10.03.2026м. СумиСправа № 920/1656/25
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Шишло Н.С.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу № 920/1656/25
за позовом Акціонерного товариства “Укртелеком» (бульвар Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Котельня північного промислового вузла» (вул. Сумської тероборони, буд. 6, м. Суми, 40025),
про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
представники учасників справи:
від позивача - Личагіна С.П.;
від відповідача - Ступіна О.О.;
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд: 1) визнати неправомірними дії відповідача, що полягають у відмові позивачу вчинити дії з опломбування та взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії у складі: теплообчислювач СВТУ-10М, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав.№3/191, та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2; 2) зобов'язати відповідача опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії у складі: теплообчислювач СВТУ-10М, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав. №3/191, та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2.
Ухвалою від 15.12.2025 господарський суд відкрив провадження у справі № 920/1656/25, призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 15.01.2026, 10:30; надав учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
30.12.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 6233 від 31.12.2025), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що позивач листом від 03.09.2025 № 60-SU-ВИХ/59М500 звернувся до відповідача з проханням направити свого представника для опломбування вузла обліку. За результатами виходу для проведення опломбування відповідач склав акт від 15.09.2025, а листом від 15.09.2025 № 1036 направив позивачу рішення про відмову в допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації. Відповідач встановив такі порушення: відсутня документація про змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, уключаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія (на час перевірки вказаний документ не надано) (порушено п.7.2.31 Правил та п. 16 постанови КМУ № 474 від 08.07.2015); відсутній акт первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії споживача від ТОВ «КППВ» (на час перевірки вказаний документ не надано) (порушено п.7.2.31 Правил); проект на вузол обліку не погоджений з метрологічним центром ЦОВМ (Центральний орган виконавчої влади у сфері метрології) (порушено п.7.2.31 Правил). Позивач листом від 25.09.2025 № 61-SUВИХ/59М500 направив копію акта від 02.09.2025 про монтаж вузла комерційного обліку з проханням направити представника відповідача для опломбування вузла обліку теплової енергії, а також повідомив, що надання акту первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії від ТОВ «КППВ» не передбачено п. 7.2.31. Правил, надав акт контрольної перевірки відповідачем готовності цього вузла обліку теплової енергії до експлуатації від 06.09.2023. Позивач також пояснив, що проект на вузол обліку не погоджений з метрологічним центром ЦОВМ, оскільки останній введений в експлуатацію у 2003 році, і така вимога діючими на дату введення в експлуатацію правилами не передбачалася. Листами від 01.10.2025, 02.10.2025, 08.10.2025 відповідач просив надати вузол обліку для проведення повірки. 21.10.2025 відповідач здійснив обстеження теплопункту та вузла обліку теплової енергії, за результатами чого склав акт обстеження від 21.10.2025, в якому зазначив, що «трубопроводи теплопостачання (до теплолічильника) та ультразвуковий перетворювач витрати теплоносія DN 80 розташовані під стелею на висоті 5,3 м (3,4 м від рівня підлоги та 1,9 м приямок для обладнання), що унеможливлює безпечне обслуговування арматури та устаткування». Листом № 1252 від 24.10.2025 відповідач повідомив позивача, що при обстеженні 21.10.2025 обладнання на вузлі обліку представниками відповідача встановлено, що витратомір та датчики температури встановлені на висоті 5,3 м від опорної поверхні, будь-якої стаціонарної площадки для обслуговування вищевказаного устаткування виявлено не було. Система обліку споживання теплової енергії не відповідає проектній документації: витратомір повинен розташовуватись на подавальному трубопроводі на позначці - 1,205 м від рівня підлоги, а датчики температури на позначці - 0,600 м від рівня підлоги. Вузол обліку позивача відповідно до п. 5.8.3, 5.8.4, 7.2.9, 7.2.27 Правил через невідповідність розташування вимогам проектно-технічної документації до експлуатації допущений бути не міг. Листом № 1252 від 24.10.2025 відповідач повідомив позивача, що останньому необхідно забезпечити безпечний доступ відповідача до вузла обліку теплової енергії для проведення робіт, зазначених в листі відповідача від 08.10.2025 № 1165 з метою дотримання технічних вимог до безпечного демонтажу приладу обліку з метою прийняття його на абонентське обслуговування. Листами від 24.10.2025 № 170-Вих-Su-59м500 та від 27.10.2025 № 67-SU-Вих/59М500 позивач повідомив про роботи з демонтажу обладнання, які станом на 27.10.2025 (дату початку опалювального періоду) не завершились. Відповідач зазначає, що демонтований і перенесений позивачем вузол обліку підлягав гідравлічним випробуванням, які через відключення від мережі теплопостачання споживачів могли бути проведені лише в між опалювальний період. Листом № 1290 від 30.10.2025 відповідач повідомив, що роботи з лічильником тепла необхідно буде виконувати після завершення опалювального періоду 2025-2026 років. Відповідач 05.11.2025 здійснював обстеження мережі та системи опалення за адресою м. Суми, вул. Іллінська 2 на підставі заяви позивача про витік енергоносія. Актом від 05.11.2025 на час обстеження оглядом приміщення зафіксовано, що система опалення і обліку пошкоджень немає, придатна для експлуатації. Проте такий візуальний огляд не є рівнозначним і не замінює обстеження теплового пункту та вузла обліку теплової енергії - при фіксуванні витоку теплоносія для представників відповідача було очевидним, що вузол обліку був опущений з висоти та огороджений. Станом на 05.11.2025 позивачем залишаються не усунуті такі порушення вимог Правил: відсутній акт первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії споживача від ТОВ «КППВ» (порушено п.7.2.31 Правил); теплова установка виконана без проекту або поза проектом і з порушенням чинних нормативних документів (порушено п. 5.8.4. Правил). Відповідач листом від 06.11.2025 року № 1303 повідомив позивача про відмову в допуску вузла обліку до експлуатації, що означає також відмову у абонентському обліку вузла обліку.
02.01.2026 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 15 від 05.01.2026), в якій просить суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі. Позивач зазначає, що пункт 7.2.31. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71(надалі - Правила № 71) містить виключний перелік документів, які представник споживача повинен подати представнику енергопостачальної організації для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації. Вказаним переліком не передбачено надання акту первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії від енергопостачальної організації. Ремонтні роботи за адресою: м. Суми вул. Іллінська, буд. 2 по розташуванню вузла обліку теплової енергії у відповідності до Робочого проекту, з урахуванням зауважень відповідача, викладених в акті обстеження від 21.10.2025 та листі від 24.10.2025 № 1252 завершені 31.10.2025, про що було повідомлено відповідача листом від 04.11.2025 за № 71-SU-ВИХ/59М500. Окрім того у відзиві відповідач підтвердив, що 05.11.2025 здійснюючи обстеження мережі та системи опалення за адресою м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2 «для представників відповідача було очевидним, що вузол обліку був опущений з висоти та огороджений». Тобто обставина, яка полягала у невідповідності монтажу вузла обліку проектній документації, і яка була перешкодою для допуску вузла обліку до експлуатації, була позивачем усунута, і станом на 05.11.2025 вже не існувала. Жоден нормативно-правовий акт не містить заборони проведення обстеження вузла обліку на відповідність проектній документації в опалювальний період. Позивачем були усунені всі обставини, які перешкоджали відповідачу опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії.
Ухвалою від 05.01.2026 господарський суд задовольнив клопотання представника позивача (вх. № 36 від 05.01.2026) про участь у судових засіданнях у справі 920/1656/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
13.01.2026 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог (вх. № 208 від 14.01.2026), в якій просить суд визнати неправомірними дії ТОВ «Котельня північного промислового вузла», що полягають у відмові АТ «Укртелеком» вчинити дії з опломбування та взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії у складі: теплообчислювач СВТУ-10, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав.№3/191, та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2; зобов'язати ТОВ «Котельня північного промислового вузла» опломбувати та прийняти на абонентський облік вузол комерційного обліку теплової енергії у складі: теплообчислювач СВТУ-10, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав. №3/191, та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2.
Через загрозу безпеці учасників справи, у зв'язку з тим, що з 08 год. 59 хв. до 11 год. 48 хв. 15.01.2026 у Сумському районі була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 15.01.2026 не відбулось.
Ухвалою від 16.01.2026 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 29.01.2026, 10:00; визначив часом для початку підготовчого засідання 29.01.2026 період з 10 год. 00 хв. до 10 год. 45 хв.; забезпечив участь представнику позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Судове засідання 29.01.2026 у справі не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Вдовенко Д.В. на лікарняному з 27.01.2026 до 03.02.2026. Ухвалою від 04.02.2026 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 12.02.2026, 14:10; забезпечив участь представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні 12.02.2026, за участю представників позивача та відповідача, суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до розгляду по суті на 10.03.2026 о 10 год 00 хв; забезпечення участі представнику позивача у судовому засіданні 10.03.2026 о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції .
Позивач підтримує позовні вимоги.
Відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Між сторонами укладений договір №ПР31/001/59М500-908/21 від 01.12.2021 про надання послуг з постачання теплової енергії за умовами якого відповідач зобов'язується надавати позивачу послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а позивач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Послуги надаються, в тому числі, за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, 2. Приміщення обладнане вузлом комерційного обліку теплової енергії (СВТУ-10, зав.№5825, витратомір РУ-80, зав.№3/191, ТСП-С зав.№5125, №5126).
Відповідно до акту контрольної перевірки готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації від 06.09.2023 монтаж та комплектація вузла обліку виконана згідно з проектом та має передбачену законом документацію, прилад обліку прийнятий на абонентський облік.
30.05.2025 представниками відповідача проведено розпломбування вузла обліку для планової метрологічної повірки, про що складений відповідний акт.
12.08.2025 прилад обліку демонтований, про що свідчить акт про демонтаж складений споживачем та підрядною організацією.
Вузол обліку був повірений, що підтверджується свідоцтвом Відокремленого підрозділу приватного підприємства «Науково-виробничий центр оцінки відповідності «ЮГ» про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 01.09.2025 № Н010925-03 (чинне до 01.09.2029) та протоколом повірки від 01.09.2025р. № 111 (а.с. 29, 103).
Після повірки вузол обліку змонтований (місце монтажу - теплопункт, вул. Іллінська, 2), про що свідчить акт монтажу від 02.09.2025, складений споживачем та підрядною організацією.
Листом від 03.09.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням направити представника для опломбування вузла обліку після проведення його чергової повірки.
15.09.2025 представником відповідача складений акт перевірки готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, згідно з яким вузол обліку не приймається на абонентський облік у зв'язку зі встановленням факту наявності порушень вимог Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 N 71:
1) відсутня документація про змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, уключаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія (на час перевірки вказаний документ не надано) (порушено п.7.2.31 Правил та п. 16 постанови КМУ № 474 від 08.07.2015);
2) відсутній акт первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії споживача від ТОВ «КППВ» (на час перевірки вказаний документ не надано) (порушено п.7.2.31 Правил);
3) проект на вузол обліку не погоджений з метрологічним центром ЦОВМ [Центральний орган виконавчої влади у сфері метрології] (порушено п.7.2.31 Правил).
У зв'язку із зазначеними обставинами відповідачем прийняте рішення про відмову в допуску вузла обліку до експлуатації, про що повідомлено позивача листом від 15.09.2025.У листі відповідач зазначив, що прийме рішення про наявність підстав для опломбування та введення в експлуатацію вузла обліку після усунення недоліків.
Листом від 25.09.2025 позивач надав відповідачу акт про монтаж засобу вимірювальної техніки, зазначив, що надання первинного акту допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії Правилами № 71 не передбачено, зазначив, що проект на вузол обліку не погоджений з метрологічним центром ЦОВМ, оскільки на момент введення в експлуатацію вузла обліку така вимога не передбачалась діючими правилами. Позивач звернувся до відповідача з проханням направити представника для опломбуванння вузла обліку після проведення його повірки.
На цей лист відповідач не відреагував, представника для пломбуванння вузла обліку не направив.
Натомість листами від 01.10.2025 та від 02.10.2025 звернувся до позивача з вимогою надати вузол обліку для позачергової контрольної повірки.
У листі від 03.10.2025 позивач зазначив відповідачу про необхідність надати обґрунтування та вказати підстави для позачергової повірки вузла обліку.
У листі від 08.10.2025 відповідач вказав на необхідність проведення позачергової повірки для того, щоб пересвідчитись в придатності вузла обліку до застосування.
У листі від 10.10.2025 позивач звернувся до відповідача з проханням направити представника для проведення позачергової повірки.
Повторно з цього питання позивач звернувся до відповідача листом від 16.10.2025.
21.10.2025 представники сторін склали акт за результатами обстеження теплопункту та вузла обліку. При обстеженні встановлено, в тому числі, що трубопроводи теплопостачання (до теплолічильника) та ультразвуковий перетворювач витрати теплоносія DN 80 розташовані під стелею на висоті 5,3 м (3,4 м від рівня підлоги та 1,9 м приямок для обладнання), що унеможливлює безпечне обслуговування арматури та устаткування.
Листом від 24.10.2025 відповідач повідомив позивача, що вивченням проектної документації на вузол обліку теплової енергії було встановлено, що система обліку споживання теплової енергії не відповідає проектній документації: відповідно до проекту витратомір повинен розташовуватись на подавальному трубопроводі на позначці - 1,205 м від рівня підлоги, а датчики температури на позначці - 0,600 м від рівня підлоги. У відповідності до п. 5.8.4 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 № 71, теплові мережі виконані поза проектом із порушенням чинних нормативних документів до експлуатації не допускаються.
Відповідач зазначив, що позивачу необхідно забезпечити безпечний доступ представникам ТОВ «КППВ» до вузла обліку для проведення робіт, зазначених в листі ТОВ «КППВ» від 08.10.2025 № 1165.
Листами від 24.10.2025 та від 27.10.2025 позивач повідомив, що буде виконувати роботи по перенесенню обладнання згідно з проектною документацією, просив направити представника для участі у демонтажі обладнання, повідомив про початок робіт 27.10.2025, просив не відкривати засувки до теплоносія, у зв'язку з проведенням робіт з метою забезпечення безпечного доступу представникам відповідача до вузла обліку теплової енергії.
Листом від 30.10.2025 відповідач повідомив позивача, що повірка приладів обліку виконується в міжопалювальний період відповідно до наказу 620/378 від 10.12.2008, що зумовлено технічними вимогами до безпечного демонтажу приладу обліку. Опалювальний період розпочато 27.10.2025, роботи з лічильником необхідно виконати після завершення опалювального періоду. Відповідач зауважив, що нарахування за послугу буде здійснюватись згідно з діючим законодавством, оскільки система обліку не відповідає проектній документації на вузол обліку.
Листом від 31.10.2025 позивач звернувся до відповідача з вимогою прийняти вузол обліку в експлуатацію та опломбувати його.
Листом від 04.11.2025 позивач повідомив відповідача про виконання всіх робіт зазначених у листі від 24.10.2025, просив направити представника для опломбування вузла обліку.
Щодо направлення представника для опломбування вузла обліку позивач також звертався до відповідача з листами від 05.11.2025, від 07.11.2025.
Листами від 06.11.2025, від 10.11.2025 відповідач вказав на обставини, які раніше зазначав у листі від 30.10.2025 щодо опалювального періоду, невідповідності системи обліку проектній документації на вузол обліку, повідомив, що після усунення позивачем недоліків в міжопалювальний період прийме рішення про наявність підстав для опломбування та введення в експлуатацію вузла обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача, які полягають у відмові в опломбуванні вузла комерційного обліку теплової енергії і у неприйнятті його на абонентський облік, з урахуванням усунення всіх порушень, на які вказував відповідач, є незаконними. Виходячи з норм чинного законодавства, не вбачається будь-яких обмежень чи заборон щодо опломбування вузла обліку теплової енергії в опалювальний період. Відмова відповідача вчинити дії з опломбування та взяття спірного приладу вимірювального засобу на абонентський облік порушує право позивача на здійснення розрахунків за спожиту теплову енергію згідно з показами такого засобу, тобто, здійснювати оплату за фактично отримані послуги з її постачання.
Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг визначає Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017.
У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: абонентський облік вузла обліку (далі - абонентський облік) - процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку; вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом; обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку (ст. 1 Закону).
За приписами ст. 3 Закону оснащення будівель вузлами комерційного обліку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 09 серпня 2018 року № 206). Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Вузли комерційного обліку, встановлені за рахунок власника (співвласників) будівлі, належать на праві власності власнику будівлі або є спільною сумісною власністю співвласників багатоквартирного будинку. Вузли комерційного обліку приймаються виконавцем відповідної комунальної послуги та оператором зовнішніх інженерних мереж на абонентський облік протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання виконавцем та оператором звернення власника (співвласників).
У разі порушення виконавцем відповідної комунальної послуги або оператором зовнішніх інженерних мереж строків прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку споживачі мають право вимагати, а виконавці і оператори на таку вимогу зобов'язані визначати обсяг спожитої комунальної послуги на основі показань вузла комерційного обліку з дати фактичного встановлення такого вузла, яка підтверджується відповідним актом, складеним між замовником і виконавцем робіт із встановлення (монтажу) вузла комерційного обліку.
Відповідно до ст. 6 Закону обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Виконавець комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, забезпечує функціональну перевірку приладів - розподілювачів теплової енергії. Порядок, періодичність такої перевірки визначаються договором між споживачем та виконавцем послуги або іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев'ять років для засобів інших типів.
Забороняється демонтаж вузла обліку, в тому числі комерційного, для обслуговування без його заміни на вузол обліку, укомплектований засобами вимірювальної техніки такого самого або вищого класу точності, крім випадків, коли такий демонтаж здійснюється у зв'язку з відмовою споживача в установленому законом порядку від надання відповідної комунальної послуги або проведення повірки (ремонту).
У разі виходу з ладу вузла обліку він підлягає заміні на справний та прийняттю на абонентський облік протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту виходу з ладу.
Оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.
Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12 жовтня 2018 року № 270).
Порядок № 270 встановлює процедуру прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання.
Згідно з п. 1 розділу ІІ Порядку, вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі.
У разі встановлення вузла комерційного обліку власником (співвласниками) будівлі такий власник (співвласники) будівлі або його (їх) представник подає виконавцю відповідної комунальної послуги письмову заяву про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік у довільній формі, у якій зазначаються: найменування юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, яка є власником (представником співвласників) будівлі; поштова адреса заявника (власника або представника власника (співвласників) будівлі); спосіб отримання повідомлення та адреса, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним та відповідний засіб зв'язку з ним (адреса електронної пошти тощо); місцезнаходження будівлі, у якій встановлено вузол комерційного обліку; перелік документів, що додаються до заяви: копія документа, що підтверджує право власності на будівлю (крім багатоквартирних будинків); копія проектної документації на встановлення вузла обліку; копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки; копія супровідної документації до засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла обліку; копія акта приймання-передавання робіт із встановлення вузла комерційного обліку. Заяву підписує власник або представник власника (співвласників) будівлі. Представник власника (співвласників) будівлі додає до заяви документ, що підтверджує його повноваження.
Якщо виконавець комунальної послуги, якому власники (співвласники) будівлі подали заяву про прийняття вузла обліку на абонентський облік, є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він протягом 5 календарних днів з дня отримання такої заяви призначає дату і час огляду й опломбування вузла обліку та повідомляє про них власникам (співвласникам) будівлі або їхньому представнику.
У разі якщо виконавець комунальної послуги, якому власники (співвласники) будівлі подали заяву про прийняття вузла обліку на абонентський облік, не є оператором відповідних зовнішніх інженерних мереж, він не пізніше дня, наступного за днем отримання такої заяви, повідомляє оператора зовнішніх інженерних мереж про надходження такої заяви та надсилає йому оригінали додатків, що були додані до заяви.
Оператор зовнішніх інженерних мереж протягом 5 календарних днів з дня отримання такої заяви призначає дату і час огляду й опломбування вузла обліку та повідомляє про них власникам (співвласникам) будівлі або їхньому представнику, а також виконавцеві відповідної комунальної послуги.
Повідомлення власникам (співвласникам) будівлі та виконавцю комунальної послуги про дату і час огляду й опломбування вузла обліку мають бути надіслані у спосіб, зазначений ними у заяві про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік, не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати такого огляду й опломбування.
Огляд і опломбування вузла комерційного обліку проводить представник оператора зовнішніх інженерних мереж у присутності власників (співвласників) будівлі або їхнього представника, а також представника виконавця відповідної комунальної послуги (у разі якщо оператор не є таким виконавцем для споживачів у відповідній будівлі).
Представник оператора зовнішніх інженерних мереж, який здійснює огляд і опломбування вузла комерційного обліку, повинен мати при собі документи, що підтверджують його особу та повноваження (службове посвідчення тощо).
Згідно з п. 6 розділу ІІ Порядку, під час огляду вузла комерційного обліку перевіряються наявність проектної документації, а також:
відповідність даних засобу вимірювальної техніки зазначеним у супровідній документації;
копія декларації про відповідність засобу вимірювальної техніки (для засобів вимірювальної техніки, що встановлюються вперше);
відповідність параметрів витрати за приладом обліку витраті згідно із тепловим навантаженням;
наявність повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки або запису з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів або свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки, що входять до вузла розподільного обліку (для засобів вимірювальної техніки, що були у використанні);
строк дії повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до складу вузла комерційного обліку.
Представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку.
У разі порушень вимог частини першої статті 3 Закону під час встановлення вузла комерційного обліку представник оператора зовнішніх інженерних мереж складає акт, у якому зазначає виявлені порушення.
З дати складання акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік такий вузол є прийнятим оператором зовнішніх інженерних мереж і виконавцем відповідної комунальної послуги на абонентський облік, а показання його засобів вимірювальної техніки є обов'язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги та розрахунків за неї.
Виходячи зі змісту наведених норм Закону та Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил. Оснащення та відповідна проектна документація не потребують погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.
Суд встановив, що рішення про відмову в допуску прийняте відповідачем через порушення Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 за № 197/13464.
Відповідач вказує на такі не усунуті порушення станом на 05.11.2025: відсутній акт первинного допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії споживача від ТОВ «КППВ» (порушено п.7.2.31 Правил); теплова установка виконана без проекту або поза проектом і з порушенням чинних нормативних документів (порушено п. 5.8.4. Правил).
Суд зазначає, що із набранням чинності Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та прийнятими на його виконання Порядку №206 та Порядку №270 змінився порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та прийняття приладів обліку на абонентський облік, у зв'язку з чим положення вищенаведених Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж втратили актуальність попри збереження чинності.
Поряд з цим суд зазначає, що п. 7.2.31 Правил № 71 не містить такої вимоги для допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії як надання акту первинного допуску до експлуатації, а положення розділу 5.8. Правил визначають вимоги щодо приймання в експлуатацію устатковання та споруд, а не приладів комерційного обліку теплової енергії. Правила № 71 визначають, що прилад комерційного обліку теплової енергії - засіб вимірювальної техніки на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії, а теплова установка - це узагальнене поняття обладнання (пристроїв), призначеного для виробництва, перетворення та споживання теплової енергії, а не обліку.
Згідно з п. 8 Розділу ІІ Порядку № 270 у разі порушень вимог частини 1 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» під час встановлення вузла комерційного обліку представник оператора зовнішніх інженерних мереж складає акт, у якому зазначає виявлені порушення.
Тобто, оператор зовнішніх інженерних мереж може відмовити у прийнятті вузла комерційного обліку на абонентський облік за умови відсутності у власника проектної документації або оснащення будівлі вузлом комерційного обліку без дотриманням будівельних норм і правил.
Суд встановив, що на дату прийняття рішення про відмову у допуску вузла обліку такого порушення як невідповідність вузла обліку проектній документації відповідачем не було виявлено. Про таке порушення відповідач повідомив позивача листом від 24.10.2025.
Позивач неодноразово, листами від 31.10.2025, 04.11.2025, 05.11.2025, 07.11.2025 звертався до відповідача щодо опломбування та взяття на облік вузла обліку після приведення його у відповідність до проектно-технічної документації. На підтвердження виконання робіт з переобладнання позивач надав акт приймання виконаних робіт № 19/10 за жовтень 2025 року.
Відповідач у встановлений Законом та Порядком строк не вчинив жодних дій з метою взяття на абонентський облік вузла обліку після повідомлення позивача про усунення порушення. Водночас відповідач не спростував обставин усунення позивачем порушення у вигляді невідповідності вузла обліку проектній документації.
Щодо вимоги відповідача надати вузол обліку для позачергової повірки, суд зазначає, що відповідна вимога не звільняє відповідача від вчинення дій щодо взяття на абонентський облік повіреного вузла обліку після повідомлення позивача про усунення порушень. Більше того, відповідач у листах від 30.10.2025, 06.11.2025 повідомив про можливість виконання робіт з демонтажу приладу обліку для позачергової повірки після закінчення опалювального періоду.
Положення Закону та Порядку не надають права відповідачу відмовити у взятті на абонентський облік вузла обліку у зв'язку з вимогою про позачергову повірку, не надають право відповідачу на таку відмову у зв'язку з початком опалювального періоду. Жодні інші норми, на які вказує відповідач, не містять заборони на взяття на абонентський облік вузла обліку в опалювальний період.
Суд зазначає, що фактична відмова відповідача вчинити дії з опломбування та взяття приладу вимірювального засобу на абонентський облік порушує позивача на здійснення розрахунків за спожиту теплову енергію згідно з показами такого засобу (постанова Верховного Суду від 02.12.2021 у справі № 904/5276/20).
За викладених обставин суд задовольняє правомірні та обґрунтовані вимоги позивача шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови позивачу вчинити дії з опломбування та взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії, зобов'язання відповідача вчинити дії з опломбування та прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії .
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» (вул. Сумської Тероборони, буд. 6, м. Суми, 40025, код ЄДРПОУ 44360724), які полягають у відмові Акціонерному товариству “Укртелеком» (бульвар Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) вчинити дії з опломбування та взяття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії у складі: теплообчислювач СВТУ-10, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав.№3/191 та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» (вул. Сумської Тероборони, буд. 6, м. Суми, 40025, код ЄДРПОУ 44360724) вчинити дії з опломбування та прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку теплової енергії Акціонерного товариства “Укртелеком» у складі: теплообчислювач СВТУ-10, зав.№5825, витратомір РУ-1 DN80, зав. №3/191 та комплект перетворювачів температури ТСП-С зав.№5125, №5126, що встановлений за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, буд. 2.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» (вул. Сумської Тероборони, буд. 6, м. Суми, 40025, код ЄДРПОУ 44360724) на користь Акціонерного товариства “Укртелеком» (бульвар Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) 4844 грн 80 коп. витрат по сплаті судового збору.
5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
6. Відповідно до ст. 241, 256, 257 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 20.03.2026.
СуддяД.В. Вдовенко