Справа № 727/3303/26
Провадження № 3/727/698/26
20 березня 2026 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців Дубець О.С., за участю прокурора Чернівецької обласної прокуратури Ревеги К.Т., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,
До Шевченківського районного суду м. Чернівців надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи старшим секретарем суду відділу забезпечення судового процесу палати з розгляду цивільних справ Чернівецького апеляційного суду та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «про звільнення» за період з 01.01.2024 по 10.10.2024 (тобто протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності згідно із частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала повністю, просила суворо не карати, зазначила, що зробила для себе відповідні висновки.
У судовому засіданні прокурор Ревега К.Т. просив долучити до матеріалів справи висновок прокурора від 18.03.2026, складений стосовно ОСОБА_1 . Усно пояснив, що зібрані та досліджені докази свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП та просив застосувати адміністративне стягнення в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши думку прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи про адміністративні правопорушення та дослідивши всі наявні матеріали справи, з'ясувавши причини та умови, що сприяли вчиненню даного правопорушення, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Чернівецького апеляційного суду № 05-05/69-к від 31.05.2023 ОСОБА_1 призначена на посаду старшого секретаря відділу забезпечення судового процесу судової палата з розгляду цивільних справ Чернівецького апеляційного суду з 01 червня 2023 року, стоком, на період знаходження основного працівника ОСОБА_2 у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до даних з особової картки державного службовця ОСОБА_1 , остання склала присягу Державного службовця 01.06.2023.
Відповідно до наказу Чернівецького апеляційного суду № 05-05/241-к від 10.10.2024 ОСОБА_1 звільнена з посади старшого секретаря відділу забезпечення судового процесу судової палати з розгляду цивільних справ Чернівецького апеляційного суду 10 жовтня 2024 року за угодою сторін.
Відповідно до підпункту «в» пункт 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
З урахуванням наведеного на ОСОБА_1 поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», оскільки остання у період з 01.01.2024 по 10.10.2024 займала посаду державної служби в державному органі.
Відповідно до вимог статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі - Закон) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з вимогами роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який. не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» - «д» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «д» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме: 13.09.2025, подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.01.2024 по 10.10.2024.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати вказану декларацію. Будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації не встановлено.
Статтею 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
З'ясовуючи ці обставини суд повинен виходити з положень статті 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на положення статей 251, 252 КУпАП суддя в постанові повинен навести докази наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винності особи у її вчиненні, а також дати належну оцінку цим доказам у їх сукупності.
Адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Виходячи із наданих ОСОБА_1 пояснень вбачається, що остання була обізнана про необхідність подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.01.2024 по 10.10.2024, однак замешкалась та подала вищезазначену декларацію після отримання листа з НАЗК. В день отримання цього листа ОСОБА_1 подала декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період з 01.0.1.2024 по 10.10.2024, а саме: 13.09.2025.
Разом з тим, суд вважає, що наведені ОСОБА_1 причини не можуть бути віднесені до обставин, які об'єктивно є непереборними та перешкоджали особі своєчасно виконати покладений на неї обов'язок щодо подання декларації. Інших доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 суду не надала.
Наявні у справі докази узгоджуються між собою, сумнівів у їх належності та допустимості у суду не виникає та у своїй сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи у дусі додержання законів України та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Згідно з частиною 2 статті 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, а також обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винної.
З урахуванням викладеного суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах нижньої межі санкції, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 33, 34, 40-1, 172-6, 252, 283, 284, 285, 287 КУпАП, суд
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN): UA718999980313050106000024405, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять грн 60 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський районний суд м. Чернівців).
Роз'яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а в разі її оскарження перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Дубець О.С.