пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922- VIII та підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Північним офісом Держаудитслужби зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У ході проведення моніторингу встановлено, що на участь в торгах подано тендерні пропозиції двох учасників: ТОВ «СІЛАРК» з остаточною ціною 18 050 612,97 грн з ПДВ та ТОВ «Міське будівництво» з остаточною ціною 20 587 736,62 грн з ПДВ.

Переможцем торгів визначено ТОВ «СІЛАРК» з остаточною ціною 18 050 612,97 грн з ПДВ.

За результатами проведеного моніторингу встановлено невідповідність тендерної пропозиції Переможця вимогам тендерної документації Замовника. Так, відповідно до пункту 1 Розділу 3 ТД тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним Замовником, зокрема, інформацією, що підтверджує відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям згідно Додатку 2 до цієї ТД. Відповідно до пункту 1 Додатку 2 до ТД, на підтвердження відповідності учасника такому кваліфікаційному критерію, як наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, Замовник установив вимогу, щодо надання довідки за формою 1. В довідці має бути зазначена вся техніка/обладнання відповідно до підсумкової відомості ресурсів.

У розділі ІІ Підсумкової відомості ресурсів, наданої учасникомТОВ «СІЛАРК» у складі ТП зазначено будівельні машини та механізми, що будуть використовуватися при виконанні робіт, передбачених дефектним актом та локальними кошторисами, де, зокрема, під пунктом 12 зазначено використання бульдозерів, потужністю 59 кВт в обсязі 30,670698 машиногодин.

Крім того, відповідно до пункту 1 локального кошторису №02-01-027 та пункту 45 локального кошторису №07-01-01 передбачено розроблення грунту бульдозерами потужністю 59 кВт.

Однак, у довідці від 10.08.2023 №10/08-23/1 про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій (далі - Довідки від 10.08.2023 № 10/08-23/1), наданій учасником у складі ТП бульдозер відсутній, чим не дотримано вимогу пункту 1 Додатку 2 до ТД та не підтверджено відповідністьучасника такому кваліфікаційному критерію, наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.

Крім того, згідно з пунктом 1 Додатку 2 до ТД у складі тендерної пропозиції Учасник має надати - декларацію відповідності матеріальнотехнічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на зазначену спеціальну техніку.

Відповідно до пунктів 9 та 10 Довідки від 10.08.2023 № 10/08-23/1 зазначено спеціальний вантажний автокран більше 20 т, що використовується учасником на підставі договору оренди від 07.08.2023 № 070823 та автопідйомник, що використовується учасником на підставі договору надання послуг від 09.08.2023 № 09/08-23.

Згідно з пунктом 7 Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року № 77, вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, підйомники для підіймання працівників, пасажирські підвісні канатні дороги, фунікулери, ескалатори та пасажирські конвеєри, колиски приводні для підіймання працівників відносяться до машин та механізмів підвищеної небезпеки.

Однак, Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на спеціальний вантажний автокран більше 20 та автопідйомник у складі тендерної пропозиції ТОВ «СІЛАРК» не надано, чим не дотримано вимогу пунктом 1 Додатку 2 до ТД та не підтверджено відповідність учасника такому кваліфікаційному критерію, наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.

Відповідно до пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих Особливостей. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922-VIII, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель як таку, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону.

Однак, у порушення пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922-VIII, Замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «СІЛАРК» як таку, що не відповідає кваліфікаційним вимогам до учасника процедури закупівлі установленим статтею 16 цього Закону № 922-VIII.

Крім того, відповідно до Додатку 3 до ТД цiна тендерної пропозицiї (договiрна цiна) учасника повинна були розрахована вiдповiдно до діючих кошторисних норм України у будівництві (Настанова з визначення вартості будівництва). виконана у програмному комплексi АВК-5 або у програмному комплексі, який взаємодіє з ним в частині передачі кошторисної документації та розрахунків договірних цін (надається Замовнику у форматі .imd або .bdcu, або .bdcr) та .pdf.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 5.33 Настанови до складу ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни незалежно від її виду) включаються кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися протягом будівництва.

На виконання даної вимоги ТОВ «СІЛАРК» надано договірну ціну до якої не включено кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, призначеними на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинених інфляцією, яка може відбутися протягом будівництва, а отже, не дотримано умови Додатку 3 до ТД.

Відповідно до підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Таким чином, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178, Замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «СІЛАРК» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі ТД, а уклав з ним договір.

Таким чином, Північним офісом Держаудитслужби обґрунтовано включені дані порушення до висновку про результати моніторингу закупівлі.

Стосовно положень про припинення/розірвання договору. Частиною сьомою статті 8 Закону № 922-VІII передбачено, що у висновку обов'язкового зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості мають зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Частина п'ята статті 242 КАС України передбачає при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, зважаючи на зазначене, Північний офіс Держаудитслужби зобов'язав Позивача усунути встановлене порушення та запропонував один із можливих шляхів усунення цих порушень, а саме: здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 року за № 958/35241 (далі - Наказ № 552), визначено форму та зміст висновку, який складається за наслідками моніторингу публічних закупівель.

Так, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, пункт 3 Розділу II має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує Замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.

Частиною 8 статті 8 Закону № 922-VIII, законодавцем диспозитивно визначено варіанти правомірної поведінки Замовника при усуненні порушень, зазначених у висновку, зокрема, шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Враховуючи вищевикладене, Законом № 922-VIII на Північний офіс Держаудитслужби покладений обов'язок зазначити три варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, у тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі не дотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922-VIII повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Отже, у разі не дотримання вимог Закону № 922-VIII відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір про закупівлю не було б укладено.

Аналізуючи приписи статті 41 Закону № 922-VIII та статей 16, 216 ЦК України, Верховний Суд приходить до висновку, що укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору є підставою для розірвання такого договору (постанова ВС від 17.11.2022 по справі № 620/6135/20).

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постановах від 26.10.2022 у справі № 420/693/21, від 10.11.2022 у справі № 200/10092/20-а, від 21.09.2023 № 160/19326/22.

Таким чином, Північний офіс Держаудитслужби при зобов'язанні усунення порушення чітко дотримувався норм та вимог, установлених Законом та жодним чином не порушив прав та охоронюваних інтересів Позивача.

Також слід зазначити, що Висновок про результати проведення моніторингу є обов'язковим для виконання замовниками, виходячи з наступного.

Одним із головних завдань органу державного фінансового контролю є дотримання законодавства про закупівлі (ст. 2 Закону № 2939-XII).

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Моніторинг закупівлі є одним із видів державного фінансового контролю, а Держаудитслужба має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень (п. 7 ст. 10 Закону № 2939-XII).

Крім того, Позивач посилається на правову позицію Верховного суду, викладеної у постанові від 30.11.2021 у справі № 160/8403/19, якою скасовано висновок, так як процедурні порушення були виявлені вже після обрання переможця торгів та укладення з ним договору.

Північний офіс Держаудитслужби, як суб'єкт владних повноважень діє лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняє дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримується встановленої законом процедури, обирає лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 статті 8 Закону № 922-VIII, моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Таким чином, Північний офіс Держаудитслужби правомірно вимагає усунути виявлене порушення після визначення переможця закупівлі та укладання з ним договору.

Враховуючи вищезазначене, суд не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування Висновку про результати моніторингу процедури закупівліUA-2023-08-03-011613-a.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.