Ухвала від 02.03.2026 по справі 757/12195/26-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/12195/26-к

пр. № 1-кс-17684/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення,

ВСТАНОВИВ:

02.03.2026 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_3 , за погодження прокурора першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходиться речі і документи, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.

В судове засідання слідчий не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.

Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.

В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021180000000012 від 03.02.2021 за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 2 ст. 364 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи суб'єктів господарювання що здійснюють діяльність з виробництва скла діючи всупереч вимог технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, наявних дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, використовуючи своє службове становище з метою отримання неправомірної вигоди для себе та підконтрольних юридичних осіб не впровадили заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для досягнення перспективних технологічних нормативів, що спричинило тяжку шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним та громадським інтересам.

Так, статтею 5 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (далі- Закон) серед іншого визначено, що у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи:

- нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

- технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Статтею 7 цього Закону визначено, що нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

До технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин належать:

- поточні технологічні нормативи - для діючих окремих типів обладнання, споруд на рівні підприємств з найкращою існуючою технологією виробництва аналогічних за потужністю технологічних процесів;

- перспективні технологічні нормативи - для нових і таких, що проектуються, будуються або модернізуються, окремих типів обладнання, споруд з урахуванням досягнень на рівні передових вітчизняних і світових технологій та обладнання.

Порядок розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. № 1780. Цей Порядок визначає вимоги щодо розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря із стаціонарних джерел.

Відповідно до вказаного порядку суб'єктами розроблення нормативів є ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із заінтересованими органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать підприємства, установи та організації, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел.

На виконання вищевказаних норм законодавства ІНФОРМАЦІЯ_2 наказом № 18 від 19 січня 2012 року затверджено Технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин із устаткування (установок) для виготовлення скла, включаючи скловолокно з плавильною потужністю, яка перевищує 20 тонн на добу.

Згідно із вказаними нормативами (в редакції від 19.01.2012) суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва скла у строк до 01.01.2022 зобов'язані зменшити викиди речовин у вигляді суспендованих твердих частинок, недиференційованих за складом у 10 разів, а оксидів азоту (в перерахунку на діоксид азоту) у 5 разів. Зазначені скорочення викидів повинні бути забезпечені шляхом неухильного і чіткого виконання заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для досягнення перспективних технологічних нормативів, визначених у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснює свою господарську діяльність із виробництва скла на підставі Дозволу № 5623410100-007 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого 18.05.2018 ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 7 років (далі - Дозвіл).

Відповідно до вказаного Дозволу службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у строк до 31.12.2021 зобов'язувалися вжити наступних заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для досягнення перспективних технологічних нормативів:

- модернізація скловарних печей з метою зниження кількості оксидів азоту, що утворюються, та досягнення перспективних технологічних нормативів

- зміна конструкцій пальників/печей;

- встановлення системи контролю витрати газу по кожному пальнику;

- впровадження системи автоматичного контролю вмісту О2 та концентрації забруднюючих речовин у відхідних газах, а саме: оксидів азоту, діоксиду сірки, оксиду вуглецю та речовин у вигляді суспендованих твердих частинок;

- впровадження системи очистки димових газів, що відводяться від скловарних печей, від речовин у вигляді суспендованих твердих частинок з метою досягнення перспективних технологічних нормативів.

На даний час в ході досудового розслідування отримано інформацію про те, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) використовуючи своє службове становище з метою отримання неправомірної вигоди для себе та підконтрольної юридичної особи не впровадили заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для досягнення перспективних технологічних нормативів, а також певний період часу здійснювали свою діяльність без наявності Дозволу на викиди забруднюючих речовин а атмосферне повітря, що спричинило тяжку шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним та громадським інтересам

Разом із тим, у період з 05.06.2019 по 07.06.2019 спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювався плановий захід державного контролю щодо додержанням ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природніх ресурсів. В проведення зазначеного заходу встановлено, що у період з 20.12.2017 по 17.05.2018 ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » працювало без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», внаслідок чого встановлено розмір збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин у сумі 100 264 203,03 грн.

Враховуючи викладене, з метою підтвердження чи спростування отриманої інформації та фактичних даних в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей та документів щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та провадження заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8, 9 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, та персональні дані особи, державну таємницю.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161,162 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, ст. 22, 26, 108, ст.ст.160, 163, 164, 166, 309 КПК України слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчим слідчої групи Головного слідчого управління НП України ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , іншим слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів у кримінальному проваджені № 42021180000000012 від 03.02.2021 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з метою ознайомлення з оригіналами та вилучення копій наступних документів:

- дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що отримувалися ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у період з 01.01.2010 по дату виконання ухвали;

- декларацій про провадження господарської діяльності пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, поданих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в порядку, визначеному Постановою КМУ № 314 від 18.03.2022;

- документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

- звітів з проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період 01.01.2015 по по дату виконання ухвали;

- журналів обліку часу роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2015 по дату виконання ухвали;

- результатів здійснення контролю за дотриманням встановлених технологічних нормативів викидів забруднюючих речовин у газах, що відводяться від окремого типу обладнання у місці їх виходу з обладнання (або газоочисної установки) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з 01.01.2015 по дату виконання ухвали;

- технічної та іншої документації на устаткування, яке використовується ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) для моніторингу та отримання точних даних про викиди забруднюючих речовин;

- документів, що підтверджують впровадження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, визначених у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, у тому числі акти введення в експлуатацію обладнання; документи, що підтверджують закупівлю відповідного обладнання та устаткування, технічну документацію на вказане обладнання та устаткування, довідки щодо виконання заходів встановлених дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також інших документів, що підтверджують їх виконання;

- документів, в яких відображаються фактичні обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2015 по дату виконання ухвали;

- наказів про призначення та посадових обов'язків працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до посадових обов'язків яких безпосередньо входить відбір проб, аналіз, вимірювання та дослідження викидів забруднюючих речовин та працівників, відповідальних за дотримання визначених Дозволом гранично допустимих викидів та виконання заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- наказів про призначення та визначення посадових обов'язків директора та осіб, відповідальних за дотримання природоохоронного законодавства на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які виконували обов'язки з 01.01.2015 по дату виконання ухвали;

- Статутів товариства, в усіх редакціях, чинних з 01.01.2015 по дату виконання ухвали;

- усіх наказів по ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що стосуються дотримання природоохоронного законодавства та покладання обов'язків на посадових осіб товариства щодо контролю за дотриманням природоохоронного законодавства;

- службових та доповідних записок, листів, звітів, протоколів нарад та інших внутрішніх, вхідних та вихідних документів, що підтверджують підготовку ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до впровадження заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, визначених у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

- річної фінансової звітності ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за 2014-2023 роки;

- усіх договорів, додатків та додаткових угод до них, укладених ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з підрядними організаціями, що залучаються з метою здійснення замірів та визначення обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також документів, що підтверджують виконання вказаних договорів.

- усіх наявних листів - затверджень документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

- усіх документів (довідок, звітів, тощо), що містять інформацію про кількість годин роботи кожного зі стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в період з 20.12.2017 по 18.05.2018, а також у період з 01.01.2022 по дату виконання ухвали;

- документів, що підтверджують виведення з експлуатації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у період з 01.01.2015 по дату виконання ухвали із зазначенням термінів у які обладнання не функціонувало;

- документів, що підтверджують впровадження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) автоматичного безперервного моніторингу величин викидів забруднюючих речовин.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому.

Слідчий суддя ОСОБА_1