Постанова від 19.03.2026 по справі 947/74/26

Справа № 947/74/26

Провадження № 3/947/15/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2026 року Суддя Київського районного суду м. Одеси Войтов Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом серії ЕПР1№518067 від 20.11.2025 року, що надійшла з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України,

ВСТАНОВИВ:

20.11.2025 року о 01:03 годин на вул.. Люстдорфська дорога, 142 в м. Одесі, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Hyundai Sonata державний номер НОМЕР_1 , порушив вимоги п. 2.5 «Правил дорожнього руху України», з явними ознаками наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу, а саме: розширені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.

Працівниками патрульної поліції було кваліфіковано дії ОСОБА_1 як порушення п. 2.5 «Правил дорожнього руху України», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Відповідно до ст. 268 КпАП України, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в зв'язку з чим був здійснений неодноразовий виклик ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про час і місце розгляду адміністративної справи на 15.01.2026 на 09 годину 00 хвилин, на 18.02.2026 на 09 годину 00 хвилин, на 19.03.2026 на 09 годину 00 хвилин в будівлі Київського районного суду м. Одеси, що підтверджується довідкою про доставку SMS - повідомлень.

Суд вважає, що ОСОБА_1 про виклик до Київського районного суду м. Одеси повідомлений належним чином, тому як повістку про SMS - повідомлення доставлено 02.01.2026 року о 11:46:56 годині, 15.01.2026 року о 15:00:02, 18.02.2026 року о 13:54:43 годині годині своєю бездіяльністю позбавив себе можливості надати суду будь-які пояснення по даному адміністративному правопорушенню.

Крім того, відповідно до витягу з інтернет-порталу «Судова влада» вбачається, що судом розміщено інформацію про призначення справи до розгляду.

Разом з тим, ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою.

ОСОБА_1 реалізував свої права, передбачені ст. 268 КУпАП, надавши письмові заперечення через свого представника - адвоката Коюди М.А. з приводу обставин правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 та його представник - адвокат Коюда М.А. не з'явилися, через канцелярію суду надали заяву про розгляд справи за відсутністю ОСОБА_1 та його представника - адвоката Коюди М.А..

Відповідно до вимог ст. 280 КпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

В судовому засіданні був переглянутий відео запис з місця виявлення адміністративного правопорушення, який був залучений працівниками поліції до матеріалів справи, з якого вбачається, що, автомобіль Hyundai Sonata державний номер НОМЕР_1 під керування ОСОБА_1 був зупинений під час комендантської години. ОСОБА_1 та його приятель, який перебував на пасажирському седінні, не заперечували факт керування ОСОБА_1 автомобілем, пояснили звідки вони їдуть, що вони втомилися, де їх зупиняли. Під час перевірки документів у ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, працівник поліції запропонував йому проїхати до медичного закладу на медичний огляд, ОСОБА_1 погодився, працівник поліції запропонував йому закрити свій автомобіль та проїхати з ними до медичного закладу. ОСОБА_1 відпові, що він поїде на своєму автомобілі. Працівник поліції йому пояснив, що він зараз відсторонений від керування. ОСОБА_1 запитує на якій підставі, працівник поліції пояснює, що в нього розширені зениці очей, пропонує проїхати на медичний огляд. ОСОБА_1 відповідає, що його приятель сяде за кермо, а він з ним поїде. Працівник поліції пояснює, що так не можна, ОСОБА_1 запитує, а якщо я відмовляюсь, працівник поліції пояснює, що в такому випадку буде складено протокол за відмову за ст.. 130 КУпАП. ОСОБА_1 відповідає, що він зараз закриє автомобіль та піде до дому пішки. ОСОБА_1 та його приятель починають з агресією розмовляти з працівником поліції, на запитання чи їде він з працівниками поліції ОСОБА_1 відповідає не їду я нікуди, працівник поліції запитує, «ви відмовляєтесь» ОСОБА_1 відповідає, «я не відмовляюсь, ну і не їду», приятель ОСОБА_1 відповідає, що нехай сюди їде лабораторія. ОСОБА_1 відповідає, що він зранку вживав вино. Працівник поліції йому відповідає, що в нього не має підозр на алкоголь. Знову пропонує ОСОБА_1 пересісти в їх автомобіль і проїхати до медичного закладу. ОСОБА_1 відповідає, «не хочу я сідати з вами». Працівник поліції пояснює, «ви розумієте, що буде складено адміністративний протокол, ОСОБА_1 відповідає «чого, я ось відмовляюсь від цього та від цього». Працівник поліції пояснює, що відносно ОСОБА_1 буде складено протокол за ст.. 130 КУпАП. Починається процедура складання протокола. ОСОБА_1 пояснює, що якщо це було в день, то він би поїхав, а зараз мені навіщо їхати. ОСОБА_1 та його приятель починають вести себе нахабно відносно працівника поліції. Працівник поліції просить ОСОБА_1 вийти з машини для ознайомлення з протоколом та отримання копії протоколу, пояснює, що після цього вони проїдуть до РВ. Працівник поліції, надає можливість ОСОБА_1 дати письмові пояснення, роз'яснює права та пояснює, що справа буде слухатися в Київському районному суді. ОСОБА_1 отримав копію протоколуза що розписався та почав писати письмові пояснення.

Судом досліджені письмові заперечення які надійшли через канцелярію суду, в яких адвокат Коюда М.А. просить суд закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 за відсутнітю складу адміністративного правопорушення посилаючись на те, що відсутній факт руху автомобілю за кермом якого був ОСОБА_1 , на відеозапису вбачається, що поряд з поліцейським зупиняється ще один екіпаж працівників поліції, між ними відбувається розмова, після чого працівник поліції починає маніпулювання своїми повноваженнями, тобто пропонує ОСОБА_1 та пассажиру вийти з атомобіля та пройти поверхневу перевірку, що така поведінка поліцейського упереджена. Що надаправлені до суду матеріали не містять факту порушення водієм ПДР. Крім того ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження медичного огляду.

Від ОСОБА_1 та його представника - адвоката Каюди М.А. клопотань не надходило.

При викладених обставинах, суд розглядає адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за наявними доказами по справі.

Завданням КУпАП як відомо (серед іншого) є охорона прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Тобто законодавець хоче встановити не тільки порядок у державі але й зробити це таким чином, щоб кожний у випадку порушення встановлених правил поніс свою міру відповідальності, оскільки без такої концепції втрачається сенс будь якого закону, що охороняє права і свободи громадян.

Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція № 1452/735.

Так, відповідно до п. 2 Інструкції № 1452/735 огляду на стан сп?яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп?яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п.3 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп?яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покрову обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.

Тобто працівники поліції на місці зупинки транспортного засобу самостійно приходять до висновку про наявність у водія відповідних ознак сп?яніння.

В свою чергу, на виконання вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до розділу 2 зазначеної Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.

Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.

Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.

За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.

Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.

Диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Судом встановлено, що саме водій ОСОБА_1 відмовлявся від проходження медичного огляду на стан сп'яніння в встановленому законному порядку.

Дана обставина підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 518067 від20.11.2025 року в якому зазначено порушення вимог п. 2.5 ПДР, а саме відмова від проходження огляду на стан сп'яніння, направленням на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20.11.2025 року, відеозаписом та письмовими поясненнями ОСОБА_1 написанами власноруч, в якіх він не заперечує факт керування автомобілем, пояснює, що він не поїхав до медичного закладу, тому, що цілий день був за кермом, втомився і хоче попасти до дому та відпочити.

Суд не може погодитися з доводами представника ОСОБА_1 - адвоката Коюди М.А., стосовно того, що ОСОБА_1 не керував автомобілем, так як сам ОСОБА_1 на відеозапису не оспорював факт керування транспортним засобом, та пояснював звідки та куди він їде. Автомобіль під керуванням ОСОБА_1 був зупинений під час комендантської години яка діє в м. Одесі з 00:00 до 05:00 години ранку. Під час комендантської години заборонено перебувати на вулиці та в громадських місцях без спеціальної перепустки. Під час комендантської години поліція (патруль) має право зупиняти громадян, перевіряти документи (паспорт, перепустку) та оглядати речі чи авто. Порушників затримують для встановлення особи, доставляють до відділку, а при спротиві - притягають до адміністративної відповідальності. Тобто судом не вбачається маніпулювання та упередженості з боку працівника поліції відносно ОСОБА_1 .. Крім того ОСОБА_1 в своїх письмових поясненнях не оспорював факт керування транспортним засобом та відмову від проходження медичного огляду.

Аналізуючи матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження в встановленому законному порядку медичного огляду.

Згідно довідки інформаційного порталу Національної поліції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року за ст. 130 КУпАП до адміністративної відповідальності протягом не притягувався, посвідчення водія НОМЕР_2 отримував 02.03.2024 року.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КпАП України, оскільки він керував транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу або швидкість реакції, та відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в законному встановленому порядку.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, відеозаписом події та іншими матеріалами справи.

Судом встановлено, що поліцейським було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, однак останній від проходження огляду відмовився.

Проаналізувавши вищевказані документи, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості. У своїй сукупності ці докази є достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суду не надано.

Отже, відмовившись від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, ОСОБА_1 порушив вимогу п. 2.5 ПДР.

Таким чином, суддя оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

В рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, ступінь його провини, майновий стан а також те, що умисні дії правопорушника були направлені на порушення безпеки руху з використанням джерела підвищеної небезпеки - автомобіля. Беручи до уваги небезпеку, якою є участь у дорожньому русі осіб, що перебувають у стані сп'яніння, законодавець у нормах багатьох правових актів встановив заборону на допуск зазначених осіб до керування транспортними засобами.

Відповідно до ст. 6 КпАП України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, трудові колективи розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративних правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, а також той факт, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобомавтомобілем Hyundai Sonata державний номер НОМЕР_1 з явними ознаками сп'яніння та від проходження огляду у встановленому законом порядку відмовився, суд вважає, що необхідним і достатнім стягненням для правопорушника є накладення стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, з метою подальшого запобігання правопорушень та виховування особи в дусі дотримання «Правил дорожнього руху України».

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст. 268, 279, 280, 283, 284, 317-1, 307, 308, ч. 1 ст. 130 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави (р/р-UA848999980313080149000015001 ЄДРПОУ (код отримувача) 37607526, МФО 899998, Код класифікації доходів бюджету 21081300, Отримувач: ГУК Одеської області) у розмірі однієї тисячи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17 000 гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів - ГУК в Одеській області /Київський район/ 22030101, код отримувача (код за ЄРПОУ) - 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA758999980313171206000015756, код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Згідно ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, у відповідності до вимог ч.2 ст.308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Г. В. Войтов