10 січня 2011 року
справа № 5020-3/212
За заявою Управління Пенсійного фонду України
в Гагарінському районі м. Севастополя,
ідентифікаційний код 22275002
(пр. Гер. Сталінграду, 56, м. Севастополь, 99059)
до Громадської організації „Слов'янська козача спілка”,
ідентифікаційний код 26264699
(пр. Гагаріна, 19, кв. 7, м. Севастополь, 99028)
про визнання відсутнього боржника банкрутом,
Суддя Головко В.О.,
За участю представників:
ініціюючий кредитор (УПФУ у Гагарінському районі м. Севастополя) -Лозицька І.В. представник, довіреність № 4759 від 25.08.2010;
боржник (ГО „Слов'янська козача спілка”) -явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив;
Державний орган з питань банкрутства (Управління з питань банкрутства в АР Крим та м. Севастополі) -явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив.
Обставини справи:
Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя звернулось до господарського суду м. Севастополя з заявою до Громадської організації „Слов'янська козача спілка” про визнання відсутнього боржника банкрутом.
Ухвалою від 20.12.2010 заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 5020-3/212; розгляд справи призначений на 10.01.2011.
У засідання суду 10.01.2011 боржник явку повноважного представника не забезпечив, відзив на заяву про визнання його банкрутом не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник Державного органу з питань банкрутства в засідання суду також не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ініціюючого кредитора, дослідивши надані докази, суд -
Громадська організація „Слов'янська козача спілка” є юридичною особою, яка зареєстрована Севастопольським міським управлінням юстиції (нині -Головне управління юстиції в м. Севастополі) 29.08.2002 за № 547.
Також, Громадська організація „Слов'янська козача спілка” зареєстрована в якості платника страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя.
Відповідно до частини першої статті 14, частини першої статті 15 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі -Закон) платниками страхових внесків є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, -для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Згідно з частиною шостою статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 9 статті 106 Закону (в редакції, що діяла станом на 2003 рік) та підпунктом 9.3.5 пункту 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі -Інструкція), за порушення чинного законодавства на страхувальника накладаються фінансові санкції, зокрема, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 до Інструкції.
Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.
Платником внесків -Громадською організацією „Слов'янська козача спілка” несвоєчасно наданий звіт за травень 2003 року, а саме: 07.07.2003, в той час як граничний термін подачі звіту -20.06.2003, тобто із затримкою на 17 календарних днів. За несвоєчасне подання звіту за травень 2003 року, рішенням № 239 від 18.07.2003 нарахована фінансова санкція на суму 170,00 грн. /арк. с. 13/. Рішення надіслано на адресу ГО „Слов'янська козача спілка” та отримано нею 24.07.2003, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення /арк. с. 14/, проте сума була сплачена частково в сумі 18,90 грн.
Також, рішенням № 641 від 24.12.2004 Громадській організації „Слов'янська козача спілка” за несвоєчасну сплату фінансової санкції № 239 від 18.07.2003 нарахована пеня в сумі 5,71 грн. /арк. с. 15/, яка сплачена боржником частково 28.10.2004, в той час як граничний строк оплати -04.08.2003. Рішення № 641 надіслано поштою з повідомленням про вручення 24.12.2004, отримано боржником 27.12.2004 /арк. с. 16/, але борг до цього часу не сплачений.
Таким чином, загальна сума заборгованості Громадській організації „Слов'янська козача спілка” перед бюджетом становить 156,81 грн. (170,00-18,90+5,71).
Матеріалами справи підтверджено, що Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя зверталось до уповноважених органів з метою отримання інформації щодо місцезнаходження боржника та його майна.
За даними КП „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна” СМР /арк. с. 7, зворотний бік/, Інспекції головного державного реєстратора флоту м. Севастополя /арк. с. 6, зворотний бік/, Відділу ДАІ МВС України в м. Севастополі /арк. с. 11, зворотний бік/ права власності на нерухоме майно, плавзасоби або автотранспортні засоби за Громадською організацією „Слов'янська козача спілка” не зареєстровано.
Згідно з листом Управління статистики у м. Севастополі боржник юридичну адресу не змінював /арк. с. 9/.
Відповідно до листа Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя за вих. № 642/10/29-018 від 09.02.2009 ГО „Слов'янська козача спілка” не надає звітності з липня 2005 року, тобто більше п'яти років /арк. с. 10, зворотний бік/.
Крім того, в порушення вимог частини четвертої статті 17 Закону, абзацу сьомого пункту 11.11 розділу 11 Інструкції (в редакції, що діяла до 01.01.2011) ГО „Слов'янська козача спілка” не надає звітності до районного управління Пенсійного фонду України із серпня 2005 року.
Статтею 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” унормовано, що заява про порушення справи про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі, підписується керівником боржника чи кредитора (іншою особою, повноваження якої визначені законодавством або установчими документами), громадянином -суб'єктом підприємницької діяльності (його представником) і повинна містити виклад обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника, з зазначенням суми боргових вимог кредиторів, а також строку їх виконання, розміру неустойки (штрафів, пені), реквізитів розрахункового документа про списання коштів з банківського або кореспондентського рахунку боржника та дату його прийняття банківською установою боржника до виконання. Заява кредитора повинна містити крім відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, такі відомості: розмір вимог кредитора до боржника з зазначенням розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті; виклад обставин, що підтверджують наявність зобов'язання боржника перед кредитором, з якого виникла вимога, а також строк його виконання.
Відповідно до пункту 10 статті 7 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до заяви кредитора -органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо громадянин-підприємець -боржник або керівні органи боржника -юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Відповідно до п. 4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 № 04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у вирішенні питання про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника згідно зі статтею 52 Закону, судам слід враховувати, що наявність хоча б однієї з ознак відсутнього боржника, передбачених частиною першою статті 52 Закону, є достатньою для порушення провадження у справі.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про правомірність вимог ініціюючого кредитора про визнання Громадської організації „Слов'янська козача спілка” банкрутом у порядку, передбаченому статтею 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Суд визнав за можливе задовольнити клопотання ініціюючого кредитора про призначення ліквідатором боржника УПФУ в Гагарінському районі м. Севастополя.
Беручи до уваги викладене та керуючись статтями 22, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Громадську організацію „Слов'янська козача спілка” (ідентифікаційний код 26264699) визнати банкрутом.
2. Відкрити ліквідаційну процедуру у справі строком на три місяці.
3. Призначити Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя ліквідатором боржника.
4. Зобов'язати ліквідатора здійснити заходи, передбачені статтями 32, 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”; після завершення ліквідаційної процедури в строк до 11.04.2011 надати суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс.
5. Копію постанови направити кредитору-ліквідатору, боржнику, Управлінню з питань банкрутства в АР Крим та м. Севастополя, державному реєстратору Гагарінської районної державної адміністрації у м. Севастополі, ВДВС Гагарінського РУЮ в м. Севастополі, ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя, Головному управлінню юстиції в м. Севастополі.
6. Повторно зобов'язати державного реєстратора Гагарінської районної державної адміністрації у м. Севастополі надати суду витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Громадської організації „Слов'янська козача спілка” (ідентифікаційний код 26264699).
Суддя підпис В.О. Головко