Ухвала від 19.03.2026 по справі 759/6528/26

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/2233/26

ун. № 759/6528/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов'язків покладених на підозрюваного у кримінальному провадженні № 42025110000000310 від 24.09.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , не судимого, -

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду міста Києва звернувся прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , з клопотанням в якому просить продовжити строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в межах строку досудового розслідування, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою;повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;не відлучатися за межі м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; уникати спілкування із іншими підозрюваними, свідками у даному кримінальному провадженні;здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну.

Прокурор в судовому засіданні підтримала клопотання та просила його задовольнити.

Захисник, думку якого підтримав підозрюваний, не заперечували проти задовлення клопотання.

Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025110000000310 від 24.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Відповідно до вимог ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України визначено, що оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, правовий режим власності, засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022, який в подальшому продовжено до цього часу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон про мобілізацію), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до п. 8 Положення, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених обов'язків, зокрема, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону), військовий обов'язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до примітки ст. 369-2 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, визначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», а також службові особи, визначені у частині четвертій статті 18 цього Кодексу.

Таким чином, службові особи РТЦК та військово-лікарських комісій (далі - ВЛК) у розумінні ст. 369-2 КК України є особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

Разом з тим, пунктом 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, щогромадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом.

При цьому, відповідно до п. п. 1.2, 2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби для проведення військово-лікарської експертизи у вигляді медичного огляду створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Згідно з абзацом 3 ч. 10 ст. 1 вказаного Закону України «Про військовий обов'язок і військову слцжбу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За таких обставин, у невстановлений досудовим розслідувавнням час, але не пізніше 03.11.2025 у ОСОБА_5 , який був достеменно обізнаний про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів та обов'язок щодо неухильного їх дотримання, виник злочинний умисел на одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме службових осіб військово-лікарських комісій ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З метою реалізації свого злочинного умислу на одержання неправомірної вигоди ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою особистого незаконного збагачення, з корисливих мотивів, маючи знайомих серед посадових осіб в одній з військово-лікарських комісій при ІНФОРМАЦІЯ_2 , на яких може вчинити вплив щодо прийняття відповідних рішень як членів військово-лікарських комісій, та які зможуть виготовити документи про непридатність до військової служби з подальшим виключенням з військового обліку громадян, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин і часу, але не пізніше 03.11.2025 довів невстановленому колу осіб про свої можливості здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави за грошову винагороду та вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, 03.11.2025 року ОСОБА_5 , перебуваючи біля ресторану мережі фаст-фудів « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, буд. 3, під час зустрічі з ОСОБА_6 , яку організувала невстановлена в ході досудового розслідування особа, під час розмови з останнім, який діяв під контролем правоохоронних органів, повідомив про порядок вирішення питання щодо отримання ОСОБА_6 військово - облікових документів, які звільняють його від військової служби та про те, що може здійснити вплив на посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які нібито за грошову винагороду у сумі 26000 (двадцять шість тисяч) доларів США, повинні без проведення належного медичного обстеження внести до довідки військово-лікарської комісії відомості про непридатність до військової служби ОСОБА_6 , пообіцявши, що останній отримає військово - облікові документи, які звільнять його від проходження військової служби.

В подальшому, 03.11.2025 року, близько 12 год. 00 хв. за попередньою домовленістю ОСОБА_5 зустрівся з ОСОБА_6 біля ресторану мережі фаст-фудів « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, буд. 3, де повторно повідомив про порядок отримання ОСОБА_6 військово - облікових документів, які звільняють його від військової служби та висловив вимогу про надання йому 26000 (двадцяти шести тисяч) доларів США, необхідних для здійснення впливу на посадових осіб ВЛК та РТЦК та СП, у разі не надання вказаної суми, ОСОБА_6 може бути не знятий з обліку відповідно до п. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий облік та військову службу», а лише виключений, з нього на підставі п. 3 ст. 37 вказаного Закону, тобто тимчасово.

Окрім того ОСОБА_5 під час вказаної зустрічі наголосив, що ОСОБА_6 загрожує кримінальна відповідальність, у зв'язку з чим необхідно останнього не виключати, а знімати з обліку. За вказаних обставин, ОСОБА_6 змушений був погодитися на висловлені умови та на необхідність надання ОСОБА_5 вказаної суми грошових коштів.

05.12.2025 року близько 12 год. 00 хв. за попередньою домовленістю ОСОБА_5 зустрівся з ОСОБА_6 на території АЗС мережі «Укрнафта», яка розташована за адресою: м. Київ, проспект Соборності, 28-А.

Під час вказаної зустрічі ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу на отримання неправомірної вигоди, повідомив ОСОБА_6 , що зможе здійснити вплив на службових осіб військово-лікарської комісії, які без проведення належного медичного обстеження повинні будуть внести недостовірні відомості у військово-облікові документи про наявність у ОСОБА_6 захворювань, що матимуть своїм наслідком непридатність останнього до служби за станом здоров'я, та виключення з військового обліку, а також висловив вимогу про передачу йому грошових коштів у сумі 14000 (чотирнадцять тисяч ) доларів США у якості завдатку, щоб посприяти вплинути на прийняття посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме службовими особами військово лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 раніше обіцяного ОСОБА_6 рішення про виключення останнього з військового обліку та без проведення належного медичного обстеження внесення до довідки ВЛК відомостей про непридатність до військової служби ОСОБА_6 , на що останній вимушений був погодитися.

12.12.2025 року близько 12 год. 00 хв. ОСОБА_5 за попередньою домовленістю зустрівся з ОСОБА_6 на території АЗС мережі «Укрнафта», яка розташована за адресою: м. Київ, проспект Соборності, 28-А, та перебуваючи у автомобілі AUDI A6 2020 р.в., чорного кольору, д.н.з. НОМЕР_1 та отримав від ОСОБА_6 частину завдатку неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 2 000 доларів США за обіцянку здійснення ним впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме на службових осіб військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою виготовлення військово облікових документів, які звільняють від військової служби ОСОБА_6 . Водночас, в ході даної зустрічі ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_6 фотографії останнього розміром 3смХ4см та ксерокопії всіх сторінок його військового квитка.

З метою доведення свого злочину до кінця, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, діючи умисно, з корисливих мотивів, неодноразово здійснював телефонні дзвінки за допомогою месенджерів на телефонний номер, яким користується ОСОБА_6 та продовжував вимагати другу частину завдатку неправомірної вигоди у розмірі 12 000 (дванадцять тисяч) доларів США за обіцянку здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, мотивуючи тим, що частину завдатку у сумі 2 000 (двох тисяч) доларів США вже передав відповідним посадовим особам, процес внесення недостовірних відомостей у військово-облікові документи ОСОБА_6 не має зворотньої дії.

У подальшому ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, діючи умисно, з корисливих мотивів, 20.01.2026 року о 14 год. 20 хв., перебуваючи на території АЗС мережі «Укрнафта», яка розташована за адресою: м. Київ, проспект Соборності, 28-А, перебуваючи в автомобілі AUDI A6 2020 р.в., чорного кольору, д.н.з. НОМЕР_1 під час особистої зустрічі з ОСОБА_6 отримав від останнього другу частину завдатку неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 12 000 (дванадцять тисяч) доларів США за обіцянку здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме на службових осіб військово лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою виготовлення військово облікових документів, які звільняють від військової служби.

20.01.2026 о 14 год. 48 хв. громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 затримано у порядку ст.208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

20.01.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 вищевказаного кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами допиту свідків; протоколами оглядів речей та предметів; іншими доказами зібраними у матеріалах кримінального провадження у їх сукупності.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

21.01.2026 слідчим суддею Святошинського районного суду м. Києва підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 20.03.2026 з можливістю внесення застави у розмірі 180 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 599 040 гривень.

У разі внесення застави, наступні обов?язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; не відлучатися за межі м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;уникати спілкування із іншими підозрюваними, свідками у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну. Визначити термін дії обов?язків, покладених на підозрюваного у разі внесення застави, з дня внесення застави до 20.03.2026.

22.01.2026 ОСОБА_5 звільнений з під варти у звязку з внесенням застави.

Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення та передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна, тож тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні (злочині), у вчиненні якого він підозрюється, є достатньою та співрозмірною для продовження останньому запобіжного заходу у вигляді продовження обов'язків застави.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги дані про особу підозрюваного ОСОБА_5 , міцність його соціальних зв'язків, його репутацію та тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим.

18.03.2026 постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025110000000310 від 24.09.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України продовжено до трьох місяців тобто до 20.04.2026.

Згідно з практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строки покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків, які в повній мірі забезпечать запобігання ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 176-178, 179, 184, 194, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов'язків покладених на підозрюваного у кримінальному провадженні № 42025110000000310 від 24.09.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Продовжити строк дії, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, які діють під час запобіжного заходу у вигляді застави, в межах строку досудового розслідування, тобто до 20.04.2026, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- не відлучатися за межі м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- уникати спілкування із іншими підозрюваними, свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд в Україну.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1