Справа № 144/350/26
Провадження № 1-кс/144/85/26
19.03.2026 с-ще Теплик
Слідчий суддя Теплицького районного суду Вінницької області ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
начальника Теплицького відділу Гайсинської окружної прокуратури - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника відділення поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, начальника СВ майора поліції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12026020110000036 від 26.02.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, про арешт майна,-
Заступник начальника відділення поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області - начальник СВ майор поліції ОСОБА_4 , за погодженнямначальника Теплицького відділу Гайсинської окружної прокуратури - ОСОБА_3 , звернувся до суду із клопотанням про накладення арешту на на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 49, 4 м2, серед яких житлова площа становить 32, 1 м2, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки з кадастровими номерами 0523780400:03:001:0331, площею 0, 25 га, 0523780400:02:000:0048, площею 2,903 га, зареєстрованих за ОСОБА_5 , з метою забезпечення цивільного позову.
Заступник начальника відділення поліції №1 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області - начальник СВ майор поліції ОСОБА_4 , у клопотанні зазначає, СВ відділення поліції №1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, під процесуальним керівництвом Теплицького відділу Гайсинської окружної прокуратури, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12026020110000036 від 26.02.2026 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.В ході проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу директора КНП Теплицької селищної ради «Теплицька міська лікарня» (далі - КНП «Теплицька МЛ) №68 від 17.03.2022, ОСОБА_6 призначено уповноваженою особою щодо здійснення закупівель товарів, робіт та послуг КНП «Теплицької МЛ» (код ЄДРПОУ 01982643, юридична адреса: 23800, Вінницька область, Гайсинський район, с-ще Теплик, вул. Незалежності, 2).
Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа.
Згідно ч. 6 ст. 11 Закону Кураїни «Про публічні закупівлі» уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Відповідно до п 1.2 Положення про уповноважену особу КНП «Теплицька МЛ» (далі - Положення), затвердженого наказом директора КНП Теплицької селищної ради « Теплицька міська лікарня»№68 від 17.03.2022, уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника - КНП «Теплицька МЛ» і визначена відповідальною за організацію проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, закупівель без використання електронної системи закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до п. 3.10 Положення, до основних завдань (функцій) уповноваженої особи належать:
-планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель;
-проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку;
-здійснення вибору процедури закупівлі;
-проведення процедур закупівель/спрощених закупівель;
-оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; забезпечення укладання рамкових угод;
-забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
-забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;
-забезпечення оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону;
-забезпечення надсилання в електронному вигляді до органу оскарження інформації, документів та матеріалів щодо проведення процедур закупівель у разі отримання запиту від органу оскарження;
-взаємодія з органами, що здійснюють контроль у сфері публічних закупівель під час виконання ними своїх функцій відповідно до законодавства;
-здійснення інших дій, передбачених Законом, трудовим договором (контрактом) або розпорядчим рішенням замовника.
Пунктом 4.1 Положення визначено, що уповноважена особа має право:
-проходити навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне, що здійснюється за допомогою мережі Інтернет;
-брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що закуповуватимуться;
-запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель;
-вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель/спрощених закупівель;
-приймати рішення, узгоджувати проекти документів, зокрема проект договору про закупівлю з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, та підписувати в межах компетенції відповідні документи;
-ініціювати утворення робочої групи із складу працівників замовника;
-надавати пропозиції керівнику щодо співпраці із централізованою закупівельною організацією;
-брати участь у нарадах, зборах з питань, пов'язаних з виконанням її функціональних обов'язків;
-надавати роз'яснення та консультації структурним підрозділам замовника з питань, що належать до компетенції уповноваженої особи;
-ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки уповноваженої особи (осіб);
-уносити пропозиції керівнику щодо організації закупівельної діяльності;
-здійснювати інші дії, передбачені законодавством.
Згідно з п 4.2 Положення, уповноважена особа зобов'язана:
-дотримуватися норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення;
-дотримуватися нормативно-правових актів, затверджених на час дії воєнного стану в Україні.
-організовувати та проводити процедуру закупівель/спрощені закупівлі;
забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний вибір переможця;
-у встановленому Законом порядку визначити переможця процедур закупівель/спрощених закупівель.
Пунктом 4.3. Положення, визначено що уповноважена особа несе персональну відповідальність:
-за прийняття нею рішення і вчинення дії (бездіяльність) відповідно до законів України;
-за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб- порталі Уповноваженого органу з питань закупівель;
-за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Таким чином, ОСОБА_5 була наділена організаційно- розпорядчими функціями для здійснення публічних закупівель, що передбачені Закону України «Про публічні закупівлі», Положенням про уповноважену особу КНП «Теплицька МЛ», тобто в розумінні ч. Зет. 18 КК України є службовою особою.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципі ефективності та результативності - при складанні та виконання бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до розділу III Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися наступними методами: розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін (здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну; направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг; привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо; з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на ЗО % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель ; визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг); розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель; розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів.
Так, 27.09.2022 на авторизованому електронному майданчику інформаційно-телекомунікаційній системі публічних закупівель «Prozorro» за адресою в мережі Інтернет: www.prozoiTO.gov.ua ОСОБА_5 опубліковано оголошення за номером UA-2022-09-27-006273-a про закупівлю КНП Теплицької селищної ради «Теплицькаміська лікарня» товару - Дров'яна деревина (ДК 021:2015-03410000-7 Деревина), об'ємом 261 метрів кубічних, з очікуваною вартістю закупівлі 671 031,00грн.
Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій, на участь в процедурі закупівлі подано 2 тендерні пропозицію, а саме: ФОН «Нетудихата О.А.» з остаточною пропозицією 677 295, 00 грн. та ТОВ «Оніксістем»(код ЄДРПОУ 40236722) з остаточною пропозицією 671 031,00 грн.
За результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Оніксістем», уповноваженою особою ОСОБА_5 прийнято протокольне рішення від 27.09.2022 про визнання ТОВ «Оніксістем» переможцем закупівлі та оприлюднено повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
У подальшому, 26.10.2022 між КНП Теплицької селищної ради «Теплицька міська лікарня» в особі директора ОСОБА_7 (Покупець), якій не було відомо про факт неналежного виконання ОСОБА_5 свої службових обов'язків, та ТОВ «Оніксістем» в особі генерального директора ОСОБА_8 (Постачальник) укладено договір про закупівлю товарів №182, на виконання якого Постачальник зобов'язується передати (поставити) Покупцю товар - Дров'яна деревина (ДК 021:2015-03410000-7 Деревина), визначений за цінами, зазначений у специфікації, що додається до Договору і є його невід'ємною частиною, а покупець - прийняти і оплатити такий товар.
Згідно до специфікації до Договору про закупівлю товарів №182загальна вартість товару Дров'яна деревина (ДК 021:2015-03410000-7 Деревина) об'ємом 261 метрів кубічних становить 671 031,00 грн (шістсот сімдесят одна тисяча тридцять одна гривня 00 копійок).
У подальшому на виконання договору про закупівлю товарів №182 від 26.10.2022, в період часу з 02.11.2022 по 15.12.2022 з рахунка (UA21820172034432000600003 8557) КНП Теплицької селищної ради «Теплицька міська лікарня» за постачання дров'яної деревини в кількості 261 метрів кубічних, відповідно до платіжних доручень від 02.11.2022 №251 (на суму 77130,00 грн), від 3.11.2022 №255 (на суму 77130,00 грн), від 11.11.2022 (на суму 38565,00 грн), від 16.11.2022 №271 (на суму 77130,00 грн), від 16.11.2022 №272 (на суму 38565,00 грн), від 13.12.2022 №272 (на суму 38565,00 грн), від 13.12.2022 №273 (на суму 38565,00 грн), від 13.12.2022 № 282 (на суму 77130,00 грн), від 13.12.2022 №285 ( на суму 82 2720,00 грн), від 13.12.2022 №286 ( на суму 82 2720,00 грн), від 15.12.2022 №291 ( на суму 43707,00 грн), перераховано кошти на рахунок (UA753052990000026007001606197) ТОВ «Оніксістем» на загальну суму 671 031,00 грн (шістсот сімдесят одна тисяча тридцять одна гривня 00 копійок).
Відповідно до висновку експерта ринкова вартість Дров'яної деревини (ДК 021:2015-03410000-7 Деревина) об'ємом 261 метрів кубічних станом на час укладення договору про закупівлю №182 від 26.10.2022 складала 459837,63 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, уповноваженою та відповідальною за організацію та проведення процедури публічних закупівель КНП Теплицької селищної ради «Теплицька МЛ», не усвідомлюючи, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов'язків може бути спричинена шкода інтересам КНП Теплицької селищної ради «Теплицька МЛ», але, враховуючи займану посаду та покладені на неї посадові обов'язки, повинна була і могла їх передбачити, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не провела належну перевірку ринкової вартості предмету закупівлі товару - Дров'яна деревина (ДК 021:2015-03410000-7 Деревина), з урахування вимог розділу 3 «Методи визначення очікуваної вартості» Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 та п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» не направила не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, не проаналізувала загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс - листах, в електронній системі закупівель «Prozorro», що призвело до визначення очікуваної вартості закупівлі вищою за ринкову, та як наслідок - закупівлі товару за ціною вищою ніж ринкова.
Внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків ОСОБА_5 спричинила Теплицькій територіальній громаді Гайсинського району Вінницької області в особі Теплицької селищної ради майнову шкоду на загальну суму 211 193,37 грн., що з урахуванням положень підпункту 169.1.1 пункту 169.1 ст. 169 розділу IV, пункту 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», п. З примітки до ст. 364 КК України, складає суму, яка в 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є істотною шкодою.
В ході досудового розслідування, ОСОБА_5 26.02.2026 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаюча та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , являється власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 49, 4 м2, серед яких житлова площа становить 32, 1 м2, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 . Окрім того, остання являється власником земельних ділянок з кадастровими номерами 0523780400:03:001:0331, площею 0, 25 га, 0523780400:02:000:0048, площею 2,903 га.
В судовому засіданні начальник Теплицького відділу Гайсинської окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Слідчий суддя, заслухавши прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього докази, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України - арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
Частиною 6 статті 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Слідчому судді надані достатні докази, які вказують на обґрунтованість клопотання про арешт майна, зокрема: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відповідно до якого 26.02.2026 внесено відомості за №12026020110000036 за ч. 1 ст. 367 КК України; повідомлення про підозру ОСОБА_5 ; копія позовної заяви Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах Теплицької селищної ради Гайсинського району до ОСОБА_9 про стягнення майнової шкоди, спричиненої кримінальним правопорушенням в сумі 211 193, 37 грн.
Прокурором доведено, що накладення арешту є необхідне з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення у кримінальному провадженні, та забезпечення цивільного позову.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого про накладення арешту на майно з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, та забезпечення цивільного позову.
На підставі викладено, керуючись ст. ст. 167, 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 49, 4 м2, серед яких житлова площа становить 32, 1 м2, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , земельні ділянки з кадастровими номерами 0523780400:03:001:0331, площею 0, 25 га, 0523780400:02:000:0048, площею 2,903 га, зареєстрованих за ОСОБА_5 , з метою забезпечення цивільного позову.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Арешт майна може бути скасовано в порядку ст. 174 КПК України за клопотанням власника або володільця майна, що не був присутнім під час розгляду.
Слідчий суддя